Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Garmin Fenix 6X Pro

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
323 replies to this topic

#271
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Exact ... nu am avut absolut nici o problema nici pe iP11 pro nici pe iP12 mini (actual).
La un moemnt dat, pe 11 pro, asta vara, cand s-a trecut de la iOS13 la iOS14 (pusesem un beta) au fost probleme cateva zile, pana cand a venit un update la aplicatia de telefon care a rezolvat incompatibilitatile.

Pe versiunile oficiale de OS am avut ceva probleme de compatibiliatte la un moent dar cu fpstul Garmin, un Fenix 3HR si un iPhone 8 ... dar si atunci, s-a rezolvat cu un update de app.

In rest, daca permiti aplicatiei Garmin connect sa foloseasca background data, merge brici, fara deconectari sau desincronizari.

Attached File  IMG_8846.PNG   496.56K   38 downloads

#272
PHONE_XPERT

PHONE_XPERT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 13.10.2009
Intrucat ceasul are doar un cablu pentru incarcare, as dori sa va intreb daca acesta se poate introduce in orice incarcator de telefon (Samsung sau Huawei) sau este obligatoriu sa utilizez un port USB al laptopului. Mulțumesc

#273
sergiu08

sergiu08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,132
  • Înscris: 31.12.2013
Vă rog să mai spuneți păreri despre acest ceas. Am avut și un Xiaomi stratos 3, dar nu s-a împăcat cu iphonul-ul. Aș vrea să știu dacă cineva a trecut de la Apple watch (pe care îl am acum) la fenix. Apple watch 6 chiar dacă e de 44 mm mi se pare în continuare mic și delicat. E un ceas excelent, dar sincer fenix 6x cel cu curea de piele îmi place cum arată. Nu l-am văzut în realitate, dar cred că arată într-un mare fel. Mulțumesc.

Edited by sergiu08, 04 December 2020 - 22:39.


#274
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View PostPHONE_XPERT, on 04 decembrie 2020 - 22:22, said:

... as dori sa va intreb daca acesta se poate introduce in orice incarcator de telefon...
Poți sa îl încarci la orice încărcător USB indiferent cat de puternic este.

View Postsergiu08, on 04 decembrie 2020 - 22:37, said:

Vă rog să mai spuneți păreri despre acest ceas.
Toate paginile de pana acum nu te-au convins?
Oricum, Fenix 6 NU e un smart watch. E un sport tracker cu funcții de notificări de pe telefon.

Edited by ro_explorer, 05 December 2020 - 11:24.


#275
PHONE_XPERT

PHONE_XPERT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 13.10.2009
Mersi

Edited by PHONE_XPERT, 05 December 2020 - 12:37.


#276
dtancu

dtancu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,062
  • Înscris: 06.06.2005
Sergiu, eu le am pe amandoua , 6X pro solar si AW6 44 mm.
Fenix nu e un lifestyle watch ca Apple, multe din draciile de la Apple nu le are. Arata bine in stilul acela barbar, sportiv, fata de AW care e mai elegant (cel puțin in stainless steel cu un milanese loop).
Pe partea de adventure, sport, fenix-ul e peste AW. E un monstru dpdv baterie si cantitate de data analytics pe care le are.

Ca integrare cu telefonul....daca il compari cu Apple, nu vei avea acelasi nivel de integrare. Garmin include totul in aplicația lui iar integrarea mai departe cu ios Health e slaba spre deloc. De asemenea, integrarea cu alte device-uri health e slaba ( Withings scales, Omron blood pressure).

Eu le folosesc pe amandoua. Tind sa folosesc AW ca daily si Fenix doar pt sport. Pentru mjne cel puțin, AW e mai potrivit ca daily device. Nu ca nu pot folosi fenix-ul dar...zicea cineva intr-un review ceva foarte adevarat: ca sa simti ca ai dat banii pe Fenix si ti-i si scoți, ar trebui sa ai o zi de genul ma trezesc, fac trekking prin pădure 10 km, puțin triathlon, ma duc la sala și apoi scufundări...

Edited by dtancu, 06 December 2020 - 07:14.


#277
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
eu am vazut pe net ca e mai imprecis decat altele la puls, somn...

#278
dtancu

dtancu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,062
  • Înscris: 06.06.2005
Asta cu pulsul e alta diferenta majora; fenix nu a fost niciodată facut in  mod tradițional sa măsoare pulsul la încheietura. Au adăugat asta obligați de competiție dar Garmin  e făcut sa măsoare pulsul cu benzi cardio peste piept, conectate prin BT. Fata de alea, orice altceva măsurat la incheietura e imprecis :). Încă o data, e făcut pt sport, unde pulsul masurat la incheietura e cam vax albina.
Pe de alta parte, dacă te interesează partea de puls pt health, afib, aritmie, acolo măsurarea la încheietura are un avantaj clar iar AW e in fata.

Edited by dtancu, 06 December 2020 - 12:50.


#279
PHONE_XPERT

PHONE_XPERT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 13.10.2009
Pentru efectuarea unei plati prin Garmin Pay, cat de mult trebuie sa apropii ceasul de dispozitivul electronic - POS? A probat cineva, funcționează prin geaca de iarna, de exemplu? Trebuie introdus codul de acces de fiecare data cand efectuez o plata sau doar o data in 24 de ore? Am citit informații contradictorii pe net. Mersi

#280
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Codul trebuie o data pe zi... nu știu dacă la 24 sau 12. Nu a trebuit sa îl bag mai des de atât... Dar nici nu dau cu ceasul mereu.
Merge de pe la 2-3 cm de terminal, deci ar trebui sa fie ok prin greaca. Eu l-am folosit doar la piscina... și eram în slipi, nu în greaca 🤣.

#281
sergiu08

sergiu08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,132
  • Înscris: 31.12.2013
Am văzut pe olx la 2200. Ați cumpărat careva? Parcă n-aș da 4000. Mulțumesc

Sau de poate verifica dacă e original cu vreo serie?

#282
marius_optimist

marius_optimist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 11.03.2012
Pai nici eu nu as da 4000 pe el dar nici 2200 pe olx in conditiile in care pe toate siteurile e oferta acuma 6x pro safir la 2700-2800, iara banuiesc ca 6x pro simplu ar fi cam 2400 insa nu prea il vad in stoc pe nicaieri (trisport, sportgoru, stonefeet, hervis, asta la o rapida cautare) cred ca merita 500 lei 2 ani garantie si sa fie de safir.
Din punctul meu de vedere experienta cu garantia e expusa cateva pagini mai in spate si asa am facut trecerea de la 5x la 6x.
Oferta de acuma cam anunta ca vine prin martie lansarea de la noua serie ca e 7 sau alt numar nu stiu dar daca vrei 6 merita de la magazin oficial cu garantie mai ales ca e oferta buna de pret acuma.

#283
sergiu08

sergiu08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,132
  • Înscris: 31.12.2013
Am cautat și eu dar cu safir nu am găsit doar la 3800-4000. Dacă poți să-mi dai sursa, eventual în privat. Mulțumesc

Am cautat și eu dar cu safir nu am găsit doar la 3800-4000. Dacă poți să-mi dai sursa, eventual în privat. Mulțumesc

#284
marius_optimist

marius_optimist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 11.03.2012
2900 lei: https://www.trisport...rea-neagra-html
2709 lei: https://www.sportgur...nix-6x-sapphire
2709 lei: https://www.stonefee...0-02157-11.html
mai e si la hervis insa eu cu acest magazin nu prea am avut experiente placute asa ca nu il recomand nici la dusmani, mai ales ca vorbim de garantie, (nu au fost in stare sa imi trimita niste pedale complete din 3 incercari iar la pret erau identice cu cele care le gaseam in alta parte complete, adaug si comunicare si zic pas la ei : dar e optiunea ta plus ca este o discrepanta intre numele produsului si exectiv cea ce sciu ei alt motiv pt care nu m-as complica cu ei: https://www.hervis.r...p/COLOR-2681405 dar e optiunea ta.)

Am gasit si fara safir dar e mai scump ca safirul e 2799 vs 2709 lei
2799 lei: https://www.sportgur...in-fenix-6x-pro
2799 lei https://www.stonefee...0-02157-01.html

Adaugat PS: Cred ca intre primele 2 ai de ales ca la stonefeet e inchis pana maine. la sportguru care e pret mai bun il poti lua si astazi.

Edited by marius_optimist, 04 January 2021 - 10:36.


#285
sergiu08

sergiu08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,132
  • Înscris: 31.12.2013
După experientele neplăcute cu alte ceasuri nonApple legate la iphone, am trecut la AW6. Dar la el nu îmi place cum arăta și bineînțeles, autonomia (cum a mai spus-o). Acum am citit că garmin fenix 7 s-ar putea să vină cu amoled, ceea ce nu e rău. Am avut un xiaomi stratos 3 și era oribil în zone cu lumină artificială. Sper să nu fie la fel cu garmin fenix 6. Nu cred că vreau cu safir. Am văzut că reflectă mai mult lumina față de cel cu gorila glass. L-aș aștepta pe 7, dar cred că va avea un preț foarte mare.


#286
marius_optimist

marius_optimist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 11.03.2012
Am avut fenix 5x cu safir, si pot spune doar atat e tanc, iara reflexivitatea nu e problema, am mers cu el zi de zi aproape 2 ani si nu cred ca am avut un moment cand nu am putut si il citesc, chit ca eram pe munte, in apa la mare sau pe bicicleta in soare ruland cu 35kmh si soarele din fata reflectand in el. In toate scenariile nu am reusit sa il zgarii, daca cand l-am schimbat pe acesta era vb de 50-100 le diferenta in plus sigur luam safir, sau ca acuma chiar mai ieftin (era vb de inca 100 euro si nu merita). Atat cu 5x cat si cu 6x nonsafire( eu unul pot zice ca nu e diferenta notabila intre ele ca reflexivitate geam ma refer) nu am avut probleme in lumina de zi inorata sau soare, pe lumina artificiala, sau noaptea.

Daca vrei sa le vezi, trisport si sportguru sigur le au in stoc si le poti vedea live cum se vad ecranele la lumina artificiala in magazin.

Daca astepti 7 si se lanseaza dupa cum banuiesc eu in primavara asta prin marite, aprilie sau cel tarziu mai  (asa a fost si cand au trecut de la 3 la 5 de la 5 la 5 plus si de la 5 plus la 6 au bagat discountiri mari ca sa scape de stocuri dupa noiembrie pana prin febuarie martie vorbim de discouturi de 25-40-50% din pretul de lansare ) pretul fi sigur ca va fi mai mare ca la seria 6 cu 100euro, la fiecare serie pretul a crescut cam cu 100 euro in medie. Tu stii daca avantajele pe care le va aduce vor merita sa il iei.

Cum acum ai ceas poti astepta si vezi ce se lanseaza si la ce pret ca oferte la seria 6 vor mai fi mai ales ca odata ce  apare noua gama si din ce am vazut eu din cand in cand pe vechea gama se afiseaza discounturi bune ca sa se vanda foarte mult.


Eu unul nu as lua 7 la lansare (as astepta cam 1 an) din mai multe motive:
- nu vreau sa fiu un beta tester pe bani mei. cand le lanseaza au cam multe mici probleme care dureaza pana se repara (mai ales software, sau fizice cazul antenei de la seria 5 care tot timpul a avut probleme a durat cam un an pana au rezolavat asta)
- nu cred ca merita atatia bani ca sa investesc in el cand pot lua ceva ajuns la maturitate la 50% din pret si care e chiar decent,
- deprecierea e mare la aceste deviceuri si cum am un ceas pot asepta sa apara reducerile alea adevarate ca sa pot face o trecere la un model superior

Legat de experienta fenix 6x cu iphone @ro_explorer te poate lamuri ca din ce am tot cititi aici el il are legat la iphone, eu la android si cam toti cei care ii stiu la mine sunt legati pe android cu deviceurile garmin.

Edited by marius_optimist, 04 January 2021 - 11:55.


#287
dtancu

dtancu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,062
  • Înscris: 06.06.2005
Și eu îl am legat la iPhone.
Singura problema este ca aplicația Garmin nu face sync in background decât dacă o ții deschisă, cu background sync activat. Dacă o închizi complet nu mai sincronizeaza.
Și sigur, notificările pe el fata de AW sunt o copilărie, dar asta nu tine de iPhone ci de limitările ceasului.

#288
sergiu08

sergiu08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,132
  • Înscris: 31.12.2013
Păi eu pentru aspect, notificări, ceva monitorizare sănătate și autonomia bateriei l-aș cumpăra. Nu fac sporturi extreme sau drumeții prin pădure. Pentru notificări aș vrea să văd cine sună, apeluri pierdute, atenționare de mesaj de la aplicațiile de mesagerie (nu neapărat să-l citesc de pe ceas în totalitate). Și să se vadă ecranul acceptabil în medii mai întunecate și fără lumină naturală. Și la Huawei (nu mai zic de Xiaomi), dacă închideam aplicația, murea cu totul sincronizarea. Ce mă deranja era că pentru a sincroniza ceasul cu telefonul, trebuia să deschid periodic și să  fac refresh la aplicație, chiar dacă ea era deschisă în fundal.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate