Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

Sesizare *anonimă* la Ministerul Educației?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
83 replies to this topic

#1
antoniu200

antoniu200

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 25.07.2019
Bună seara! Aș dori să știu dacă și cum se poate face o sesizare anonimă la Ministerul Educației. Am un profesor care vine la școală ca să stea la ore pe telefon (vorbit, ascultat de muzică în timpul orei), de predat predă doar când i se scoală lui, iar când ascultă dă note de 2 fără să apuci să scoți vreun sunet sau să scrii ceva la tablă (literalmente). Deseori, ne pune să ne conspectăm din manual, despre care tocmai el a zis la început de an că e cel mai slab manual pe care l-a văzut în viața sa.

Pe mine mă disperă. Profesorul "predă" fix o materie din care eu doresc să-mi fac o viață mai departe, să o studiez și la facultate. Dar acest om nu-mi pune bazele în ea.

Aș dori să fac o sesizare anonimă la Minister în privința acestui om.

De ce anonimă? Pentru că are suficiente relații monsieur profesor încât în următoarea zi să afle cine și de ce i-a făcut sesizare. N-am chef de note de 2 gratute la una dintre materiiile de care sunt pasionat.

Și pentru cei care vor veni cu soluța mergi la ore suplimentare și dă-i pace, abia apuc să-mi fac temele și să-mi fac un minim de ore de somn, darămite dacă mai adaug 2 ore de meditații.


Haideți să recunoaștem anumite probleme ale țării și să tragem la răspundere oamenii care încalcă legi!

#2
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,585
  • Înscris: 12.03.2006
Mai bine un video bun la presa, FB, youtube etc.

#3
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,748
  • Înscris: 07.02.2003
Chestiile anonime nu se iau in seama de regula.

#4
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Anonima nu cred ca se poate face la nici o institutie a statului.

#5
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,585
  • Înscris: 12.03.2006
Ministrul Educatiei are FB!Posted Image E doamna Anisie!

Edited by arab, 27 November 2019 - 22:02.


#6
_-Aether-_

_-Aether-_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 29.09.2019
Anonimele nu se iau in considerare.
Pune video pe facebook sau youtube.

#7
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,585
  • Înscris: 12.03.2006

 _-Aether-_, on 27 noiembrie 2019 - 22:02, said:

Anonimele nu se iau in considerare.
Pune video pe facebook sau youtube.
Zici!? Ca s-a zis!

#8
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,506
  • Înscris: 22.12.2015
Petitiile anonime, care nu detin date de identificare si semnatura nu sunt luate in consideratiune conf. prevederilor din Og 27/2002. La astfel se petitii nici macar nu se emite vreun raspuns.

#9
rigmarole

rigmarole

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,889
  • Înscris: 29.01.2019
Sansele sa citeasca cineva o petitie la Ministerul Educatiei sint minime. Oamenii aia au alte prioritati.

#10
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
si daca ai putea face sesizare anonima, nu o sa te bage nimeni inseama, fix ptr ca are relatii.
la bugetake nu merge cu sesizari. merge numai cu filmari -> presa

#11
antoniu200

antoniu200

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 25.07.2019

 rigmarole, on 27 noiembrie 2019 - 22:06, said:

Sansele sa citeasca cineva o petitie la Ministerul Educatiei sint minime. Oamenii aia au alte prioritati.

Da, să mai scoată 2 milioane de la bugetul educației să-i bage în buzunarul parlamentarilor.

 arab, on 27 noiembrie 2019 - 22:02, said:

Ministrul Educatiei are FB!Posted Image E doamna Anisie!

 arab, on 27 noiembrie 2019 - 21:59, said:

Mai bine un video bun la presa, FB, youtube etc.
Bun, bun, și cum înregistrez eu așa ceva? La cine îl dau videoclipul? Recorder?

#12
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,453
  • Înscris: 01.12.2001
Și cu video nu e ok. Probabil tot tu o sa fi acuzat ca l-ai înregistrat fără drept. Ca nu ai voie sa fol tel în timpul orelor.
Faci cate o sesizare scrisa, semnata, datata, o depui la director, ISJ și Minister. Soliciți răspuns scris.

#13
ptap

ptap

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,787
  • Înscris: 09.12.2005
La inspectorat ati incercat? La mine a mers asa. Bine, nu anonima, dar nici numele real.  Nume/adresa solicit sa-mi furnizati raspunsul in format electronic la adresa.....
S-a potolit persoana foarte rapid, anul urmator a si lasat clasa. Atentie ce detalii dati, eu cred ca ei vad reclamatiile pentru ca a identificat clasa. Desi mari detalii nu dadusem. Ma plansesem ca obliga elevii sa cumpere auxiliarul neacreditat creatie proprie, ca le spune doar notele dupa un test, adica nu stie nimeni ce a gresit etc. N-au mai folosit auxiliarul, le-a adus testele si toate cu note foarte mari , adica o schimbare uriasa. Dupa aia a lasat clasa pe motiv ca "nu mai vrea probleme".

#14
antoniu200

antoniu200

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 25.07.2019

 dorin_2k, on 27 noiembrie 2019 - 22:19, said:

Și cu video nu e ok. Probabil tot tu o sa fi acuzat ca l-ai înregistrat fără drept. Ca nu ai voie sa fol tel în timpul orelor.
Faci cate o sesizare scrisa, semnata, datata, o depui la director, ISJ și Minister. Soliciți răspuns scris.

Așa m-am gândit și eu, tocmai de-aia am întrebat cum o fac.

 ptap, on 27 noiembrie 2019 - 22:22, said:

La inspectorat ati incercat? La mine a mers asa. Bine, nu anonima, dar nici numele real.  Nume/adresa solicit sa-mi furnizati raspunsul in format electronic la adresa.....
S-a potolit persoana foarte rapid, anul urmator a si lasat clasa. Atentie ce detalii dati, eu cred ca ei vad reclamatiile pentru ca a identificat clasa. Desi mari detalii nu dadusem. Ma plansesem ca obliga elevii sa cumpere auxiliarul neacreditat creatie proprie, ca le spune doar notele dupa un test, adica nu stie nimeni ce a gresit etc. N-au mai folosit auxiliarul, le-a adus testele si toate cu note foarte mari , adica o schimbare uriasa. Dupa aia a lasat clasa pe motiv ca "nu mai vrea probleme".
Ar fi o soluție, într-adevăr. Pot încerca. Mulțumesc!
Nu am încercat nimic. Decât să mi-o iau peste bot așa gratuit, că vrea profesorul, mai bine am stat și m-am informat.

Poate chiar încerc la Minister cu nume "fals" și răspuns prin mail.

#15
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013

 antoniu200, on 27 noiembrie 2019 - 21:55, said:

Bună seara! Aș dori să știu dacă și cum se poate face o sesizare anonimă la Ministerul Educației. Am un profesor care vine la școală ca să stea la ore pe telefon (vorbit, ascultat de muzică în timpul orei), de predat predă doar când i se scoală lui, iar când ascultă dă note de 2 fără să apuci să scoți vreun sunet sau să scrii ceva la tablă (literalmente). Deseori, ne pune să ne conspectăm din manual, despre care tocmai el a zis la început de an că e cel mai slab manual pe care l-a văzut în viața sa.

Pe mine mă disperă. Profesorul "predă" fix o materie din care eu doresc să-mi fac o viață mai departe, să o studiez și la facultate. Dar acest om nu-mi pune bazele în ea.

Aș dori să fac o sesizare anonimă la Minister în privința acestui om.

De ce anonimă? Pentru că are suficiente relații monsieur profesor încât în următoarea zi să afle cine și de ce i-a făcut sesizare. N-am chef de note de 2 gratute la una dintre materiiile de care sunt pasionat.

Și pentru cei care vor veni cu soluța mergi la ore suplimentare și dă-i pace, abia apuc să-mi fac temele și să-mi fac un minim de ore de somn, darămite dacă mai adaug 2 ore de meditații.


Haideți să recunoaștem anumite probleme ale țării și să tragem la răspundere oamenii care încalcă legi!
Sesizarile anoime se arunca la cos!

#16
rigmarole

rigmarole

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,889
  • Înscris: 29.01.2019
Chiar daca nu o sa-ti placa idea, meditatiile sint cea mai realista solutie. Poti fii eficient daca mai scoti din timpii morti.

#17
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,453
  • Înscris: 01.12.2001
Dacă ai scos telefonul și îl înregistrezi în ora, ieși tu mai rău ca el. Nici sa pui un gopro în clasa nu ai voie. Nu e spațiu public în clasa.

#18
mercur68

mercur68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,437
  • Înscris: 07.08.2007
Scrie pe adresa inspectoratului judetean (inspectorul sef), directorului scolii de care aparti, trimite-le mail, sunt sigur ca vor reactiona. Scrie doar atat, ca daca nu vor lua masuri, vei trimite filmarile pe care le ai la un post de televiziune (nu trebuie sa te chinui sa il filmezi). Vor reactiona si daca este anonima. Oricum, ala nu e profesor, asa ca si daca se pune pe treaba nu poti avea mari asteptari de la el, asa ca apuca-te de invatat singur (din pacate)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate