Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Situatie la locul de munca

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
Cornelia24

Cornelia24

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 30.11.2019
Buna! De 1 an si jumatate lucrez intr-o companie cu specific pe contabilitate. In companie am fost angajata pe functia de asistent manager, dar de ceva vreme au inceput sa apara tensiuni intre mine si doamna manager (mai multe intre ea si mine decat intre mine si ea, lucruri sparte in capul meu pentru ca managerul are mereu dreptate). Acum doua luni a adus o tipa la secretariat careia i-a predat majoritatea chestiunilor pe care le faceam eu, eu afland ca ea va urma sa preia de la colegi. Am rugat-o sa vorbim si i-am spus, cat s-a putut de respectuos, ca as fi preferat sa aflu de la ea chestiunea acesta si nu de la colegi. In cadrul discutiei respective mi-a zis ca as putea sa ma indrept catre alt domeniu (tot din cadrul companiei) si am ales Auditul. Dupa ce am avut interviul cu managerul de pe audit, totul a fost in regula, mi-au zis ca sunt bine venita in echipa lor. Apoi impreuna cu managerul de pe audit am mers la doamna manager sa vedem ce si cum facem cu schimbarea functiei. Ne-a replicat ca ok, putin mirata, parca ar fi uitat cumva discutia pe care o avusesem inainte si faptul ca, chiar dansa imi propusesera asta, apoi a continuat spunand ca functia de junior auditor presupune un salariu mai mic, dar ca urmeaza sa vorbim zilele urmatoare. Nu am mai apucat sa vorbim pentru ca fata de la hr a venit cu un act aditional de schimbare functie in junior auditor si cu o micsorare substantiala a salariului (fara alte negocieri, schimbari de idei, etc. - pe semne ca daca nu iti convine, usa e a ta). Acest salariu (cel micsorat) este cel pe care l-am avut fix cand am venit eu in companie. Comunicare 0

Sunt bulversata si nu stiu ce sa fac. Incerc sa imi scriu pe o foaie cost-beneficiu. Ca beneficiu identific faptul ca mi s-a acordat o functie care va fi solida in viitor si care ma ajuta sa trec de la chestiunile administrative (contracte, acte aditionale etc) la ceva intr-adevar serios dupa cum imi doresc, desi eu nu am studii economice, dar echipa este una dispusa sa ma ajute. Iar eu la randului meu sunt dispusa sa investesc in cursuri etc. Dar ce fac cu aceasta rea-intentie a ei? Cu lipsa asta de comunicare pe care am observat-o indeosebi in ceea ce ma priveste. Luni va trebui sa dau raspunsul si nu am cu cine sa ma consult. Managerul de pe audit mi-a spus, de asemenea, ca da, e rea intentie din partea ei, asa ca nu stiu ce viitor as putea avea in continuare in companie.

Evident ca eu sunt cea care va lua decizia, dar sunt convinsa ca si un sfat din partea dumneavoastra m-ar ajuta. Multumesc anticipat!

#2
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011
Luptă între duamne"? :D
Păi ce să faci, o iei de jos, cu tenacitate, tragi tare și dovedești că s-a înșelat.
Cînd ajungi foarte bună pe domeniu, ridici pretenții, apoi functie de ce se întîmplă, rămîi sau pleci.

#3
sergiu_psc

sergiu_psc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 08.01.2008
Cam cat de mare e compania asta? Doamna asta manager e sefa companiei, adica are in subordine si departamentul de audit la care ar urma sa pleci? Stiu cazuri in care persoane au plecat pe alte funcii in cadrul aceleiasi companii, functii pe care nu aveau deloc experianta, dar niciodata pe un salariu mai mic decat cel la care ajunsesera in acea companie.

#4
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019
@cornelia

Încearcă să te facă să pleci singura, asta e realitatea.

Edited by AlexEn, 31 January 2020 - 15:51.
eliminare limbaj neconform


#5
Cornelia24

Cornelia24

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 30.11.2019

View Postsergiu_psc, on 18 ianuarie 2020 - 17:38, said:

Cam cat de mare e compania asta? Doamna asta manager e sefa companiei, adica are in subordine si departamentul de audit la care ar urma sa pleci? Stiu cazuri in care persoane au plecat pe alte funcii in cadrul aceleiasi companii, functii pe care nu aveau deloc experianta, dar niciodata pe un salariu mai mic decat cel la care ajunsesera in acea companie.
Da, ea este administratorul si are in subordine toti managerii departamentelor. Probabil se gandeste la beneficiul direct pe care l-as putea aduce eu echipei, avand in vedere ca sunt la inceput probabil in primele luni nu voi aduce beneficiu. Asta teoretic, practic e o multime de treaba de facut, de care auditorii seniori nu mai au timp sa se ocupe

#6
Cornelia24

Cornelia24

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 30.11.2019

View PostKres, on 18 ianuarie 2020 - 17:40, said:

@cornelia

Încearcă să te facă să pleci singura, asta e realitatea, sunt toți niste kkti
Asta consider si eu, asta-mi pare a fi realitatea. Cu toate astea, voiam sa-mi vad de interesul meu, sa invat si sa plec, daca altfel nu se poate

#7
stefan011

stefan011

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 511
  • Înscris: 15.03.2012
Lasa-i sa te "școleasca", apoi "pa"!

#8
trid_ovi

trid_ovi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,141
  • Înscris: 10.10.2005
As zice sa accepti si sa incepi sa cauti in alta parte. E clar ca nu te mai vrea in firma. Cautarea poate sa ia ceva timp si de ce sa stai pe zero perioada pana gasesti.

Edited by trid_ovi, 18 January 2020 - 18:43.


#9
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011
Parerea mea:

Primo, auditor fara contabilitate nu se poate.

Secundo, accepta schimbarea de functie, temporar. Apoi da-i dracu' si cauta ceva in alta parte. Nu merita sa-ti irosesti viata pentru niste cretini.

#10
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

View PostCornelia24, on 18 ianuarie 2020 - 17:44, said:


Asta consider si eu, asta-mi pare a fi realitatea. Cu toate astea, voiam sa-mi vad de interesul meu, sa invat si sa plec, daca altfel nu se poate

Pai, fa cum știi mai bine..numa sa-ți găsești ceva ok pentru tine.

#11
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009
Ai semnat actul adițional? Schimbarea funcției și salariului nu se poate face fără acordul tău, adică semnarea actului adițional.
De pe funcția de asistent manager te poate concedia, dar foarte greu, după ce parcurge toți pașii legali pentru necorespundere profesionala. Probabil cucoana e conștientă de acest lucru, ca e greu sau ca nu are cum sa demonstreze ca nu corespunzi postului, de aceea vrea să-ți închidă gura și sa te înlăture prin propunerea altui post, la alt departament.
Tu decizi dacă accepți noua funcție și tragi tare ca să avansezi, sau accepți doar ca să ai un răgaz să-ți cauți job în alta parte.

#12
Cornelia24

Cornelia24

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 30.11.2019

View Postcorinadaniela, on 18 ianuarie 2020 - 18:52, said:

Ai semnat actul adițional? Schimbarea funcției și salariului nu se poate face fără acordul tău, adică semnarea actului adițional.
De pe funcția de asistent manager te poate concedia, dar foarte greu, după ce parcurge toți pașii legali pentru necorespundere profesionala. Probabil cucoana e conștientă de acest lucru, ca e greu sau ca nu are cum sa demonstreze ca nu corespunzi postului, de aceea vrea să-ți închidă gura și sa te înlăture prin propunerea altui post, la alt departament.
Tu decizi dacă accepți noua funcție și tragi tare ca să avansezi, sau accepți doar ca să ai un răgaz să-ți cauți job în alta parte.

Buna, Corina! Inca nu l-am semnat. Stiu ca schimbarea nu se poate face fara acordul meu, de aceea mi s-a dat actul aditional la semnat. Acest post, cel de auditor, este mult mai bun pentru mine, e ceva solid care imi ofera un loc de munca in multe alte companii. Am nevoie de o activitate mai independenta, e foarte greu sa stai dupa cineva toata ziua

#13
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009
În acest caz se pare ca ai luat deja o decizie. Bafta și să-ți meargă bine pe noul post.
Și chiar dacă vei avea un salariu mai mic la început, ai câștigat ceva mult mai valoros - ai scăpat de managera care-ți face zile fripte.

Edited by corinadaniela, 18 January 2020 - 19:34.


#14
sergiu_psc

sergiu_psc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 08.01.2008
Ai grija sa citesti cu atentie acel act aditional, sa nu fie asimilat unui contract nou de munca cu perioada de proba, daca semnezi asa ceva scapa imediat de tine.
In ce oras e jobul asta? Daca e intr-un oras mare ai sanse sa gasesti destul de repede in alta parte.

#15
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013

View Postcorinadaniela, on 18 ianuarie 2020 - 18:52, said:

Ai semnat actul adițional? Schimbarea funcției și salariului nu se poate face fără acordul tău, adică semnarea actului adițional.
De pe funcția de asistent manager te poate concedia, dar foarte greu, după ce parcurge toți pașii legali pentru necorespundere profesionala. Probabil cucoana e conștientă de acest lucru, ca e greu sau ca nu are cum sa demonstreze ca nu corespunzi postului, de aceea vrea să-ți închidă gura și sa te înlăture prin propunerea altui post, la alt departament.
Tu decizi dacă accepți noua funcție și tragi tare ca să avansezi, sau accepți doar ca să ai un răgaz să-ți cauți job în alta parte.
Depinde cat de mare e antipatia managerului; se poate face modificare de organigrama cu desființarea postului

#16
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

View Postccdsah, on 19 ianuarie 2020 - 00:37, said:


Depinde cat de mare e antipatia managerului; se poate face modificare de organigrama cu desființarea postului

Nu prea fac ăștia, sunt prea comozi, mai degrabă fac presiuni la adresa angajatului, umilindu-l, să-și ia lumea în cap. E practica veche.

#17
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,150
  • Înscris: 29.09.2006
Asta cu demonstratul ca ești buna este din filme. Daca nu te agreeaza, poti sta si in cap, ca tot nu vede nimic la tine. Esti conștientă ca in audit vei fi pusa sa cauti prin dosare si sa faci copii xerox, da? Sfatul meu este sa mai stai, exact pana iti gasesti in alta parte.
PS: nu merita să-ți bați capul cu neamuri proaste din astea, mai ales dacă ești în București. Pa și pussy, ca are balta peste.

Edited by paco rabanne, 19 January 2020 - 08:59.


#18
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009

View Postccdsah, on 19 ianuarie 2020 - 00:37, said:


Depinde cat de mare e antipatia managerului; se poate face modificare de organigrama cu desființarea postului

Dacă ar face asta, nu ar mai putea s-o angajeze pe cealaltă fatuca pe acel post.  Iar dacă ar reînființa postul, după minim 6 luni, ar trebui s-o anunțe în primul rand pe inițiatoare, dacă dorește sa revină.
În funcție de contractul colectiv de munca al firmei respective, restructurarea poate sa presupună și plata unor salarii compensatorii, dacă acest lucru e prevazut.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate