Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 

Plata transportului în avans la cumpărături pe OLX

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
59 replies to this topic

#19
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Daca nu ar avea clienti, astia nu ar exista/rezista. E simpla treaba. Dar au clienti pentru ca... motive.

Edited by dexterash, 07 December 2019 - 19:02.


#20
mihai93

mihai93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,412
  • Înscris: 10.05.2007
Am cumparat in 2018 un laptop hp probook 440 G5 de pe olx.
Ceea ce fac eu : contactez vanzatorul, intreb info in legatura cu specificatiile produsul, baterie, de unde il are , cum functioneaza etc.
Ma uit sa vad de cand are contul facut, si ce produse mai are la vanzare, daca mai sunt alte produse la vanzare e un +.
Caut numarul de telefon pe facebook, sau pe google , caut mai multe informatii despre persoana, eventual cum arata sa-mi fac o idee la ce sa ma astept. ( stiu... daca cumva e minoritate caut alt produs)
Continui conversatia, vad daca e ok, scrie gramatical, cer livrare cu verificare, verific coletul.
Exista sansa de teapa chiar daca fac asa.

#21
lulutza

lulutza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 421
  • Înscris: 30.05.2008
Nu inteleg ce legatura are cand e facut contul. E retea de socializare mai nou ?


#22
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
Mai puțin probabil ca a făcut cineva un cont acum 5 ani, în ideea sa tragă acum o teapa.

#23
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 06.12.2012
Eu am altă metodă ca cumpărător. Aleg un curier să zicem "agreat", și când vine coletul, probez produsul. De obicei cumpăr lucruri foarte scumpe, aparatură foto, obiective. Odată am luat un body cu 6K lei. Celălalt curier era jegos, cică doar te uiți la produs și pa și pusi. Aham... sigur, sigur.
Ca vânzător, îmi asum că transportul poate fi o pierdere. La fel, când trimit îmi iau niște măsuri minime de siguranță. Vând de obicei tot lucruri scumpe și pe lista de împachetare atașată la AWB trec toate seriile. Niciodată nu am cerut bani în avans și niciodată nu am pățit ca destinatarul să refuze coletul. Mă rog, nici eu nu sunt țepar și toate pozele corespund cu realitatea, inclusiv la anumite defecte.

#24
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Lol. Auzi la ei - cică să aștepte curierul după ei, cat timp ei verifica și probează produsul. Și când zic că unii români se comporta ca africanii abia coborâți din copac, dar au pretentii de europeni/vestici, se supără pe mine.

Si, Zi așa, cetățene european cu drepturi, prin vest tot așa crezi că e? Că stă curierul sa testezi tu ce ai cumpărat via eBay?!

Edited by dexterash, 21 October 2020 - 13:34.


#25
_______

_______

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,497
  • Înscris: 01.08.2018
Nu stă pentru că vânzătorul de pe eBay nu-și permite să expedieze produse neconforme cu descrierea!...

#26
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Deci romanul e țepar? Doar vânzătorul, nu? Cumpărătorul, in schimb, e un sfânt. Lol.

Îmi mențin afirmația cu africanii proaspăt coborâți din copac, dar denumiți pompos cetățeni europeni cu drepturi (europene).

#27
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 06.12.2012
Lol mă @dexterash, bag de seamă că tu ești OK să dai 6000 lei pe o carcasă goală plină cu nisip?
Atenție, subiectul este despre OLX, adică nu tocmai eBay unde cumpărătorul este protejat împotriva țeparilor.

Și da... curierul este OK, mă așteaptă să probez produsul ;). Ai vreo problemă cu asta?

#28
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Bai, nu știu, bag de seamă doar că romanul tot român e: in loc sa rezolve problema teparilor (daca or mai fi), găsește metode și căi africane sa o ignore. Pe banii altora, desigur - că doar timpul ăla mort al curierului se vede in tarife.

Dar, hei, cetățeni europeni. Am ras.

#29
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 06.12.2012
Amice... eu primesc coletele la birou, eu sunt primul sunat de curier. Zilnic mai are de livrat 15 - 20 colete.
Eu termin de inspectat produsul și el încă mai sună colegi să coboare pentru pachete. Nu e chiar așa rău, trust me.
Iar treaba asta o fac la produse foarte scumpe (peste 1500 lei să zicem), unde nu am chef să mă trezesc cu o super gaură. Gen obiective scumpe, body-uri.
În rest... doar vizual. Cum am zis mai sus, eu nu sunt țepar și la rândul meu încerc să mă protejez cât pot.

View Postdexterash, on 21 octombrie 2020 - 15:21, said:

Dar, hei, cetățeni europeni. Am ras.

Râzi pentru că.... ? Do explain.

#30
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Ia zi-mi tu, domnule european, in care țara din UE se practica ce zici tu - aia cu probatul DSLRului la livrarea prin curier.

#31
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 06.12.2012
Probabil peste tot ;). Dar, care e problema ta? Pe mine nu mă deranjează. E bine așa, domnule heuropean?

#32
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Eu doar și decât ziceam ceva de africani proaspăt dați jos din copac si care se cred europeni. Așa că am ras.

#33
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 06.12.2012

View Postdexterash, on 21 octombrie 2020 - 22:08, said:

Eu doar și decât ziceam ceva de africani proaspăt dați jos din copac si care se cred europeni. Așa că am ras.

Dacă te regăsești în descriere, îmi pare sincer rău pentru tine.
Dar, dacă vrei să nu iei țepe și să menții jos costul curieratului în România (!!), tu ești liber să cumperi de pe eBay sau eMag. ;) Nu e panică!

#34
Corl

Corl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 11.04.2006
Ai foarte multa rabdare cu un om care nu intelege deosebirea intre ebay si olx.

On topic

In principiu un om care scrie si vorbeste coerent nu o sa dea o teapa de 30 de lei .

#35
Marius19891989

Marius19891989

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,377
  • Înscris: 09.01.2016
In afara,nu numai ca poti sa deschizi coletul de fata cu curierul,nici nu poți vorbi cu curierul la telefon,nu primești jr lui nimic,nu primești mesaj ca se va livra,daca vrei sa vezi când intri site și bagi awb-ul,nu ești acasa,iti lasa in posta unde este coletul,ori la vecin,ori la vreon sediu și te duci sa il iei,nu vine de 2 ori sa te caute.

#36
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 06.12.2012
Nu face sens.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate