Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Metode de trezit copilul dimineața

- - - - -
  • Please log in to reply
80 replies to this topic

#19
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
@george
sotia, nu? si te cearta de nu te implici si tot impingi copilu sprea ea.

 sfantu.dracu, on 17 ianuarie 2020 - 21:52, said:

Îi cânt (un cântec asamblat fix pentru el), îi spun "Bună dimineața" și îl întreb dacă se trezește atunci sau mai doarme 1 minut. :)
mai greu e cand se trezeste si se baga sub masa si zice "nu gradi, stau acasa cu catelu".

Edited by arg, 17 January 2020 - 21:53.


#20
AdiTwism

AdiTwism

    Poți trimite mesaj privat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,131
  • Înscris: 01.04.2008
Aplicatia Alarmy

#21
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,266
  • Înscris: 06.01.2007
La noi prima data se trezeste sotia. Se duce la bucatarie, se aude espresorul cum rasneste cafeaua.
La scurt timp se treseste sau iese la iveala fii-mea. in general nu e nevoie sa fie trezita, se trezeste din zgomot, si-a facut un reflex. Se duce direct la baie sa se spele pe dinti si apoi la masa si comanda micul dejun. Incepe fabricarea micului dejun.
Atunci intru si eu in schema, ma duc, nu sa ajut la micul dejun, ci sa-mi fac o cafea. Cam la 10 minute dupa ce se trezesc ei sunt si eu activ.
De regula trezesc eu juniorul, la mine percuteza mai bine.
- Hai tinere ca trebuie sa mergem la scoala. Du-te si te spala pe dinti.
- Buna dimineata!
- Buna dimineata!
Daca nu-l trimit sa se spele, in general (se face ca) uita. Fata se spala singura, fara s-o trimita nimeni.
Daca vor sendvishuri la pachet, ma ocup eu. Daca vor altceva, de regula se ocupa nevasta-mea. De regula mananca diferit dimineata. Cereale diferite, baiatul mananca cu lapte rece de la frigider, fata cu lapte cald. Ochiuri sau omleta in general mananca doar fata. Baiatul cateodata vrea sendvish dimineata. Sau cremvusti. Niciodata oua sau omleta. Fata nu vrea sendvish, rareori cremvusti. Neskuick il evitam, dar il cam doresc amandoi. Unul cald, celalalt rece. Inainte il facam la espresor cu  spuma de lapte, dar nu mai are nimeni chef de asa ceva dimineata, dureaza mult. Dar in principiu ma asigur eu de seara ca sunt toate variantele de mic dejun in frigider. Le dam prin rotatie, dar cateodata mai comenteaza si tre sa le schimbam ad-hoc.

Apoi incepe imbracatul.
Fata se imbraca singura de regula. Mai are nevoie de ajutor sa-si incheie un nasture de la uniforma, cel de la spate. Fetele sunt obisnuite de mici prin uniforme si rochii sa se imbrace cu ajutor, sa nu fie independente.
Baiatul nu. El e indepdendent 100%, doar ca in 75% din timp sigur imbraca ceva invers. Ori pantalonii, ori tricoul. Daca se imbraca bine din greseala, sigur isi ia incaltarile invers. Cateodata lua kilotii peste pantaloni, ca Michael Jackson. Deci genul asta de independenta.
Hainele sunt pregatite de cu seara de catre nevasta-mea. Rareori ma pune pe mine. Tre sa fiu atent daca au sportul sa-i imbrac corespunzatori.  Altfel le ia multa vreme sa se imbrace si sa se dezbrace. Adica cam toata ora de sport. In plus isi uita hainele in sala de sport, deci cea mai buna solutie e sa plece de acasa direct imbracati adecvat. Mai  ales baiatul, in fata am inceput sa avem incredere, e mai maricica.
Orarul e la vedere pentru mine, nevasta-mea il stie deja pe derost. Fiecare are biroul lui cu orarul mare lipit deasupra.

Pe fata o pieptan eu in timp ce nevasta-mea le face pahetele. Pieptanat, bentita+ 2 sau 4 cleme. Sau strans la spate. Astea-s cele 2 stiluri  pe care le cunosc eu. Daca vrea ceva mai sofisticat -> se duce la ma-sa. Dar in principiu pieptanatul fetei e jobul meu.
Se verifica componenta ghiozdanelor, daca au apa in sticlele lor, daca bate cu orarul.
- Ura si la gara!
La scoala ii duc eu, scoala e aproape. Ajungem cam la fara un sfert deoarece vreau sa ajung si eu la serviciu in jur de ora 8 fix, de regula intarzii cam 5, poate 10 minute.

Sunt zile cand eu tre sa plec mai devreme, caz in care nevasta-mea tre sa se descurce cu totul. Mai avem inca un copil de 3 luni, dar de regula la ora aia doarme. Si bine face ca doarme.
Cam o data la doua saptamani se intampla in medie. Dar mai am si deplasari prin tara in care stau 3 zile.
Copiii: fata e in clasa a2a, baiatul in clasa 0.
Nu prea avem timp de tandreturi dimineata. Avem nevoie de disciplina. Vorba colonelului Fitts din American Beauty, "You need structure and discipline!" Poai ce mama dracului?
Posted Image

Edited by maccip, 17 January 2020 - 22:25.


#22
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009
@maccip e un intreg mecanism acolo la voi acasa. Bun tare!

#23
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 maccip, on 17 ianuarie 2020 - 22:23, said:

La noi prima data se trezeste sotia. Se duce la bucatarie, se aude espresorul cum rasneste cafeaua.
La scurt timp se treseste sau iese la iveala fii-mea. in general nu e nevoie sa fie trezita, se trezeste din zgomot, si-a facut un reflex. Se duce direct la baie sa se spele pe dinti si apoi la masa si comanda micul dejun. Incepe fabricarea micului dejun.
Atunci intru si eu in schema, ma duc, nu sa ajut la micul dejun, ci sa-mi fac o cafea. Cam la 10 minute dupa ce se trezesc ei sunt si eu activ.
De regula trezesc eu juniorul, la mine percuteza mai bine.
- Hai tinere ca trebuie sa mergem la scoala. Du-te si te spala pe dinti.
- Buna dimineata!
- Buna dimineata!
Daca nu-l trimit sa se spele, in general (se face ca) uita. Fata se spala singura, fara s-o trimita nimeni.
Daca vor sendvishuri la pachet, ma ocup eu. Daca vor altceva, de regula se ocupa nevasta-mea. De regula mananca diferit dimineata. Cereale diferite, baiatul mananca cu lapte rece de la frigider, fata cu lapte cald. Ochiuri sau omleta in general mananca doar fata. Baiatul cateodata vrea sendvish dimineata. Sau cremvusti. Niciodata oua sau omleta. Fata nu vrea sendvish, rareori cremvusti. Neskuick il evitam, dar il cam doresc amandoi. Unul cald, celalalt rece. Inainte il facam la espresor cu  spuma de lapte, dar nu mai are nimeni chef de asa ceva dimineata, dureaza mult. Dar in principiu ma asigur eu de seara ca sunt toate variantele de mic dejun in frigider. Le dam prin rotatie, dar cateodata mai comenteaza si tre sa le schimbam ad-hoc.

Apoi incepe imbracatul.


    Si apoi te trezesti ca-ti bei cafeaua la non-stop in frig.

#24
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,884
  • Înscris: 20.10.2015

 4di, on 17 ianuarie 2020 - 21:34, said:

Jimi Dislike !!!
Rar ne trezește fata și la mine merge cu pupici și gadilici dar uneori cu tv pe desene. Am încercat și gadilata cu o pana , zgomote de fundal gen lăsat usa deschisă la Bucătărie sa se audă hota când facem cafeau. Dar uneori chiar dacă adoarme la 21-21.30 nu reușesc sa o trezesc . De asta am întrebat.

Jesus, eu ma trezeam tocmai sa nu fiu trezit cu pupici care ma enervau de-mi mergeau fulgii

#25
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,266
  • Înscris: 06.01.2007

 cspot, on 17 ianuarie 2020 - 22:49, said:

Si apoi te trezesti ca-ti bei cafeaua la non-stop in frig.
Pai de baut o beau repede, ca-mi fac espresso din ala mic, l-as putea bea ca pe un shot la o adica.
De mancat de regula mananc resturile lor de  prin farfurie.
Daca nu raman resturi, ghinion, plec flamand la munca.
:D
Flamand, dar fara 2 espresso nu prea plec. Cafeaua e baza.

 Ann0nyym0us, on 17 ianuarie 2020 - 22:45, said:

@maccip e un intreg mecanism acolo la voi acasa. Bun tare!
Pai e necesar, altfel tre sa ne trezim inca si mai devreme si.. nimeni nu vrea asta.
Asadar -> miscare.

Uite, abia acum se spala pe dinti, e 11juma. De regula se culca pe la 10 juma cand tre sa plece la scoala, dar daca-i trimitem noi, altfel stau pana dupa 11.

Baiatul n-a fost azi la scoala deoarece a avut febra. Ii cam place febra din ce bag eu de seama. Ar face orice sa nu se duca la scoala, inca n-a auzit de mâncat cretă, umbla un mit ca dacă mănânci cretă faci febra, nu știu  cat de adevarat era, mai degraba cred ca era fals, dar.. merita incercat daca ai interes.

#26
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005
Ai mei sunt la gradi si nu au program aici. Pot sa-i duc si la 10 si sa-i iau la 2.
La noi cand se tresesc amandoi, ma trezesc si eu. Daca se scoala doar piciul,  eu mai motai in pat si nevasta-mea coboara cu el.
De motait stau maxim pana la 7:30.Daca "caprita" doarme, o trezesc, dar cu mangaiat pe spate. Deschid geamurile sa se aeriseasca si inchid caloriferele.
Se ia micul dejun, toti 4 stam ma masa. Eu mananc ce mananc de vre-o 9-10 ani: o felie de pateu si o felie de gem.  Cei mici, ori cereale ori margarina pe paine. Nu vor altceva.
Apoi imbracatul. Desi amandoi stiu sa se imbrace singuri, uneori fac mofturi si vor imbracati.
Abia dupa ce servim micul dejun si ne imbracam ne spalam pe dinti.
@maccip, am citit ca voi va spalati pe dinti inainte de micul dejun...noi dupa.
La final eu ii duc la gradi, nu e departe, vre-o 8 km  Posted Image.
La gradi ei doar isi dau gecile jos. Nu schimb nimic. Cum ii imbrac de acasa, asa ii las. Acolo oricum ii va schimba inainte sa iasa afara la joaca. Are fiecare dulapul lui cu 2-3 randuri de schimburi.
Dupa asta eu plec la munca...la cat ajung, asta e. Nu am program. Se intampla sa ajung la 8 jumate sau la 9...
Cafeaua mi-o beau la munca desi as putea sa o beau si acasa, nu pot. Uneori mai iau o gura din cafeaua lu nevasta-mea, daca imi mai lasa si mie ceva...

Edited by tehnics, 17 January 2020 - 23:46.


#27
Sabinatu

Sabinatu

    Never give up, never surrender

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 21.06.2011
Incredibil cât poate să scrie maccip ăsta...

Eu am două fete, căci se știe, bărbații adevărați sunt tați de fete. Cea mare are 13 ani, e în clasa a șaptea. Ca și anul trecut, face școală după amiază.
Trezirea la ea o fac ceva de genul:
- Hai, deja dă-o naibii, că e aproape 12!  Băi, când eram eu în armată venea unu' și zbiera ,,Deșteptarea!" la 5:30!
- Păi cine te-a pus să te duci acolo?

În schimb la cea mică am alt program. Luni și marți facem niște terapii, unde trebuie să fim la 8:30. În rest, grădiniță, unde ajungem pe la 9.
Din cauza unor probleme, are deficit de melatonină. Problema nu e cum să o trezesc pe ea, ci cum să mă trezesc pe mine. Nu de alta, dar uite, e 11 noaptea, iar eu abia încep navigatul pe Softpedia.
E incredibil cum se trezește. Cum a deschis ochii, cum e jos din pat. Culmea e că adoarme târziu. Parcă are ceas: cum trece ora 22, ea începe fuga cu mâțul pe hol.
Acum vreo doi ani a avut o perioadă când s-a trezit mai greu, dar toată lumea are un călcâi, nu doar Ahile.
Deschideam TV-ul și dădeam pe Mihail - Mă ucide ea. Sărea imediat din pat.

Mănâncă un iaurțel în care strecor în mod perfid ulei de ficat de pește, apoi o îmbrac și ieșim. De multe ori se încăpățânează, așa că ieșitul din casă, mersul spre lift, apoi ieșitul din scară se petrec în secvențe scurte care l-ar face fericit pe filosoful acela din Grecia antică, Zenon, care zicea că mișcarea nu există. Eu stau în spatele ei și o împing ușor cu un deget, ea avansează din A în B. O împing iar, ea pleacă din B în C. Etc. Alfabetul nu ajunge pentru toate secvențele.

La mine e democrație totală. Cea mare, de exemplu, nu-mi zice ,,tata", ci ,, Sabinatu". Mie asta mi se pare normal, că doar așa mă cheamă.
Urăște școala cum urăsc eu... Stai, că nu am voie să spun, că e cu political correctness acum.
Din toamnă va fi în clasa a opta, atunci se va reinstala jalea, că va trebui să se trezească iar la 7, după doi ani de huzurit.

Am urât toată viața trezitul de dimineață. Nici acum nu-mi explic cum de n-am făcut moarte de om când intra plantonul în dormitor și aprindea lumina zbierând ,,Deșteptaaareeeaaa!"


Despre ce era vorba? A! Deci cea mică nu are oră fixă la care să o trezesc. Eu îmi pun ceasul la 7:15, dar de cele mai multe ori ea deja e pe covor cu jucăriile.
Uneori mă trezesc, mă uit la ceas, e 6:50 să zicem. Mă preling înapoi în lumea somnului, dar nu trec 5 secunde și se aude orga.
M-a mâncat mai demult să iau o orgă de jucărie când o aveam doar pe fiică-mea cea mare. Nici nu s-a uitat la ea, dar îmi iese acum pe nas, că o apucă din când în când talentul pe cea mică, atunci când se trezește.









#28
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
Ma faceti sa-mi doresc si eu copii :|....

#29
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,051
  • Înscris: 23.09.2005
Cea mai buna metoda este sa-l culci devreme, adica la timp. Asta inseamna cam pe la 21:00, daca e la gradinita sau clasa 0.

#30
Arlechinohh

Arlechinohh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 29.04.2019

 maccip, on 17 ianuarie 2020 - 22:23, said:

La noi prima data se trezeste sotia. Se duce la bucatarie, se aude espresorul cum rasneste cafeaua.
La scurt timp se treseste sau iese la iveala fii-mea. in general nu e nevoie sa fie trezita, se trezeste din zgomot, si-a facut un reflex. Se duce direct la baie sa se spele pe dinti si apoi la masa si comanda micul dejun. Incepe fabricarea micului dejun.
Atunci intru si eu in schema, ma duc, nu sa ajut la micul dejun, ci sa-mi fac o cafea. Cam la 10 minute dupa ce se trezesc ei sunt si eu activ.
De regula trezesc eu juniorul, la mine percuteza mai bine.
- Hai tinere ca trebuie sa mergem la scoala. Du-te si te spala pe dinti.
- Buna dimineata!
- Buna dimineata!
Daca nu-l trimit sa se spele, in general (se face ca) uita. Fata se spala singura, fara s-o trimita nimeni.
Daca vor sendvishuri la pachet, ma ocup eu. Daca vor altceva, de regula se ocupa nevasta-mea. De regula mananca diferit dimineata. Cereale diferite, baiatul mananca cu lapte rece de la frigider, fata cu lapte cald. Ochiuri sau omleta in general mananca doar fata. Baiatul cateodata vrea sendvish dimineata. Sau cremvusti. Niciodata oua sau omleta. Fata nu vrea sendvish, rareori cremvusti. Neskuick il evitam, dar il cam doresc amandoi. Unul cald, celalalt rece. Inainte il facam la espresor cu  spuma de lapte, dar nu mai are nimeni chef de asa ceva dimineata, dureaza mult. Dar in principiu ma asigur eu de seara ca sunt toate variantele de mic dejun in frigider. Le dam prin rotatie, dar cateodata mai comenteaza si tre sa le schimbam ad-hoc.

Apoi incepe imbracatul.
Fata se imbraca singura de regula. Mai are nevoie de ajutor sa-si incheie un nasture de la uniforma, cel de la spate. Fetele sunt obisnuite de mici prin uniforme si rochii sa se imbrace cu ajutor, sa nu fie independente.
Baiatul nu. El e indepdendent 100%, doar ca in 75% din timp sigur imbraca ceva invers. Ori pantalonii, ori tricoul. Daca se imbraca bine din greseala, sigur isi ia incaltarile invers. Cateodata lua kilotii peste pantaloni, ca Michael Jackson. Deci genul asta de independenta.
Hainele sunt pregatite de cu seara de catre nevasta-mea. Rareori ma pune pe mine. Tre sa fiu atent daca au sportul sa-i imbrac corespunzatori.  Altfel le ia multa vreme sa se imbrace si sa se dezbrace. Adica cam toata ora de sport. In plus isi uita hainele in sala de sport, deci cea mai buna solutie e sa plece de acasa direct imbracati adecvat. Mai  ales baiatul, in fata am inceput sa avem incredere, e mai maricica.
Orarul e la vedere pentru mine, nevasta-mea il stie deja pe derost. Fiecare are biroul lui cu orarul mare lipit deasupra.

Pe fata o pieptan eu in timp ce nevasta-mea le face pahetele. Pieptanat, bentita+ 2 sau 4 cleme. Sau strans la spate. Astea-s cele 2 stiluri  pe care le cunosc eu. Daca vrea ceva mai sofisticat -> se duce la ma-sa. Dar in principiu pieptanatul fetei e jobul meu.
Se verifica componenta ghiozdanelor, daca au apa in sticlele lor, daca bate cu orarul.
- Ura si la gara!
La scoala ii duc eu, scoala e aproape. Ajungem cam la fara un sfert deoarece vreau sa ajung si eu la serviciu in jur de ora 8 fix, de regula intarzii cam 5, poate 10 minute.

Sunt zile cand eu tre sa plec mai devreme, caz in care nevasta-mea tre sa se descurce cu totul. Mai avem inca un copil de 3 luni, dar de regula la ora aia doarme. Si bine face ca doarme.
Cam o data la doua saptamani se intampla in medie. Dar mai am si deplasari prin tara in care stau 3 zile.
Copiii: fata e in clasa a2a, baiatul in clasa 0.
Nu prea avem timp de tandreturi dimineata. Avem nevoie de disciplina. Vorba colonelului Fitts din American Beauty, "You need structure and discipline!" Poai ce mama dracului?
Posted Image

Vezi sa n-ai tu viata asta perfecta...

#31
Arlechinohh

Arlechinohh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 29.04.2019

 jimi91, on 18 ianuarie 2020 - 00:09, said:

Ma faceti sa-mi doresc si eu copii :|....

Numai oamenii care nu au alte scopuri in viata compenseaza cu copiii.

#32
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,266
  • Înscris: 06.01.2007
Daca esti sanatos la bibilica, e normal sa-ti doresti copii.

 Arlechinohh, on 18 ianuarie 2020 - 00:27, said:

Vezi sa n-ai tu viata asta perfecta...
Ce perfecta?
Te-am mișcat cinematica expunerii mele? hahaha

E o rutina, stai linistit. Nu doar a mea, a multor oameni. Pai tu crezi ca cei care au copii de dus la scoala nu fac acelasi lucru? Ce crezi ca am mintit cu ceva?
Ca nu ne trezim, ca nu dau sa manance la copii, ca nu-i imbrac sau ce? Crezi ca-i trimit in bustul gol, nemâncați și nepieptanați N-ai decat!
Ai sa ramai surprins, dar marea, marea, marea majoritate a oamenilor cu copii fac fix acelasi lucru.
Zi de zi, zi de zi, nu poti tu numara cate zile facem (si o sa facem) acelasi lucru.
Ce perfecta?

#33
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011

 maccip, on 18 ianuarie 2020 - 00:58, said:

Ce perfecta?

Vrea și ea, colega ;)

#34
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,712
  • Înscris: 21.06.2016
1. Copilul meu nu e print, nu e rizgiat, nu e domnul Goe.
2. Daca doarme dimineata inseamna ca are nevoie de somn. Un copil de 6-7 ani are nevoie de 11-12 ore de somn.
3. Televizorul nu-l folosim in timpul saptaminii, si in nici un caz ca mijloc de trezire.

Eu trag patura de pe el (sint 18-19 grade in casa, are effect) si ii pun muzica la Pandora.
In weekend ma trezeste el pe mine.

#35
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,266
  • Înscris: 06.01.2007
E femeie?
Credeam ca doar barbatii foarte tineri au frustrari de-astea.
Ca femeie mi se pare mai simplu sa intemeiezi o familie, daca ai tiglele pe casa.
Si evident, daca-ti doresti asta, pana la urma e o alegere personala care trebuie facuta cu mare atentie si bagare de seama.

#36
claz

claz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,861
  • Înscris: 10.06.2005

 george_alexandru, on 17 ianuarie 2020 - 21:51, said:

Al meu e atașat de ma-sa... Cand nu se trezește ii zic soției "du-te la servici, rămân eu cu el". Sare instantaneu din pat.
Asa e si fiica-mea. Doar ca din cand in cand se mai aude de sub patura un "bineee, stau cu tatiiii, mergem la Superland!!!"
Noi trezim fetita cu pupaturi in fiecare dimineata. Pupaturi, masaj pe spate, pe picioare, pe manute. Imbracatul se executa din pozitia dormit adanc.
Asta e de cand s-a terminat vacanta. Inainte se trezea la timp, singura. Adormea la maxim 21, se trezea la 7:30.
Acum se face 1 si ea tot coboara la mine in birou (eu lucrez pana pe la 2-3) sa-mi explice cate ceva, sa-mi prezinte cate-o bubita imaginara care se trateaza numai cu pupic de la tati.
Se va regla din nou cu somnul si intram in normal.

 jimi91, on 18 ianuarie 2020 - 00:09, said:

Ma faceti sa-mi doresc si eu copii Posted Image....
Pai ii mai inchiriezi iar p'aia de vroiai sa-i folosesti la intalnirea cu fostii colegi de liceu. Vezi daca te asortezi cu viata de familist. Posted Image

 Arlechinohh, on 18 ianuarie 2020 - 00:47, said:

Numai oamenii care nu au alte scopuri in viata compenseaza cu copiii.
Si mai apare cate-o arlechinuita sa isi verse fierea pe forum. Idee mai tampita ca asta rar mi-a fost dat sa aud...
Care ar fi marele tau scop in viata? Sa traiesti ca un parazit? Sa-ti umpli mintea cu idei de felul "pamantul e plat"?
Prin absurd, daca te redresezi cumva, poate o sa faci si tu un copil. Sa planga!

LE

 maccip, on 18 ianuarie 2020 - 01:48, said:

E femeie?
Inca sunt discutii pe tema asta. Nici ea/el nu s-a decis ce-i.

Edited by claz, 18 January 2020 - 01:54.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate