Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Caut splitter semnal satelit

Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta
 Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...
 Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai
 Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?
 

Clauza formare profesionala

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#1
cristyz

cristyz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,990
  • Înscris: 28.08.2008
M-am angajat acum cateva luni la o firma care mi-a platit un curs de calificare care a durat 4 luni. Am semnat un act aditional prin care trebuie sa raman 3 ani in firma. Suma care trebuie sa o platesc daca plec este compusa din x lei cheltuieli cu formarea profesionala si y lei cheltuieli salariale pe cele 4 luni cat a durat formarea profesionala. Din cate stiu eu legal trebuie sa platesc doar suma de x lei, care reprezinta pretul cursului, fara cheltuielile salariale pe cele 4 luni. Am dreptate sau nu?

#2
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,534
  • Înscris: 01.12.2001
În alea 4 luni ai și lucrat? Sau doar cursuri ai făcut și ai luat și salariu?

#3
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,643
  • Înscris: 30.07.2003

Quote

Art. 197 . [cheltuielile cu formarea profesionala si drepturile salariatului]
(1) In cazul in care participarea la cursurile sau stagiile de formare profesionala este initiata de angajator, toate cheltuielile ocazionate de aceasta participare sunt suportate de catre acesta.
(2) Pe perioada participarii la cursurile sau stagiile de formare profesionala conform alin. (1), salariatul va beneficia, pe toata durata formarii profesionale, de toate drepturile salariale detinute.
Da insa tu ai semnat ca esti de acord! Doar judecatorul poate face dreptate.

#4
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,415
  • Înscris: 11.08.2003
Ce scrie in contractul pe care l-ai citit si semnat?
In alea 4 luni, ai trecut prin firma sau dupa curs te-ai dus acasa?

#5
cristyz

cristyz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,990
  • Înscris: 28.08.2008

 dorin_2k, on 30 decembrie 2019 - 10:31, said:

În alea 4 luni ai și lucrat? Sau doar cursuri ai făcut și ai luat și salariu?

Am mai mers si pe la firma, dar nu am produs nimic, doar am invatat. Am primit si salariu in timpul asta.

 sorin147, on 30 decembrie 2019 - 10:32, said:

Ce scrie in contractul pe care l-ai citit si semnat?
In alea 4 luni, ai trecut prin firma sau dupa curs te-ai dus acasa?

In actul aditional scrie ce am pus in primul post. Dar intreb daca e legal sau nu sa imi ceara salariul inapoi pe alea 4 luni.

Edited by cristyz, 30 December 2019 - 10:42.


#6
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019
Nu prea ai dreptate, că ai primit si salariu pe timpul cursului, dar de produs nu ai produs nimic.

#7
cristyz

cristyz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,990
  • Înscris: 28.08.2008
Dar nici nu scrie in lege ca trebuie sa il dau inapoi.

#8
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

 dorin_2k, on 30 decembrie 2019 - 10:31, said:

În alea 4 luni ai și lucrat? Sau doar cursuri ai făcut și ai luat și salariu?

Și dacă a luat salariu ce? Tu când te duci la cursuri plătite de firma îți taie aia salariul sau ce?

Salariul e un drept nu un privilegiu.

@Inițiator, numai contravaloarea cursurilor ți-o pot imputa, în rest e abuz. Nu as suspendă plata salariului când te duci la curs în interes profesional.

Edited by Kres, 30 December 2019 - 10:51.


#9
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Firma ar fi trebuit sa te angajeze abia dupa ce aveai calificarea respectiva. Sau gaseau pe altcineva intre timp.
Poate castigi in instanta, dar obrazul, odata pierdut, nu se mai reface. Ai semnat in cunostinta de cauza, iar acum nu mai vrei sa te tii de promisiune.

#10
cristyz

cristyz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,990
  • Înscris: 28.08.2008
Nu am zis ca plec neaparat, vroiam doar sa stiu cat trebuie sa platesc in caz ca gasesc ceva mai bun inainte sa se implineasca cei 3 ani. Daca plec normal ca o sa platesc contravaloarea cursului, dar salariul primit in cele 4 luni nu vad de ce ar trebui sa il dau inapoi.

Edited by cristyz, 30 December 2019 - 10:59.


#11
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,866
  • Înscris: 01.11.2005
Da, dar cand iei salariu fara faci mai nimic (corect, cand esti la cursuri nu prea ai timp, adica e justificabil sa nu poti face mai nimic) e bine ???

 cristyz, on 30 decembrie 2019 - 10:56, said:

Nu am zis ca plec neaparat, vroiam doar sa stiu cat trebuie sa platesc in caz ca gasesc ceva mai bun inainte sa se implineasca cei 3 ani. Daca plec normal ca o sa platesc contravaloarea cursului, dar salariul primit in cele 4 luni nu vad de ce ar trebui sa il dau inapoi.
Vezi ca acel curs nu se plateste la valoarea X dupa o perioada de timp.
Adica sa zicem daca firma a platit 3000 de euro pe acel curs pentru tine, asta inseamna 1000 de euro pe an. Tu daca pleci dupa 2 ani, esti obligat sa platesti doar 1000 de euro, nu intreaga valoare.
Cel putin asa a fost in cazul meu cand am plecat de la firma din Romania.

#12
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,415
  • Înscris: 11.08.2003
In mod normal ar fi de restituit doar contravaloarea cursului dar in actul ala aditional cu care ai fost de acord, scrie si de salariu.

Am gasit asta:
Salariaţii care au beneficiat de un curs sau un stagiu de formare profesională, nu pot avea iniţiativa încetării contractului individual de muncă pentru o perioadă stabilită prin act adiţional. Durata obligaţiei salariatului de a presta muncă în favoarea angajatorului care a suportat cheltuielile ocazionate de formarea profesională, precum și orice alte aspecte în legătură cu obligațiile salariatului, ulterioare formării profesionale, se stabilesc prin act adiţional la contractul individual de muncă. Nerespectarea de către salariat a dispoziției amintite, determină obligarea acestuia la suportarea tuturor cheltuielilor ocazionate de pregătirea sa profesională, proporțional cu perioada nelucrată din perioada stabilită conform actului adiţional la contractul individual de muncă

#13
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,643
  • Înscris: 30.07.2003
Asta-i chestiunea, legea nu te obliga sa semnezi si salariul inapoi dar daca ambele parti au convenit ca da, asta e! Trebuie sa spui acum ca-i clauza abuziva, ca n-ai stiut ce ai semnat si alte balarii iar judecatorul sa te creada.

Edited by neagu_laurentiu, 30 December 2019 - 11:08.


#14
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Firma are urmatoarele greutati:

1. are un om in minus pe perioada cursului (postul e ocupat, dar nu produce)
2. are un cost cu salariul omului in minus si taxele/impozitele aferente acestuia
3. are un cost cu valoarea cursului,
4. are un cost cu eventuala diurna/deplasare/cazare
5. are o incarcare suplimentara pe ceilalti angajati pentru a acoperi omul de la cursuri. Angajatii aia ar putea cere oarece bonusuri, daca nu o marire de salariu.
6. are un risc: dupa ce omul in minus se scoleste, dispare in alta parte, iar firma ramane cu cheltuielile de la 1, 2, 4 si 5.

Candidatul necalificat vine la firma si cere sa fie angajat. Negociaza un salariu proportional cu calificarea (adica mic). Pentru marirea ulterioara a salariului, primeste de la firma un curs de calificare care dureaza patru luni. Marirea de salariu nu poate veni imediat, ci abia dupa ce costurile s-au amortizat, iar angajatul a confirmat ca e bun. Doar ca angajatul are acum patalama la mana si pleaca la concurenta, pentru un salariu mai mare, ca doar e calificat acum.

Pai... ori suntem golani, ori nu mai suntem...

#15
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014
la ce firma?
ce ai fi putut invata in 4 luni ca sa te oblige sa stai 3 ani?
e cam abuziva clauza cu 3 ani, le da judecatorul cu ea in cap chiar daca ai semnat
in CM, in caz de demisie/concediere, ai perioada de preaviz cu care esti dator si cel mult contravaloarea cursului

#16
cristyz

cristyz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,990
  • Înscris: 28.08.2008

 tehnics, on 30 decembrie 2019 - 11:03, said:

Vezi ca acel curs nu se plateste la valoarea X dupa o perioada de timp.
Adica sa zicem daca firma a platit 3000 de euro pe acel curs pentru tine, asta inseamna 1000 de euro pe an. Tu daca pleci dupa 2 ani, esti obligat sa platesti doar 1000 de euro, nu intreaga valoare.
Cel putin asa a fost in cazul meu cand am plecat de la firma din Romania.

Da stiu ca se scade in functie de perioada lucrata.

 sorin147, on 30 decembrie 2019 - 11:04, said:

In mod normal ar fi de restituit doar contravaloarea cursului dar in actul ala aditional cu care ai fost de acord, scrie si de salariu.

Am gasit asta:
Salariații care au beneficiat de un curs sau un stagiu de formare profesională, nu pot avea inițiativa încetării contractului individual de muncă pentru o perioadă stabilită prin act adițional. Durata obligației salariatului de a presta muncă în favoarea angajatorului care a suportat cheltuielile ocazionate de formarea profesională, precum și orice alte aspecte în legătură cu obligațiile salariatului, ulterioare formării profesionale, se stabilesc prin act adițional la contractul individual de muncă. Nerespectarea de către salariat a dispoziției amintite, determină obligarea acestuia la suportarea tuturor cheltuielilor ocazionate de pregătirea sa profesională, proporțional cu perioada nelucrată din perioada stabilită conform actului adițional la contractul individual de muncă

Nu spune nimic de salariu.

 neagu_laurentiu, on 30 decembrie 2019 - 11:07, said:

Asta-i chestiunea, legea nu te obliga sa semnezi si salariul inapoi dar daca ambele parti au convenit ca da, asta e! Trebuie sa spui acum ca-i clauza abuziva, ca n-ai stiut ce ai semnat si alte balarii iar judecatorul sa te creada.

Daca am semnat nu inseamna ca e si legal. In instanta cred ca as avea sanse de castig.

 persona695, on 30 decembrie 2019 - 11:14, said:

la ce firma?
ce ai fi putut invata in 4 luni ca sa te oblige sa stai 3 ani?
e cam abuziva clauza cu 3 ani, le da judecatorul cu ea in cap chiar daca ai semnat
in CM, in caz de demisie/concediere, ai perioada de preaviz cu care esti dator si cel mult contravaloarea cursului

O firma mare din Cluj, postul e operator cnc. Sunt de acord ca trebuie sa platesc contravaloarea cursului, dar nu si salariul. In actul aditional scrie ca trebuia sa primesc un certificat de calificare, dar nu am primit.

#17
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Te-ai angajat "acum cateva luni" si cursul a durat 4 luni. Acu' vrei sa pleci cu salariul incasat si cu certificatul de calificare in buzunar, iar firma care te-a ajutat in privinta asta o sa ramana cu buza umflata si o ia de la capat cu alt posibil escroc.

Stai macar un an, sa-si recupereze oamenii cheltuielile si pe urma s-ar putea sa nu-ti mai ceara nici macar cursul inapoi. Daca pleci acum, pleci cu reputatia de "tepar", care te va insoti multa vreme.

#18
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,643
  • Înscris: 30.07.2003

 cristyz, on 30 decembrie 2019 - 11:20, said:

In actul aditional scrie ca trebuia sa primesc un certificat de calificare, dar nu am primit.
Atunci ai mai multe motive sa te adresezi instantei de judecata. Insa discuta inca o data cu firma despre toate si poate ajungeti la o intelegere.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate