Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Cablu RDS analogic+digital+decodor

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
1. Pana acu' am mers pe analogic, trecerea la digital "se" merita ?/avantaje( nu sunt interesat de posturile " extra"/codate)
2. Pe digital :
a. Vizionarea se poate face fara nici un echipament suplimentar ?
b. Echipamente RDS :decodor/cartela ci+: decodorul se instaleaza la iesirea din ont sau la intrare  tv ?
Multumesc

#2
pupama

pupama

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,559
  • Înscris: 15.05.2010
Daca televizoarele de care dispui stiu DVB-C (adica digital) nu merita trecerea catre pachet digital. Decodorul sau cardul CI+ se instaleaza la intrarea in tv

#3
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
Sunt posturi tv care pot fi vizionate in plus pe digital(lipsesc pe analogic), eventual care  ?/daca nu, lunar  am bani de bere..

Edited by danb1961, 18 November 2019 - 08:25.


#4
pupama

pupama

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,559
  • Înscris: 15.05.2010
diferenta o poti viziona pe site-ul digi. Eu unul am analogic, tv-ul stie digital, si am bani de bere lunar Posted Image

#5
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
Scuze, acu' vazui ca le are listate.. problema mea este ca vroiam sa renunt la bere si cautam un motiv..

#6
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,383
  • Înscris: 01.12.2001
Calitate net superioara la imagine pe digital. Am butonat zilele trecute pe analogic. Cum de am rezistat zeci de ani pe TV analogic? (terestru)
Asa erau vremurile

#7
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
In cazul asta trebe sa-mi pun ochelari, la digi 24 hd si digi 24, nu vad diferente pe analogic.

#8
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009
Nu ai zis ce TV ai. Eu sunt conectat pe analogic si prind digital si HD. Unde am HD, nici nu stiu cum arata pe digital

Edited by spe_ripper, 18 November 2019 - 08:51.


#9
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,580
  • Înscris: 08.03.2017
Daca doresti hbo go trebuie echipament daca nu poti merge pe analogic daca tv-ul stie dvb c . Doar pentru hbo go tin si eu decodorul , costa vreo 4 lei/luna chiria , am avut cutie dar deja ma deranjau cablurile asa ca am bagat card si a ramas gol pe langa plus folosesc doar o telecomanda .
Diferenta intre imaginea este mare avand in vedere ca pe vremuri priveam pe tv-uri cu rezolutie 640/480 , daca acum am pune o imagine de genul pe un display 4k am orpi tv-ul instnataneu .

4. iesirea din ONT este echivalenta cu intrarea in tv - doar cablul de legatura face diferenta . Da, intre ONT si tv se intercaleaza decodorul iar cardul CI+ vine montat de-a dreptul in tv daca dispune de slot dedicat. Daca dispui de slot CI+ nu ezita sa il achizitionezi, e mult mai curat pe langa tv si nu ai o armata de telecomenzi pe masa.

Edited by ldpe, 18 November 2019 - 08:59.


#10
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
Logic ar fi ca semnalul sa fie  acelasi, receptorul(tv) este cel care face diferenta intre digital si analogic;multam de raspunsuri dar trebe pentru aia 4 ron sa mai si muncesc;bafta

#11
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,956
  • Înscris: 24.04.2013
Sunt cateva posturi in pachetul de baza care sunt criptate si deci nu le poti viziona decat cu abonament digital si decodor/CAM. Printre ele, din ce ma intereseaza pe mine (filme) este TV1000; a fost si Digi.Film (actualul Film Now), dar acum e optiune separata. Lista lor o gasesti aici pe forum in multe locuri, eu nu o am acum la indemana. La pachetele extra nu ai acces deloc fara abonament digital, dar zici ca nu te intereseaza.

#12
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,580
  • Înscris: 08.03.2017
Primul CAM este gratuit in custodie , al 2-lea deja se plateste , deci nu , nu trebuie sa muncesti pentru primul cam .
In domeniul procesarii si transmiterii semnalului tv prin fo , decodari etc mai bine nu ne bagam, ca la un moment dat ne pierdem, e mai complex decat crezi . Nu , semnalul nu este acelasi .

Edited by ldpe, 18 November 2019 - 09:21.


#13
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,956
  • Înscris: 24.04.2013

 danb1961, on 18 noiembrie 2019 - 09:02, said:

Logic ar fi ca semnalul sa fie  acelasi, receptorul(tv) este cel care face diferenta intre digital si analogic …
Nu, nu este deloc asa. Pe masura ce nivelul semnalului scade, la analogic apar purici, tot mai multi. Pe digital ai imagine impecabila pana la un anumit nivel, nivel care este mai mic decat cel care iti ofera o imagine buna pe analogic. Avantajul analogicului e ca si la nivel foarte slab printre purici se mai strecoara si ceva imagine, pe cand la digital nu mai poti vedea nimic.

#14
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
Da-o dracu' de munca ca e buna doar pentru masini;  "Nu , semnalul nu este acelasi ." =pe cablu am doua  semnale simultan analogic si digital ?/nu se pune problema nivelului de semnal/calitate imagine..inclin sa cred, la nivel de afon, ca am un singur semnal, receptia digital/analogic facand-o receptorul(tv) prin tuner

#15
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,383
  • Înscris: 01.12.2001

 danb1961, on 18 noiembrie 2019 - 08:45, said:

In cazul asta trebe sa-mi pun ochelari, la digi 24 hd si digi 24, nu vad diferente pe analogic.
Ce zici? Ai digi 24 hd pe analogic? Fugi tare. ;)

#16
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
"Pe cinstea mea vericule", pe unu' scrie digi 24 hd pe alalalt digi 24, cand scap de la "scarbici" fug tare sa vad pe ce frecvente sunt posturile

#17
gabrielfane

gabrielfane

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.02.2009
În anul de gratie 2019 în sistem analogic ar trebui sa fie decât programele generaliste și de stiri, restul in digital cu un număr mai restrâns de programe lăsate la liber

#18
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,383
  • Înscris: 01.12.2001

 danb1961, on 18 noiembrie 2019 - 11:37, said:

"Pe cinstea mea vericule", pe unu' scrie digi 24 hd pe alalalt digi 24, cand scap de la "scarbici" fug tare sa vad pe ce frecvente sunt posturile
Pe analogic vezi maxim 576 linii.
Poate sa fie afisat si 4k sau 8k. Nu conteaza sigla.
Pe analogic doa 576 linii vezi.
Am sa iti pun o foto cu aceeasi imagine pe analogic si pe digital.
E diferenta enorma.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate