Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...

Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...
 Ipad Pro & Air 2024

Service si revizii reprezentanta

Ati returnat produse pe aliexpres...

Certificate de nastere digitale
 Fitbit sau huawei band ?

Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...
 

Garaj + spatiu locuit la etaj

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
justynb

justynb

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 01.01.2013
Salutare,
Detin un teren de aproximativ 1900m2 undeva in Prahova cu o deschidere de 18.5m, o lungime de aproximativ 110m iar spre capat se ingusteaza pana la 11m. Orientarea terenului este S-N. Utilitati: curent trifazic, apa, canalizarea la poarta. Pe viitor, cand o sa fie buget disponibil, planuiesc sa construiesc o casa. Pana atunci, pentru a ma putea muta acolo, m-am gandit la următoarea variantă: constructia unui garaj pentru 2 masini de aproximativ 60-70m2 iar la etaj construirea unui spatiu de locuit: 1 dormitor, 1 baie, living si bucatarie.
Ce pareri/sugestii aveti?
La ce costuri sa ma astept?
Este prima mea constructie, sunt incepator si sfatrile celor care au cunostinte sau au trecut prin asta mi-ar fi de mare ajutor 😁

Multumesc anticipat!

Edited by justynb, 09 January 2020 - 02:17.


#2
bdx100

bdx100

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,508
  • Înscris: 03.06.2019
Garaj de 60-70 mp ? Pai ai tir sau autoturism ?!

Masinile pot sta si afara daca nu ai buget prea mare si pana strangi bani de casa nu are rost sa-i cheltui pe garaj , iei 3-4 containere de locuit si combini cum doresti .

Edited by bdx100, 09 January 2020 - 02:20.


#3
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Daca masinile-s batrane nu trebuie protejate ?
Face omul un azil micut de masini la nivelul solului si peste ceva si pentru "famelie", sa doarme si ei...

Multe apartamente de bloc nu au spatiul acela de 70 mp.....si mai au si doua dormitoare ....
Toata chestia incepe cu un proiect la urma urmei, contactezi pe cineva priceput care stie cum merge treaba, faci proiect, autorizari, etc, etc... si cu banii ramasi faci garajul.

Edited by keta, 09 January 2020 - 02:30.


#4
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
N-am înțeles de ce aș trata mașinile așa, adică să stau la nivelul 1 cu japca și mașinile sub mine. De ce nu faci repede casa pt tine/voi și apoi faci un acoperiș improvizat  cu acoperiș de tablă  pentru mașini și când ai bani faci un garaj ca la carte?

#5
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007

 xeleron, on 09 ianuarie 2020 - 02:32, said:

N-am înțeles de ce aș trata mașinile așa,
Daca e BMW-uri.....? Ce faci ? Ca astea nu stie sa stea in ploaie si la frig....

Ciudata ideea de a pune in prim plan masinile sau, ma rog... garajul

Edited by keta, 09 January 2020 - 02:38.


#6
justynb

justynb

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 01.01.2013
Nu e vorba despre marca masinilor aici. Ideea mea initiala oricum includea construirea unui garaj pentru 2 masini. Dar cum momentan nu am bugetul necesar pentru pentru construirea casei dorite "ca la carte", m-am gandit la aceasta optiune pentru a grabi mutarea si pentru a scapa de plata chiriei.

#7
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Păi fă casa rapid la parter și dă-le-n sânge de fiare și scapi de plata chiriei. Tragi o husă pe ele și de-amar să le fie până gați casa. Nu văd cum te-ar putea ajuta ridicarea acum a garajului.

#8
aidept1

aidept1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 22.01.2018

 justynb, on 09 ianuarie 2020 - 02:16, said:

Salutare,
Detin un teren de aproximativ 1900m2 undeva in Prahova cu o deschidere de 18.5m, o lungime de aproximativ 110m iar spre capat se ingusteaza pana la 11m. Orientarea terenului este S-N. Utilitati: curent trifazic, apa, canalizarea la poarta. Pe viitor, cand o sa fie buget disponibil, planuiesc sa construiesc o casa. Pana atunci, pentru a ma putea muta acolo, m-am gandit la următoarea variantă: constructia unui garaj pentru 2 masini de aproximativ 60-70m2 iar la etaj construirea unui spatiu de locuit: 1 dormitor, 1 baie, living si bucatarie.
Ce pareri/sugestii aveti?
La ce costuri sa ma astept?
Este prima mea constructie, sunt incepator si sfatrile celor care au cunostinte sau au trecut prin asta mi-ar fi de mare ajutor ��

Multumesc anticipat!

sa inteleg ca vreti sa construiti ceva provizoriu?

eu am o rulota-camion, veche, stau in ea vara, avantaj ca nu am nevoie de autorizatie de constructuctie

#9
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,571
  • Înscris: 07.12.2014
Incepe direct casa dorită. Când ai ridicat primul nivel,  amenajezi o cameră și te muți. Daca o faci pe un singur nivel, după ce pui acoperisul, amenajezi o cameră și gata. Pe urmă tot faci exterioare și celelalte încăperi.

#10
aidept1

aidept1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 22.01.2018

 PoeOvidiu, on 09 ianuarie 2020 - 06:50, said:

Incepe direct casa dorită. Când ai ridicat primul nivel,  amenajezi o cameră și te muți. Daca o faci pe un singur nivel, după ce pui acoperisul, amenajezi o cameră și gata. Pe urmă tot faci exterioare și celelalte încăperi.

Autorizatie are? Sau se apuca asa...

#11
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Se presupune că există, ce, la garaj nu-i trebuia același lucru (dacă face un garaj de beton nu o colibă și el stă în pod).

#12
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,166
  • Înscris: 19.09.2005

 justynb, on 09 ianuarie 2020 - 02:16, said:

...
aia e casa, cu garaj la parter. alt ceva nu mai faci.
proiect, autorizare, constructie, etc.

Edited by arg, 09 January 2020 - 07:44.


#13
pimi

pimi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.01.2007
Am vazut recent intr-o poienita  2 garaje din placi de beton (alea de le demolau recent clujenii) lipite si deasupra o cabanuta din lemn
Garajele erau imbracate pe lateral in lemn ,arata chiar foarte bine .
Mi s-a parut foarte practica ideea pt o locuinta de week-end/vacanta

#14
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Colibe d-astea de război și eu am văzut dar ca spațiu de locuit greu/foarte greu faci ce vrei, mai ales pe bani puțini. Gândește-te doar la instalarea unei bai cât de cât la etaj și a restului de instalații cât complică treburile(bucătărie, încălzire, șamd).

#15
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,571
  • Înscris: 07.12.2014
Daca ai bani de garaj de 70mp și o casă de 70mp deasupra, înseamnă că te poți apuca direct de casa dorită. Deja ridici o construcție de 140-150mp. Casa dorită cât are? 200-250? Nu o finalizezi dar o poți ridica integral și finisa o parte din ea.

#16
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,204
  • Înscris: 23.02.2007
Faci casa direct. Ce vrei tu sa faci, costa aaaprox cat casa :)

#17
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,344
  • Înscris: 21.06.2019

 justynb, on 09 ianuarie 2020 - 02:16, said:

... Pana atunci, pentru a ma putea muta acolo, m-am gandit la următoarea variantă: constructia unui garaj pentru 2 masini de aproximativ 60-70m2 iar la etaj construirea unui spatiu de locuit: 1 dormitor, 1 baie, living si bucatarie.
Ce pareri/sugestii aveti?
....
O idee foarte buna . Asa aveau pe vremuri casele boieresti , Deasupra garajului un spatiu de locuit pt sofer sau menajera . Normal ca poti sa locuiesti .
Din pacate procedura de realizare este ca si la alta constructie , autorizatie de constructie .

#18
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,204
  • Înscris: 23.02.2007
Pai el nu e boier Maxime. Daca era, avea banii necesari la tot. Si sluga sa posteze pe aici, nu?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate