Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

unde gasesc pe cineva sa accepte asa ceva

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
dumitrucelmare2000

dumitrucelmare2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 13.11.2011
Sunt inginer si lucrez in Romania. Ca la multi dintre noi situatia nu e atat de roz. As dori sa caut pe cineva care vrea sa infiinteze o afacere pentru oameni care vor sa lucreze in afara celor 8 ore de lucru. Este posibil in Romania sa infiinteze cineva o firma pentru cei care vor un al doliea job, care vor sa lucreze sambata si duminica sau seara? Credeti ca as putea gasi pe cineva sa vrea sa lucreze la distanta? Mentionez ca lucrez in domeniul textil. Unde as putea sa gasesc pe cineva care vrea sa lucreze in acest mod?

#2
mediasick

mediasick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,122
  • Înscris: 21.08.2017
nicaieri.
cand vii de la job nu mai ai chef de nimic

#3
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Da, este posibil.
Dar si probabil.... nu stiu ce sa zic.

Cineva care are si un al doilea serviciu ?
Pai, cred ca sint ceva oameni care muncesc asa.
Poate nu chiar 8 ore + alte ore.... dar cu 2 servicii...

De ce nu infiintezi chiar tu o asemenea firma ?
Lucrezi tu dupa program si ajuti pe altii sa lucreze asa.

Pe de alta parte, eu nu inteleg exact ca vrei tu: deja firma infiintata, sa o faca altcineva, sa lucreze altcineva de la distanta pentru tine.....

#4
dumitrucelmare2000

dumitrucelmare2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 13.11.2011
Uite ca am facut masterul in domeniu si l-am frecventat sambata si duminica si trebuia sa mai si calatoresc 200 de km dus si 200 intors. Cu toate acestea l-am terminat cu nota destul de mare. Consider ca daca vrei si iti place ceea ce faci se poate.

#5
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,081
  • Înscris: 20.12.2007

 dumitrucelmare2000, on 24 noiembrie 2019 - 18:30, said:

Sunt inginer si lucrez in Romania. Ca la multi dintre noi situatia nu e atat de roz. As dori sa caut pe cineva care vrea sa infiinteze o afacere pentru oameni care vor sa lucreze in afara celor 8 ore de lucru. Este posibil in Romania sa infiinteze cineva o firma pentru cei care vor un al doliea job, care vor sa lucreze sambata si duminica sau seara? Credeti ca as putea gasi pe cineva sa vrea sa lucreze la distanta? Mentionez ca lucrez in domeniul textil. Unde as putea sa gasesc pe cineva care vrea sa lucreze in acest mod?
Tu pui problema invers , in loc sa te adaptezi tu, vrei ca altcineva sa isi modeleze afacerea pentru tine. Sunt o gramada de firme care cauta oameni pentru joburi de noapte, seara, week-end. Cauta firme care se ocupa de evenimente pentru ca acolo e permanenta nevoie de oameni si acum in decembrie e luna cea mai plina din an.

Edited by Kokoshmare, 24 November 2019 - 18:44.


#6
sergr

sergr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 975
  • Înscris: 16.09.2019
Tu vrei firma de recrutare angajati pe care apoi sa ii imprumuti firmelor part time sau project-based?
Exista deja astfel de firme, unele chiar gigant cu foarte multi angajati ce sunt alocati diverselor firme, in special multinationalelor.

Edited by sergr, 24 November 2019 - 18:45.


#7
dumitrucelmare2000

dumitrucelmare2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 13.11.2011
Nu vreau sa lucreze altcineva de la distanta pentru mine. Intrebam unde as putea gasi pe cineva sa infiinteze firma sau poate o are deja infiintata si eu sau altcineva sa lucrez part time pentru acea firma. Nu stiu unde sa caut pe cineva care ar accepta ca oamenii lui sa lucreze la modul asta?

#8
sergr

sergr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 975
  • Înscris: 16.09.2019
Depinde ce vrei sa lucrezi, sunt anumite joburi care nu se preteaza pentru munca ocazionala si/sau part time.
Astea part time de obicei sunt cele de necalificati.

#9
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,383
  • Înscris: 01.12.2001
Mai trec anii și-ți vine mintea la cap. Lasă naibii al doilea job ca nu trăiești 100 de ani.
Când vei cheltui banii dacă ești +12 ore la munca. Și asta în fiecare zi.

#10
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,992
  • Înscris: 18.12.2007
Poti sa incerci sa lucrezi pe proiect si sa te intelegi cu beneficiarul la un termen pe care il poti acoperi lucrand in weekend/seara.
Se gasesc firme care se ocupa cu infiintare de firme. Pe mine m-a ajutat chiar contabila cu infiintarea SRL-ului (contra cost, bineinteles).

#11
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 mediasick, on 24 noiembrie 2019 - 18:36, said:

cand vii de la job nu mai ai chef de nimic
Recent mi-am construit casa.

Si astfel am cunoscut o echipa de 2 oameni care fac finisaje interioare (tencuiala, tinci, glet, gresie, faianta, rigips, lavabila) si lucreaza dupa serviciul lor de la 9 la 17. Dureaza cam mult, dar sunt seriosi si migalosi, fac treaba de calitate.

Am cunoscut o echipa de 2 oameni care fac instalatii sanitare si termice si lucreaza dupa serviciul lor. Patronul ii lasa sa foloseasca dupa program sculele si masinile firmei, daca clientii cumpara materialele de la firma.

Am cunoscut si un electrician care face instalatii electrice la case si lucreaza dupa serviciu.

Am cunoscut si un om care se ocupa cu amenajare si intretinere spatii verzi, gazon, care, tot asa, lucreaza dupa program.

#12
dumitrucelmare2000

dumitrucelmare2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 13.11.2011

 sergr, on 24 noiembrie 2019 - 18:49, said:

Depinde ce vrei sa lucrezi, sunt anumite joburi care nu se preteaza pentru munca ocazionala si/sau part time.
Astea part time de obicei sunt cele de necalificati.
As vrea sa fac ceea ce am invatat, imi place foarte mult ceea ce fac si cand o faci din pasiune nu ti se pare istovitor. Am observat ca nu prea exista cerere pentru un asemenea tip de job de asta va intrebam : unde ar fi mai bine sa caut sau sa pun un anunt pentru a gasi pe cineva care vrea sa puna in practica astfel de idei?

#13
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013

 kolfleading, on 24 noiembrie 2019 - 19:15, said:

Recent mi-am construit casa.

Si astfel am cunoscut o echipa de 2 oameni care fac finisaje interioare (tencuiala, tinci, glet, gresie, faianta, rigips, lavabila) si lucreaza dupa serviciul lor de la 9 la 17. Dureaza cam mult, dar sunt seriosi si migalosi, fac treaba de calitate.

Am cunoscut o echipa de 2 oameni care fac instalatii sanitare si termice si lucreaza dupa serviciul lor. Patronul ii lasa sa foloseasca dupa program sculele si masinile firmei, daca clientii cumpara materialele de la firma.

Am cunoscut si un electrician care face instalatii electrice la case si lucreaza dupa serviciu.

Am cunoscut si un om care se ocupa cu amenajare si intretinere spatii verzi, gazon, care, tot asa, lucreaza dupa program.

Aia nu-s oameni.
Ba...treziti-va dracu' ca viata e scurta rau..

#14
sergr

sergr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 975
  • Înscris: 16.09.2019
Dar fara bani e si mai scurta.

#15
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,786
  • Înscris: 12.01.2018
efectiv ce stii sa faci?

#16
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,863
  • Înscris: 28.11.2001
@dumitrucelmare2000 - tu ce stii sa faci mai exact? Tu ce vrei mai exact? Ca dupa facultate si master mi se pare ca nu prea stii sa te exprimi ca sa te inteleaga si ceilalti.
Daca nu gasesti....poate e momentul sa te apuci de o afacere? Stiu, e greu, e nasol, tre sa muncesti mai mult decat un angajat, tre sa-ti risti banii si "curu", etc.

Mai e unu care vrea ca altii sa faca un supermarket romanesc, ce naiba, doar nu e asa de greu desi el nu stie, nu poate, nu vrea....

#17
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

 sergr, on 24 noiembrie 2019 - 19:29, said:

Dar fara bani e si mai scurta.


Uneori si cu multi bani si tot scurta este, partea proasta la rationamentul tau este ca atunci cand ai bani viata este foarte, dar foarte scurta, daca intelegi ce vreau sa spun...

#18
sergr

sergr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 975
  • Înscris: 16.09.2019
Presupun ca e la mentenanta la firma aia de textile, adica unge cu ulei fin masinile de cusut si mai repara/inlocuieste cabluri/piese cand se strica. Adica munca foarte putina, de aici si energia de a vrea un alt job dupa program, ca la actualul loc de munca nu prea are ce face efectiv.

 EMPP, on 24 noiembrie 2019 - 19:39, said:

efectiv ce stii sa faci?

 petman, on 24 noiembrie 2019 - 19:41, said:

@dumitrucelmare2000 - tu ce stii sa faci mai exact? Tu ce vrei mai exact? Ca dupa facultate si master mi se pare ca nu prea stii sa te exprimi ca sa te inteleaga si ceilalti..


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate