Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Istoric deplasari - GPS

Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet
 Apometru defect?

Nelamurire legalitate TVA casa noua

Huawei P20 Lite, ecran negru la a...

Bibelorui, macrameuri si altele
 Inventia secolului din Afganistan?

G84 - pro și contra

Masina de familie,buget 11000-120...

In ce situatii cereti o a doua op...
 DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!

La multi ani @barbosa1bis!
 

Monitoare in 2020: lansari, zvonuri, predictii

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
A fost anuntat la CES 2020 de catre Asus primul monitor de gaming capabil de o rata de refresh de 360Hz. Urmarind niste comparatii intre 60Hz si 140Hz, pot spune ca diferente se observa, mai ales in jocuri de tip esports. Acum ceva timp erau voci care spuneau ca nu putem detecta vreo diferenta la rate de refresh mai mari de 60Hz.
Tehnologia avanseaza. Se aduc imbunatatiri. Din partea mea toata stima.

La ce sa ne asteptam in urmatorii ani? Articolul vorbeste chiar de echiparea tuturor laptopurilor cu display-uri capabile de 360Hz.



"ASUS a prezentat un monitor cu 360Hz

In cadrul CES 2020, ASUS si Nvidia au anuntat impreuna un nou monitor de gaming cu hardware impresionant. Este primul monitor cu refresh rate de 360Hz si G-Sync. Este un salt urias de la 240Hz si putem spune ca incepe o noua era a monitoarelor. Vom vedea mai multe modele cu 320Hz, laptopuri cu 360Hz, iar variantele cu 144 sau 240Hz se vor ieftini si vor avea rezolutii mai bune.

Monitorul despre care vorbim acum are 24.5 inch diagonala, rezolutie Full HD, este gandit pentru eSports, iar panoul este produs de deja celebra companie AU Optronics. Cel mai probabil este un panou TN.
Monitorul nu are pret si nici data de lansare, insa vom afla in curand. La cei 360Hz va fi un monitor ideal pentru gamerii profesionisti."

Attached File  asus-rog-320hz.jpg   87.98K   12 downloads

Edited by MembruAnonim, 07 January 2020 - 14:32.


#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,631
  • Înscris: 15.06.2004
SI la standul LG era un TV cu suport de gaming de la nVidia, dar ala era la frecventa mai redusa - era oricum TV.

Ideea e ca deja e mai mult marketing. Perfomante duse la extrem ce nu pot fi masurate decat cu aparate.
Am ajuns in epoca in care marketingul decide directia de dezvoltare.

Preferam o tehnologie cu culori mai naturale.

#3
stefstefstef

stefstefstef

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 28.10.2019
au dat ca exemplu csgo, cred ca e singurul joc in care se poate folosi monitoru asta, avand in vedere faptul ca alte jocuri AAA care sunt jucate si in esports tournaments samd abia prind 200 de fpsuri pentru ca iti trebuie pc-uri nasa...

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Apropo de performanta dusa la extrem. Am incercat de-a lungul vremii cativa ochelari VR insa cam toti imi provocau ameteala. Un refresh rate mare nu ajuta? Stiam ca greata este provocata de intarzierea afisarii corecte a imaginii in momentele cand miscam capul, imaginea intarzie sa urmeze directia in care se misca capul/privirea.

Edited by MembruAnonim, 07 January 2020 - 15:20.


#5
lost_in_a_dream

lost_in_a_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 03.07.2019
Videoclipurile de pe YouTube au 60FPS si se vad foarte bine. Eu nu vad cresterea asta la 360Hz cu ochi buni. E acolo doar ca sa-ti manance resursele inutil. Sa cumperi mai mult RAM si tot asa. Mafie!

#6
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Eu încep sa pierd vizual diferența între frame-uri de pe la 120 în sus. Intre 60-90-120 însă e o diferență clara, mai ales în jocuri gen shooter.

360 fps e exagerat pentru ochiul uman, chiar și pentru profesioniști.

Edited by ro_explorer, 10 January 2020 - 09:10.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate