Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

Hidroizolare terasa/balcon

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
johnnydanut

johnnydanut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,541
  • Înscris: 26.11.2006
Buna ziua! Am o casa din lemn cu balcon deschis 6x1m pe structura de lemn (scandura) peste care am turnat o placa de beton de 5cm si am vopsit-o cu ceva hidroizolant. Din pacat, placa de beton si implicit vopseaua au crapat si acum a inceput sa se infiltreze apa in structura de lemn a balconului. Am incercat sa astup crapaturile cu silicon transparent dar tot se infiltreaza. M-am gandit ca singura rezolvare ar fi ceva linoleum lipit cu adeziv insa nu stiu cat rezista la razele soarelui/inghet. Aveti idee ce solutie s-ar potrivi la problema mea. Daca aveti ceva idei concrete v-as fi extrem de recunoscator. Multumesc!
Attached File  20191120_143348.jpg   177.59K   89 downloads

Edited by johnnydanut, 20 November 2019 - 14:36.


#2
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009
hidroizolatie cu spuma poliuretanica.

#3
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Fisurile in beton si/sau sape se pot repara cu rasina epoxidica
Totusi - daca placa e turnata prost, pot apare mai multe fisuri

#4
bobocul

bobocul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 16.09.2003
Lipeste membrana hidroizolanta.

#5
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,344
  • Înscris: 21.06.2019
Nu merge nimic , deoarece se va crapa in continuare .
Structura de lemn nu este stabila , si betonul prea subtire . Proiect gresit .

#6
johnnydanut

johnnydanut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,541
  • Înscris: 26.11.2006

 bobocul, on 20 noiembrie 2019 - 15:42, said:

Lipeste membrana hidroizolanta.
Si cam care ar fi aceea?

 3matrix, on 20 noiembrie 2019 - 17:59, said:

Nu merge nimic , deoarece se va crapa in continuare .
Structura de lemn nu este stabila , si betonul prea subtire . Proiect gresit .
Pai structura n-o pot schimba si am vazut ca sunt foarte multe cabane construite asa, chiar nu se poate face nimic altceva? Chiar daca torn beton de 10 cm tot va crapa si atunci ce solutie s-ar aplica la o structura de lemn? Pot scoate betonul acela dar ce pun in loc?

#7
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,344
  • Înscris: 21.06.2019

 johnnydanut, on 20 noiembrie 2019 - 18:21, said:

......


Pai structura n-o pot schimba si am vazut ca sunt foarte multe cabane construite asa, chiar nu se poate face nimic altceva? Chiar daca torn beton de 10 cm tot va crapa si atunci ce solutie s-ar aplica la o structura de lemn? Pot scoate betonul acela dar ce pun in loc?

Se poate face ceva . Pune o poza sa se vada ce ai acolo , si sa se vada si " dosul " balconului .

#8
johnnydanut

johnnydanut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,541
  • Înscris: 26.11.2006
Am incercat o schita, nu stiu daca intelegeti caci poze n-am cum caci e noapte.....
Attached File  20191120_193934.jpg   167.19K   56 downloads

#9
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 johnnydanut, on 20 noiembrie 2019 - 18:21, said:


Pai structura n-o pot schimba si am vazut ca sunt foarte multe cabane construite asa, chiar nu se poate face nimic altceva? Chiar daca torn beton de 10 cm tot va crapa si atunci ce solutie s-ar aplica la o structura de lemn? Pot scoate betonul acela dar ce pun in loc?

    Nu ai cum sa torni placa de beton pe structura de lemn.
    E ca si cum urci un bolovan de 2 tone într-un copac la tine în curte si speri sa rămână acolo .

#10
johnnydanut

johnnydanut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,541
  • Înscris: 26.11.2006
Am inteles insa o solutie concreta nu stie nimeni? Daca pun linoleum cu adeziv peste beton nu ar fi un pic mai elastic la dilatarile/contractiile betonului? Sau daca dau jos betonul, cu ce izolez lemnul?
Attached File  20191121_084922.jpg   333.75K   27 downloads

#11
Povestitorul

Povestitorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 17.11.2010
Salutare,

Ce as face eu...as elimina sursa...cum?.....as inchide balconul cu mai multe folii de PVC transparent. Betonul acela mai mult incurca....in viitor va putrezi dusumeaua.

* Folia PVC transparent, cunoscuta si sub denumirea de folie cristal, se foloseste pentru constructia de copertine, corturi si rulouri pentru inchideri de terase impotriva vantului, ploii si a zapezii. Spre deosebire de folia PVC rigida, care desi poate fi indoita are un caracter de rigiditate, folia PVC de tip cristal este extrem de flexibila, poate fi ondulata cu mare usurinta, si deasemeni poate fi intinsa incat sa stea dreapta, neavand tendinta de a forma cute - se comporta asemanator cu folia de prelata si se preteaza pentru aplicatii in care transparenta foliei este necesara. Produsul folie PVC flexibila transparenta este usor, foarte rezistent, flexibil, cu o foarte buna transparenta, permite cu usurinta trecerea luminii solare.
Pret 21 lei / m2
Pretul nu contine TVA

#12
bdx100

bdx100

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,508
  • Înscris: 03.06.2019
Scoate betonul .
Daca ai scandura la pardoseala , peste scandura pui osb3 minim 12 mm si apoi un strat de membrana bituminoasa autoadeziva si inca unul peste aceasta perpendicular , membrana bituminoasa cu ardezie , dupa care pui scandura tratata ca sa poti face circulabil balconul .
Nu uita sa dai panta spre exterior ca sa se scurga apa .
Dpmdv as demonta cu totul acel balcon , ma gandesc ca ai curte si utilitatea acelui balcon este zero barat ...

Edited by bdx100, 21 November 2019 - 09:47.


#13
johnnydanut

johnnydanut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,541
  • Înscris: 26.11.2006

 bdx100, on 21 noiembrie 2019 - 09:47, said:

Dpmdv as demonta cu totul acel balcon , ma gandesc ca ai curte si utilitatea acelui balcon este zero barat ...
Eeee, balconul ala-i da alt aspect casei, fara el pare cheala.
Attached File  IMG-20171207-WA0005.jpg   292.72K   29 downloads

Edited by johnnydanut, 21 November 2019 - 10:01.


#14
farockhcm

farockhcm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,919
  • Înscris: 13.05.2013
Daca dai betonul jos,solutii pentru lemn gasesti.

https://www.decorato...query=pardoseli

#15
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,344
  • Înscris: 21.06.2019
Trebuie scos betonul si scindura , sa ramina grinzile goale .
Se trateaza grinzile cu mare atentie si rabdare
Se monteaza podea din OSB , preferabil de 22 , chiar doua straturi .
Se placheaza cu placi pe baza de ciment de exterior .
.
Pina aici la fiecare strat montat , se face hidroizolatie etansa intre perete si placa
.
Dupa ce monteaza placa de ciment , se monteaza pe ea , sorturi de tabla care imbraca si straturile anterioare , etanse la colturi si perete.
Se face hidroizolatia preferabil una poliuretanica . Nu se uita de benzi la imbinarea perete podea , sau alte imbinari .
Daca toate astea au reusit se poate monta finisajul , apoi chituire rosturi , imbinari .
Cam asa ceva ...

#16
johnnydanut

johnnydanut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,541
  • Înscris: 26.11.2006

 3matrix, on 21 noiembrie 2019 - 19:38, said:

Trebuie scos betonul si scindura , sa ramina grinzile goale .
Se trateaza grinzile cu mare atentie si rabdare
Se monteaza podea din OSB , preferabil de 22 , chiar doua straturi .
Se placheaza cu placi pe baza de ciment de exterior .
.
Pina aici la fiecare strat montat , se face hidroizolatie etansa intre perete si placa
.
Dupa ce monteaza placa de ciment , se monteaza pe ea , sorturi de tabla care imbraca si straturile anterioare , etanse la colturi si perete.
Se face hidroizolatia preferabil una poliuretanica . Nu se uita de benzi la imbinarea perete podea , sau alte imbinari .
Daca toate astea au reusit se poate monta finisajul , apoi chituire rosturi , imbinari .
Cam asa ceva ...
Ca sa scot si scandura ar insemna sa demontez si balustrada si am muncit o gramada la ea. Daca pun osb-ul peste scandura ce se intampla?
La primavara sunt decis sa-i fac un acoperis la acel balcon ca sa mai reduc din apa ce ajunge pe el.

Edited by johnnydanut, 22 November 2019 - 10:11.


#17
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,344
  • Înscris: 21.06.2019
Daca este in buna stare si faci prinderea osb-ului pina in grinzi , este ok.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate