Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Istoric deplasari - GPS

Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet
 Apometru defect?

Nelamurire legalitate TVA casa noua

Huawei P20 Lite, ecran negru la a...

Bibelorui, macrameuri si altele
 Inventia secolului din Afganistan?

G84 - pro și contra

Masina de familie,buget 11000-120...

In ce situatii cereti o a doua op...
 DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!

La multi ani @barbosa1bis!
 

calculatoarele de firma sunt facute chiar de firme?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
abulafius43

abulafius43

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 19.11.2013
am o nelamurire cu privire la intrebarea din titlu mai exact daca sunt mai calitative sau nu computerele branduite hp dell etc decat cele no-name?
ideea e ca din ce inteleg eu firmele nu fabrica ele insele procurile (sunt facute de intel/amd) chipseturile (sunt tot de la intel/amd) placile de baza (sunt facute de firme specializate asus gigabyte etc) deci firmele astea ca hp dell nu fac mai nimic dintr-un calculator decat poate ceva soft dar nu sistemul de operare - deci daca asa stau lucrurile atunci care ar fi motivul pt care cineva ar alege un sistem de firma? au calitate mai buna? desi nu prea vad cum pt ca firmele nu produc ele componentele si prin urmare nu inteleg cum garanteaza calitatea.
am mai inteles ca pe vremuri firmele proiectau si fabricau in ograda proprie cel putin unele componente din sistem dar acum totul e mutat in china si atunci nu prea vad diferenta intre un pc obisnuit si unul de firma.
in schimb in cazul laptopurilor ma intreb daca firmele inca mai fabrica unele parti din ele.

#2
flrz

flrz

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 12.11.2019
Depinde de noroc.
Poti tine unul ani de zile, iar un Asus sa isi dea duhul in 6 luni.

#3
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Calculatorul de firma in general e proiectat foarte economic, vine cu o sursa praf exact cat sa tina sistemul cu pricina.
In general au o putere de calcul mai redusa. Audienta lor sunt corporatiile, firmele mari care schimba pc-urile angajatilor. Un pc de firma in general e construit sa reziste cu brio chiar daca nu o sa il sufle nimeni 5 ani de praf in interior.
Firmele alea dau comanda, adica sunt cazuri de pc-uri de firma unde procesorul e lipit de placa video si nu poate fi schimbat.
Personal nu mi-as cumpara niciodata un pc de firma, dar mai exista cateodata cate o oferta mai incredibila. De asemenea acum un an cand era febra mining-ului era afacere buna sa iei un pc de firma pt jocuri deoarece placile video aveau preturi enorme separat.

#4
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,747
  • Înscris: 01.12.2018
E ca la bormasini.
Crezi ca un rotopercutor bosh albastru e mai prost decat unul noname cu carcasa vopsita in aceeasi culoare?

#5
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,632
  • Înscris: 30.07.2003

 abulafius43, on 29 decembrie 2019 - 22:36, said:

care ar fi motivul pt care cineva ar alege un sistem de firma?
Ofera garantie si solutii in caz de ceva. Tu poti face asta cu un no-name asamblat de tine? Ce firma te baga in seama la achizitii importante? Astia au subcontracte cu furnizorii echipamentelor, cei din urma ofera si componente care nu intotdeauna se gasesc la vrac.
Proiectarea fluxul de aer e buna in raport cu multe facute acasa.

Edited by neagu_laurentiu, 29 December 2019 - 23:04.


#6
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008

 SpeedDemon, on 29 decembrie 2019 - 22:47, said:

Calculatorul de firma in general e proiectat foarte economic, vine cu o sursa praf exact cat sa tina sistemul cu pricina.
In general au o putere de calcul mai redusa. Audienta lor sunt corporatiile, firmele mari care schimba pc-urile angajatilor. Un pc de firma in general e construit sa reziste cu brio chiar daca nu o sa il sufle nimeni 5 ani de praf in interior.
Firmele alea dau comanda, adica sunt cazuri de pc-uri de firma unde procesorul e lipit de placa video si nu poate fi schimbat.
Personal nu mi-as cumpara niciodata un pc de firma, dar mai exista cateodata cate o oferta mai incredibila. De asemenea acum un an cand era febra mining-ului era afacere buna sa iei un pc de firma pt jocuri deoarece placile video aveau preturi enorme separat.

Nu este adevărat, sistemele vin cu surse minimale fiindcă producatorul nu le gandeste pentru uz intens pe anumite domenii (si aici vorbim despre placi video și utilizarea lor fiindca astea fac gesturi) ,sau gandite ca sisteme SFF/usdt unde puterea este greu/nejustificat sa fie instalata. In acelasi timp unele sisteme sunt certificate ISV pentru anumite scopuri si asta este foarte important fiindca in caz de necaz ai pe cine sa strangi de gat. O alta chestie este ca(,) in tarile cu apa calda unde se lucreaza cu departamentul de stat sunt foarte multe certificari pe care infrastructura IT trebuie sa le respecte astfel ca nu pot construi sisteme dupa cum ii taie pe ei capul. Printre ele se numara si certificarea energy star.
https://www.energyst...fed_ag_required
Alte certificari de care trebuie sa treaca sunt cele cu privire la criptografie si securitatea datelor.
https://government.h...aspx?agencyid=8

#7
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,087
  • Înscris: 19.12.2012
sunt anumite cerinte si standarde de calitate ce trebuie respectate atuni cand se construiesc acele Pc uri. Oricum fiabilitatea e mult mai ok decat la componentele de duzina care se gasesc la raft si pe care ti se ofera garantie in caz de defect insa nu si garantie ca acel produs functioneaza 100% in parametrii...si aici sunt bagate rebururile care nu s chiar rebuturi dar totusi mai pot fi valorificate

#8
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
Sistemele brand din categoria professional use (HP ProDesk, EliteDesk, Lenovo ThinkCentre, Dell Optiplex) sunt facute sa reziste mult si bine. Nu sunt la fel de expandabile, de configurabile ca cele facute pe componente si au componente non standard (placi de baza BTX, surse externe la SFF, etc) dar sunt ale dracului de fiabile.
Am in familia extinsa multe sisteme de genu luate refurbished si merg de tuna.

#9
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,866
  • Înscris: 01.11.2005
Cele de firma, asa cum a zis cineva, sunt facute pentru corporatii, firme unde se merge pe toata infrasctructura IT pe aceiasi firma. De exemplu la noi, absolut tot este de la DELL.
De la servere, la caculatoare, monitoare, laptopuri.
Exista o problema, si au fost, ti le schimba gratis daca sunt in garantie sau la o suma lejera daca sunt in post-garantie.

Un alt punct important este ca unele softuri merg mult mai bine cu anumite branduri, chiar fiind recomandate. Ma refer la tot ce inseamna modelare 3D.

#10
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,197
  • Înscris: 22.05.2003
1. Cand iti cumperi pt acasa doresti sa ai performanta cea mai mare pt suma de bani alocata.
2. Cand cumperi pt firma si nu cumperi unul, ci 10-100-1000, e mai important suportul tehnic/service, si sa ai aceeasi configuratie HW pe toate computerele, astfel incat sa le poti instala cu o singura imagine.
Adesea marile firme (Dell, HP etc) ofera same day replacement sau reparatie locala in 24h.
3. Procesoarele si chipseturile sunt aceleasi, dar unii producatori comanda placi speciale, facute in mod special pt anumite modele, optimizate la maxim dpdv al costului si spatiului folosit.

#11
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Pe lângă asta majoritatea sistemelor brand destinate pentru enterprise au opțiuni de suport Out-of-band, pe care majoritatea sistemelor home made nu le au.

#12
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

 abulafius43, on 29 decembrie 2019 - 22:36, said:

am o nelamurire cu privire la intrebarea din titlu mai exact daca sunt mai calitative sau nu computerele branduite hp dell etc decat cele no-name?
care ar fi motivul pt care cineva ar alege un sistem de firma? au calitate mai buna? desi nu prea vad cum pt ca firmele nu produc ele componentele si prin urmare nu inteleg cum garanteaza calitatea.
QC mai bun la piese și componente.
Suport garanție și chiar post garanție.

#13
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 SpeedDemon, on 29 decembrie 2019 - 22:47, said:

Calculatorul de firma in general e proiectat foarte economic, vine cu o sursa praf exact cat sa tina sistemul cu pricina.
In general au o putere de calcul mai redusa.
Prostii.
PC-ul meu e un Dell Vostro 200, cumpărat în 2007.
I-am făcut upgrade la procesor (E2200 - E8500), placa video și RAM.
Sursa e tot cea originală.
Windows 7 Enterprise.

Bine, eu spun ce am, ce folosesc de aproape 13 ani, dar dacă tu ai auzit că n-ar fi așa, ai dreptate!

#14
AMETHIST

AMETHIST

    Hardware Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,518
  • Înscris: 11.11.2007
Ai pus un procesor si o placa video cu un consum asemanator.

#15
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,198
  • Înscris: 27.06.2007

 SpeedDemon, on 29 decembrie 2019 - 22:47, said:

Calculatorul de firma in general e proiectat foarte economic, vine cu o sursa praf exact cat sa tina sistemul cu pricina.
Personal nu mi-as cumpara niciodata un pc de firma, dar mai exista cateodata cate o oferta mai incredibila. De asemenea acum un an cand era febra mining-ului era afacere buna sa iei un pc de firma pt jocuri deoarece placile video aveau preturi enorme separat.
sursele de alimentare vin cu certificare 80+ (minim) exemplu - certificare gold - eficienta 90%
am un dell 960 mt - e8400; ssd 120 gb, 6gb ram, amd hd5450 am productie 2009 - n-ai sa vezi in productia de masa componete care sa reziste atat timp

Quote

Firmele alea dau comanda, adica sunt cazuri de pc-uri de firma unde procesorul e lipit de placa video si nu poate fi schimbat.
Posted Image

#16
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019
Bașca că in multe cazuri sunt optimizate software. Cam cum îți faci tu tuning la mașină.

#17
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Si un computer facut din bucati te tine o viata daca iti alegi componentele asa cum trebuie. Nu e nici o sfaraiala.
Eu nu inteleg ce faceti unii dintre voi cu arahismele alea de 10 ani ca nu mai sunt bune de mare lucru. Nici un HTML5 nu sunt in stare sa redea fara sa se impiedice.

#18
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,198
  • Înscris: 27.06.2007

 ro_explorer, on 30 decembrie 2019 - 12:01, said:

Si un computer facut din bucati te tine o viata daca iti alegi componentele asa cum trebuie. Nu e nici o sfaraiala.
cu ce preturi?

 ro_explorer, on 30 decembrie 2019 - 12:01, said:

Nici un HTML5 nu sunt in stare sa redea fara sa se impiedice.
atat timp cat decodarea e hardware (trece prin placa video) Dell-u meu duce youtube 1080p / 720p60fps;
daca ii pun un gtx 1030 vad si 4k60fps fara freez-uri

Edited by STARTREK1, 30 December 2019 - 12:31.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate