Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scurgeri de la etajul superior

Caut splitter semnal satelit

Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...
 Reconditionare cada baie din fonta

Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen
 Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950
 Nivel de trai

Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...
 

Cine este vinovat (video uplodat)

- - - - -
  • Please log in to reply
111 replies to this topic

#19
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,777
  • Înscris: 29.10.2017

 arg, on 07 ianuarie 2020 - 00:17, said:

tu
neasigurare la schimbarea directiei de mers. ai facut de 2 ori stanga dar nu te-ai dus pe banda cea mai din stanga.
urmareste marcajele.

cel care te-a lovit a facut o data stanga dupa care a vrut sa mearga drept iar tu i-ai taiat calea.

ma rog asa se vede pe telefonul meu.

eu zic ca e altfel, banda 1 si banda 2 au ambele dreptul sa faca stanga in intersectie
banda pe care merge el se continua pe Decebal; banda aluia care l-a acrosat din spate se continua spre Mihai Bravu
deci ala din spate nu putea sa continue spre Decebal decat daca ii taia banda celui care filmeaza

#20
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007

 jobist, on 07 ianuarie 2020 - 01:10, said:

Fals! Nu i-a tăiat nici o cale, el stătea acolo de 4-5 secunde(de la 20 și la 24-poc).

24...poc! a trantit usa probabil....lovitura este la secunda 20! asa cum afirma si initiatorul

#21
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,077
  • Înscris: 20.10.2015

 natarau, on 07 ianuarie 2020 - 00:12, said:

Salut!
M-a lovit azi cineva, in bara din spate - stanga, intr-o intersecție in București. Inițial m-am simțit vinovat, că parcă o fortasem puțin la stânga. Seara am revăzut momentul înregistrat pe camera de bord și parcă mai mult el e vinovat. Eu deja ajunsesem pe banda buna, iar tipul masina care m-a lovit se afla stânga mea, in spate, și nu cred ca mai trebuia sa faca dreapta. Plus ca aveam semnalul pus și tocmai lasasem, cu atenție, pe cineva sa o taie din stanga mea in fata.
Exact momentul se vede pe filmare, la secunda 20, când mă lovește din spate.
Păreri?
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/jZeI_xDLX6g?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Esti nevinovat

#22
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013

 jobist, on 07 ianuarie 2020 - 01:10, said:

Cine e de vină? Mergeți la poliție că agentul știe!

Mda..  Politia le ia permisele la amandoi + amenda. Apoi te trimite la asiguratori care vor spune: Fie care isi repara masina. Culpa comuna.

#23
marin1973

marin1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,587
  • Înscris: 19.11.2019
Tu ești de vină și o să explic cum se circulă în intersecția aia

- ca să faci la stânga pe Mihai Bravu trebuia să te încadrezi pe banda 3 pe Basarabiei la semafor

- tu te-ai încadrat pe banda 2 care merge drept pe Calea Călărașilor și la stânga pe Decebal

- cel care te-a lovit în spate mergea pe banda 2 și mergea spre Decebal

- se vede în filmare că te-ai băgat în fața lui și te-a lovit înainte de a intra pe Mihai Bravu

- este neacordare de prioritate la schimbarea benzii de mers și încadrare greșită în intersecție pentru virajul la stânga

Asta e intersecția și tu trebuia să faci la stânga pe Mihai Bravu cum am marcat cu verde.

Tu ai făcut la stânga cum am marcat cu roșu

#24
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,077
  • Înscris: 20.10.2015
Bai astia desteptii, cel care l-=a lovit l-a lovit IN SPATE, el era deja acolo, si nu nu ai dreptate, nu scrie nicaieri ca trebuia sa mearga pe calea Calarasilor
Banda lui din stanga se inscria pe prima banda la stanga, banda lui, era LEGAL sa actioneze cum a facut-o el

Cel care l-a lovit nu a facut-o pentru ca nu l-a vazut, ori a facut-o intentionat, ori pentru faptul ca nu a fost atent.
Ia mai uitati-va din nou la film.
Il lasa respectuos pe cel din stanga lui incadrat indoielnic sa mearga inainte, apoi intra pe ZONA PERMISA.
Dupa care, Gicu il loveste in SPATE sau COLT stanga spate. IMPOSIBIL ca unu atent sa nu fi inteles ce face asta. Nu a schimbat nici o banda, s-a incadrat corect (stanga nu scrie ca usor stanga, scrie STANGA), mai mult, a dat voie unuia incadrat gresit, si s-a inscris.

Eu zic sa va reimprospatati cunistintele ca sunteti praf

.

Si sa va mai zic o chestie.
Asta micu si natarau o lua chiar daca mergea pe Decebal si frana.
Nu are nici o relevanta faptul ca a franat pentru ca vroia sa mearga pe Mihai Bravu sau pe Decebal, (AMBELE FIIND LA STANGA ASA CUM INDICA BANDA PE CARE ERA)

Attached Files

  • Attached File  poza.jpg   241.29K   56 downloads


#25
marin1973

marin1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,587
  • Înscris: 19.11.2019

 Tsunnnami, on 07 ianuarie 2020 - 07:53, said:

Eu zic sa va reimprospatati cunistintele ca sunteti praf


Eu zic să lași din America de unde ești tu cum crezi tu că se circulă în București și privește cu mare atenție pozele astea 3.

Ăla care l-a lovit pe inițiator mergea ca ăsta marcat cu săgeata roșie.

Deci inițiatorul e de vină pentru - neacordare de prioritate la schimbarea benzii de mers.

Am făcut SUTE de mii de km în București și mergeam și 12 ore pe zi și nu eram nici taximetrist și nici șofer de distribuție mâncare.

El cum s-a încadrat la semafor pe Basarabiei pe banda 2 trebuia să intre pe Decebal cum am marcat cu verde în poza 3.

E foarte GREA șoferia în București pentru provincialii mutați aici.

Edited by marin1973, 07 January 2020 - 08:09.


#26
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,777
  • Înscris: 29.10.2017
Gresesti, ala cu Golf 5 i-a taiat calea..daca cel care filmeaza accelera si intra in el din lateral era vina golf-ului

Cel care filmeaza nu e obligat sa mearga in fata pe Decebal, se afla in pozitia in care poate alege daca face stanga pe M Bravu sau continua pe Decebal

Cel de pe banda golf-ului ori face stanga pe M Bravu ..ori daca schimba directia spre Decebal trebuie sa acorde prioritate

#27
marin1973

marin1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,587
  • Înscris: 19.11.2019

 stalker2142, on 07 ianuarie 2020 - 08:16, said:

Gresesti, ala cu Golf 5 i-a taiat calea..daca cel care filmeaza accelera si intra in el din lateral era vina golf-ului

Cel care filmeaza nu e obligat sa mearga in fata pe Decebal, se afla in pozitia in care poate alege daca face stanga pe M Bravu sau continua pe Decebal

Cel de pe banda golf-ului ori face stanga pe M Bravu ..ori daca schimba directia spre Decebal trebuie sa acorde prioritate

ERONAT - Ăla cu Golful trebuia să facă la stânga pe Mihai Bravu iar cel care l-a lovit pe inițiator venea din spatele lui și mergea corect pe banda lui spre Decebal.

Inițiatorul s-a încadrat greșit pe banda 2 pe Basarabiei la semafor ca să facă la stânga pe Mihai Bravu.

El cum s-a încadrat pe banda 2 trebuia să meargă pe Decebal.

La semafor pe Basarabiei te încadrezi așa

- banda 1 - dreapta pe Mihai Bravu spre Obor sau drept pe Calea Călărașilor

- banda 2 - stânga pe Decebal

- banda 3 - stânga pe Mihai Bravu.

Edited by marin1973, 07 January 2020 - 08:26.


#28
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,077
  • Înscris: 20.10.2015

 marin1973, on 07 ianuarie 2020 - 07:59, said:

Am făcut SUTE de mii de km în București și mergeam și 12 ore pe zi și nu eram nici taximetrist și nici șofer de distribuție mâncare.

Aia nu inseamna ca stii sa conduci.
Acolo e o LEGE pe care am explicat-o
Daca nu intelegi e treaba ta, nu a mea

 marin1973, on 07 ianuarie 2020 - 07:59, said:

El cum s-a încadrat la semafor pe Basarabiei pe banda 2 trebuia să intre pe Decebal cum am marcat cu verde în poza 3.

In ce lege scrie tampenia asta?
S-a incadrat pentru stanga, ceea ce e permis
Ala l-a lovit in spate.

Esti ridicol

#29
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,777
  • Înscris: 29.10.2017

 marin1973, on 07 ianuarie 2020 - 08:21, said:

ERONAT - Ăla cu Golful trebuia să facă la stânga pe Mihai Bravu iar cel care l-a lovit pe inițiator venea din spatele lui și mergea corect pe banda lui spre Decebal.

Cel care il loveste la secunda 20 vine de pe banda golf-ului, la pozitia impactului initiatorul parasise deja banda de Decebal

(Daca ar fi venit din spatele lui ar fi fost tot vinovat..sa lovesti masina din fata ta care paraseste banda)

#30
marin1973

marin1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,587
  • Înscris: 19.11.2019
Mai mergeți REGULAMENTAR în București și învățați să vă încadrați corect pe benzi înainte de a intra în intersecții că de aia numai provincialii și femeile HABAR NU AU să circule în București.

#31
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,077
  • Înscris: 20.10.2015

 marin1973, on 07 ianuarie 2020 - 08:30, said:

Mai mergeți REGULAMENTAR în București și învățați să vă încadrați corect pe benzi înainte de a intra în intersecții că de aia numai provincialii și femeile HABAR NU AU să circule în București.

Asta e regulamentar nu ce indrugi tu acolo:

Attached Files

  • Attached File  poza.jpg   241.29K   44 downloads


#32
marin1973

marin1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,587
  • Înscris: 19.11.2019

 Tsunnnami, on 07 ianuarie 2020 - 08:31, said:

Asta e regulamentar nu ce indrugi tu acolo:

Măi tată vezi că acolo e și linie de tramvai care merge pe deasupra pasajului pe Mihai Bravu dinspre Obor spre Dristor.

Lasă ce vezi tu în poze din America de unde ești că nici nu înțelegi ce vezi în pozele astea.

#33
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
S-a încadrat greşit pentru virare la stânga; de pe acea bandă trebuia să continue drept pe Bd. Decebal. Însă la 0:15-0:16 observ un Golf argintiu care de asemenea circulă greşit încadrat şi chiar forţează intersecţia (trece şi peste zona haşurată).
Iniţiatorul e de vină pentru neîncadrare corectă la schimbarea direcţiei de mers, la fel şi Golf-ul argintiu. Mai departe, totul este consecinţă.

 marin1973, on 07 ianuarie 2020 - 08:39, said:

Lasă ce vezi tu în poze din America de unde ești că nici nu înțelegi ce vezi în pozele astea.
În SUA sunt reguli similare celor din România, iar cu @Tsunnami am discutat de multe ori pe teme rutiere.
Dacă e s-o luăm aşa, acolo sunt linii de tramvai care merg şi perpendicular pe Mihai Bravu. Ce relevanţă are? Tramvaiul oricum nu poate schimba linia, iar semafoarele din zonă dirijează şi tramvaiele.
Singurul aspect ar fi continua degradare a trecerilor la nivel cu liniile de tramvai, care te obligă să tragi de volan ca să nu-ţi rupi maşina, dar asta e altă poveste.

#34
maistoru

maistoru

    ex

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,752
  • Înscris: 10.05.2008

 xcit, on 07 ianuarie 2020 - 00:35, said:

Au dat drumul inainte spre alba iulia?
dinainte de sarbatori

#35
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015

 marin1973, on 07 ianuarie 2020 - 08:30, said:

numai provincialii și femeile HABAR NU AU să circule în București.
Crezi că mi-e ruşine cu bucureştenii prin provincie?
Şi cu femeile ce ai? Da, ştiu, unele sunt speriate de bombe la volan, dar crede-mă că am văzut şi bărbaţi mai varză decât femeile la volan.

#36
marin1973

marin1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,587
  • Înscris: 19.11.2019

 PSC, on 07 ianuarie 2020 - 09:19, said:

Dacă e s-o luăm aşa, acolo sunt linii de tramvai care merg şi perpendicular pe Mihai Bravu. Ce relevanţă are? Tramvaiul oricum nu poate schimba linia, iar semafoarele din zonă dirijează şi tramvaiele.

Problema este că TOȚI care comentează aici nu înțeleg un lucru că HABAR NU AU cum se circulă REGULAMENTAR în București.

Dacă era să fie și tramvaiul în intersecție care să meargă drept spre Calea Călărașilor inițiatorul trebuis să fie încadrat pe banda 3 ca în poza de mai jos.

Lăsa să treacă tramvaiul desenat de mine în poză și făcea la stânga pe Mihai Bravu iar cei de pe banda 2 după ce lăsau și ei să treacă tramvaiul intrau pe Decebal.

Așa se circulă REGULAMENTAR în intersecția aia.

La fel se acordă prioritate și tramvaiului care vine din spate pe Mihai Bravu dinspre Obor și care merge spre Dristor.

Edited by marin1973, 07 January 2020 - 09:38.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate