Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Adaugare subtitrare pe un DVD cu programe gratuite

- - - - -
  • Please log in to reply
290 replies to this topic

#253
darklight3

darklight3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 14.12.2006
Chiar daca nu pare dvd-ul are o mica problema si de aia il decripteaza asa, dar nu e problema, in loc de muxman foloseste ifoedit si ai optiune de delay +/- 5 secunde...

Edited by darklight3, 10 March 2009 - 22:12.


#254
mu_zz_i

mu_zz_i

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 13.02.2007
Revin cu cateva intrebari:

1. Am luat de pe un site o titrare .srt care era sincronizata pt. un DVD. Asta inseamna ca nu trebuie decat sa o salvez in format .sup si sa o muxez cu Muxman alaturi de video, audio etc? Nu mai trebuie sa trec prin Extragerea unei subtitrari originale in vederea sincronizarii cu SubRip?
2. La muxarea video, audio etc trebuie sa introduc si capitolele insa nu am inteles de unde sa le iau pt ca atunci cand dau la File > Import Chapters imi deschide o fereastra si imi spune sa indic eu locul dar nu stiu pe ce sa dau OK... nu stiu care e fisierul cu capitole.

#255
darklight3

darklight3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 14.12.2006
1 - Daca subtitrarea este sincronizata pentru dvd asta nu inseamna ca este neaparat sincronizata pt dvd-ul tau. Inainte sa o faci sup poti sa o verifici foarte usor in subtitlecreator cu optiunea load synchronized subtitles.
2 - Fisierul cu capitole ti-l creeaza pgcdemux in acelasi folder cu audio si video doar daca este bifata optiunea Create celltimes.

Edited by darklight3, 11 March 2009 - 00:26.


#256
mu_zz_i

mu_zz_i

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 13.02.2007
Am vazut ca cu PGCDemux poti afla daca este un delay iar dc nu este trebuie sa fie 0 dar la filmul acesta (Transporter 3) cand dau sa vad Check A/V delay imi apare none si nicidecum 0 milisecunde sau cate secunde are delay. As face cu ifoedit dar nu stiu sa-l folosesc.

#257
mu_zz_i

mu_zz_i

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 13.02.2007
Poate sa-mi explice si mie cineva mai bine punctul 10. DVD Authoring cu VobBlank pentru ca tot nu rusesc sa trec de partea aceea, pana acolo e bine dar aici nu stiu care ifo sa bag ce sa inlocuiesc (replace). Va rog mult sunt aproape la mal.

#258
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Vezi in vobblanker ce contine prima celulta din DVD original. Poate o scoti de tot. Daca nu o poti scoate de tot, poti taia in vobblanker. Salvezi DVD modificat si dupa aceea te apuci de demuxat.
Nu uita ca dupa aceea trebuie sa resincronizezi subtitrarea.
Mai este o posibiltate de introdicere a unui delay la audio cu delaycut.exe dar va trebui sa faci multe incercari pana vei reusi.

enjoy,
Mtz

Edited by Mtz, 12 March 2009 - 02:25.


#259
mu_zz_i

mu_zz_i

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 13.02.2007
Dupa ce am multiplexat cu Muxman (video, audio, sub, capitole) la sfarsit mi-a afisat un mesaj de genul: Video decoder buffer underflowed 1 times. Resulting DVD will probably not play smoothly. De unde e problema?


Iar in folderul in care am vrut sa se duca muxarea am doar 6 chestii: Video_TS (0 kb) si VTS_01_1....VTS_05_1. Si deci nu mai am cum sa fac DVD Authoringul cu VobBlank daca nu am si VTS_01_0.ifo ca sa inlocuiesc video_ts.ifo de pe dvd-ul original. Sa fie din cauza chestiei de mai sus postata de mine?

Edited by mu_zz_i, 12 March 2009 - 18:52.


#260
darklight3

darklight3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 14.12.2006
Dupa cum am zis dvd-ul ala are ceva probleme, fa-l cu ifoedit sau rejig.
Este destul de simplu de folosit ifoedit: dvd author/author new dvd si aici incarci toate cele...

#261
mu_zz_i

mu_zz_i

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 13.02.2007

View Postdarklight3, on Mar 15 2009, 23:04, said:

Dupa cum am zis dvd-ul ala are ceva probleme, fa-l cu ifoedit sau rejig.
Este destul de simplu de folosit ifoedit: dvd author/author new dvd si aici incarci toate cele...

Am inteles. Si totusi mai am o singura intrebare: ce faci dc. ai delay la audio fata de video de 107810 ms? Tu ai spus ca ai optiune la ifoedit de +-5 secunde. Eu aici am 108 secunde.

Edited by mu_zz_i, 16 March 2009 - 00:58.


#262
sile_sile32

sile_sile32

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 05.10.2006
As avea si eu o intrebare ......

Exista alt soft in loc de subtitlecreator pe care il poti folosi pentru titrari si care face ca fontul sa arate mai bine?

pentru ca eu de cand am descoperit acest ghid numai cu el lucrez.....dar de ceva vreme am luat niste dvd-uri cu ro custom si am observat ca arata altfel fonturile....mai bine.....si as intreba si eu daca cumva exista alt fel de soft sau daca nu ce fel de setari trebuie facute la subtitlecreator pentru fonturi.....

Multumesc Frumos.....

#263
neobluenet

neobluenet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 13.08.2004

View Postsile_sile32, on Apr 9 2009, 19:59, said:

As avea si eu o intrebare ......

Exista alt soft in loc de subtitlecreator pe care il poti folosi pentru titrari si care face ca fontul sa arate mai bine?

pentru ca eu de cand am descoperit acest ghid numai cu el lucrez.....dar de ceva vreme am luat niste dvd-uri cu ro custom si am observat ca arata altfel fonturile....mai bine.....si as intreba si eu daca cumva exista alt fel de soft sau daca nu ce fel de setari trebuie facute la subtitlecreator pentru fonturi.....

Multumesc Frumos.....
DVD Lab Pro face un font foarte frumos, dar nu iti salveaza sup direct asa ca trebuie sa urmezi urmatoarele etape:
1. Multiplexezi filmul cu DVDLab cu subtitrarea pe care vrei sa o pui.
2. Extragi subtitrarea si cu SupRemap ii schimbi culorie (de fapt schimbi care locatie sa corespunda carei culori) conform ifo-ului DVD-ului original
Observatie: Din ceva motiv pe care nu l-am dedus inca DVDLab inverseaza culorile in sup-ul generat, asa ca acolo la preview in SupRemap trebuie sa ai text negru pe fundal alb pentru a obtine text alb pe fundal transparent.
3. Multimplexexi filmul cu MuxMan si apoi urmezi pasii.

E mai mult de lucru, stiu, dar iese o calitate mult mai buna, mai ales daca pui marginea de sus si cea de jos la subtitrare de 16, nu 48 cat este standard.

#264
sile_sile32

sile_sile32

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 05.10.2006

View Postneobluenet, on Apr 15 2009, 18:01, said:

DVD Lab Pro face un font foarte frumos, dar nu iti salveaza sup direct asa ca trebuie sa urmezi urmatoarele etape:
1. Multiplexezi filmul cu DVDLab cu subtitrarea pe care vrei sa o pui.
2. Extragi subtitrarea si cu SupRemap ii schimbi culorie (de fapt schimbi care locatie sa corespunda carei culori) conform ifo-ului DVD-ului original
Observatie: Din ceva motiv pe care nu l-am dedus inca DVDLab inverseaza culorile in sup-ul generat, asa ca acolo la preview in SupRemap trebuie sa ai text negru pe fundal alb pentru a obtine text alb pe fundal transparent.
3. Multimplexexi filmul cu MuxMan si apoi urmezi pasii.

E mai mult de lucru, stiu, dar iese o calitate mult mai buna, mai ales daca pui marginea de sus si cea de jos la subtitrare de 16, nu 48 cat este standard.

Mersi mult.........Ai dreptate DVDLab scoate fontul mai frumos.......Iar in loc de SupRemap folosesc DVDSubEdit.......deorece cu SupRemap nu intotdeauna imi iese si nu stiu de ce...Inca odata iti multumesc frumos pentru raspuns.....

#265
marius_brutus

marius_brutus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 06.07.2005
Va rog mult, vreau si eu o versiune mai veche la MuxMan spre exemplu MuxMan 0.15, ma chinui de cateva ore sa gasesc pe net si... :confuzzled:  nimic. Cu ultima versiune nu reusesc sa pun  subtitrarea rom. in pozitia a treia. Sau poate imi spuneti cum fac??

Multumesc anticipat!

#266
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Attached File  MuxMan015.zip   149.96K   36 downloads

Sile, dupa ce faci DVD-ul cu ce subtitrare vrei tu, ii poti schimba culorile cu DVDSubEdit.

enjoy,
Mtz

Edited by Mtz, 26 April 2009 - 00:04.


#267
mu_zz_i

mu_zz_i

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 13.02.2007

View PostMtz, on Apr 26 2009, 01:03, said:

Attachment MuxMan015.zip

Sile, dupa ce faci DVD-ul cu ce subtitrare vrei tu, ii poti schimba culorile cu DVDSubEdit.

enjoy,
Mtz


@Mtz am adaugat si eu la un film subtitrare in limba romana si merge perfect singurul inconvenient este acela ca nu imi afiseaza "ț" si "ș". Cum pot face sa imi afiseze aceste 2 caractere.  In srt-ul pe care l-am luat am vazut ca are alte caractere in locul acestora si am incercat si pe o varianta de divx si acolo se vad corect la TV. Deci ce ar trebui sa fac?

#268
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Seteaza in SC pe 1250 sau central european (e tot aia).

enjoy,
Mtz

#269
ITD69

ITD69

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 23.05.2005

View PostMtz, on May 15 2009, 21:01, said:

Seteaza in SC pe 1250 sau central european (e tot aia).

enjoy,
Mtz


Ce versiune SC trebuie sa folosesc,pentru a seta 1250 sau central european?
Eu am instalat SubtitleCreator_v2_3rc1 si nu imi permite decit Western.

#270
nico123

nico123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,380
  • Înscris: 03.02.2009
Salut! Mie mi se pare complicata metoda aceasta de adaugare subtitrare promovata aici. Eu folosesc 3 programele. Daca am o subtitrare in limba Romana o sincronizez cu filmul si o adaug pe dvd cu ConvertXtoDvd cu care pot face meniu si capitole si pot da orice marime sau culoare subtitrarii.
Pentru sincronizare folosesc SubRip cu ajutorul caruia scot o subtitrare in limba Engleza sau alta limba deja existenta pe DVD ,de la care folosesc doar timpii pentru subtitrarea in Romana. Pentru a schimba timpii de la subtitrarea din Engleza la subtitrarea in romana folosesc SubtitleWorkshop.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate