Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Caut splitter semnal satelit

Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta
 Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...
 Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai
 Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?
 

Samsung a70

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
DoDo_unu

DoDo_unu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,211
  • Înscris: 27.10.2019
Salut. Observ ca acest telefon nu are topic dedicat. Tocmai i-am luat sotiei un a70. Problema e ca are probleme cu senzorul de proximitate. Adica vb la tel, atinge cu obrazul si e pa. Exista vreo rezolvare? Ca ii dau retur imediat. Doar am zis ca numai cumpar gunoaie de samsung niciodata. Niciodata nu am nimerit un samsung bun.

#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
Vezi ca zilele astea ai reducere de 10% la telefoane (si Samsung).
Cat ai dat pe A70?


edit: daca ai dat in jur de 1800-2000 lei, vezi ca acum gasesti S10e undeva la 2000 lei

Edited by MembruAnonim, 15 January 2020 - 17:44.


#3
kopilu_198

kopilu_198

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,396
  • Înscris: 25.10.2008

 DoDo_unu, on 15 ianuarie 2020 - 16:53, said:

Salut. Observ ca acest telefon nu are topic dedicat. Tocmai i-am luat sotiei un a70. Problema e ca are probleme cu senzorul de proximitate. Adica vb la tel, atinge cu obrazul si e pa. Exista vreo rezolvare? Ca ii dau retur imediat. Doar am zis ca numai cumpar gunoaie de samsung niciodata. Niciodata nu am nimerit un samsung bun.
la ce te referi? ce se intampla?

#4
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Si la Xiaomi Redmi 7 se intimpla la fel cu senzorul ala.
Cica o solutie ar fi dezactivare double tap to wake (are asa ceva Samsung???)
Mdeah, zice sotia ca e bs, nu ajuta la nimic, tot asa face.
Deci, nu e defect, it's a feature.

#5
iri_rim

iri_rim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 873
  • Înscris: 01.04.2018
nevasta-mea n-a avut inca probleme cu ecranul telefonului in timpul unei convorbiri... si il foloseste mai des decat as folosi eu un telefon mobil...

#6
DoDo_unu

DoDo_unu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,211
  • Înscris: 27.10.2019

 kopilu_198, on 15 ianuarie 2020 - 17:41, said:


la ce te referi? ce se intampla?
adica cand vorbesti la el nu se inchide ecranul, iar fiindca nu se inchide ecranul apesi cu obrazul tot felul de taste, dai pe mut, inchizi convorbirea etc
Ce gunoaie de telefoane.

#7
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,357
  • Înscris: 31.07.2017
am si eu, asa face, in rest pare a fi un telefon bun!

#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015

 DoDo_unu, on 15 ianuarie 2020 - 16:53, said:

Salut. Observ ca acest telefon nu are topic dedicat. Tocmai i-am luat sotiei un a70. Problema e ca are probleme cu senzorul de proximitate. Adica vb la tel, atinge cu obrazul si e pa. Exista vreo rezolvare? Ca ii dau retur imediat. Doar am zis ca numai cumpar gunoaie de samsung niciodata. Niciodata nu am nimerit un samsung bun.

Display-ul trebuie sa se "inchida" in momentul cand senzorul isi face treaba. Poate este defect.

Edited by MembruAnonim, 15 January 2020 - 21:26.


#9
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010
Cred că treaba cu proximitatea e la fel la toate Ax0; eu am A40 și la fel, în convorbiri proximitatea dă rateuri cam 10%; am impresia că se bazează pe camera frontală și nu mai are nici un senzor specializat. Am constatat că merge bine dacă duci telefonul brusc hotărât la ureche cu partea de sus lipită de ureche iar partea de jos ne lipită de obraz(la cât sunt de mari acum chiar poți să observi dacă s-a stins ori ba).

Edited by jobist, 15 January 2020 - 22:01.


#10
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,126
  • Înscris: 29.01.2016

 DoDo_unu, on 15 ianuarie 2020 - 20:22, said:

adica cand vorbesti la el nu se inchide ecranul, iar fiindca nu se inchide ecranul apesi cu obrazul tot felul de taste, dai pe mut, inchizi convorbirea etc
Ce gunoaie de telefoane.
Nu se inchide ecranul niciodata, sau are doar momente ?
Daca nu se inchide niciodata si are folie de sticla, vezi sa nu fie pozitionata pe senzor. Valabil si in cazul husei, daca e cazul...
Daca nu are sau nu e pozitionata pe senzor, nu ramane decat sa ii inchida ecranul in timpul apelului din butonul de power.

 jobist, on 15 ianuarie 2020 - 22:00, said:

Cred că treaba cu proximitatea e la fel la toate Ax0; eu am A40 și la fel, în convorbiri proximitatea dă rateuri cam 10%; am impresia că se bazează pe camera frontală și nu mai are nici un senzor specializat. Am constatat că merge bine dacă duci telefonul brusc hotărât la ureche cu partea de sus lipită de ureche iar partea de jos ne lipită de obraz(la cât sunt de mari acum chiar poți să observi dacă s-a stins ori ba).
Eu am un A20e (semiprastie, dar e moka ca e de la munca) si nici vorba de asa ceva. Functioneaza impecabil senzorul, as putea spune.

Edited by Magicwisewolf, 15 January 2020 - 22:43.


#11
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010
App PhoneInfo *Samsung* ce proximity senzor zice că are A20e?
La A40 zice:"Ear Hover Proximity lite Sensor - Samsung 5,0 cm"
La S4 mini zice: "GP2A Proximity Sensor - SHARP 5.0 cm"

Probabil - la A40- senzorul Samsung e mai bleg decât cel Sharp la S4 mini; sau defect de fabricație cum zicea mai sus.

#12
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018

 MembruAnonim, on 15 ianuarie 2020 - 21:26, said:

Display-ul trebuie sa se "inchida" in momentul cand senzorul isi face treaba. Poate este defect.

Nu este defect, este foarte prost, fie hardware, fie software.
La Redmi 7 e plin netul de asemenea probleme, probabil si la samsungul asta e la fel....

 Magicwisewolf, on 15 ianuarie 2020 - 22:43, said:

Nu se inchide ecranul niciodata, sau are doar momente ?

La Redmi 7 al sotiei - se inchide, dar la aproape orice miscare se aprinde si incepe sa preia comenzi de la obraz/ureche.

#13
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,126
  • Înscris: 29.01.2016

 jobist, on 16 ianuarie 2020 - 00:07, said:

App PhoneInfo *Samsung* ce proximity senzor zice că are A20e?
La A40 zice:"Ear Hover Proximity lite Sensor - Samsung 5,0 cm"
La S4 mini zice: "GP2A Proximity Sensor - SHARP 5.0 cm"

Probabil - la A40- senzorul Samsung e mai bleg decât cel Sharp la S4 mini; sau defect de fabricație cum zicea mai sus.

La A20e senzorul este "GP2AP110S Proximity - SHARP 8 cm"

#14
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010
A20e are Sharp și e OK(ca S4 mini); A40 al meu are altceva și dă rateuri - chiar dacă e stins și-l miști un piculeț se poate aprindePosted Image Cum s-a mai zis: e defect sau prost(hard sau/și soft).

#15
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,126
  • Înscris: 29.01.2016
Cu senzorul de amprenta cum stai ?
Cel de pe A20e e cam praf, da cam multe rateuri la deblocare. Are reusita sub 50% din incercari. Si sunt curat pe maini, nu cu praf sau mizerie sau altceva care sa murdareasca senzorul.
Alte telefoane merg perfect si instant cu aceleasi degete, in aceeasi stare (curate).

#16
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010
A40 al meu e ireproșabil la amprentă din orice poziție a degetului.

Uneori dă rateuri double-touch aprindere ecran după ce mă spăl pe mâini chiar dacă mi le șterg cu insistență.

Edited by jobist, 16 January 2020 - 14:44.


#17
Darkman48

Darkman48

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,100
  • Înscris: 24.05.2009

 Magicwisewolf, on 16 ianuarie 2020 - 14:10, said:


Cel de pe A20e e cam praf, da cam multe rateuri la deblocare.

Am eu si un A20e, desi nu e cel mai stralucit senzor, cam 80% la mine sunt reusite, uneori reactioneaza foarte rapid, ok, alteori lasa impresia ca a incetat sa mai functioneze. Dar la senzorul de proximitate nici o problema, functioneaza ok.

#18
DoDo_unu

DoDo_unu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,211
  • Înscris: 27.10.2019
Eu nu inteleg de ce scot pe piata telefoane cu defecte. La huawei nu am intalnit la nici unul probleme cu vreun senzor. Samsung face telefoane sa fie, dar nu au nici o treaba, inafara de varfurile de gama, note si s, is niste parnai de telefoane.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate