Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF
 Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 

Plata transportului în avans la cumpărături pe OLX

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
59 replies to this topic

#1
claudiuh44

claudiuh44

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 13.04.2018
Caut sa cumpar un produs mai de nisa pe olx.
Problema este ca toate ofertele incredibil de bune vin de la conturi relativ noi, maxim cateva luni si toti cer plata transportului dus-intors in avans.
Ar fi posibil sa fie teapa?

Edited by claudiuh44, 07 December 2019 - 14:19.


#2
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
10 reguli ca sa nu iei teapa pe OLX.ro (ori alte site-uri cu anunturi)

Edited by gumball3000, 07 December 2019 - 14:20.


#3
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Poate fi sa nu poate fi, vorba unui clasic.

#4
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Intelegem nevoia de siguranta a vanzatorului care nu vrea sa trimita produsul in neant, dar cel mai sigur e sa platesti ceva doar dupa ce verifici ca ai primit ce trebuie. Fara avans nici acum, nici in general.
Daca ti se propune sa platesti transportul in avans, refuza cererea si propune-i vanzatorului
urmatoarea alternativa: spune-i sa trimita produsul prin serviciul Livrare cu verificare, bifand
optiunea de Plata la cumparator.
Daca vanzatorul insista si il consideri rau intentionat, da-ne un semn sa investigam.

https://ajutor.olx.r...-cu-verificare-

#5
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,751
  • Înscris: 12.09.2015
Cat timp nu se vor acorda note cumparator/vanzator OLX va fii plin de tepe.Am specificat acest lucru acestei platforme(OLX) dar nu sunt dispusi pt.aceste lucruri importante.

#6
calabrezu

calabrezu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 03.12.2018
Nu stiu ce produs cauti, dar nu cred ca ti-ar conveni sa trimiti cuiva un produs mai greu  la care sa coste transportul 30-80RON si nenorocitul ala sa nu-l mai ridice sau sa spuna ca nu-i convine din te miri ce motive( dupa ce i-ai trimis poze cu produsul) si sa trebuiasca sa platesti tot tu ca sa ti-l aduca inapoi. Ce afacere ai mai facut? Arunci pe geam 60-160RON sau iti iei si tu o masura de prevedere.
Sau trimiti un produs mai ieftin, care, in caz de teapa te costa mai mult transportul dus-intors decat produsul in sine. Ce faci, il mai aduci inapoi sau il lasi acolo?
     Intr-adevar, olx-ul e plin de tepari, si vanzatori si cumparatori si asta pentru ca ei nu se implica in tranzactie. Daca ai plati la ei si ei ar bloca banii pina primesti produsul ( ca la altii) si ar avea si un sistem de recenzii, alta ar fi treaba.

#7
burkina

burkina

    Shemhamphorash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,799
  • Înscris: 07.10.2017
Daca e un produs mai de nisa si scump si merita banii, te duci sa l vezi personal, rogi un prieten din orasul respectiv sa se duca etc.

Daca platesti in avans, asuma-ti riscul ca nu o sa mai vezi niciodata banii sau produsul.

#8
calabrezu

calabrezu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 03.12.2018

View PostPiticVerde, on 07 decembrie 2019 - 14:51, said:

Cat timp nu se vor acorda note cumparator/vanzator OLX va fii plin de tepe.Am specificat acest lucru acestei platforme(OLX) dar nu sunt dispusi pt.aceste lucruri importante.
Si eu le-am scris cu privire la un tepar din Timisoara care la 2-3luni avea anunt de angajare si cauta alti fraieri pe care sa nu-i plateasca si nu au vrut sa ia in considerare reclamatia mea desi aveam dovezi clare. Au zis ca nu ii pot retrage anuntul decit daca le solicita Politia acest lucru.

#9
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,342
  • Înscris: 31.08.2006
Am avut recent o disccutie cu o cucoana care avea la vanzare un laptop banal si nu numai ca imi cerea pretul transportului in avans, dar cerea si pretul pe laptop in avans. Chiar i se parea ca am tupeu ca nu platesc in avans si produsul.  I-am zis ca tupeul e al ei si am expediat-o scurt. Ulterior am gasit un alt laptop care nu numai ca era ieftin fata de altele ca el, dar omul respectiv nu mi-a cerut pretul transportului in avans. I-am zis ca poate eu sunt un razgandac. Are incredere sa nu ceara plata transportului in avans asa cum face imensa majoritate a celor care vand pe olx ? Mi-a zis ca asta sa fie paguba lui. Eram sceptic cu privire la laptop desi din poze arata destul de bine pentru varsta lui, iar omul spunea ca pentru persoanele din localitatea lui asigura orice test se doreste. Am ramas uimit cat de bine era ambalat laptopul si cum arata. Absolut impecabil. De functionat, functioneaza perfect. Deja, cu ce am facut cu el si-a scos banii cu care l-am cumparat.

#10
claudiuh44

claudiuh44

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 13.04.2018

View Postfansat, on 07 decembrie 2019 - 15:12, said:

Am avut recent o disccutie cu o cucoana care avea la vanzare un laptop banal si nu numai ca imi cerea pretul transportului in avans, dar cerea si pretul pe laptop in avans. Chiar i se parea ca am tupeu ca nu platesc in avans si produsul.  I-am zis ca tupeul e al ei si am expediat-o scurt. Ulterior am gasit un alt laptop care nu numai ca era ieftin fata de altele ca el, dar omul respectiv nu mi-a cerut pretul transportului in avans. I-am zis ca poate eu sunt un razgandac. Are incredere sa nu ceara plata transportului in avans asa cum face imensa majoritate a celor care vand pe olx ? Mi-a zis ca asta sa fie paguba lui. Eram sceptic cu privire la laptop desi din poze arata destul de bine pentru varsta lui, iar omul spunea ca pentru persoanele din localitatea lui asigura orice test se doreste. Am ramas uimit cat de bine era ambalat laptopul si cum arata. Absolut impecabil. De functionat, functioneaza perfect. Deja, cu ce am facut cu el si-a scos banii cu care l-am cumparat.

Cred ca cine e sigur pe ce vinde si pune o descriere corecta in anunt nu are de ce sa-i fie frica.

View Postcalabrezu, on 07 decembrie 2019 - 15:04, said:

Nu stiu ce produs cauti, dar nu cred ca ti-ar conveni sa trimiti cuiva un produs mai greu  la care sa coste transportul 30-80RON si nenorocitul ala sa nu-l mai ridice sau sa spuna ca nu-i convine din te miri ce motive( dupa ce i-ai trimis poze cu produsul) si sa trebuiasca sa platesti tot tu ca sa ti-l aduca inapoi. Ce afacere ai mai facut? Arunci pe geam 60-160RON sau iti iei si tu o masura de prevedere.
Sau trimiti un produs mai ieftin, care, in caz de teapa te costa mai mult transportul dus-intors decat produsul in sine. Ce faci, il mai aduci inapoi sau il lasi acolo?
Intr-adevar, olx-ul e plin de tepari, si vanzatori si cumparatori si asta pentru ca ei nu se implica in tranzactie. Daca ai plati la ei si ei ar bloca banii pina primesti produsul ( ca la altii) si ar avea si un sistem de recenzii, alta ar fi treaba.

Caut un notebook mai dotat gen thinkpad, in jur de 2000 lei.
Stiu ce zici, am trimis si eu acum cativa ani un notebook pe olx, nu la ridicat fiind ca l-am ambalat ca pla...am platit 150 lei transportul...

#11
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,334
  • Înscris: 14.06.2006
Am pus ceva la vanzare pe OLX si femeia mi-a dat mesaj si mi-a cerut contul ca sa imi vireze banii pentru produs si transport. O singura conditie avea: sa trimit cu posta romana. I-am dat contul, la ora 6 seara aveam banii. Mi-am facut o cruce mare, m-am mirat ca boul si m-am dus la posta sa ii pun coletul.

Dupa trei zile mi-a dat mesaj ca a ajuns si mi-a multumit.

Nici in ziua de azi nu cred ce am patit....

Edited by December, 07 December 2019 - 15:31.


#12
Petrecristi

Petrecristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,367
  • Înscris: 19.12.2009
Ti-a platit in avans tot produsul sau doar transportul?

///edit
Aaaa specficasei, banii pt produs si transport...
Mare incredere a avut. Despre ce suma era vb? Peste sau sub 500 RON?

Edited by Petrecristi, 07 December 2019 - 16:30.


#13
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Când România nu va mai fi Ghana, poate vor înțelege și unii și alții că plata se face întotdeauna înainte de expediție, indiferent că e vorba de comanda online, telefonică sau prin porumbei. Așa e in toate tarile civilizate (și nu numai), așa ar trebui sa se educe și românii. Doar că...

Până atunci, insa, nesiguranta e buna...

#14
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,870
  • Înscris: 25.01.2007
Ii propui sa trimită prin publi24, e 10 lei costul.
II trimiți 10 lei avans și aia e.

#15
gigoto

gigoto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 11.08.2007
Si eu am trimis produse pe care am luat banii in avans in cont bancar, si am trimis prin posta, m-a sunat femeia si mi-a multumit cand a primit coletul.

#16
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,334
  • Înscris: 14.06.2006

View PostPetrecristi, on 07 decembrie 2019 - 16:27, said:

Mare incredere a avut. Despre ce suma era vb? Peste sau sub 500 RON?
Sub 500. Dar nu conteaza suma, si 10 lei daca erau, a avut incredere.

View Postdexterash, on 07 decembrie 2019 - 16:32, said:

Până atunci, insa, nesiguranta e buna...
Inca suntem la categoria "curierul schimba aifonul nou cu plastilina" asa ca e normal sa fim asa panicati...

View Postgigoto, on 07 decembrie 2019 - 17:41, said:

Si eu am trimis produse pe care am luat banii in avans in cont bancar, si am trimis prin posta, m-a sunat femeia si mi-a multumit cand a primit coletul.
Deci nu-s singurul....

#17
Tort

Tort

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 02.01.2016
Faci cum simti, daca ii platesti transportul in avans e clar ca iti asumi o posibila pierdere de maxim 50 lei. In functie de produsul respectiv, sansele sunt mai mari sau mai mici sa fie vandute de un individ care se preteaza la asemenea fapte.

#18
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,342
  • Înscris: 31.08.2006

View Postdexterash, on 07 decembrie 2019 - 16:32, said:

Când România nu va mai fi Ghana, poate vor înțelege și unii și alții că plata se face întotdeauna înainte de expediție, indiferent că e vorba de comanda online, telefonică sau prin porumbei. Așa e in toate tarile civilizate (și nu numai), așa ar trebui sa se educe și românii. Doar că...

Până atunci, insa, nesiguranta e buna...

     Sunt mai multe semne dupa care un cumparator s-ar putea ghida cand vrea sa cumpere de la cineva aflat in alta localitate  decat cea a cumparatorului. Vorbesc de Romania, desigur, tara in care tzepele sunt la ordinea zilei, iar visul de a avea si noi o tara civilizata e utopie curata. Ca si cumparator trebuie sa-i "mirosi" pe vanzatorii tzepari. De regula, un simplu schimb de mesaje scrise inainte de stabilirea legaturii telefonice, poate sa clarifice intr-o mare masura cu ce om ai putea incheia tranzactia. De exemplu, daca la modul civilizat in care tu i te adresezi in scris cu spre exemplu, "Buna ziua !", dupa care urmeaza ceea ce te intereseaza in legatura cu produsul, individul iti raspunde cu "Sal" (prescurtat, desigur) sau nici macar cu porcaria de "Sal", ci intrand abrupt in subiect si scriind totul prescurtat la cata lene si sictir de viata are in el, iti poate indica un tzepar obosit, atat de obosit incat ii e lene si sa-ti raspunda la salut in mod civilizat. Mai are vreun rost sa continui discutia cu un asemenea om ? Eu zic ca nu, asa ca "next",ca vanzatori sunt destui pe olx.

Edited by fansat, 07 December 2019 - 19:00.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate