Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 

Adaugare subtitrare pe un DVD cu programe gratuite

- - - - -
  • Please log in to reply
290 replies to this topic

#271
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Metoda asta este pentru cei care vor sa adauge o subtitrare unui DVD original si a pastra meniul original sau chiar modifica meniul de subtitrari astfel incat sa apara pe acolo si Romana.
Pentru ce pomenesti tu, este un alt thread dedicat "descoperirii" tale cu ConvertXtoDvd.

enjoy,
Mtz

#272
bLacKeyeS1985

bLacKeyeS1985

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 28.07.2008
salutare , am intampit si eu o problema la muxare , la sfarshitu' muxarii mi-a aparut eroarea asta

http://i42.tinypic.com/fnczyh.jpg

exista vreo rezolvare ???

#273
SidTheKid

SidTheKid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,318
  • Înscris: 07.01.2009

 bLacKeyeS1985, on 26th June 2009, 11:16, said:

salutare , am intampit si eu o problema la muxare , la sfarshitu' muxarii mi-a aparut eroarea asta

http://i42.tinypic.com/fnczyh.jpg

exista vreo rezolvare ???

O rezolvare ar fi sa faci DVD-ul putin mai mic cu DVD Shrink,daca da tot eroarea aia,sigur n-o sa ai probleme cu LabPro,eu asa procedez !

#274
homar

homar

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 20.04.2008
Salut am si eu o problema cu demuxarea unui dvd cu pgc.demux,dupa prelcrarea cu muxman ,apare delayul,sunetul e decalat fata de video,cam asa apare la verificara A\V delay in pgc.demux.

Attached Files



#275
jedialex1985

jedialex1985

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 09.04.2004
Salut,
Am incercat si eu sa pun o subtitrare in romana pe un dvd original cu subtitle creator. Am folosit optiunea de DVD Authoring Wizard care automatizeaza tot procesul de mai sus. S-a pus subtitrarea, insa fontul este mai mic decat al celei originale. In formatting are niste setari legate de font, dar orice as selecta ramane la marimea 22 Bold.

#276
Cortezzzz

Cortezzzz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 17.01.2010
Foarte tare ghidu , am urmat instrucþiunile si am reusit sa pun o subtitrare in romana pe  un dvd .

#277
vvinea

vvinea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 29.11.2007

 Mtz, on 23rd May 2009, 16:18, said:

Metoda asta este pentru cei care vor sa adauge o subtitrare unui DVD original si a pastra meniul original sau chiar modifica meniul de subtitrari astfel incat sa apara pe acolo si Romana.
Pentru ce pomenesti tu, este un alt thread dedicat "descoperirii" tale cu ConvertXtoDvd.

enjoy,
Mtz


exista acest ghid pe undeva?
se poate un link?
mersi


 nico123, on 23rd May 2009, 08:56, said:

Salut! Mie mi se pare complicata metoda aceasta de adaugare subtitrare promovata aici. Eu folosesc 3 programele. Daca am o subtitrare in limba Romana o sincronizez cu filmul si o adaug pe dvd cu ConvertXtoDvd cu care pot face meniu si capitole si pot da orice marime sau culoare subtitrarii.
Pentru sincronizare folosesc SubRip cu ajutorul caruia scot o subtitrare in limba Engleza sau alta limba deja existenta pe DVD ,de la care folosesc doar timpii pentru subtitrarea in Romana. Pentru a schimba timpii de la subtitrarea din Engleza la subtitrarea in romana folosesc SubtitleWorkshop.


salut...
poti posta un mic ghid?
sau exista deja pe undeva?

#278
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
La care din cele 2 vrei indicatii?
Prima citare se refera la a adauga subtitrare in romana la un DVD sa zicem "original", dar care nu are din fabrica sub in romana, iar al doilea citat se refera la a "face" un DVD cu subtitrare in romana dintr-un avi!
Despre ambele variante gsesti thread-uri pe aria GHIDURI!
Foloseste SEARCH!

L.E.
Se mai poate aduga subtitrare pe un DVD si cu ajutorul optiunii TOOLS-->DVD Authoring Wizard din programul gratuit Subtitle Creator. Convertesti cu acest program subtitrarea din format srt in format sup si apoi cu acel wizard adaugi subtitrarea generata. Recomand eliminarea subtitrarilor existente nedorite si adaugarea celei in romana.
Nu e foarte complicat, este intuitiv, nu dureaza mult si calitatea video si audio nu este de loc afectata!
Uite ce returneaza Google la Ghid de utilizare Subtitle Creator AICI  :peacefingers:

Edited by viceroy56, 11 June 2010 - 18:21.


#279
vol

vol

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 18.11.2006
cea mai buna metoda e cea pe care o stapanesti cel mai bine.
din punctul meu de vedere, metoda cu PGC Demux, SubtitleCreator, MuxMan si VobBlanker
mi se pare cea mai buna pentru ca nu strica meniul DVD-ului si nu dureaza mult daca ai subtitrarile sincronizate.
:OK:

#280
manutz88

manutz88

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 17.05.2008
Buna!
In primul rand...super tutorial...felicitari Mtz.
am facut mai multe dvd-uri, merg perfect, insa acu o zi am dat de o problema si nu o pot rezolva. Am subtitrarile originale de pe dvd, si vreau sa le adaug inapoi, insa...in film, nu mai apar cu alb(adica textul nu e alb) ci albastru, pe un fundal negru sau albastru!
Am incercat sa fac cum scrie in tutorial, dar nu merge. am atasat poze. Ambele poze sunt din aceeasi subtitrare setarile sunt facute la fel pentru toata subtitrarea. doar ca in unele portiuni...nu se vede bine.

Ms de ajutor.

Attached File  2.png   781.59K   64 downloads              Attached File  21.png   497.96K   60 downloads

#281
bLacKeyeS1985

bLacKeyeS1985

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 28.07.2008
Salutare .As dori si eu setarile pentru pozitionarea subtitrarii in subtitle creator si la Stretch ,pentru NTSC si PAL., bine-nteles sa mearga si la un dvd player cand rulez filmu.Multumesc

#282
cretzulina91

cretzulina91

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 27.04.2011
Buna seara . Am cateva dvd-uri la activ, dar m-am confruntat cu aceasta problema de cateva ori : inlocuiesc meniul in Vob Blanker , iar cand rulez filmul cu VLC , subtitrarea este gri . Desi , dupa adaugarea subtitrarii cu muxman, am verificat filmul sa vad daca subtitrarea este bine sincronizata , ea era corect setata . Sa inteleg ca este de la VobBlanker ? sau de la acel dvd ? pentru ca nu la toate patesc asa . Am atasat 2 screen-uri : unul din filmul cu meniu si unul din film inainte de a-i adauga meniu .

Si inca o intrebare : De exemplu, cand in pgcdemux imi arata audio/video delay -9 ms , ca sa corectez in muxman , ce trebuie sa setez la Delay ? -9 cat arata in pgcdemux sau opusul ( +9 ) ? Multumesc anticipat si felicitari pentru acest topic , este de foarte mare ajutor .

Attached Files



#283
Bubuhd

Bubuhd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 24.03.2009
Ce pot sa fac in cazul acesta ? Am cautat dar din pacate nu am gasit pana acum ..


[ http://noob.hu/2012/01/21/muxman.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#284
mariusluck

mariusluck

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 11.10.2007
Buna.Un mic ajutor,va rog.
Am convertit avi in DVD cu Winavi .A mers si subtitrarea .Problema e ca as vrea sa mai introduc o subtitrare in alta limba.
Era posibil direct ,la convertire sau e necesara o adaugare ulterioara ? Cum procedez?
Dupa ce am introdus a doua subtitrare cum selectez la vizionare subtitrarea necesara ?
Multumesc.

#285
bLacKeyeS1985

bLacKeyeS1985

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 28.07.2008

 Bubuhd, on 21st January 2012, 19:57, said:

Ce pot sa fac in cazul acesta ? Am cautat dar din pacate nu am gasit pana acum ..


[ http://noob.hu/2012/01/21/muxman.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Eu folosesc urmatoarea metoda: inainte sa adaug capitolele in muxman, deschid fisierul Cell Times si stergi ultima capsula/ultimu capitol, acele cifre si apoi salvezi si gata!

#286
Mr_Hara

Mr_Hara

    Very Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,026
  • Înscris: 23.01.2010
salutare...

la un bluray ISO cum se pune subtitrare?

multe filme mai ales cele 3D ISO cand apar nu au in meniu si subtitrare in romana,powerdvd nu vrea sa ia subtitrarea cu drag and drop,deci ramane a fi adaugata in imagine dar cum?

#287
viorica68

viorica68

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 15.12.2013
Cel mai bun tutorial, merge ca uns. Mulțumesc:Courtesy of Mtz. Sunteți cei mai buni în authoring. [ https://i.imgur.com/aAfPGpS.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#288
viorica68

viorica68

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 15.12.2013

 viorica68, on 03 ianuarie 2014 - 17:43, said:

Cel mai bun tutorial, merge ca uns. Mulțumesc:Courtesy of Mtz. Sunteți cei mai buni în authoring. [ https://i.imgur.com/aAfPGpS.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

]Din păcate am dat de ceva ce nu mai vrea să meargă, și anume, filmele NTFS după demuxare nu merg să se muxeze la loc. Am încercat vreo 5 dar nici unul nu îmi merge. Cele PAL , merg. Deci după tot scenariul cu sub-ul sincro că pe 29.70 nu se prea găsesc și trebuiesc bine  bibilite , sincronixate mai pe înţeles, leyy demuxex cu PGC dar apoi la MUXMAN nu merg. Nu se încarcă nimic. Nici video, audio sau suburile. Repet nimic. Am schimbat şi altă variantă de MUXMAN dar tot nimic. Ce să fie .A mai păţit cineva la fel,

Edited by viorica68, 13 January 2014 - 18:27.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate