Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

Pereți patati

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
Dmt10

Dmt10

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 16.07.2018
Buna seara. Locuiesc la bloc, fara izolații exterioare sau interioare. Mi-au apărut pe toți pereții din dormitor și pe un perete din sufragerie care la exterior are scara blocului, niste pete albe. In bucătărie unde e întruna geamul deschis nu am nicio pata. Crezând că e mucegai alb, deși nu arata deloc a mucegai, arată ca un praf, am cumpărat lavabila, amorsa, clor, oțet. Inițial am aspirat pereții și apoi i am spălat cu un prosop îmbibat în apă. Sunt 13 ore de când am spălat toți pereții, cred că sunt uscați total, nu mai am nicio pata. Sa fi fost praf? Sau e altceva și o să reapara in scurt timp? A mai trecut cineva printr o asemenea situație? Mulțumesc

#2
sergr

sergr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 975
  • Înscris: 16.09.2019
mucegai era, cum sa fie praf?

#3
Dmt10

Dmt10

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 16.07.2018
Pai și mucegaiul dispare când spăl cu apa? Sunt 13 ore, sunt uscați pereții și nu mai apar petele. Eu am tot citit pe net că mucegaiul apare și peste lavabila, dar mai daca speli cu apa

#4
sergr

sergr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 975
  • Înscris: 16.09.2019
Normal ca dispare dupa ce il inlaturi, dar e posibil si sa reapara daca se creaza iar conditiile favorabile.

#5
Dmt10

Dmt10

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 16.07.2018
Da, de asta întrebam aici pe forum. Că nu știu dacă sa continui cu clor, oțet, amorsa și lavabila sau sa pun mobila la loc în camere. Că am toată mobila pusă în bucătărie momentan și e incomod.

#6
sergr

sergr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 975
  • Înscris: 16.09.2019
Nu iti poate spune nimeni viitorul.
Depinde de ce conditii ai acolo si de noroc.
Incearca sa incalzesti mai bine si sa aerisesti mai bine.

#7
Dmt10

Dmt10

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 16.07.2018
Mulțumesc

#8
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 Dmt10, on 12 noiembrie 2019 - 22:13, said:

Crezând că e mucegai alb, deși nu arata deloc a mucegai, arată ca un praf, am cumpărat lavabila, amorsa, clor, oțet. Inițial am aspirat pereții și apoi i am spălat Sunt

   Mucegai alb nu am văzut până acum.
   Probabil a fost vorba de o inundație recenta de la vecinu.
    Sa stii ca nu e contraindicat sa-ti zugravesti locuinta.
    Cumperi un trafalet si un pic de lavabila. Faci unu-doi unu-doi.
    E mai ieftin decât să mergi la sala.

#9
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011
Șterge cu clor, lasă să se usuce, dai amorsă, dai lavabilă.
Aerisești constant, să ai curenți moderați de aer care să circule între camere.
Nu se moare de la curentul de aer, cum cred unii.

#10
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Exista lavabila antimucegai. Foloseste. Chiar da rezultate.

#11
dianaen

dianaen

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 13.11.2019
Buna! Noi stam la bloc, etajul 1. In dormitor, la coltul dintre peretele cu geamul si peretele dinspre vecinul, se face un mucegai infiorator. Vecina de jos nu da drumul la caldura si nici cel care e perete-in perete cu noi. Cel care sta perete in perete cu noi, nu are izolatie exterioara deci, practic, la noi se termina izolatia pe portiunea respectiva. Si, fix pe coltul acela sunt tevile de incalzire care trec. Ne gandim sa schimbam geamul (cam face condens) si apoi sa punem piatra decorativa pe peretele cu geamul si cel dinspre vecinul (asta dupa ce dam jos varul actual). Unde mai pui ca vara trecuta am renovat (era tapet inainte, l-am ras pana la ciment....). Ar fi o idee buna sa pun piatra? As putea avea scapare?

#12
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,355
  • Înscris: 22.10.2007
clorul nu e prea grozav pt dat jos mucegaiul de pe pereti pt ca nu omoara toate tipurile, bicarbonat mult dizolvat in apa merge mai bine si, e mai de durata si nici nu miroase.
geamul face condens pt ca e foarte multa umiditate in casa, de aici si mucegaiul, trebuie stearsa apa si aerisit bine.

Edited by _-livio-_, 13 November 2019 - 08:41.


#13
Dmt10

Dmt10

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 16.07.2018
Nu este inundație de la vecini. Am întrebat și oricum era pe pereții din dormitor și din sufragerie, cu distante intre ele, imposibil. Pe geamuri nu am avut condens niciodată.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate