Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...
 Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...
 Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Subscriptii

Cat ar costa acest poster, se poa...
 Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...
 

Teapa marca EON

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#19
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,076
  • Înscris: 09.08.2005

View PostKres, on 13 ianuarie 2020 - 10:21, said:

Oricum energia electrica se va liberaliza total din toamna deci corporatiile au liber la ce preturi vor sa puna si sigur vor lua pielea de pe popor.
Sursa?

View PostBrainie, on 13 ianuarie 2020 - 10:47, said:

Se poate renunța în 14 zile și dacă e încheiat la ușa ta, cu tot cu semnătură. Sau pe stradă. Oriunde unde nu e spațiu comercial.
Sursa?

#20
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,768
  • Înscris: 18.04.2007
OU 34/2014, art. 2 pct. 8, 9 și art.9 al.1. Mulțumit ?

Plus o experiență aproape personală, cu reziliat („retras”), chiar dacă primise telefon gratis ca bonus, și-l desigilase.

#21
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,076
  • Înscris: 09.08.2005
Mulțumit. Mulțumesc..

#22
Briganti

Briganti

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 04.03.2018
Si oare daca am iesit din acel 14 zile pot sa reziliez contractul? Mentionez ca au fost la noi si au facut ceva verificare rapida si superficiala. Era nevasta acasa cu copii, cea mica facea criza si nu prea a putut fi atenta si bineinteles au profitat de asta ...Ne-am dat seama cand a venit prima factura ... Multumesc!

#23
enrique24

enrique24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 683
  • Înscris: 23.09.2010
Am reusit sa vad contractul de care vorbeam in prima postare.
EON da dovada de o nesimtire iesita din comun, pentru ca nici macar nu au folosit un contract standard de servicii,
desi este denumit contract de furnizare, nu contine nici o informatie despre vreun produs sau serviciu EON,
ci doar datele abonatului si o clauza prin care abonatul acorda un mandat irevocabil cu reprezentare pentru ca
EON sa reprezinte clientul in procesul de schimbare a furnizorului de gaze si electricitate.
Apoi sunt cateva pagini cu termeni generici, fara necesar de semnatura, apoi un tabel cu puncte de consum,
si un formular GDPR.
Deci te pacalesc sa semnezi cum ca le dai mana libera sa iti puna ce contracte vor ei legat de electricitate si gaze.
Si binenteles ca au bagat cel mai scump contract al lor, DUO, plus un abonament de servicii.

#24
solitaryman

solitaryman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 955
  • Înscris: 05.02.2009
La mine a venit un agent EON (gaz) pentru contract, s-a prezentat, a zis ca-s inafara perioadei de contract, mi-a aratat ofertele noi,
dar la 30 secunde inainte sa semnez mi-a zis ceva de EON ENERGIE si ca tot ce semnez e legat de mutarea furnizor energie ENEL la EON.
Am zis ca nu vreau si voi merge in sediu daca e cazul sa refac contractul..
Agentii de teren se baga la tine in casa fara sa stii ce vor defapt..
* Timisoara, bloc, 2019

Edited by solitaryman, 27 January 2020 - 13:02.


#25
ariciulica

ariciulica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 05.12.2009
Mie mi-au dat azi telefon sa imi bage pe gat factura unica si eon duo (au vrut si centrala dar am zis ca n-am de gand sa o schimb). Am zis sa-mi dea conditiile si mi-au dat un pdf cu preturile. Inca n-am apucat sa le compar cu cele vechi dar din ce se spune aici e teapa. A ramas sa-mi dea telefon saptamana viitoare. Deci actioneaza si telefonic nu numai pe teren.

#26
romitza24

romitza24

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 27.04.2012
Salut,ieri si azi am fost ”racolat” de o cucoana EON mures,care voia sa-mi ofere preturi mai mici la gaz si curent,abonamentul Duo,factura unica,si 13lei/luna abonament service...am lasat-o sa vb 20 minute pana la punctul in care mi-a trimis un formular prin sms cu vezi Dne ”noul contract”,intre timp am dat search pe google si a-ti aparut voi:))) bineinteles ca i-am inchis telefonu in nas,si i-am dat si block la numar:))) asa ca:
Multumesc!!

#27
ionutantonesei

ionutantonesei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 369
  • Înscris: 01.04.2010
Dar erau tarife mai mici. De ce nu ai acceptat? Banuiesc ca doreau sa te treaca la gaz de pe reglementat pe piata libera

#28
enrique24

enrique24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 683
  • Înscris: 23.09.2010
La abonamentul Duo nu sunt preturi mai mici, sunt chiar mult mai mari decat pretul reglementat.
Plus ca iti baga si abonament zilnic.
Refuzati orice oferte de la Eon pe piata libera, nu au preturi mai mici decat cel reglementat.

#29
ionutantonesei

ionutantonesei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 369
  • Înscris: 01.04.2010
Am inteles...este posibil ca acel abonament sa creaasca si in cele 12 luni? :(

#30
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,302
  • Înscris: 24.11.2002
A reusit cineva sa rezilieze contractele semnate?

#31
holver

holver

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 22.10.2008
orice contract se poate rezilia unilateral in plus datorita legilor europene pro concurenta se considera contract abuziv daca vor sa iti impute daune atata timp cat nu ai luat ceva produs gratis esti liber sa reziliezi cand vrei si sa iti alegi alte servicii...totdeauna la motiv vei pune nu sunt multumit de servicii asta inseamna automat ca invoci piata libera cererea si oferta invatati va drepturile nu e asa de greu astea cu clauzele abuzive dintr un contract sunt deja clasice ...reziliati imediat nimeni nu va poate pune la plata!

#32
ionutantonesei

ionutantonesei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 369
  • Înscris: 01.04.2010
Am scapat de EON

#33
enrique24

enrique24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 683
  • Înscris: 23.09.2010
Si la cine te-ai abonat ?, ce preturi ?

#34
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,838
  • Înscris: 17.12.2019
Ieri, după serviciu, când am ajuns acasă am găsit la scara blocului 2 fătuci care ziceau că sunt de la e-on și reactualizează contractele. Le-am întrebat ce se schimbă și au răspuns repede ”prețul, adică scade” și am întrebat în schimbul a ce? Răspunsul a fost evaziv, pentru că era despre legatul de glie pentru 2 ani. Am mai întrebat dacă au un draft de contract pe care să-l citești liniștit înainte de a semna și au zis că nu, pentru că nu are nimeni timp de prostii din astea. Semnezi sau nu.
În concluzie, care aveți bătrâni de care vă pasă, avertizați-i că nu e de glumit cu contractele și să nu semneze orice fițuică pe care le-o vâră cineva sub nas.

#35
ionutantonesei

ionutantonesei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 369
  • Înscris: 01.04.2010

View Postenrique24, on 23 iunie 2020 - 11:33, said:

Si la cine te-ai abonat ?, ce preturi ?
La alt bisnitar, evident

#36
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,838
  • Înscris: 17.12.2019
Am aflat de ce se agitau fetele de la e-on: în câteva zile se va liberaliza complet piața energiei și nu vor mai exista restricțiile cu punctul de lucru așa că orice firmă poate furniza în orice localitate.
Nu e momentul semnării unui contract.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate