Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Idee de afacere

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
dorin220191

dorin220191

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 16.12.2019
Cer un sfat sau poate o idee de pus in practica. Am cumparat un teren de 15 arii cu o casa de caramida pe el . Nu vreau sa locuiesc acolo. Am cumparat pt a face o afacere. Nu este la strada din contra este mai retras terenul. Nu stiu ce as putea sa fac tinand cont ca lucrez de luni pana vineri si doar dupamasa sau seara ma pot ocupa de afacere sa zic asa. O idee ar fi sa cresc gaini de carne. Poate o alta idee care nu necesita mare investitie mi ar fi de folos....Multumesc.

#2
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005
Tot ce inseamna animal viu va trebui ingrijit mult mai temeinic decat dupa amiaza. Cine le va da de mancare dimineata ? Cine le va deschide curnicul dimineata. Plus ca te-ai gandit la aprobari ???
Adica daca vrei afacere, faci afacere si te ocupi doar de ea. Daca vrei doar sa ai gaini ca sa mananci, atunci nu mai e afacere.

Eu zic ca din start ai inceput cu stangul. Scuze, dar la cum pui problema, mai bine cresti fructe-legume decat animale vii.

Edited by tehnics, 16 December 2019 - 17:30.


#3
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

 tehnics, on 16 decembrie 2019 - 17:29, said:

Tot ce inseamna animal viu va trebui ingrijit mult mai temeinic decat dupa amiaza. Cine le va da de mancare dimineata ? Cine le va deschide curnicul dimineata. Plus ca te-ai gandit la aprobari ???
Adica daca vrei afacere, faci afacere si te ocupi doar de ea. Daca vrei doar sa ai gaini ca sa mananci, atunci nu mai e afacere.

Eu zic ca din start ai inceput cu stangul. Scuze, dar la cum pui problema, mai bine cresti fructe-legume decat animale vii.
Salut, o zi buna sa ai. Posted Image Omul doar a cerut o parere, nu a inceput nimic. Lasa-l sa intrebe daca asta vrea.

Si eu m-am gindit prima data la legume. Dar iti trebuie si ceva paza, camere, alarme, sa nu-ti intre hotii.

Si irigatii. N-ar strica si un bulgar care se pricepe. Posted Image

Daca gasesti piata (cumparator) - de acolo cred ca trebuie sa incepi, poti incerca legume bio.

Edited by Dihorul Razboinic, 16 December 2019 - 17:39.


#4
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 dorin220191, on 16 decembrie 2019 - 16:17, said:

Nu este la strada din contra este mai retras terenul.
dacă este intravilan nici o șansă să obții aprobare pentru fermă de crescut animale de orice fel.

#5
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Prima data te duci la unul/ niste cursuri pentru antreprenori. Cauti niste cursuri ieftine, de weekend si  fara pretentii.

#6
Thuraya_123

Thuraya_123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,648
  • Înscris: 18.10.2017
Vrei sa cresti gaini?
Iti trebuie aviz de la DSV, iti trebuie contract cu un veterinar. Gainile le cresti ori in hala (cu umiditate si sistem de ventilatie adecvat) ori in sistem free range care iti creste scorurile foarte mari. Iti trebuie un furnizor de furaje si aditivi, ca nu stai sa cresti gaina cate 6 luni, ca mananca mai mult decat scoate.
Sub 10-20 de mii de capete, nu este rentabil.

#7
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

 overseas, on 16 decembrie 2019 - 17:55, said:

Prima data te duci la unul/ niste cursuri pentru antreprenori. Cauti niste cursuri ieftine, de weekend si  fara pretentii.

Ăla care predă cursurile astea, de ce ar avea timp să stea să-mi spună mie cum să fac bani, în loc să se ducă să pună în practică tot ce spune?

Antreprenoriatul nu se învață la școală.


@OP - Unde e terenul? Are utilități? Ce e prin jurul lui? O afacere minunată este să-l închiriezi firmelor, dacă este într-o zonă bună, o zonă industrială. Depinde de locație, ce poți face pe el. Că zici că nu-i la stradă, ok, dar poate fi la o stradă lăturalnică, care poate fi perfect pentru trafic greu, că nu vrei să întorci camionul pe o stradă populată, preferi zonele mai ferite.

Dacă n-ai timp să te ocupi, îl dai altuia, ori în chirie, ori îl vinzi, chiar nu prea ai ce dezvolta. Cât timp nu e o zonă urbană, nu prea reprezintă mai nimic, să te gândești că e atractiv pentru un investitor, să vină să stea pe terenul tău. Poate la fel de bine să ia un teren la 500m distanță, că are aceleași beneficii.

#8
nino852

nino852

    CENZURAT,autosuspendat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,713
  • Înscris: 10.05.2012
La munte,ses, unde e terenul,ca are importanta daca ai nevoie de incalzire.

#9
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Asta e romanul.
Cica nu se invata.
Asa e, unii nu invata niciodata.
In schimb pe forum vei fi consiliat de antreprenori valorosi,

#10
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Iti deschizi afacere si angajezi cel putin un om sa se ocupe.
Ca in exemplul cu gainile.

Sau inchiriezi terenul sa-si deschida altcineva afacere.

Incearca plantatie de ... ce se cauta si se preteaza pe suprafata aia (habar nu am daca e mare sau mica....)

#11
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Eu zic ca unul care scrie 15 arii, cu doi de i, sa se gandeasca la un abecedar, nu la afaceri...

#12
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016

 Thuraya_123, on 16 decembrie 2019 - 18:20, said:

Vrei sa cresti gaini?
,
Sub 10-20 de mii de capete, nu este rentabil.

Pe 15 ari zici ca.Good look cum zic englejii.

 rumegus, on 16 decembrie 2019 - 19:54, said:

Eu zic ca unul care scrie 15 arii, cu doi de i, sa se gandeasca la un abecedar, nu la afaceri...

Si io am scris prima data cu 2 de ii.Asta nu e asa de important.Important e ca omu are puterinta de lucru si vrea sa mai castige ceva in plus.

On topic.Nu stiu in ce zona stai dar asa la repezeala ti-as recomanda sa-ti faci un atelier de reparat biciclete.Io zic ca un 5-10 milioane ai face la inceput dupa ce prinzi un pic tainele meseriei.Stiu ca meseria nu exista la scoala,dar sunt sute de filme pe youtube care iti dau mura in gura cum se repara bicicletele in ziua de azi.Investitia in scule ar fi cred de prima data in jur de 600-700€ chiar necesitatile imediate.Pe urma se mai aduna.

Edited by Kean, 16 December 2019 - 20:11.


#13
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

 overseas, on 16 decembrie 2019 - 18:56, said:

Asta e romanul.
Cica nu se invata.
Asa e, unii nu invata niciodata.
In schimb pe forum vei fi consiliat de antreprenori valorosi,

Spune-mi tu, ce cursuri de-astea "de antreprenori" ai urmat, care te-au ajutat în afacerea pe care o administrezi? Un exemplu, am făcut cursul X, m-a ajutat pentru că mi-a explicat cum să fac ...

În general, tot ce se vinde ca curs pentru afaceri, sunt niște concepte luate din literatura americană de acum vreo 20-30 de ani, traduse, și vândute în România. Lucru care nu se pupă cu absolut nimic, nici cu oamenii, nici cu sistemul, nici cu societatea actuală. Îți e mai utilă o discuție cu patronul magazinului de la colț decât să participi la astfel de cursuri.


A, care sunt utile, sunt cele care se organizează pentru formare profesională, și privesc strict domeniul în care lucrezi, mai exact o anumită parte a acelui domeniu. De-acolo înveți ceva, discuți cu alții care fac același lucru, înveți cum să aplici anumite noțiuni legislative.

Edited by SmurfK, 16 December 2019 - 20:56.


#14
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,161
  • Înscris: 15.05.2008
poti incerca o livada, daca te pasioneaza, dar mare branza nu vei face
si eu sunt la inceput de drum , am plantat 5 nuci si mai urmeaza

#15
flrz

flrz

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 12.11.2019
Pe 1500 mp nu poate scoate fructe mai mult decat pentru consum propriu.

Constructii metalice: dulapuri, rafturi, scaune, diverse prese, suporti. Incepi cu un minim de scule ieftine si simple, apoi, pe parcurs, investesti in altele bune si mai scumpe: bormasina, aparat de sudura, flex, menghine, ferastraie.
Mobilier simplu: iei bucati de pal si placaje, le tai si imbini cat mai simplu; dulapuri, paturi, polite.
Solarii, dar la suprafata ta mica nu ar fi foarte avantajos.

Edited by flrz, 16 December 2019 - 22:21.


#16
dorin220191

dorin220191

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 16.12.2019
Va multumesc tuturor pt raspunsuri. Voi selecta ce mi se pare mai potrivit.
Ca idee eu deja am in spate o perioada in care am crescut gaini de carne si efectiv nu puteam sa multumesc toti doritorii...asa de mare era si este cererea. Doar ca atunci stateam la alta locatie si aveam om tot timpul acolo pana ajungeam de la servici. Drept este ca eram intr.o situatie favorabila si nu aveam cheltuieli prea mari. Niste hranitoare si adapatori mai mari ar rezolva problema "omului" pana la prele 17, 18. Plus niste camere video ca daca e ceva pb sa merg acolo. Inca odata apreciez rasp voastre.

#17
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

 rumegus, on 16 decembrie 2019 - 19:54, said:

Eu zic ca unul care scrie 15 arii, cu doi de i, sa se gandeasca la un abecedar, nu la afaceri...
Stii ce-i mai ciudat?

15 ari, 0,15 hecatare. Ce plural e ala? Deci 1 hectar = 100 ari. De ce nu are? Sau hectari?

 dorin220191, on 16 decembrie 2019 - 22:42, said:

Va multumesc tuturor pt raspunsuri. Voi selecta ce mi se pare mai potrivit.
Ca idee eu deja am in spate o perioada in care am crescut gaini de carne si efectiv nu puteam sa multumesc toti doritorii...asa de mare era si este cererea. Doar ca atunci stateam la alta locatie si aveam om tot timpul acolo pana ajungeam de la servici. Drept este ca eram intr.o situatie favorabila si nu aveam cheltuieli prea mari. Niste hranitoare si adapatori mai mari ar rezolva problema "omului" pana la prele 17, 18. Plus niste camere video ca daca e ceva pb sa merg acolo. Inca odata apreciez rasp voastre.
Alarma care suna pe linga camere. Au astia pe santiere senzori de intruziune, bagi picioru' si se alerteaza sistemu'.

#18
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010
O frizerie; un cazan de țuică; la cazan treci de 2 -3 ori pe zi, te uiți, mai iei taxa, în rest: de toată treaba se ocupă clientu'.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate