Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Casa D+P+E, nivele decalate / split level

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
satangel123

satangel123

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 10.11.2011
Salutare!

Doresc sa construiesc o casa D+P+E, la demisol as dori un garaj.

Terenul este destul de mic, avand 430m2, diferenta de nivel ar fi de 1,5m.

Arhitectul mi-a sugerat sa fac o casa cu nivele/etaje decalate, mai exact jumatate de nivel sau 8 trepte. Asta ca sa nu fac o rampa lunga de 6-7m lungime ceea ce ar muta casa mult in spate: asta ar insemna ca o sa fie o gradina foarte mica.

S-a gandit sa faca un dormitor la parter + o baie care sunt la nivelul solului, de aici ca sa ajungi in living/bucatarie ai de urcat 8 trepte.
Din living se poate iesi afara pe o terasa mica, cobori 8 trepte si ajungi la terasa de vara. Mai cobori inca 8 trepte si ajungi jos pe sol. Este si o intrare direct in demisol acolo.

Din living, daca urci 8 trepte ajungi in al 2-lea dormitor ( care e deasupra dormitorului despre care vorbeam anterior, + inca o baie. De aici mai urci 8 trepte si ajungi la etajul 2, unde mai sunt 2 dormitoare mari.

La demisol, exista doar 2 camere: Garajul + inca o magazie mare ( sub patratul mare din schite ). Nu este nimic sub cele 2 dormitoare din patratul mic.

Eu cred ca el a optimizat spatiul la maxim, doar ca sunt in mari dubii cu aceste etaje decalate. Nu am vazut niciodata asa ceva Posted Image

Voi ce parere aveti? Atasez 2 poze, una cu fața casei, si una cu spatele. Ce e cu rosu e diferenta de nivel a solului.

Fața:

https://drive.google...ew?usp=drivesdk

Spate:

https://drive.google...ew?usp=drivesdk

Multumesc!

Edited by satangel123, 07 November 2019 - 20:51.


#2
clausio

clausio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,030
  • Înscris: 09.05.2006
Care ti-e bugetul?

#3
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007
Am vazut. Multe! Am prieteni buni care au locuit, ani si ani, in case de genul asta. Mie-mi plac foarte mult. Dau o senzatie de spatiu pe care n-o s-o vezi in casele cu delimitari tipice, intre etaje. In plus, o casa dintr-asta te mentine de forma; la fiecare cativa pasi ... sus, pe scari, jos, pe scari Posted Image

P.S. Split-urile sunt suficient de confortabile incat ... sa uiti ca locuiesti intr-unul. Cu alte cuvinte, si eu locuiesc intr-un fel de split Posted Image dar uitasem sa mentionez. Split cu patru trepte intre zona de zi si cea de noapte.

Spor!

Edited by DIY, 07 November 2019 - 21:05.


#4
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,544
  • Înscris: 30.08.2017
Am eu nivele decalate, dar cu 15cm (niste constrangeri pe care nu le voi detalia aici). Se pot face fara probleme, e treaba structuristului si a arhitectului sa colaboreze pentru elaborarea unei solutii de structura si arhitectura.

Altfel, arata foarte bine casa, dar ma astept sa fie si costul pe masura.

#5
satangel123

satangel123

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 10.11.2011

 clausio, on 07 noiembrie 2019 - 21:01, said:

Care ti-e bugetul?

Undeva la 60-70.000 euro pentru materiale. Manopera va fi facuta de tatal meu care are o experienta mare in domeniu plus echipa lui.

 DIY, on 07 noiembrie 2019 - 21:04, said:

Am vazut. Multe! Am prieteni buni care au locuit, ani si ani, in case de genul asta. Mie-mi plac foarte mult. Dau o senzatie de spatiu pe care n-o s-o vezi in casele cu delimitari tipice, intre etaje. In plus, o casa dintr-asta te mentine de forma; la fiecare cativa pasi ... sus, pe scari, jos, pe scari Posted Image

P.S. Split-urile sunt suficient de confortabile incat ... sa uiti ca locuiesti intr-unul. Cu alte cuvinte, si eu locuiesc intr-un fel de split Posted Image dar uitasem sa mentionez. Split cu patru trepte intre zona de zi si cea de noapte.

Spor!

La asta ma gandeam, cu diferentele de nivel sa nu fie probleme la batranete. Dar, vorba aia, daca as fi stat la bloc la etajul 3 4 5 etc , ce as fi facut :D

 george_alexandru, on 07 noiembrie 2019 - 22:31, said:

Am eu nivele decalate, dar cu 15cm (niste constrangeri pe care nu le voi detalia aici). Se pot face fara probleme, e treaba structuristului si a arhitectului sa colaboreze pentru elaborarea unei solutii de structura si arhitectura.

Altfel, arata foarte bine casa, dar ma astept sa fie si costul pe masura.

Multumesc! :D

#6
satangel123

satangel123

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 10.11.2011

 george_alexandru, on 07 noiembrie 2019 - 22:31, said:

Am eu nivele decalate, dar cu 15cm (niste constrangeri pe care nu le voi detalia aici). Se pot face fara probleme, e treaba structuristului si a arhitectului sa colaboreze pentru elaborarea unei solutii de structura si arhitectura.

Altfel, arata foarte bine casa, dar ma astept sa fie si costul pe masura.

Cat de greu e de realizat față de o casa normala?

#7
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,544
  • Înscris: 30.08.2017
Eu am avut probleme la execuție pentru ca nu mai făcuse constructorul asta iar structuristul omisese ceva in plan. Deci daca structuristul face planul bine si clar, nu ar trebui sa fie mai dificil. Si neapărat sa ai un diriginte de șantier serios.

#8
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
Casele pe seminivele pot fi spectaculoase daca arhitectul le gandeste cum trebuie.... intradevar nu este o casa "prietenoasa" pentru persoanele in varsta.
Structura va fi ceva mai complicat de proiectat (avem problema stalpilor scurti) si de executat (armari, cofraje si turnari pe jumatate de nivel - mananca timp in plus fata de o casa clasica)  dar asta nu inseamna ca nu este realizabil... Din pozele atasate cu fatada casei arata bine...sa vedem si planurile de la interior.

#9
satangel123

satangel123

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 10.11.2011

 george_alexandru, on 08 noiembrie 2019 - 07:41, said:

Eu am avut probleme la execuție pentru ca nu mai făcuse constructorul asta iar structuristul omisese ceva in plan. Deci daca structuristul face planul bine si clar, nu ar trebui sa fie mai dificil. Si neapărat sa ai un diriginte de șantier serios.

George, imi poti arata te rog in PM niste poze din interior sa imi fac o idee?

 brawnie, on 08 noiembrie 2019 - 09:36, said:

Casele pe seminivele pot fi spectaculoase daca arhitectul le gandeste cum trebuie.... intradevar nu este o casa "prietenoasa" pentru persoanele in varsta.
Structura va fi ceva mai complicat de proiectat (avem problema stalpilor scurti) si de executat (armari, cofraje si turnari pe jumatate de nivel - mananca timp in plus fata de o casa clasica)  dar asta nu inseamna ca nu este realizabil... Din pozele atasate cu fatada casei arata bine...sa vedem si planurile de la interior.

Inca nu sunt gata 100%, ca am vrut niste modificari. Merci de sfaturi! :)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate