Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

Hidroizolatie perete exterior?

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
cartabosh

cartabosh

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 12.10.2019
Salut, nu sunt in domeniu, dar stiu de sape si hidroizolatii ca se fac din interior sau in jurul fundatiei. Am gasit o casa de vanzare si as vrea sa va intreb dupa parerea voastra ce poate semnifica hidroizolatia pe un singur perete lateral cu o tencuiala mai neobisnuita de culoare cam gri inchis spre negru. Parca se vedea un strat de 1cm de glet sau ceva sub ea si aplicata la suprafata aia; poate era chiar polistiren sub ea. Nu era vopsea oricum si nici tencuiala obisnuita, de asta spun ca poate e ceva hidro.
Restul casei nu e izolata, are o tencuiala veche normala.

Acum in cel mai rau caz, pe acel perete sa zicem ca a tras tot timpul umezeala? poate chiar din pamant daca nu e separata fundatia de caramizile structurii?
Casa e din 1960 dar renovata. Acum poate renovarea mascheaza multe.

Poate s-a gandit ca scapa de mucegai pe acel perete interior daca a facut hidroizolatia asta externa? Mie mi se pare inutila pentru ca apa de la ploaie oricum nu stagneaza acolo.

Oare in 1960 se construiau in orasele mici de provincie vile cu etaj fara rupere de capilaritate? stiu ca era ceva carton sau smoala in tehnologia vremii oricum.

De mentionat e ca in casa nu miroase a mucegai sau igrasie dar astea poate au fost mascate provizoriu.

#2
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
Sincer, io nu m-as baga la 1960 decat daca stiu foarte bine ce e acolo.
Am un coleg la serviciu care a cumparat o casa din 1992. Nu pot sa-ti spun ce probleme a descoperit dupa ce a dat banu'!
Probleme care au fost "acoperite" zic eu, special pentru vanzare.
Incepand cu instalatia electica, ca era sa moara electrocutat in baie, continund cu instalatia de canalizare(s-a bucurat ca are 2 fose!), jgeaburi/burlane, etc, etc.
Dupa 2 luni au aparut crapaturi in anumiti pereti exteriori din spatele casei.
Acum armeaza pereti, aplica n-spe mii de solutii de izolare hidro pe spatele casei, care este pe nord, si a descoperit ca "fundatia" are doar 30 cm, fara niciun fel de izolare fata de pamant si de zidarie.
Stalpii laudati de la colturi sunt de fapt din caramida, nu din beton.
Scurgerea de la baie si de la bucatarie este facuta pe teava de plastic de 1'' LA VEDERE. Nu este ingropata, este pur si simplu asezata in spatele casei pe niste "pene" ca sa aiba panta.

Eu iti doresc sa nu fie ca la colegu' dar, repet, 1960...

Edited by viceroy56, 07 November 2019 - 18:56.


#3
cartabosh

cartabosh

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 12.10.2019
Multumesc pentru raspuns, dar asa sunt probleme la orice casa, nu se vand alea bune. eu numai rapciugi am vizionat, depinde si de buget.

Dar treaba cu hidroizolatia e facuta si aici tot pe peretele nordic asa cum a facut colegul tau. Oare de ce, pentru ca nu bate soarele si frigul si umezeala formeaza mucegai in interior?
Cu treaba asta + calorifer stopezi ceva?

#4
mannick

mannick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,039
  • Înscris: 08.08.2018
Prietenul meu si-a izolat un perete prin care urca apa, constructorul a folosit o solutie Sika, a facut multe gauri in perete, a injectat-o apoi a aplicat o tencuiala tot pe baza de Sika. nu mai are nicio problema. Cica rupe capilaritatea.

#5
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,344
  • Înscris: 21.06.2019

 cartabosh, on 07 noiembrie 2019 - 16:56, said:

Salut, nu sunt in domeniu, dar stiu de sape si hidroizolatii ca se fac din interior sau in jurul fundatiei. .......
dar poze sti sa faci sa-si poata da lumea cu parerea ?

#6
cartabosh

cartabosh

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 12.10.2019
nu

am fost doar sa o vizionez deocamdata

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate