Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nelamurire legalitate TVA casa noua

Huawei P20 Lite, ecran negru la a...

Bibelorui, macrameuri si altele

Inventia secolului din Afganistan?
 G84 - pro și contra

Masina de familie,buget 11000-120...

In ce situatii cereti o a doua op...

DigiMobil - IP public?
 Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!

La multi ani @barbosa1bis!

La multi ani @MikeSpike!
 Cum curat gletul de pe perete

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger

Autorizatie Birou Acte Auto
 

Tranchilizarea pasarilor inainte de taiere

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#19
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,524
  • Înscris: 19.04.2009

View PostNaijax, on 11 decembrie 2019 - 16:11, said:

Sa inteleg ca esti vegetarian sau, cum ?

Nu stii ca la romani cea mai buna leguma e porcu' ? Posted Image

Io? Duamne feri...

#20
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,593
  • Înscris: 16.03.2007
cat mai ai pana la pensie? ca ne-ai inebunit cate lucruri o sa faci Posted Image

Edited by laffin, 11 December 2019 - 17:53.


#21
pimi

pimi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.01.2007
asomare se cheama nu tranchilizare  cica,.....au trecut multi ani ....
cica poate fi mecanica -cu acul de il descrii ,prin dislocarea vertebrelor adica cu mana cand ii sucesti capul la propriu  sau prin lovire ii dau una dupa cap cu un obiect dur ....
fizica - aplicare curent cum ziceam in primul post  200mA 50-70V pt 5 secunde- ''produce o furtună elctrică tranzitorie în activitatea cerebrală, mai degrabă asemănătoare unui atac de epilepsie la om.''
mai multe aici
www.ansvsa.ro/download/ghiduri_-_toate/ghid_bunastare_animala/Ucidere-animale-in-focar-GHID-ucidere-pasari-in-focar.pdf

#22
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016

View Postlaffin, on 11 decembrie 2019 - 17:52, said:

cat mai ai pana la pensie? ca ne-ai inebunit cate lucruri o sa faci Posted Image

Un an jumate.

Eu oricum nu o sa le tai ca am oroare cand vad sange.Cel mai mare animal care l-am omorat cred ca afost un soarece,dar si pe la l-am omorat innecandu-l deci nu violent.
Vreau sa sufere saracile cat mai putin cand trec in lumea cealalta si le consumam noi sa supravietuim.

Edited by Kean, 11 December 2019 - 18:21.


#23
mhanor

mhanor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,019
  • Înscris: 12.01.2004

View PostLex404, on 11 decembrie 2019 - 16:11, said:

Pai si daca o tai de la cap direct, nu mai simte durerea de la picioare ca gainile nu-s wireless.
Un pic offtopic (din partea mea), dar...
Durerea este interpretată în creier. Toti nervii secționați se vor activa probabil în mod necontrolat. Nu imi pot imagina ce simte o ființă decapitată. Creierul nu se oprește subit din funcționare, odată cu decapitarea. Doar dacă intervin alte mecanisme ale creierului, care să blocheze percepția durerii, în urma traumei.

Edited by mhanor, 11 December 2019 - 19:08.


#24
escher

escher

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 581
  • Înscris: 17.05.2014
Eu prind gaina,cocosul cu mana dreapta, asezata sub piept si cu stanga o mangai pe spinare, apoi cu aripile puse paralel, cu piciorul meu asezat usor peste ele, pe pamant, prind si invalui capul cu mana stanga si harss! Cinic, nu? Ochii clipesc de cateva ori, capul ramane inert iar trupul se zbate pret de un minut eliminand sangele  din corp.
  Daca as sti ca aceste fiinte au constiinta, sentimente, constientizeaza  aspectul imoral al  uciderii lor, atunci m-as hrani doar cu regnul inferior, dar se pare ca si acolo-i  o problema!

#25
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016

View Postmhanor, on 11 decembrie 2019 - 19:03, said:

Un pic offtopic (din partea mea), dar...
, Creierul nu se oprește subit din funcționare, odată cu decapitarea. Doar dacă intervin alte mecanisme ale creierului, care să blocheze percepția durerii, în urma traumei.

Inseamna ca are sens inteparea cu percutorul ala in creier,probabil ca distruge centrii nervosi si nu mai simte nici o durer la taiere.

#26
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016
Si daca sectionezi brusc coloana cervicala cu ceva gen ghilotina, e acelasi lucru.
Se sectioneaza trunchiurile senzitive si nu simte nimic.
Zbaterea corpului este datorata trunchiurilor motorii care nu mai au impulsurile coordonate central si se petrec tot felul de scurt-circuitari pe traseul lor.

#27
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,912
  • Înscris: 27.04.2010
Iulia Albu, tu esti ...???
Bah, nu mai bine le imbeti zdravan si le dai un cutit ?? Sa-si taie singure beregata, sa nu te mai acuze astia de crime impotriva umanitatii ...
Poti sa le faci si un tobogan pe casa, in speranta ca tot va pica vreuna de-acolo si-si va rupe gatul ... dar, tot asa, va trebui sa le amortesti putin, eventual cu vreo caramida peste scafarlie ... in loc de anestezic.
Vezi ca trebuie sa le pui si muzica !!! Deh, au si ele demnitate ...
Si neaparat sa fie duse la SPA inainte de "eveniment" ... masaje, spalaturi, etc, tot tacamul ...
Vezi, poate mai prinzi niste vouchere ...

Edited by shymano, 11 December 2019 - 21:19.


#28
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View PostHunor_66, on 11 decembrie 2019 - 20:49, said:

Si daca sectionezi brusc coloana cervicala cu ceva gen ghilotina, e acelasi lucru.
Se sectioneaza trunchiurile senzitive si nu simte nimic.
Zbaterea corpului este datorata trunchiurilor motorii care nu mai au impulsurile coordonate central si se petrec tot felul de scurt-circuitari pe traseul lor.

xd :))...imi imaginez taranul avand in gospodarie o smecherie din asta...ghilotina pentru gaini :))...Atunci da, esti cu adevarat sadic :)))

#29
pimi

pimi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.01.2007
are taranul de secole ghilotina ...se numeste topor

#30
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016

View Postshymano, on 11 decembrie 2019 - 21:17, said:

Iulia Albu, tu esti ...???
Bah, nu mai bine le imbeti zdravan si le dai un cutit ?? Sa-si taie singure beregata, sa nu te mai acuze astia de crime impotriva umanitatii ...
Poti sa le faci si un tobogan pe casa, in speranta ca tot va pica vreuna de-acolo si-si va rupe gatul ... dar, tot asa, va trebui sa le amortesti putin, eventual cu vreo caramida peste scafarlie ... in loc de anestezic.
Vezi ca trebuie sa le pui si muzica !!! Deh, au si ele demnitate ...
Si neaparat sa fie duse la SPA inainte de "eveniment" ... masaje, spalaturi, etc, tot tacamul ...
Vezi, poate mai prinzi niste vouchere ...

Ai grija de kharma,poate peste 100 de ani te renasti gaina sa vezi atunci distractie.

View PostHunor_66, on 11 decembrie 2019 - 20:49, said:

Si daca sectionezi brusc coloana cervicala cu ceva gen ghilotina, e acelasi lucru.
,

Sucirea gatului cred ca e acelasi lucru,numai ca trebe sa ai mana formata.Ma gandeam la ceva simplu care poate fi folosit si de un novice in kill-uirea de animale

#31
mhanor

mhanor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,019
  • Înscris: 12.01.2004
https://www.poultryi...-of-Poultry.pdf

#32
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016

View Postmhanor, on 11 decembrie 2019 - 23:34, said:


Thx de link.Cred ca cea mai comoda metoda e gazarea cu gaze inerte argon sau azot intro cutie inchisa etans.Asa puiul adoarme si moare si nu simte nimic la taiere.

#33
mhanor

mhanor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,019
  • Înscris: 12.01.2004
https://www.avma.org.../euthanasia.pdf

#34
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View PostKean, on 11 decembrie 2019 - 22:54, said:

Sucirea gatului cred ca e acelasi lucru,numai ca ...
...numai ca ramane sangele in carcasa.
Si apare pericolul de alterare rapida.
Eliminarea cat mai completa a sangelui este obligatorie.

#35
eugendragnea2412

eugendragnea2412

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 21.12.2013
Acum stiu care sunt parintii copiiilor care zic ca vacile au culoarea mov !!!

#36
iunicu

iunicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 03.10.2007
Sângerarea are ca scop eliminarea sângelui din musculatură. Cu cât sângerarea este mai bună, cu atât calitatea cărnii este de mai bună. In abatoare se produce sângerarea fara secționarea traheii, astfel încât pasarea respira fără să se sufoce cu sânge iar moartea se produce prin anemiere.
Secționarea completă a gatului scutește animalul de suferință, imediat.

Edited by iunicu, 29 February 2020 - 13:05.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate