Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 

Garmin Fenix 6X Pro

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
323 replies to this topic

#1
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
Si ... a venit timpul de upgrade.
Fenix 6X pro in tha' house Posted Image ..

Primele impresii dupa 4 zile de utilizare ... WOW. Ce pot face 4 ani de avans tehnologic.

Printre imbunatatiri:
- bezeluri mai mici la aceeasi dimensiune exterioara a agregatului
- ecranul a crescut de la 1.2" la 1.4"
- rezolutia a crescut de la 218x218 la 280x280 pixeli
- viteza de raspuns a procesorului este cel putin 4-5x mai rapida
- GPS lock in 5-10 secunde (foloseste GPS, GLONASS si GALILEO simultan)
- precizia localizarii mult marita
- bateria tine semnificativ mai mult (in modul smartwatch cu notificari - 22 zile acum, fata de max 15 zile in trecut)
- senzor mai precis de puls, acum functioneaza si sub apa
- senzor de nivel de oxigenare a sangelui
- mai multe sate telemetrice monitorizate in timp (body battery, numar de respiratii pe minut, nivel de stres, etc)
- harti topologice off-line stocate in ceas
- posibilitatea de download muzica de pe Spotify si a asculta la casti imperecheate cu ceasul
- garmin pay off-line (card de credit autentificat pe ceas direct).

Inca mai descopar chestii la el dar pana acum sunt impresionat. Costa un pic dar este ceva deosebit.

Edited by ro_explorer, 04 November 2019 - 00:05.


#2
emilcioran99

emilcioran99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 07.06.2012
@ro_explorer, de unde l-ai cumparat?
Are problema semnalata aici?
Multumesc.

#3
-same-

-same-

    Inactive member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,466
  • Înscris: 21.12.2013
Am migrat și eu după 2 ani. Am zis sa merg pe ceva mai discret, cu care sa pot sta la mana și în somn dar și la nunți 😁, așadar port de câteva zile cu mare entuziasm un Garmin Venu.

#4
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009

 emilcioran99, on 11 noiembrie 2019 - 17:18, said:

@ro_explorer, de unde l-ai cumparat?
Are problema semnalata aici?
Multumesc.
Sunt mai multe de discutat aici. In primul rand eu nu am versiunea cu safir. Nu m-a lasat inima sa dau 100 EUR extra pentru safir in conditiile in care fenix3 HR dupa 3 ani de utilizare zilnica in tot felul de situatii si arata ca nou, fara zgarieturi nici macar pe coroana din otel. Asadar am zis ca tura asta merg pe gorilla glass.

Stiu din cercetarile anterioare ca garminurile cu gorilla glass au un producator diferit de LCD-uri, rezultand un sistem mai putin reflectiv in final dar cu tenta albastrie la backlight. Practic eu am versiunea cu tenta albastra dar e uniform pe tot ecranul, nu are deviatii cum vad in unele poze de acolo. Se pare ca unele LCD-uri destinate productiei de gorilla glass au ajuns in ceasuri cu safir, sau poate ca asta a fost soituatia mereu .. nu stiu ... dar o consider o NON-problema. Backluight folosesc extrem de rar si atunci cand folosesc e setat oricum la 5% caci inseamna ca e atat de bezna ca nu pot vedea ce e pe ecran (si se vede al naibii de bine si in lumina slaba).

De exemplu, in lumina foarte slaba, backlight off :
Attached File  IMG_3858.jpg   360.96K   198 downloads


Cu backlight-ul obisnuit in cazul meu - 5% :
Attached File  IMG_3859.jpg   370.12K   208 downloads


... si setat la 50% (ca demo):
Attached File  IMG_3860.jpg   418.3K   193 downloads


... si asa arata la 50% in ecranul de activitati:
Attached File  IMG_3862.jpg   398.24K   198 downloads

Deci, da, am versiunea cu tenta albastruie dar, dupa cum spuneam, e o non-problema.



 -same-, on 11 noiembrie 2019 - 20:25, said:

...un Garmin Venu.
Super ... Arata clar mai finut decat 6X dar sincer, cu o curea din piele si 6le arata bine la costum :)
Eu dorm cu el la mana ... il dau jos doar atunci cand nu e politicos sa ai ceas la mana in timp de "dormi" :D ... si pentru cand fac dus (nu suport sa am ceas la mana cand fac dus, in plus este un moment oportun ca sa mai ia niste curent in acel moment).

Mi-am cumparat un suport ieftin pe care il pun la incarcat (e pe suportuil cu pricina in pozele de mai sus):
https://www.amazon.d...duct/B07L3915T2

#5
emilcioran99

emilcioran99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 07.06.2012
@ro_explorer, am o problema legata de o notificare.
Toate notificarile pot fi sterse (dismiss) in afara de cea legata de pasi.
Aia niciodata nu merge stearsa indiferent ce-i fac.
La tine e la fel?

Attached File  20191121_090110.jpg   211.83K   132 downloadsAttached File  20191121_090121.jpg   180.69K   109 downloadsAttached File  20191121_090139.jpg   172.91K   90 downloads

Edited by emilcioran99, 21 November 2019 - 10:36.


#6
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
Salut ... saphir ... nice :)

Revenind ... eu nu am notificarea aia deloc. Vezi cine o emite si cum e configurata. Daca ai insights activat (la setari -> notificari) incearca sa il dezactivezi si vezi ce se intampla (eu am insights dezactivat din mesaje caci il gasesc agasant, indiferent daca ma critica sau daca ma lauda).

#7
emilcioran99

emilcioran99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 07.06.2012
Multumesc pentru sfaturi.
Era de la Samsung Health.

#8
cox

cox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 15.04.2006
de la ce aplicatii de pe telefon poate primi notificari acest ceas?

#9
emilcioran99

emilcioran99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 07.06.2012
De la toate sau de la niciuna.
Ai posibilitatea sa le lasi pe toate sau sa alegi tu ce aplicatie/aplicatii iti poate/pot transmite notificari catre ceas.

Edited by emilcioran99, 24 November 2019 - 20:23.


#10
gigiultrafin

gigiultrafin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 07.07.2010
Însă nu au posibilitatea de a răspunde sub nici o formă așa cum o poți face pe Apple watch la nici o notificare din câte știu eu. Apple watch-ul arată precum o jucărie de pus la mâna unui copil, dar funcțiile și aplicațiile sunt foarte utile. Avem și noi în România Garmin pat, dar singurii care oferă această funcție sunt cei de la BT. De-a dreptul utilă dacă mă întrebați pe mine. Pentru maratoniști sau cei care fac sport mai mult decât într-un mod obișnuit categoric Garmin. Funcțiile de măsurare nu cred că au rival în segmentul acesta, însă vine și cu neajunsuri în cazul meu.
Și eu stau pe gânduri încă dacă să-mi cumpăr un Garmin fenix. Îmi place mult designul îl poți personaliza în toată regula dar parcă nu-mi place display-ul.Și interfața per total. Doamne ce mi-aș fi dorit o fuziune între funcțiile unui Apple watch și watch os plus designul și stilul Garmin.

PS: mă bucur că există acest topic. Unul dintre cele mai apreciate și reușite ceasuri nu avea topic. În felul acesta mai aflăm câte ceva. Eu mi-aș dori să știu dacă merită diferența dintre safir și gorilla în cazul în care vrei să-l porți într-una și să-l dai jos doar când îl bagi la încărcat, inclusiv pe plajă cu el în mare...
Îmi doresc să mai știu pentru cei care sunt utilizatori de telefon și aplicații hardcore, dacă simt lipsa sau și-ar dori funcții din Apple watch să zicem... Și tot așa.

#11
emilcioran99

emilcioran99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 07.06.2012
Ai posibilitatea sa raspunzi dar doar cu mesaje "presetate", nu in sensul in care raspudeai de pe un Apple/Samsung/Huawei Watch.
Nu poti compara un Fenix cu un Apple/Samsung/Huawei watch pentru ca toate cele din urma au ecran tactil in timp ce Fenixul are "imprumutat" de la Samsung doar Gorilla Glass dar nu si "touch"-ul.
Intradevar, la noi Garmin Pay poate fi folosit doar cu aplicatia celor de la BT. Sper ca in curand si restul bancilor (sau macar cele importante) sa intre in acest cerc.

Interfetele sunt legate strict de preferintele fiecaruia asa ca nu vad cum as putea spune care e mai buna.
Personal nu-mi place nici Apple Watch si nici interfata de la ei. As prefera oricand un Samsung Watch sau un Huawei.

Safire-ul e mai mult o chestie de marketing decat un lucru care sa merite 150 de euro in plus fata de unul cu Gorilla Glass..
Goriila Glass e aproape la fel de rezistent ca si Safire-ul.
Eu am in familie doua (un 6X Pro cu Gorilla Glass si un 6X Safire).
Ambele folosite cam in aceleasi conditii si nu exista nicio zgarietura pe nicunul din ele.
Din puctul meu de vedere, daca Fenix-ul ar fi avut un display tactil, n-ar fi avut rival pe piata smartwatch-urilor.

Ce e clar si trebuie sa recunoastem este ca nu prea exista aplicatii pentru Garmin.
Acum cativa ani erau cateva, acum vad ca s-au inmultit dar tot bat pasul pe loc.Posted Image

#12
emilcioran99

emilcioran99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 07.06.2012
Daca vorbim de Garmin, inaintea lui 6X Pro am avut un Fenix 3X folosit uneori (o data sau de doua ori pe saptamana) pentru monitorizarea functiilor dar am folosit zilnic toate modelele de la Samsung incepand cu Gear si terminand cu Watch sau Huawei GT.
Trecerea la folosirea zilnica a 6X Pro m-a "solicitat" cateva zile pana m-am obisnuit cu el, pentru ca simteam lipsa "touch"-ului.
Acum dupa ce m-am obisnuit cu el, chiar nu mai simt lipsa ecranului tactil si mi se pare ok asa.

#13
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
Eu am avut smartwatch Sony, inainte de aparitia celor cu Google wear (cu OS proprietar). Apoi am purtat cativa any Adroidul la mana si in felul asta am observat ca in afara de notificari si ceva functii de remote control de pe ceas (control muzica, find_my_phone si de cateva ori declansarea camerei foto de la distanta) nu faceam nimic altceva cu partea smart ceas-telefon a dispozitivului.
Touchscreenul mi s-a parut mereu un inconvenient la ceas caci nu functioneaza cu manusi si cand folosesti jucaria in frig numai sa iti scoti manusile la fiecare necesar de interactiune nu imi arde.
Unde mai pui ca in apa devenea inutil ceasul cu pricina, touchscreenul nefunctionand.

Apoi am trecut pe Fenix 3HR si a fost dragoste la prima vedere. L-am tinut la mana 4 ani zi de zi, permanent, cu mici exceptii ( nu port ceas la dus/baie si ... in moentele "alea" cand e de prost gust sa tii ceasul la mana). Mi-am format un obicei din a-mi controla activitatea zilnica si a imi compara rezultatele cu media din ultima perioada. Ma intereseaza monitorizarea pulsului, a calitatii somnului si a caloriilor consumate.
Cu 6X am descoperit extra facilitati in monitorizare: body battery, stress level, nivelul de oxigenare al sangelui, poate monitoriza pulsul sub apa (imi place sa merg la bazin) ... ce mai .. e super.
Nu ma intereseaza sa imi citesc mailurile pe ceas sau sa vorbesc de pe ceas ca James bond.

Faptul ca acum am si harti topografice la mana e doar un "gimmick", cum ar zice americanul ... dar faptul ca poti downloada off-line playllisturi Spotify si sa asculti la casti este un plus (foarte util pentru cei care for sa alerge fara telefon la ei). Si tot pentru momentele cand ai activitati fara telefon este super util si Garmin pay. La bazin de exemplu, daca vreau sa cumpar o cafea, un suc sau ceva de mancare, nu mai trebuie sa scot cardul de la vestiar ... pot merge direct cu ceasul, fara nimic altceva.

Zici mai sus ca nu exista aplicatii pentru Garmin ... pai nu ai nevoie .. are totul built-in. E un sport-watch cu tracking si cu notificari, atat.

#14
emilcioran99

emilcioran99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 07.06.2012
Ai perfecta dreptate.
Fenix-ul e intradevar un smart sport watch si asa cum am spus mai sus, nu-l poti compara sub nicio forma cu smart-urile de la Samsung, Huawei, etc.
Singurele aplicatii care imi lipsesc sunt "find my phone" si "find my car".
Ambele sunt super ok pentru ca am prostul obicei de a "uita" telefonul pe te miri unde si apoi sunt nevoit sa-l sun, ca sa-l gasesc iar cea de-a doua e foarte utila intr-o parcare super aglomerata.

#15
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
Find my phone este nativ pe fenix-uri, la widgets.
Find my car nu este per-se dar poți da "save location" când parchezi in parcări deschise și poi poți naviga la punct cu săgeată de orientare.

De "find my car" Nu mai am nevoie de vreo 2 ani ca mi-am luat mașină cu app remote pe telefon și îmi spune mașina  singura unde e în timp real :)

Edited by ro_explorer, 01 December 2019 - 12:02.


#16
Alekxxx23

Alekxxx23

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 654
  • Înscris: 19.04.2017
FYI: merge si revolut cu garmin pay.

#17
emilcioran99

emilcioran99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 07.06.2012
@ro_explorer, din 28 noiembrie am probleme cu:
- REM sleep - nu arata nimic,
- bluettoth - caderi repetate (deconectat - conectat),
- body battery - nu urca niciodata mai sus de 35%.
Am vazut ca si pe forum la Garmin se plage lumea de aceleasi lucruri.
Tu ai asemenea probleme?

#18
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
Acum ca ai spus m-am uitat in loguri ...

Ultimul REM inregistrat este pe 27 noiembrie Ori nu am mai avut REM sleep de atunci (desi am dormit ca un butuc in ultimile zile) ori ceva s-a intamplat de la ultimul update (a fost unul zilele trecute, la ceas).
Body battery merge cum trebuie, Pe ultimile 3 zile am avut varf de 61 sambata si 59 duminica.
Bluetooth-ul a mers groaznic primele 2-3 saptamani (iphone 11 pro) dar la un moment dat, dupa un update la telefon si la app totul a inceput sa mearga struna. Nu am mai avut nici un disconnect de peste 2 saptamani.

As spune ca in afara de REM sleep nu vad nici o problema cu monitorizarea.

Edited by ro_explorer, 02 December 2019 - 20:21.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate