Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 

Noul logan stepway

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
220 replies to this topic

#55
aceton

aceton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,793
  • Înscris: 11.04.2017
Sa nu fie vorba de asta.

Currently in Hungary there are three tax rates in force: the standard rate of 27 percent, reduced rates of taxation of 18 percent or 5 percent. Beyond these, the Hungarian VAT system also contains tax exempted areas.
The vast majority of products sales in markets, fairs and/or exhibition events are categorized within the tax rate of 27 percent. Within the reduced rate of taxation of 18 percent certain milk and bakery products are classified, as well as commercial accommodation services, under the 5 percent rate certain medicine, healthcare equipment, books, e-books, periodicals and district heating are classified.

#56
QAZ

QAZ

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 18.09.2003
https://www.zf.ro/co...Y377FPBq44yde-w

#57
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,401
  • Înscris: 23.04.2007

View Postaceton, on 20 noiembrie 2019 - 15:55, said:

Sa nu fie vorba de asta.

Currently in Hungary there are three tax rates in force: the standard rate of 27 percent, reduced rates of taxation of 18 percent or 5 percent. Beyond these, the Hungarian VAT system also contains tax exempted areas.
The vast majority of products sales in markets, fairs and/or exhibition events are categorized within the tax rate of 27 percent. Within the reduced rate of taxation of 18 percent certain milk and bakery products are classified, as well as commercial accommodation services, under the 5 percent rate certain medicine, healthcare equipment, books, e-books, periodicals and district heating are classified.
Bun...o fi tva-ul
Dar aici tot tva-ul e de vina ?
https://www.dacia.ro.../logan-mcv.html   8410euro.
https://www.dacia.de.../logan-mcv.html = 7990 euro.

Edited by AdrianHH, 22 November 2019 - 10:21.


#58
aceton

aceton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,793
  • Înscris: 11.04.2017
E vorba si de pretul de achizitie. Daca la export se cumpara un lot de 5000 de bucati o sa fie cu o reducere babana. De aici si pretul scazut. Oricum si la noi pretul afisat nu este cel din reprezentanta. Primesti reduceri.

Edited by aceton, 22 November 2019 - 10:30.


#59
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,012
  • Înscris: 09.05.2009
La Dacia pretul afisat este pretul de achizitie in proportie de 99%. Preturile sunt controlate de Dacia si reducerile sunt oferite tot de ei si sunt destul de mici (pana in 500 euro).
Dealerii nu au libertatea de a negocia aproape nimic in afara de maruntisuri gen presuri, alarme etc.

#60
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,234
  • Înscris: 28.04.2003
din pacate cam asa e, la Dacia in afara poti obtine pret mult mai bun si in Germania de exemplu nu iti da masina cu tamburi pe spate ca la trabant ci cu discuri ca la o masina normala.

#61
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,012
  • Înscris: 09.05.2009
Unde in Germania? Ca in configuratorul Dacia.de scrie destul de clar "Bremsen hinten-Trommelbremsen".

Edited by DannyMC, 22 November 2019 - 11:27.


#62
aceton

aceton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,793
  • Înscris: 11.04.2017

View PostDannyMC, on 22 noiembrie 2019 - 10:44, said:

La Dacia pretul afisat este pretul de achizitie in proportie de 99%. Preturile sunt controlate de Dacia si reducerile sunt oferite tot de ei si sunt destul de mici (pana in 500 euro).
Dealerii nu au libertatea de a negocia aproape nimic in afara de maruntisuri gen presuri, alarme etc.

Eu am primit discount 1200 euro si tot nu am fost multumit.

#63
_Aemilius_

_Aemilius_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 532
  • Înscris: 27.01.2019

View PostDannyMC, on 22 noiembrie 2019 - 10:44, said:

La Dacia pretul afisat este pretul de achizitie in proportie de 99%. Preturile sunt controlate de Dacia si reducerile sunt oferite tot de ei si sunt destul de mici (pana in 500 euro).
Dealerii nu au libertatea de a negocia aproape nimic in afara de maruntisuri gen presuri, alarme etc.
Atunci cum iti explici ca, in Spania, pretul afisat pentru Loganul comandat de mine e 12.200 Euro, iar cand am dat comanda am semnat pentru 11.400 Euro? Si e masina data pe comanda, nu negociata si cumparata din stoc - link

#64
Je123

Je123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,708
  • Înscris: 23.09.2019
Arata bine, dar parca prea scump

#65
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,012
  • Înscris: 09.05.2009

View Post_Aemilius_, on 22 noiembrie 2019 - 11:36, said:


Atunci cum iti explici ca, in Spania...

Nu am ce sa imi explic. Eu vorbeam despre ce e in Ro. Desi vad ca si aici au schimbat politica, de cand am luat-o eu acum si pana recent nu am auzit de reduceri de peste 500 de euro.

Edited by DannyMC, 22 November 2019 - 11:46.


#66
Thuraya_123

Thuraya_123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,648
  • Înscris: 18.10.2017
Fata de pretul de lista de pe website, reprezentantele ofera anumite reduceri.

Exemplu am vrut in 2018 sa iau Stepway Prestige. Pe website era 12k euro, iar in reprezentanta mi s-a oferit pretul de 11k euro. Desigur, toate reprezentantele ofereau pretul de 11k euro, inca de la inceput, asa ca era practica Dacia per tara, nicidecum per dealer.
La Renault am primit fata de oferta finala o reducere de 3% din partea dealerului, desi alti dealeri ofereau maxim 1% reducere. Nu e mare suma, dar conteaza.

#67
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,713
  • Înscris: 22.11.2007

View Postunpuisor, on 22 noiembrie 2019 - 10:52, said:

din pacate cam asa e, la Dacia in afara poti obtine pret mult mai bun si in Germania de exemplu nu iti da masina cu tamburi pe spate ca la trabant ci cu discuri ca la o masina normala.

e incredibil ca suntem aproape in "20-20" si lumea inca mai afirma astfel de basme de adormit copiii.

pune tu un link de pe mobile.de, dacia.de sau de unde vrei tu din germania cu vreun Logan (indiferent de an) care sa aiba discuri spate.

#68
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,285
  • Înscris: 16.08.2016

View Postunpuisor, on 22 noiembrie 2019 - 10:52, said:

din pacate cam asa e, la Dacia in afara poti obtine pret mult mai bun si in Germania de exemplu nu iti da masina cu tamburi pe spate ca la trabant ci cu discuri ca la o masina normala.
VW vinde masina de 40k euro cu tamburi. La 100cp ai nevoie de discuri?

#69
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,234
  • Înscris: 28.04.2003

Quote

VW vinde masina de 40k euro cu tamburi. La 100cp ai nevoie de discuri?
pai trebuie sa fi baut ciorba dupa Veorica daca dai 40k de euro pt o masina cu tamburi pe spate.
Eu m-as simti mai in siguranta daca pe golan ar fi pus discuri si pe spate, diferenta de pret nu cred ca e asa mare de implementat, probabil 100 euro in plus. Ca sa nu zic ca e mai simplu si mai ieftin de intretinut decat sa ma duc la service si la fiecare revizie sa ia nea Gigel la smirghel si la desprafuit tamburii ca s-au umplut de rugina. Era sa nu iau itp-ul ca franele pe spate tin mai prost.
Daca aveam trabant intelegeam treaba cu tamburii dar totusi suntem in 2019 si cand dai de la 10000 de iepuroi pe o masina nu 3000 cat era o dacie veche... parca ai alte pretentii.
am vazut in service acum vreo 2 revizii un Duster cu discuri pe spate si mi-au zis aia ca e din Germania.

#70
QAZ

QAZ

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 18.09.2003
Nu exista Duster cu discuri pe spate.

#71
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,234
  • Înscris: 28.04.2003
probabil l-o fi facut careva, mai sunt exemple pe Dacia club, baieti care au pus discuri, si la rusi la fel, sau e posibil sa fi fost din fabrica niste editii limitate.
Am citit un articol mai vechi, francezii ziceau ca franeaza destul de greu comparativ cu alte masini, mai ales versiunea 4x4 ca e mai grea cu vreo 120 kg. Si ca erau bune niste discuri si pe spate.

#72
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,285
  • Înscris: 16.08.2016
Aveți teste de frânare comparative cu mașini din aceasi clasa? (exclus făcute de nemți ca lor le place sa falsifice rezultatele)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate