Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?
 Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...
 Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...
 Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...
 

Sfat instalatie termica casa

- - - - -
  • Please log in to reply
70 replies to this topic

#1
t3st3r

t3st3r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 06.06.2006
Salut!

Am nevoie de o opinie - am chemat un instalator pentru a monta o centrala Bosch 7000W de 35kW pentru un spatiu locuibil de 240 mp (din care aprox. 50mp nu ii voi incalzi in mod regulat - o bucata de demisol).

Casa are demisol, parter, mansarda (aprox. 80mp fiecare). Parterul este prevazut cu incalzire prin pardoseala. Deasemenea are si calorifere prevazute.
Tevile la instalatie care vin in camera tehnica se prezinta cam asa:

1. Tur pardoseala parter
2. Retur pardoseala parter

3. Tur etaj
4. Retur etaj

5.Tur parter
6. Retur parter

7. Tur demisol
8. Retur demisol

9. ACM etaj
10. ARM etaj

11. ACM - parter / demisol
12. ARM - parter / demisol

Instalatorul mi-a recomandat sa pun un vas de expansiune (socotit la vreo 1000 lei) + 2 pompe de reicirculare (socotit la vreo 900 lei o pompa). In total devizul pentru materiale pe care mi l-a dat a fost de undeva la 5000 ron. Mi se pare enorm! Am nevoie de toate aceste elemente? Multumesc!

#2
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,317
  • Înscris: 21.01.2009
Pai sa nu mergem pe ghicitelea spune mai detaliat ce pompe, vas de expansiune, ce lungimi de tevi , ce pompe ti-a recomandat .  Asa din avion   vasul de expansiune pare exagerat de mare sau de scump daca nu ai puffer ( nu e cazul la centrala ta cu gaz)  ; pompele ...depinde de pompa ; iar despre devizul de materiale depinde ce lungimi de teava / de care si ce materiale a pus acolo .
Per global suma nu pare mare dar iarasi , depinde de ce e inclus acolo .   Distribuitor / colector este ?
Spui ca " Parterul este prevazut cu incalzire prin pardoseala. Deasemenea are si calorifere prevazute " . Ok prevazut inseamna ca vrei sa le montezi . Dar le ai , sunt montate sau tot in devizul ala intra ?
Despre automatizare  nu spui nimic .  Intra pe topicul de termostate si intreba cum vei comanda cele cateva zone de incalzire ( 4 daca nu ma insel)  daca nu ti-ai pus inca problema asta .

Edited by ggelu, 11 December 2019 - 09:53.


#3
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,682
  • Înscris: 26.11.2001
Cred ca nu stii la ce te-ai bagat si cat te-ai complicat avand incalzire in pardoseala si calorifere.
Cine dracu ti-a facut proiectul? E facut dupa ureche?
Normal ca ai nevoie de butelie de egalizare si pompe de recirculare.
Pompele bune (ce consuma putin si autoreglare sunt pe la 900 lei), vezi sa fie cu autoreglare si detectie temperatura, adica sa nu merga in gol cu apa cere.

Ieseai mai bine cu incalzire in pardoseala peste tot, pt ca in calorifere bagi 60-80 grade, iar in incalzire in pardoseala bagi 35C, deci iti trebuie distribuitoare cu pompa si amestec.
Avand caloriferele cam degeaba ai centrala in condensatie.

Mie o pompa de recirculare (din puffer) imi baga in 400 mp - calorifere si incalzire in pardoseala cu grup de amestec.

#4
Swerige

Swerige

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,529
  • Înscris: 09.01.2010

 Courage, on 11 decembrie 2019 - 09:53, said:

Pompele bune (ce consuma putin si autoreglare sunt pe la 900 lei), vezi sa fie cu autoreglare si detectie temperatura, adica sa nu merga in gol cu apa cere.
Un link cu o astfel de pompa se poate?

#5
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

 Courage, on 11 decembrie 2019 - 09:53, said:

... in calorifere bagi 60-80 grade, [...]
Avand caloriferele cam degeaba ai centrala in condensatie.
Eu in calorifere n-am bagat mai mult de 45 de grade, in ultimii 5 ani.
Acum am 38 de grade pe tur.

#6
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,752
  • Înscris: 07.02.2003

 Courage, on 11 decembrie 2019 - 09:53, said:

in calorifere bagi 60-80 grade
Unde asta... in instalatii varza poate, nedimensionate, facute de Dorel. 42°C bag la mine.,

Edited by andreic, 11 December 2019 - 11:20.


#7
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,152
  • Înscris: 17.01.2012
1.spre binele tău, poate că ai caloriferele supradimensionate, altfel agentul termic din centrala în condensație ți le va ține călâi
2.struțo-cămila IPAT + calorifere îți va mânca nervii prin automatizarea de care ai nevoie!!!
2.1.atunci când ceva va merge prost, NU vei ști singurel de unde-i buba și OBLIGATORIU vei mai cotiza la bunăstarea jmecherului
3.la banii ăia ceri garanție tehnică cel puțin 5 ani!

#8
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Da´ un calcul de necesar energetic, pe incaperi, ti-a aratat?  Ca sa vezi de unde i-a rezultat necesarul de materiale .Ca asa din burta, iesi la pepeni.

#9
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019

 Hunor_66, on 11 decembrie 2019 - 10:40, said:

Eu in calorifere n-am bagat mai mult de 45 de grade, in ultimii 5 ani.
Acum am 38 de grade pe tur.
Ce temepratura ai in casa, cat sunt de mari caloriferele, ce spatiu ai de incalzit, ce izolatie ai la casa, ce pierderi termice ai?

#10
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

 Fluk3, on 11 decembrie 2019 - 13:18, said:

Ce temepratura ai in casa, cat sunt de mari caloriferele, ce spatiu ai de incalzit, ce izolatie ai la casa, ce pierderi termice ai?
Temperatura interioara 23 - 24 de grade.
Caloriferele supra-dimensionate la dublu fata de necesarul camerelor (de ex. la un dormitor de 4 x 5 x 2.70 am calorifer 22x600x2000 mm, la sufragerie de 9,5 x 4 x 2.70 am 2 calorifere 22x600x2000 mm).
Casa are zidurile ext. din bca de 30 cm + polistiren 12 cm grafitat.

#11
EmeraldCountryHouse

EmeraldCountryHouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,001
  • Înscris: 31.03.2018
Cam asa ceva am si eu.

Incalzire in pardosea pentru a-mi tine curul cald cand stau pe jos.
Merge tot timpul cu o automatizare la 30 grade.

Calorifere peste tot in casa , tinute la 20 grade si incazeste casa rapid si apoi stau adormite.

IPAT-ul iti tine cald iara caloriferele iti dau acel boost cand vine frigurile.

Automatizarea...cat te tine punga.
Treba pe fiecare zona in parte.Cat mai multe zone cu atat mai mare costul si mai repede amortizarea.

Bafta.

#12
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019

 Hunor_66, on 11 decembrie 2019 - 20:06, said:

Temperatura interioara 23 - 24 de grade.
Caloriferele supra-dimensionate la dublu fata de necesarul camerelor (de ex. la un dormitor de 4 x 5 x 2.70 am calorifer 22x600x2000 mm, la sufragerie de 9,5 x 4 x 2.70 am 2 calorifere 22x600x2000 mm).
Casa are zidurile ext. din bca de 30 cm + polistiren 12 cm grafitat.
Pai la dormitor ai nevoie de aprox de 3200W. Un calorifer Purmo de 22X600X2000 da undeva la 3400W in conditiile in care are 75 C pe tur , 65C pe retur asta la 20 C in camera, puterea lui e de 2700W cand ii dai 70C pe tur si 55C pe retur. Ceva nu pusca. Uita-te te rog la catalogu asta pagina 16: https://www.purmo.co..._02_2009_RO.pdf

#13
t3st3r

t3st3r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 06.06.2006
Multumesc pentru raspunsuri!

Inca nu am devizul cu componentele, o sa fac rost de el in curand. Casa a fost cumparata la 'gri', cu instalatia facuta asa, eu doar am chemat catva 'meseriasi' sa-si dea cu parerea si sa-mi spuna ce trebuie facut. Multi din ei se scarpinau in varful capului cand vedeau cate tevi vin la centrala iar cel care mi-a dat costurile astea parea ca stie cel mai bine ce vorbeste. Dar am zis sa cer si a second opinion aici,...

Tin sa mentionez ca nu am caloriferele inca montate iar pretul mentionat nu include montarea lor sau pretul caloriferelor - se refera strict pentru partea cu instalatul centralei si executia legaturilor centralei. Materiale 5000 ron + 1000 ron manopera. Mesterul asta nu e acelasi cu cel care a facut proiectul casei. Casa este termoizolata cu polistiren de 10 cm, geamuri termopan peste tot.

As rezolva ceva daca as anula partea cu caloriferele la parter si sa las doar incalzirea in pardoseala pentru acel nivel? Ca banuiesc ca oricum nu are sens sa dai drumul si la una si la alta.

Multumesc!

#14
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,317
  • Înscris: 21.01.2009

 t3st3r, on 12 decembrie 2019 - 00:19, said:

As rezolva ceva daca as anula partea cu caloriferele la parter si sa las doar incalzirea in pardoseala pentru acel nivel? Ca banuiesc ca oricum nu are sens sa dai drumul si la una si la alta.
Da, ai face o economie . Dar esti sigur ca incalzirea in pardoseala e facuta sa acopere necesarul de incalzire ?  Ca daca era proiectata / realizata asa nu vad de ce mesterul  s-a complicat cu solutia asta  mixta.  
Vad ca inca nu ai aflat toate detaliile : atentie ca ai nevoie  de un grup de amestec ( sau si de pompare)  la incalzirea in pardoseala ( IP ).  Grupul respectiv scade temperatura pe turul IP de la 45-50 grd.  cat e nevoie in calorifere la 25-35 grd. cat e nevoie in IP  .  Asta poate fi in cutia IP din perete sau pe distribuitor - caz in care cele doua pompe nu mai sunt suficiente .
Incearca sa citesti ceva  pe topicul  de Incalzire in pardoseala  si asa mai inveti cate ceva inainte de a te apuca de treaba. Si sfatul cu cele 4 zone / pompe / vane  nu e degeaba, e de la oameni care s-au lovit de problemele astea .

#15
t3st3r

t3st3r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 06.06.2006
Ok, o sa mai aman un pic instalatul incalzirii ca nu ma mut maine poimaine acolo asa ca am timp pana iarna viitoare. Cred ca a fost corect proiectata iar caloriferele ar fi fost o masura 'extra' in cazul zilelor de iarna foarte friguroase. (de ce spun asta? pt ca restul casei este foarte corect facuta, totul lucrat bine - nu a fost facuta de dezvoltator)

Ca un test as putea conecta deocamdata doar parterul sa vad cum incalzeste iarna asta (fara conexiune pt alte calorifere din casa). Asta mi-ar da o idee daca as putea face un by-pass complet la caloriferele de la parter cand finalizez instalatia.

Edited by t3st3r, 12 December 2019 - 12:06.


#16
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,152
  • Înscris: 17.01.2012
io aș zice că nu-i vorba despre „vas de expansiune”, ci despre puffer (pt a putea lua din el agent călduț pt IPAT și agent fierbinte pt calorifere)
și deci 3000 pufferul + 2 pompe, rămân 2000 pt ce?
(manometre, senzori temperatură, termostate de ambient, robineți, clapete de sens, aerisitoare...)

#17
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

 Fluk3, on 12 decembrie 2019 - 00:01, said:

Pai la dormitor ai nevoie de aprox de 3200W.
Cum ti-o iesit calculul ?
Mie mi-o dat 2160 W.

#18
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019

 Hunor_66, on 12 decembrie 2019 - 19:13, said:

Cum ti-o iesit calculul ?
Mie mi-o dat 2160 W.
inmultesti cubajul cu un factor de 50 la o casa bine izolata (iese undeva la 2700) cu 60 la o izolatie cat de cat (3200) si cu 70 daca sufla vantu prin pereti :P (iese pe la 3800W)
Cum ti-a dat 2160 ?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate