Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

60% din diagnosticele puse în România sunt greșite

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#1
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018
Șase din zece pacienți din București au primit cel puțin o dată un diagnostic greșit sau un tratament neadecvat. Cel puțin așa arată un studiu realizat de o clinică din Capitală. Potrivit raportului, cele mai multe diagnostice greșite au fost primite de pacienți pentru afecțiuni oncologice (29,7%), ginecologice (13,5%), neurologice (13,5%), endocrinologice (10,8%) și cardiologice (8,1%).
Iar rezultatele acestei cercetări vin la scurtă vreme de la anunțul revoltător al autorităților din Slobozia care susțin că anul trecut, la Spitalul Județean de Urgență din municipiu 30% dintre diagnostice au fost eronate. „Secțiile unde a fost înregistrat cel mai scăzut grad de concordanță între diagnostice sunt Medicină Internă, Neurologie, Obstetrică-Ginecologie și Gastroenterologie”, se arată într-un document intern al unității medicale.

https://adevarul.ro/...9e41/index.html

Vi s-a intamplat vreodata sa primiti un diagnostic gresit, si cum ati rezolvat problema, eu de pilda am fost odata la patru medici diferiti cand ma durea abdomenul si am primit patru diagnostice si tratamente diferite.

#2
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
60% cred că e cu indulgență. Asta se întâmplă când nu există raspundere si pentru moartea unui om pedeapsa este ori avertisment ori -10% din salariu pe 3 luni.

Edited by daniMMM, 14 November 2019 - 09:12.


#3
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
@initiator
mie mi se pare mic procentul.
de fapt, e si foarte greu sa pui un diagnostic. ar trebui sa fiecare pacient sa fie internat si investigat cu tot felul de analize, ceea ce e imposibil.

eu vad ca si in domeniul auto se pun foarte greu diagnostice, si vorbim de o chestie muuuuuult mai simpla.

Edited by rich1974, 14 November 2019 - 09:11.


#4
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,693
  • Înscris: 22.11.2007
da voi credeti ca medicina e o stiinta exacta?

#5
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002

View PostdaniMMM, on 14 noiembrie 2019 - 09:10, said:

60% cred că e cu indulgență. Asta se întâmplă când nu există raspundere si pentru moartea unui om pedeapsa este ori avertisment ori -10% din salariu pe 3 luni.
daca ar exista asemenea pedepse si ai auzi de medici in puscarie in mod curent ti-ai mai face copilul medic?

#6
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

View PostAldulescu, on 14 noiembrie 2019 - 08:57, said:

Şase din zece pacienţi din Bucureşti au primit cel puţin o dată un diagnostic greşit sau un tratament neadecvat.

:lol:
Asta nu inseamna nici pe departe ca 60% din diagnostice sunt gresite, autorul e praf la capitolul logica.
Daca avem 10 persoane fiecare sa zicem cu cate 10 vizite la medic, si 6 dintre ei au primit o data un diagnostic gresit, asta inseamna 6% din total. Daca au primit de doua ori, procentul urca la 12% etc
De fapt se si vede din procentele mentionate mai incolo, daca in sectiile unde se dau cele mai multe diagnostice gresite procentul respectiv e maxim 29%, cum ar putea fi per total 60%?

#7
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View Postbossake, on 14 noiembrie 2019 - 09:15, said:

da voi credeti ca medicina e o stiinta exacta?
Stai ca fac astia un AI pe medicina in 5 ani. Cui se vor plange atunci ca totusi nu e o stiinta exacta? :D

#8
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

View Postrich1974, on 14 noiembrie 2019 - 09:11, said:



eu vad ca si in domeniul auto se pun foarte greu diagnostice, si vorbim de o chestie muuuuuult mai simpla.
Vezi ca nu tepricepi? E invers, medicii lucreaza pe doar doua modele, pe cand mecanicii au cateva modele noi in fiecare an Posted Image

#9
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,693
  • Înscris: 22.11.2007
la cati se duc la urgente cu "auuu ma doaree" dar de fapt ei nu au nimic nici nu ma mira ca "Şase din zece pacienţi din Bucureşti au primit cel puţin o dată un diagnostic greşit"

Edited by bossake, 14 November 2019 - 09:23.


#10
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009
Aldulescule, cunosti matematica si statistica asa cum cunosc eu procedurile de neurochirurgie.

#11
_-Aether-_

_-Aether-_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 29.09.2019
Ce dracu sa zici? Romania. Medici cu lefuri aberante.

#12
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

View Postrich1974, on 14 noiembrie 2019 - 09:11, said:

de fapt, e si foarte greu sa pui un diagnostic. ar trebui sa fiecare pacient sa fie internat
De ce sa fie internat? Ca sa mergi la un laborator sau la un centru de imagistica medicala nu e nevoie de internare :lol.

#13
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017
Eu cred ca 60 % dintre pacientii declarati sanatosi mintal, sunt defapt deranjati si ar avea nevoie de tratament. Numai uitandu-ma in trafic , la o simpla observatie, imi dau seama de asta.

Cred ca daca examenul ala psihologic ar fi pe bune, multa lue nu ar avea ce cauta la volan si ar fi trimisa la tratament specializat.

#14
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 22.04.2014
Cati medici de familie prescriu antibiotice fara sa ceara o amarata de hemoleucograma? Nu mai vorbim de alte examene, mult mai precise pentru detectarea infectiei bacteriene.

Daca merg la farmacie, imi cere reteta. Reteta data din "ochi" si "pix".

Si atunci e vinovat romanul ca se autotrateaza?

Edited by Rhesus, 14 November 2019 - 09:26.


#15
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

View Post_-Aether-_, on 14 noiembrie 2019 - 09:25, said:

Ce dracu sa zici? Romania. Medici cu lefuri aberante.
Ce dracu' de lefuri aberante visezi?Au putin mai mult decat o asistenta din Europa de Vest...
Dar da, ar trebui sa lucreze pe onorariu, ca avocatii!
Cand se duce Aether la doctor si intreaba cat costa consultatia etc, ala sa-i zica Cat vrea bula mea, baaaaa! :lol:

#16
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

View PostKarhu, on 14 noiembrie 2019 - 09:28, said:

Ce dracu' de lefuri aberante visezi?Au putin mai mult decat o asistenta din Europa de Vest...

Diferenta e ca o asistenta din Europa de Vest e mai profesionista decat multi "profesori" din Romania.

#17
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014
la parnaie intra medicii care iau spaga, nu medicii care omoara

#18
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View PostKarhu, on 14 noiembrie 2019 - 09:21, said:


Posted Image
Asta nu inseamna nici pe departe ca 60% din diagnostice sunt gresite, autorul e praf la capitolul logica.
Daca avem 10 persoane fiecare sa zicem cu cate 10 vizite la medic, si 6 dintre ei au primit o data un diagnostic gresit, asta inseamna 6% din total. Daca au primit de doua ori, procentul urca la 12% etc
De fapt se si vede din procentele mentionate mai incolo, daca in sectiile unde se dau cele mai multe diagnostice gresite procentul respectiv e maxim 29%, cum ar putea fi per total 60%?
Plus ca nu poate face un studiu, o "clinica din Capitala".
Specializarea unei clinici e cu totul alta decat facutul studiilor.

View PostKarhu, on 14 noiembrie 2019 - 09:28, said:

Ce dracu' de lefuri aberante visezi?Au putin mai mult decat o asistenta din Europa de Vest...
Absolut.

Quote

Dar da, ar trebui sa lucreze pe onorariu, ca avocatii!
Cand se duce Aether la doctor si intreaba cat costa consultatia etc, ala sa-i zica Cat vrea bula mea, baaaaa! Posted Image
Aici nu mai sunt de acord.
Medicul are contract de prestari servicii medicale cu casa de asigurari de sanatate, iar eu (tu, el/ea, noi) am / avem contract de beneficiari de servicii medicale cu casa. ;)
Medicul poa' sa zica cum zici matale numai la privat.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate