Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Trecut: Europa versus S.U.A. la c...

Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...

Ipad Pro & Air 2024
 Service si revizii reprezentanta

Ati returnat produse pe aliexpres...

Certificate de nastere digitale

Fitbit sau huawei band ?
 Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...
 Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Probleme fibra (internet ) rooter...
 

Cumpărare Euro curs apropiat de cel BNR

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#19
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Toate bancile negociaza sume mari. BT, de exemplu (am facut schimb valutar pe firma), se negociaza cu trezor uman pentru sume mai mari de 25.000E si este apropiat de cel BNR (bine, va fi o diferenta de pana la 1% in plus). Pentru sume mai mici de 25.000E cursul devine mai bun cu cat suma este mai mare.

Nu poti negocia cursul cu cel cu care ai negociat apartamentul? Poate va intelegeti la un curs. Cand am cumparat prin Prima Casa, cursul valutar, desi la momentul rezervarii, era peste cel BNR (cu vreo 5%), la momentul platii a fost un pic sub. Si suma era aproape aceeasi (31.000E).

Edited by Pololica, 07 January 2020 - 16:05.


#20
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,543
  • Înscris: 01.08.2006
in contractul de vanzare-cumparare o sa se scrie clar cat e suma. In lei. 35000 euro calculat in lei la un curs agreat intre parti.
Cel mai bine incerci prima data la ING, sa iti dea un curs preferential. O sa-ti dea, dar nu stiu cat de bun

Mai poti incerca si la alta banca sa iti deschizi cont.
Cel mai bine cred ca e daca nu te satisface ING, sa iti deschizi cont la banca unde are deschis cont vanzatorul. Asa, macar cand faci transferul catre vanzator nu cred ca ai comision. Asta daca nu cumva si vanzatorul are cont tot la ING

Edited by bai3tzash, 07 January 2020 - 16:06.


#21
bdx100

bdx100

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,508
  • Înscris: 03.06.2019

View Postbai3tzash, on 07 ianuarie 2020 - 16:05, said:

in contractul de vanzare-cumparare o sa se scrie clar cat e suma. In lei. 35000 euro calculat in lei l
Mai studiaza inainte sa arunci cu afirmatii gresite !

#22
asiodf

asiodf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,242
  • Înscris: 12.09.2011

View Postpupama, on 07 ianuarie 2020 - 15:50, said:


Peste 5.000,01 EUR pentru fiecare 500 EUR sau fractie se adauga 21 EUR

Se negociaza ! !

#23
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,490
  • Înscris: 18.06.2007
e un site, cursvalutar. sunt foarte multe case de schimb listate. eu am schimbat la curs mai bun decât bnr.

#24
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View Postpupama, on 07 ianuarie 2020 - 15:41, said:

si te rupe la comisionul transferului bancar...eu cred ca initiatorul asta vrea sa evite

Da, și dacă-i frec dintr-o bancă în alta, mă rup la comisioane. Dar i-aș duce dacă ies bine.

Eu chiar nu știu chichițele astea bancare, că nu prea m-a interesat până acum, am zis să am un punct de plecare, să știu de unde să plec, pe unde să întreb.

View Postvestale, on 07 ianuarie 2020 - 15:44, said:

Poti intreba/negocia si pe la casele de schimb valutar.
Vanzatorul sigur vrea in euro si nu lei la cursul valutar agreat?
@gbr-smt are nevoie de mai mult de un prieten faca sunt mai mult de 35 de zile.

Da, mi-a spus clar că vrea euro și nu lei.

View Postbobalex18, on 07 ianuarie 2020 - 16:48, said:

e un site, cursvalutar. sunt foarte multe case de schimb listate. eu am schimbat la curs mai bun decât bnr.

Am auzit și varianta asta, nu știam că casele de curs valutar ți-i pot schimba așa, prin cont. Că să mă duc la ei cu 170.000 de lei, să-i bag printre gratiile alea, să zic "euro plis", cred că e prea complicat... Dacă îi pot transfera lor, și-mi transferă înapoi euro, ar fi ok.

#25
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View Posteiffel, on 07 ianuarie 2020 - 15:59, said:

In Romania se plateste in lei, chiar daca pretul e in Euro.
Asta se intampla la magazine/firme. Ca persoana fizica poti vinde in ce moneda iti trece prin cap.
Am vandut anul trecut imobiliare si incasat direct euro, in cont.

#26
gigelvasile

gigelvasile

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 13.08.2012
Din experienta recenta cel mai bun curs am obtinut la Intesa (cam 0,25% peste BNR), si apropiat mai este Garanti (cam 0,35% fata peste BNR).

#27
KLMN

KLMN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 21.09.2003
Stati cuminti cu bancile voastre, nu au un curs favorabil.

#28
meshgheru_andu

meshgheru_andu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,453
  • Înscris: 09.05.2009
Orice plata peste 50.000 de lei se efectueaza DOAR PRIN TRANSFER BANCAR!

#29
p0rtalu

p0rtalu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 13.10.2015
vezi akcenta sau un prieten care cauta euro

#30
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Am vorbit la Akcenta, sunt în procesul de creare cont. Tranzacția va avea loc la sfârșitul lunii, începutul lunii viitoare, voi vedea atunci. Vreau să încerc și la o bancă (CEC de exemplu), să văd dacă sunt tot pe-acolo. În orice caz, sunt mulțumit cu cursul de la Akcenta, raportat la cel BNR. Dacă aș face treaba asta prin ING, aș ieși cu vreo 2000 lei mai prost, așa că merită deranjul.

#31
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,893
  • Înscris: 25.01.2007
La Raiffeisen, din aplicația lor, o ora pe zi, schimbi a curs BNR. Fundă?

#32
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,052
  • Înscris: 18.12.2007
Si BRD-ul are, dar e limitat la 1000 de euro/persoana parca.

#33
SSpantzer

SSpantzer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,325
  • Înscris: 19.03.2019

View Postslai, on 03 februarie 2020 - 08:10, said:

La Raiffeisen, din aplicația lor, o ora pe zi, schimbi a curs BNR. Fundă?
La transfer interbancar din mobilebanking oare se percepe si alt comision in afara de cel de 4 lei ?
Oricum, schimbul renteaza doar pentru cei care invart valuta tot in conturile lor din Raiffeisen, altfel comisioanele te duc in acelasi loc !
Plus de asta orice Exchange are curs negociabil pentru ce depaseste 1000 de euro !

#34
diasul

diasul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,314
  • Înscris: 06.03.2006
Am schimbat si eu recent o suma destul de mare la Libra, care oricum are unul dintre cele mai bune cursuri printre banci. Dar la suma ta te duci in agentie si-ti dau curs preferential apropiat de BNR. Eu am fost foarte multumit. Transferurile bancare la Libra in RON deci si SEPA in EURO sunt zero. Deci nu te costa nimic sau aproape nimic transferul dintr-o banca in alta chiar daca sunt in EURO. Nu te complica cu Revolut care e o gluma de banca ca-ti vor bloca banii si te vei chinui saptamani sau luni pana-ti vei recupera banii cu tot felul de dovezi justificatoare si cu faptul ca nu vei avea nici macar unde sa dai un telefon, va trebui sa stai la mana lor cu chat-uri...

Edited by diasul, 03 February 2020 - 15:48.


#35
blotunga

blotunga

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 09.04.2008
@diasul: cât de apropiat au dat cursul la bnr la libra? Și cam la ce sumă? Nu de alta, dar cu sume mari nu prea îți vine să te plimbi prin case de schimb

#36
diasul

diasul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,314
  • Înscris: 06.03.2006
Exact. E foarte comod sa faci schimbul la banca daca e posibil fara alte batai de cap. Libra are o diferenta cam de 4 bani fata de cursul interbancar. Mie la aproximativ 40000 de euro mi-au mai oferit 1.5 bani, deci diferenta fata de interbancar/BNR a fost in final de 2.5 bani.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate