Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Novum Invest Regie - Strada Drajna

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
Broscoi

Broscoi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 501
  • Înscris: 02.09.2009
Nu e cam ciudata forma constructiei ?

#20
greywolfact

greywolfact

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 04.09.2008

View Postgabi1929, on 19 mai 2020 - 14:43, said:

Am fost in aceeasi situatie, o experienta foarte neplacuta cu cei de la Novum, am platit un avans pentru un apartament, au intarziat lucrarile foarte mult si de cate ori sunam imi spuneau ca mai sunt doar usile interioare de montat ... pana m am dus pe santier fara sa anunt, am urcat pana la apartament si va asigur ca nu erau doar usile de montat, mai erau foarte multe de facut. Tot ei cand le am spus ca ma minteau in fata erau aroganti si faceau pe interesantii pe banii mei, atunci am decis sa reziliez contractul si am primit avansul inapoi ( ei depasisera deja termenul de livrare + perioada de gratie conform contractului)

Eu am fost in vizionare acu 2 ani si ala care mi-a prezentat parea un nesimtit si jumatate, fix genul ala de om care da numai tunuri. Pe langa faptul ca ne-am dus aiurea pe santier fara nici o protectie nimic, erau cuie si metale aruncate peste tot pe jos, fara balustrare nici macar din lemn... mizerie totala.

Iar la bani atunci zicea ca la studio toti banii ptr negociere si la 2 camere abia peste gen 50% scade pretul citez "ca ei nu au credit si au nevoie de bani sa ruleze" fix vorbele lui. Apoi am mai auzit ce mizerii au incercat sa faca cu Politehnica sa extinda santierul, dar nu le-a mers - efectiv numai kkt-uri.

Edited by greywolfact, 28 May 2020 - 22:20.


#21
autostopistul

autostopistul

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 24.09.2019
Mai e cineva pe forum care si-a rezervat apartament in acest complex?

#22
adyliviu

adyliviu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 16.02.2009
Din poze arata sufocant :(...
Parcul politehnicii a fost inchis. D.p.d.v. urbanistic imaginea complexului este dezolanta daca o compari cu arhitectura si spatiile verzi din parcul politehnicii.

Edited by adyliviu, 10 August 2020 - 00:14.


#23
10rov

10rov

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 04.05.2010

View Postautostopistul, on 09 august 2020 - 14:01, said:

Mai e cineva pe forum care si-a rezervat apartament in acest complex?
Am rezervat eu saptamana trecuta un apartament la Drajna.

#24
Thade2k

Thade2k

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 07.09.2006
Locuiesc la Novum de 1 an (complexul de langa Piranha).
Multe din cele spuse aici sunt adevarate. Constructia a intarziat mult, cei de la vanzari s-au purtat ft frumos, dar au mintit in legatura cu magazinele din complex si cu apartamentul, a durat mai mult constructia si centrul ala comercial facut oricum prea mare nici acum nu e gata (avem un amarat de Profi, macar atat). Zona este inca in constructie, e mult praf, mult zgomot, dar se inainteaza incet incet. N-am avut probleme mari cu accesul, not great, not terrible (cum a mai zis cineva ca stai 15 minute, eu n-am vazut si conduc zilnic in and out la ore de varf).
Multe din cele promise nu se respecta, dar atat timp cat e zona in constructii.. nici nu ma astept sa se respecte. Ce se poate respecta, ori sunt facute la jumatate, ori amanate, ori facute prost. Dar complex incepe sa arate din ce in ce mai ok.
Si acum legat de apartamente. Unii au spus ca sunt folosite materiale de calitate. Habar n-am, mie usile mi se pare naspa, iar muncitorii sunt necalificati si fac o treaba groaznica. Gauri sub pachet si gresie, pereti strambi s.a.m.d, sunt ft ft slabi.
Peretii.. acum e acum. Se aude TOT de la vecini. Majoritatea balcoanelor sunt lipite si intre ele sunt nistr sipci de lemn obosite. Se aude TOT ce vorbesc, cand tragi o basina, cand tragi apa, cand faci sex. Se aud si aia din telefon, prin 2 pereti!!!! Nu exista intimitate.
Si alta problema, care merge mana-n mana cu peretii din carton (din nou, nu exagerez, vorbesc cu vecinul de langa prin perete!!).. este faptul ca in zona asta vor sta multi student cu bani. Basinosi. Nesimtiti. Care isi lasa gunoiul la usa. Noi aici avem petreceri IN FIECARE NOAPTE. Se suna la politie in disperare. Au existat si altercatii. Copii de 19 de ani care se lauda cu cocaina pe balcon.
Nu vreau sa-l citez pe "cantaretul" ala, dar la novum vara nu dormi cu geamul deschis, e imposibil, trebuie sa fie una pe balcon care sa tipe, sa behaie, sa cante sau masculi beta laudarosi, petreceri cu 10 oameni pe balcon s.a.m.d.

Sfatul meu este sa fugiti de apartamentele facute de Novum. Altfel veti regreta.

#25
CatalinKRK

CatalinKRK

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 21.05.2007
Am fugi noi dar unde mai gasesti 2 camere la 120 mii pe Iuliu Maniu...nici nu mai conteaza daca e cu sau fara tva 😀

Ma refer la noul proiect lansat langa “The Light” (reperul care imi vine in minte).

#26
costel1980

costel1980

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 12.02.2020
Da, 120.000 pe Maniu, cu minim 50 euro taxa de mentenanta pentru aproape nimic. Super randament. Am sunat eu la o garsoniera, vroiau 50% avans doar ca sa rezerve. Gata in 2 ani.

#27
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,463
  • Înscris: 15.11.2003

View Postcostel1980, on 20 octombrie 2020 - 21:47, said:

Da, 120.000 pe Maniu, cu minim 50 euro taxa de mentenanta pentru aproape nimic. Super randament. Am sunat eu la o garsoniera, vroiau 50% avans doar ca sa rezerve. Gata in 2 ani.
Si vor mai cere pana cand exista oameni dispusi sa le dea si sa riste

#28
Ark8uilder

Ark8uilder

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 20.07.2020
A trecut aproape un an, au rămas trei apartamente nevândute, aveți ceva poze edificatoare, merită să te muți aici sau nu? Eu stau în chirie în novum poli cel cu 10 blocuri și da, am găuri deasupra ușii, două unde intră țevile caloriferelor in perete, una sub parchet cand calci să ieși pe balcon.. Aud prizele vecinilor și pe ei când se înmulțesc.. Lemnul de pe balcoane nu blochează sunetul, am aceleași așteptări aici. Mie îmi e frică cel mai tare de asociația aia de proprietari cum va fi cu un bloc pe trei sferturi chiriași sau ap. goale.

#29
underground2009

underground2009

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 403
  • Înscris: 23.05.2008

 Ark8uilder, on 07 iulie 2021 - 22:15, said:

A trecut aproape un an, au rămas trei apartamente nevândute, aveți ceva poze edificatoare, merită să te muți aici sau nu? Eu stau în chirie în novum poli cel cu 10 blocuri și da, am găuri deasupra ușii, două unde intră țevile caloriferelor in perete, una sub parchet cand calci să ieși pe balcon.. Aud prizele vecinilor și pe ei când se înmulțesc.. Lemnul de pe balcoane nu blochează sunetul, am aceleași așteptări aici. Mie îmi e frică cel mai tare de asociația aia de proprietari cum va fi cu un bloc pe trei sferturi chiriași sau ap. goale.

De ce crezi ca aici va fi altfel?
De ce nu cumperi un apartament intr-un bloc comunist, dar facut mai recent, dupa 1977 si il renovezi?

Edited by underground2009, 08 July 2021 - 00:40.


#30
Ark8uilder

Ark8uilder

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 20.07.2020
Pentru că din seria de gândaci și pentru că ghenă cu șobolani pe palier. +lipsă apă caldă când ți-e lumea mai dragă

#31
10rov

10rov

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 04.05.2010

View PostArk8uilder, on 07 iulie 2021 - 22:15, said:

A trecut aproape un an, au rămas trei apartamente nevândute, aveți ceva poze edificatoare, merită să te muți aici sau nu? Eu stau în chirie în novum poli cel cu 10 blocuri și da, am găuri deasupra ușii, două unde intră țevile caloriferelor in perete, una sub parchet cand calci să ieși pe balcon.. Aud prizele vecinilor și pe ei când se înmulțesc.. Lemnul de pe balcoane nu blochează sunetul, am aceleași așteptări aici. Mie îmi e frică cel mai tare de asociația aia de proprietari cum va fi cu un bloc pe trei sferturi chiriași sau ap. goale.
Cred ca sunt mai mute apartamente nevandute, nu doar 3.
Daca merita sau nu ramane de vazut pe viitor, totusi per total este un bloc mai mic decat oricare dintre cele de langa fostul Piranha iar accesul spre Splai sau metrou este mult mai usor din Drajna decat de la cele verzi, cel putin asa pare la ora asta.
Calitatea lucrarilor la Drajna este peste ce-am vazut la Politehnica, in plus au incalzire in pardoseala, usile de interior premium deci macar in aparenta au facut ceva progrese.
Nu ca ar conta prea mult pentru mine si oricum este o chestie de gust, dar pe exterior blocul parca arata ceva mai bine decat cele verzi de langa Pirahna si probabil chiar si decat cele de sus de pe Maniu.

#32
cristiana93

cristiana93

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 06.01.2022
Buna,

Cei care au luat aici, cum sunt apartamentele? auziti ce vorbesc vecinii ? Cumva si ofera boxe la subsol sau doar locuri de parcare?

#33
orocismarul

orocismarul

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 09.01.2022
Stau in chirie de 2 ani in Novum. Este oribil, am gauri in sapa prin apartament, bineinteles ca aud vecinii cand vorbesc, din toate partile, nu exista boxe, sunt doar locuri de parcare cu piscina (daca ai noroc sa ploua). revizii la lift nefacute de 6+ luni, administratori incredibil de nesimtiti, as putea continua pana maine dar o sa ma opresc aici

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate