Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Benjamin Netanyahude un criminal ...

Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Subscriptii
 Cat ar costa acest poster, se poa...

Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )
 Implanturi dentare clinici Consta...

Viata cu butelie versus retea de ...

Nelamurire succesiune

Roka Residence Doamna Ghica
 Concediu medical pe zile din urma

Receiver satelit care sa faca aut...

Recuperare sim/eSIM digi.

charger "laptop de muzeu"...
 

Plata cash masina

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
60 răspunsuri în acest subiect

#1
pacapaca

pacapaca

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 736
  • Înscris: 28.07.2017
Salut,
Vreau sa cumpar o masina iar vanzatorul prefera sa ii dau banii, peste 50k lei, cash. Stiu ca exista o lege care interzice lucrul asta dar in fapt ce pot poti?
Ati auzit e cineva ca a patit ceva daca a cumparat cash cu suma asta?

#2
bdx100

bdx100

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.508
  • Înscris: 03.06.2019
Suma relevanta e pe contract , daca e specificat o suma mai mica desi plata in cash e mai mare , n-ai treaba .

#3
pacapaca

pacapaca

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 736
  • Înscris: 28.07.2017

 bdx100, on 06 noiembrie 2019 - 09:25, said:

Suma relevanta e pe contract , daca e specificat o suma mai mica desi plata in cash e mai mare , n-ai treaba .
As vrea sa trec pe contract toata suma totusi

#4
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 28.372
  • Înscris: 17.05.2004
De verificat ai verificat mașina la un service sau mecanic bun  ?

#5
pacapaca

pacapaca

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 736
  • Înscris: 28.07.2017

 waterman, on 06 noiembrie 2019 - 09:34, said:

De verificat ai verificat mașina la un service sau mecanic bun  ?
Da, tehnic e ok, istoricul de service si CASCO la fel

#6
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Mesaje: 24.226
  • Înscris: 22.05.2003
Vanzatorul e samsar, si nu doreste sa se vada banii in banca, sau are poprire pe conturi.

#7
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.806
  • Înscris: 04.01.2015
Legal, nu vei avea dovada de plata pentru toata suma daca vrea pe toti cash. Sau va fi, dar antifrauda va intra pe fir in momentul depunerii banilor de catre vanzator in banca (daca e prost de bubuie sa-i depuna pe toti o data).

Eu iti recomand sa ii dai de inteles ca vrei transfer prin banca

#8
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.898
  • Înscris: 03.12.2001
mare atenție cu banii. când îi scoți, când pleci de acasă, când te duci cu ei să te vezi cu omul. au mai fost cazuri în care omul cu cashul a fost urmărit și agresat pe stradă pentru bani. cel mai bine și mai sigur vă dați întâlnire la bancă, faci o programare să scoți suma, o scoți și i-o dai acolo.

#9
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 28.372
  • Înscris: 17.05.2004
De curios așa ce mașină este? Ce an ce dotări, ceva poze cu ea ?

#10
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Mesaje: 21.847
  • Înscris: 07.06.2014
sfatul meu e sa nu platesti asemenea sume cash. daca omul are probleme si nu vrea altfel, atunci sa-si gaseasca alt fraier, e borsul lui sa-si rezolve problemele, nu sa intri si tu in altele din cauza lui.

waterman - tot de curios, suntem pe legis cu o intrebare de lege. ce treaba are una cu alta?

hai sa ajutam colegul in acest sens. restul poti sa-l intrebi si cand a plecat de acasa ... in privat

#11
pacapaca

pacapaca

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 736
  • Înscris: 28.07.2017

 waterman, on 06 noiembrie 2019 - 09:46, said:

De curios așa ce mașină este? Ce an ce dotări, ceva poze cu ea ?
Mondeo 2016 echipare Tinanium

#12
DrLexic

DrLexic

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 314
  • Înscris: 01.08.2010
Prin martie am fost cu 7000 euro cash sa cumpar o masina. Eu cu prietena. Nu mi-am pus problema asta. Pe contract a fost fix suma asta. I-am aratat banii abia dupa ce am facut actele si l-am lasat pe om acasa, urmand sa plec cu masina acasa. I-am si inspirat incredere. La fel si el mie. Era om la vreo 60 de ani, avea procura de la fiul lui, proprietar. Depinde si de vanzator. In cazul meu a vrut banii in euro. Eram cu ochii cat cepele in timp ce "violam" doua bancomate. La fel si cand schimbam banii intr-o zona dubioasa. Am scos si schimbat banii in doua zile diferite. Scoteam, schimbam, lasam la apartament. Asta de 4-5 ori.

Editat de DrLexic, 06 noiembrie 2019 - 10:23.


#13
JustARandomGuy

JustARandomGuy

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 563
  • Înscris: 13.02.2018
Eu nu inteleg care e problema daca omu ala vrea cash. Nu exista vorba aia "cash is king"?
Limita aia de 50k nu era pe zi? Daca e asa, da-i banii in 2 transe = 2 zile.

Tot felu de speriati pe aici.
Care e avantajul daca face transfer?
Poate omu ar fi vrut plata in camile. Problem?!

#14
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.807
  • Înscris: 01.10.2004
Este o problema de infractiunea de spalat bani, tratata unitar in UE...

Citat din Monitorul Oficial nr. 3 din 3 ianuarie 2019 a fost publicata Legea nr. 344 din 27 decembrie 2018 privind modificarea si completarea Legii nr. 70/2015 pentru intarirea disciplinei financiare privind operatiunile de plati si incasari in numerar si pentru modificarea si completarea Ordonantei de Urgenta a Guvernului nr. 193/2002 privind introducerea sistemelor moderne de plata:
Operatiunile de plati si incasari in numerar sunt restrictionate pentru persoanele juridice si persoanele fizice autorizate, fiind permise doar in cazurile de mai jos:
...
- incasari efectuate de la persoane fizice, reprezentand cesiuni de creante, primiri de imprumuturi sau alte finantari, precum si contravaloarea unor livrari de bunuri sau a unor prestari de servicii, in limita unui plafon zilnic de 10.000 de lei de la o persoana.
- plati efectuate catre persoane fizice, reprezentand contravaloarea unor achizitii de bunuri sau a unor prestari de servicii, dividende, cesiuni de creante sau alte drepturi si restituiri de imprumuturi ori alte finantari, cu incadrarea in plafonul zilnic de 10.000 de lei catre o persoana.
Ca in practica se mai eludeaza legea, este un sport national. Banuiesc ca tu ai banii intr-un cont, ceva, de unde ii scoti si faci plata cash. Daca cineva il va intreba de sanatate pe cumparator de unde are banii si ajunge la tine, sa ai dovada ca suma provine din banca.

Editat de claudiu1, 06 noiembrie 2019 - 10:29.


#15
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 28.328
  • Înscris: 05.06.2002
limita aia-i la plati catre firme. samsarii fac afacerile pe persoana fizica si nu vor plati prin banca. ca de obicei cand faci afaceri cu oameni din astia exista un grad de risc.

#16
_Aemilius_

_Aemilius_

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 532
  • Înscris: 27.01.2019
Samsarii prefera banii cash pentru ca e mult mai usor sa lucreze cu ei. Vine clientul, ii plateste cash, daca sunt lei merge la un prieten valutist si-i transforma in euro (la un curs mai bun decat la banca sau casa de schimb valutar), ca mai apoi sa mearga cu o parte din ei peste hotare sa aduca alt cazan… Profitul si-l pune in contul personal bancar, sau daca are propriri pe conturi, ii pune sub saltea.

Daca ar face tranzactii prin transfer bancar, ar trebui sa plateasca comisioane la banca si ar pierde si la cursul valutar. Pe langa faptul ca ANAF-ul i-ar sulfa in spate, avand in vedere sumele rulate in timp, deoarece el nu lucreaza legal...

Samsaru´ nu-i prost, samsaru´ lucreaza eficient...

#17
quantico2708

quantico2708

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.148
  • Înscris: 15.07.2008

 JustARandomGuy, on 06 noiembrie 2019 - 10:23, said:


Limita aia de 50k nu era pe zi? Daca e asa, da-i banii in 2 transe = 2 zile.

cred ca legea interzice fractionarea in transe

#18
_Aemilius_

_Aemilius_

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 532
  • Înscris: 27.01.2019

 claudiu1, on 06 noiembrie 2019 - 10:27, said:

Operatiunile de plati si incasari in numerar sunt restrictionate pentru persoanele juridice si persoanele fizice autorizate
Samsaru´ nu e nici persoana juridica, nici PFA... El invarte bani la negru si nu vrea sa lase urme...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate