Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De ce a disparut acest produs din...

Orange anunța mariri de preț, iar...

Recomandare casti audio over ear ...

La multi ani @Ann0nyym0us!
 La multi ani @Andrei11161810!

Glume cu si despre Dacii

Ati cumparat de pe acest site? Es...

Gand
 Diametru si "model" teava...

Eroare L3 dezumidificator StarLight

caut si nu gasesc Philips casetofon

Cum trec la noul Google Analytics?
 problema logare pe iCloud si tele...

Ce sa aleg dintre urmatoarele mod...

Carduri microSD comparatie

Spiritism

Sesizare *anonimă* la Ministerul Educației?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
83 replies to this topic

antoniu200

antoniu200

Junior Member

• Grup: Junior Members

View Postunbrutus, on 28 noiembrie 2019 - 12:09, said:

- ai citit ce ti-am scris mai sus? in principal legat de Asociatia Elevilor?

- ai citit atributiile Avocatului Poporului? are oare in atributii investigatiile?

- cea mai mare calitate a unui om educat este ca stie cum sa invete, e capabil de o minima cercetare. Acum pare ca nu esti dispus sa le faci.

Da, am citit, o să mă informez în legătură cu Asociația Elevilor de la noi.

Scrie pe această pagină http://www.avp.ro/in...=181&lang=ro-ro "Pentru clarificarea situației, Avocatul Poporului poate efectua anchete proprii". Deci, da, Avocatul Poporului poate efectua anchete, intră în atribuțiile sale. De-asta am zis, mai bine îi las pe ei, se pricep mai bine.

Aici e legea care spune că nu sunt permise înregistrările audio-video:

"Astfel, prin Legea educației naționale nr. 1/2011, publicată în Monitorul Oficial cu numărul 18 din data de 10 ianuarie, intrată în vigoare la data de 09 februarie 2011, se instituie art. 272 – interdicția efectuării de înregistrări audio și video în școli.

(1)Cadrele didactice nu pot fi perturbate în timpul desfășurării activității didactice de nicio autoritate școlară sau publică.

(2)Prin excepție de la prevederile alin. (1), nu se consideră perturbare a cadrelor didactice în timpul desfășurării activității didactice intervenția autorităților școlare și/sau publice în situațiile în care sănătatea fizică sau psihică a elevilor ori a personalului este pusă în pericol în orice mod, conform constatării personalului de conducere, respectiv în timpul exercițiilor de alarmare pentru situații de urgență.

(3)Înregistrarea prin orice procedee a activității didactice poate fi făcută numai cu acordul celui care o conduce.

(4)Multiplicarea, sub orice formă, a înregistrărilor activității didactice de către elevi sau de către alte persoane este permisă numai cu acordul cadrului didactic respectiv.

(5)Înregistrarea prin orice procedee a activităților desfășurate în spațiile școlare este permisă numai cu acordul personalului de conducere, cu excepția celor de la alin. (3).

Înregistrările audio-video în școli nu au valoare probatorie în procesul penal."

unbrutus

unbrutus

Guru Member

• Grup: Senior Members

View Postantoniu200, on 28 noiembrie 2019 - 14:42, said:

(3)Înregistrarea prin orice procedee a activităţii didactice poate fi făcută numai cu acordul celui care o conduce.

(4)Multiplicarea, sub orice formă, a înregistrărilor activităţii didactice de către elevi sau de către alte persoane este permisă numai cu acordul cadrului didactic respectiv.

(5)Înregistrarea prin orice procedee a activităţilor desfăşurate în spaţiile şcolare este permisă numai cu acordul personalului de conducere, cu excepţia celor de la alin. (3).

Înregistrările audio-video în școli nu au valoare probatorie în procesul penal."
trebuie sa te ocupi sa schimbi aceasta lege, atunci

incepe impreuna cu asociatia elevilor procedurile.

altfel va pot profesorii face orice si voi nu aveti dreptul sa adunati probe? Ar fi ridicol

dorin_2k

dorin_2k

Master Member

View Postunbrutus, on 28 noiembrie 2019 - 12:09, said:

pune legea aici. Nu am auzit de nici o plangere pana acum a nici unui profesor filmat,
;)
Ți-a pus chiar inițiatorul legea.
Ți-ar conveni sa vina la tine la muncă orice jegos de pe strada și să facă live-uri cu tine pe net?
Nu e spatiu public. Nu face fiecare ce vrea.

unbrutus

unbrutus

Guru Member

View Postdorin_2k, on 28 noiembrie 2019 - 16:17, said:

Posted Image
Ți-a pus chiar inițiatorul legea.
nu iti asuma meritul altuia, tu habar nu aveai

Ți-ar conveni sa vina la tine la muncă orice jegos de pe strada și să facă live-uri cu tine pe net?
in mintea ta (probabil esti mai in varsta si cu o mentalitate comunistoida), elevii sint "orice jegos"

elevii au drepturi, asa cum ai aflat, din 2016 pot chiar contesta profesorii

Asociatia elevilor are putere si un cuvant de spus

inca un caz inspirational pt initiator:

Un liceu din Drăgăneşti-Olt, trebuie să îi plătească unui fost elev despăgubiri de peste 20.000 de lei pentru că dascălii i-au scăzut pe nedrept nota la purtare, după care l-au mutat disciplinar la o altă şcoală.
Decizia definitivă a fost impusă de judecătorii de la Curtea de Apel Craiova. Băiatul s-a apărat singur în instanţă, unde a spus că a fost pedepsit pentru că a cerut insistent decontarea cheltuielor cu naveta.
https://stirileprotv...incredibil.html

Nu e spatiu public. Nu face fiecare ce vrea.
o scoala publica nu e spatiu public? da, poate ca are accesul controlat, ai dreptate, dar totusi...

Profesor filmat în timp ce pipăie o elevă | VIDEO Un profesor din America a fost suspendat după ce a fost filmat în timp ce o pipăia pe una dintre elevele sale.
https://www.libertat...a-video-2645511

Profesorul de limba engleză de la Liceul Tehnologic Forestier din municipiul Sighetu Marmaţiei, care a fost filmat în timp ce ar fi sărutat o elevă din clasa a IX-a, în vârstă de 15 ani, într-o sală de clasă, şi-a dat demisia din învăţământ, a declarat, joi, purtătorul de cuvânt al Inspectoratului Şcolar Judeţean (IŞJ) Maramureş
https://www.digi24.r...ea-moral-939158

Un profesor de matematică din Bucureşti a fost filmat în timp ce pedepseşte un elev în faţa clasei. L-a tras de păr şi de urechi. „L-am mângâiat ca să nu mai deranjeze ora” - VIDEO
https://www.antena3....sei-524984.html

Un profesor de gimnaziu risca sa ramana fara meserie dupa ce a fost filmat cum alerga dupa un elev cu un mop!
https://3minute.net/profesor-filmat/

Un profesor a fost filmat lovind cu scaunul un elev, într-o școală din Ploiești
https://www.hotnews....rat-ancheta.htm

Profesor de religie filmat in timp ce jigneste elevii. "Bai, dar sunteti atat de prosti"
https://www.facebook...153677817722266

dorin_2k

dorin_2k

Master Member

Tu ești mai tânăr și nu înțelegi un text scris? Se observă și după cum scrii. (elevii sint) ;)
Nu am zis de elev. Am zis de un jegos de pe strada. Care jegos sa vina la tine la muncă. Oriunde ai lucra: vânzător, șofer, doctor, profesor, primar, orice a-i fi.
Nu e permis să filmezi in locuri nepublice.
Primăria, școala, spitalul, sunt locuri unde nu e permis să filmezi.

cipri2bau

cipri2bau

Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

E normal sa nu se inregistreze sau filmeze ora.

Nu e emisiune TV. Nu e videochat, nu e tutorial youtube.

Daca se filmeaza atunci sa se dea si spor de expunere sau de platou ca si la televizore.

Orele pot fi filmate cu camerele montate de conducerea scolii.

Altfel ar putea si profesorul sa filmeze ora si sa puna pe net elevii cand raspund sau ce fac ei si sa zica ca ce elevi prosti si stricati are el acolo. Si apoi sa intre nazistii pe zou tube si sa zica ca aia trebuie extirpati sau trimisi la lagar de reeducare ca scoala nu-i de ei.

In mod normal trebuie sa existe conlucrare profesor-elev, elevul mergand acolo sa invete nu sa fie in disputa cu educatorul.

Testosteron

Testosteron

Senior Member

Sesizarea trebuie sa o faci la Inspectoratul Școlar județean sau al municipiului București.

unbrutus

unbrutus

Guru Member

si totusi, cuvantul filmat e ingrosat mai sus (bolduit)

hai ca se poate!

dorin_2k

dorin_2k

Master Member

Acei profesori nu isi cunosc drepturile. Un avocat bun si nu mai trebuie sa munceasca pana la pensie.
Toti copiii se cred vlogeri si youtuberi?
Cand lucram in fabrica, crezi ca i-a trecut prin cap cuiva sa intre sa ne filmeze? Isi lua pe cocoasa de nu stia pe unde sa iasa.
Copiilor mei le-am spus si interzis sa foloseasca telefonul in timpul orelor. Ala mic (cl 6) chiar nici in pauze nu imi raspunde la cate un mesaj ce ii dau pe semestru. Ala mare (cl 11) se mai fofileaza si chiar raspunde rapid.
Insa sa filemze in ore: in niciun caz. Interzis total.

antoniu200

antoniu200

Junior Member

View Postdorin_2k, on 28 noiembrie 2019 - 17:44, said:

Tu ești mai tĂąnăr și nu Ăźnțelegi un text scris? Se observă și după cum scrii. (elevii sint) ;)
Nu am zis de elev. Am zis de un jegos de pe strada. Care jegos sa vina la tine la muncă. Oriunde ai lucra: vĂąnzător, șofer, doctor, profesor, primar, orice a-i fi.
Nu e permis să filmezi in locuri nepublice.
Primăria, școala, spitalul, sunt locuri unde nu e permis să filmezi.

Primăria, școala, spitalul sunt spații publice. Că nu e voie să filmezi, e altceva, o metodă de a împiedica dovezi împotriva celor ce muncesc acolo. Observi cum exact aceste locuri sunt cele mai disfuncționale în țara noastră?

View Postdorin_2k, on 28 noiembrie 2019 - 18:48, said:

Acei profesori nu isi cunosc drepturile. Un avocat bun si nu mai trebuie sa munceasca pana la pensie.
Toti copiii se cred vlogeri si youtuberi?
Cand lucram in fabrica, crezi ca i-a trecut prin cap cuiva sa intre sa ne filmeze? Isi lua pe cocoasa de nu stia pe unde sa iasa.
Copiilor mei le-am spus si interzis sa foloseasca telefonul in timpul orelor. Ala mic (cl 6) chiar nici in pauze nu imi raspunde la cate un mesaj ce ii dau pe semestru. Ala mare (cl 11) se mai fofileaza si chiar raspunde rapid.
Insa sa filemze in ore: in niciun caz. Interzis total.

Felicitări! Ești un bun dictator! Profesorul trebuie să știe să se impună fără a fi dictator, de aceea merg la școală pedagogică.

De asemenea, fabrica nu e loc public.

Filmatul nu are nimic de a face cu vlogging-ul sau cu stream-uri în direct. Iar dacă elevul deranjează ora cu telefonul, profesorul poate să i-l confiște.

View Postcipri2bau, on 28 noiembrie 2019 - 18:00, said:

E normal sa nu se inregistreze sau filmeze ora.

Nu e emisiune TV. Nu e videochat, nu e tutorial youtube.

Daca se filmeaza atunci sa se dea si spor de expunere sau de platou ca si la televizore.

Orele pot fi filmate cu camerele montate de conducerea scolii.

Altfel ar putea si profesorul sa filmeze ora si sa puna pe net elevii cand raspund sau ce fac ei si sa zica ca ce elevi prosti si stricati are el acolo. Si apoi sa intre nazistii pe zou tube si sa zica ca aia trebuie extirpati sau trimisi la lagar de reeducare ca scoala nu-i de ei.

In mod normal trebuie sa existe conlucrare profesor-elev, elevul mergand acolo sa invete nu sa fie in disputa cu educatorul.

Ce spui tu pune chiar în pericol profesorul: poate fi acuzat oricând că folosește asemenea apelative la adresa elevilor săi. Deci, filmatul în școală e interzis de ce? Pentru a proteja oamenii partidelor.

Edited by antoniu200, 28 November 2019 - 19:14.

antoniu200

antoniu200

Junior Member

View Postunbrutus, on 28 noiembrie 2019 - 18:05, said:

hai ca se poate!

Știu că se poate și îți mulțumesc mult pentru încurajare și susținere!

Tocmai m-am uitat pe pagina de Facebook a Asociației Elevilor din județul meu. Se pare că acolo e o fostă profesoară de a mea care, la rândul ei, abuza elevii (mai subtil decât profesorul în cauză). Nu știu ce statut are ea, dar cred că e o idee mai bună să evit contactul cu ea.

Am contactat Consiliul Național al Elevilor să văd ce răspund ei (evident, nu sub numele meu real). Între timp, voi face sesizare la Inspectorat, tot pe alt nume.

dorin_2k

dorin_2k

Master Member

View Postantoniu200, on 28 noiembrie 2019 - 19:15, said:

Felicitări! Ești un bun dictator! Profesorul trebuie să știe să se impună fără a fi dictator, de aceea merg la școală pedagogică.
Ce dictator? Le-am spus clar copiilor mei sa nu cumva sa filmeze in clasa in ore. Si sa nu foloseasca tel in ore. Cel mic sigur ma asculta. cel mare... probabil.
De ce sa fie eu chemat la scoala de diriginta lor sa imi spuna ca nus ce au filmat in ore?
Asta inseamna ca sunt dictator?
De asta nu-ti place tie de nus ce profesor. Ca va permite prea multe. Daca ai sange in pompita, scrie frumos sesizarea, o semnezi, mergi cu parintii la scoala (daca esti minor) si rezolvati problema. Nu pe forumuri cu anonime.
Si mie mi-a venit copilul intr-o zi ca s-au gandit ei la scoala ca vor sa schimbe nus ce profesor. I-am zis sa stea linistit, sa isi vada de treaba lui si sa invete. Nu schimba copchiii pe profesori cand vor ei.
I-am bagat si citatul asta si l-am linistit
„Dacă votul nostru ar putea schimba ceva, nimeni nu ne-ar mai lăsa să votăm.” — Mark Twain
(ca tot e de actualitate) ;)

View Postantoniu200, on 28 noiembrie 2019 - 19:31, said:

(evident, nu sub numele meu real).
Rusine ca ti-e frica. Inseamna ca nu esti hotarat sau nu e adevarat ce zici.

antoniu200

antoniu200

Junior Member

La următoarea ședință cu părinții de la școală, l-am rugat pe tatăl meu să vorbească cu diriginta despre această situație, sper să se remedieze cumva, cumva.

dorin_2k

dorin_2k

Master Member

View Postantoniu200, on 28 noiembrie 2019 - 19:15, said:

Pentru a proteja oamenii partidelor.
Ce partide? In locurile ce nu sunt publice pt tot omul, nu ai voie sa filmezi. Punct. Nu e treaba cu niciun partid.
Si scoala nu e loc public sa intre orice neica-nimeni in clasa si sa filmeze.

View Postantoniu200, on 28 noiembrie 2019 - 19:35, said:

La următoarea ședință cu părinții de la școală, l-am rugat pe tatăl meu să vorbească cu diriginta despre această situație, sper să se remedieze cumva, cumva.
Ce te-a sfatuit tatal tau? De ce nu merge maine la scoala sa rezolve problema? De ce asteapa sedinta cu parintii?

antoniu200

antoniu200

Junior Member

"Școala este o instituție publică proprietate de stat sau privată unde se învață disciplinele prevăzute într-un plan de învățământ." - https://ro.m.wikiped...g/wiki/Școală

M-ai întrebat de ce nu merge tata să rezolve mâine situația și, totodată, m-ai atacat, spunând că mi-e rușine sau că mint. Am mai răspuns la chestia cu rușinea / minciuna: eu nu pot să fac o sesizare pe numele meu adevărat. Profesorul ăsta are relații, și până îmi predă, dacă îi ies din cuvânt, e în stare să mă lase corigent, acesta fiind și motivul pentru care nu merge mâine tata la școală.

dorin_2k

dorin_2k

Master Member

Scoala este o institutie publica unde se desfasoara un act educational. Participa elevii si profesorii. Altii NU au voie inauntru fara aprobare. Nu e voie inregistrarea video fara acceptul profesorului. De fapt in LEN e scris de "supraveghere video" nu de "inregistrarea video". Deci si mai restrans.
Trage tare inca 3 saptamani, scoti media minim 7 pe sem 1 si apoi te pui pe sesizari, reclamatii si plangeri. Daca se vor confirma, se vor rezolva. Insa daca nu se vor confirma spusele tale, esti macar asigurat in acest an.
Dar colegii tai ce parere au? Ai zis ca de abia ai venit in acea scoala.
Vezi si tu care e pulsul pe acolo.

Edited by dorin_2k, 28 November 2019 - 19:51.

cipri2bau

cipri2bau

Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

Dar tu initiator de ce te schimbi din scoala in scoala precum albina din floare in floare?
Cred ca ai avut exmatriculare cu drept de reainscriere in alta scoala deja, de aceea iti ascunzi si numele.

Eu zic sa mearga maine tactu la scola sa borbeasca cu profu dirigintu si derectoru si gata.
Daca rezulta ca profu face ravagii si e nedrept atunci ceva se va schimba i bine, altfel poti ameninta cu sesizare mai departe.

Treaba cu sospectatu din carte nu-mi pare ok, mai sospectueaza sa zicem o lectie la cateva saptamani dar nu zilnicu.

Poata e ca o sa afle lucruri nebanuite pe sistem despre tine.

dorin_2k

dorin_2k

Master Member

View Postantoniu200, on 27 noiembrie 2019 - 23:53, said:

Mdah, e mare PNL-ist. Bătrân, are ceva timp în învățământ, mă surprinde că nu i-a făcut nimeni sesizare până acum.
Abia m-am mutat la școala asta, și oricum nu sunt școli private în zonă la care să mă pot duce.
Abia te-i mutat si stii ca e in nus ce partid, ca are relatii, ca... ca... ca....
Colegii. Ce zic colegii? Poate problema e la tine?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate