Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 

Olympus 40-150 PRO (80-300FF) f2.8

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#19
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
la f14 esti 2-3 stop-uri peste limita de difractie a mFT... Este o situatie atat de rara inca asta se claseaza la cautat nod in papura.

Edited by StefanSC, 06 November 2019 - 13:42.


#20
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
M-am dus acolo pentru raze în jurul soarelui.
Îți dai seama că nu am dat atâția bani pe aparatură ca să-i caut nod în papură Posted Image
La 5 minute diferență. Imaginea este neprelucrată. Așa-i direct din aparat.
Attached File  _0001853web.jpg   1.83MB   20 downloads

#21
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006
Nu vad eu bine sau pare lipsita de detalii, cum arata un crop 100%?

#22
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Nu vezi bine Posted Image Și este și vina forumului care comprimă imaginile deși eu le fac destul de mici ca dimensiune în biți.
Imaginea originală este cristal clear la f2.8. Adică vreau să spun că obiectivul chiar e bun dar cu o condiție, nu în soare că s-a dus totul Posted Image

Attached File  _0001853web 1.jpg   1.64MB   12 downloads

Da. E redusă foarte mult claritatea și calitatea cadrului, de către forum.

Edited by Reactor2015, 06 November 2019 - 14:30.


#23
Anca12

Anca12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,260
  • Înscris: 12.04.2008
Scuze ca mai zic...

Repeta testele rapid in mai multe incadrari ale locului dificil. Stiu ca nu ai facut doar acesta fotografie, dar repeta si altfel, fara prejudecati.

Deasemenea, fotografiaza cu diverse setari ale masurarii expunerii, nu numai spot (poate ai folosit spot pus chiar pe soare, nu stiu).

Era pe vremuri o vorba, cand  se punea problema apusului de soare:  Sa astepti pana poti privi  tu fara deranj direct in soare si abia atunci sa faci fotografia.

Desigur, acum cu senzorul digital socurile de iluminare pot fi mai mari, dar apar efecte pe masura.

#24
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
This lens flares horribly if the sun (or a reflection of the sun) is either in the frame or just out of the frame.  Large purple swaths of flare obscure the image and contrast is massively reduced.  Even when the sun is just barely out of frame, a bright purple flare will be quite apparent at the edge of the image frame.  The lesson? Don’t shoot this lens into the sun, unless you want to compose with flare in mind.

#25
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Nici o scuză și nici o supărare, da? Posted Image

Am făcut 6 cadre. Toate la fel. Aici, my bad!
Focusul a fost pus cumva la intersecția dintre zona întunecoasă cu cea luminoasă la mijlocul cadrului. Expunerea este pe toată suprafața cadrului, nu pe spot.
Soarele nu era foarte puternic dar nici slab.

Am pus imaginea asta cu caracter exemplificativ pentru faptul că obiectivele enumerate chiar au rezistență foarte scăzută la flare.

Terrible against bright light, with massively reduced contrast and bright purple ghosts. - Exact ce am eu în cadru.

Edited by Reactor2015, 06 November 2019 - 14:43.


#26
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006

View PostAnca12, on 06 noiembrie 2019 - 14:35, said:

Era pe vremuri o vorba, cand  se punea problema apusului de soare:  Sa astepti pana poti privi  tu fara deranj direct in soare si abia atunci sa faci fotografia.

Vezi ca privitul in soare, fie si aproape de orizont, nu e asa bun, pe langa radiatia vizibila ai si radiatie invizibila, daca exagerezi poti avea probleme.

Edited by crokodilu, 06 November 2019 - 15:09.


#27
Anca12

Anca12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,260
  • Înscris: 12.04.2008
Da, privitul in soare la zenit este periculos, se distruge retina, mai ceva ca arcul de la sudura electrica.

Ma refeream la fotograful care asteapta momentul optim pentru fotografia apusului de soare, amurg, nu zenit.
El trage scurt cu ochiul din lateral o fractiune de secunda, baleiaj periferic, nu focalizeaza si nu insista. Si asta dupa ce instinctul ii spune ca lumina este slaba.

Cat de slaba? Atat cat sa nu fie dezagreabil de privit - practica spune ca pelicula fotografica nu sufera nici ea (la supraexpunerea grava a filmului, in loc sa obtii galbenul acela stralucitor, ci obtii discul solar cenusiu, chiar negru, deoarece supraexpunerea grava inverseaza efectul, ca si cum ar fi subexpunere, curba de expunere a peliculei coboara abrupt.

Nu sunt radiatii periculoase (frecvente mari, violet ultraviolet):  Razele soarelui in amurg vin piezis, deci parcurg o distanta mare in atmosfera si are loc imprastierea (difuzia) luminii pe aer, praf si vapori de apa preponderent pentru radiatiile de frecventa mare - ramanand in procent mare radiatiile din zona calda a spectrului (infrarosii, rosu, galben), total nepericuloase.

#28
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011

Quote

Da, privitul in soare la zenit este periculos, se distruge retina, mai ceva ca arcul de la sudura electrica.

Chiar si daca il privesti printr-un monitor mic mic ce preia imaginea proiectata pe senzor de obiectiv?

Edited by StefanSC, 06 November 2019 - 16:47.


#29
Anca12

Anca12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,260
  • Înscris: 12.04.2008
Nu. privitul pe monitor este total inofensiv, stralucirea imaginii pe monitor este extrem de slaba.

De fapt, asta este si tehnica ce permite observarea eruptiilor solare: nu privesti direct spre soare, ci pe un ecran pe care telescopul proiecteaza discul solar, prin filtre de atenuare a iluminarii ecranului.

La inceputurile mele in fotografia digitala, adica prin 1999, aveam o camera foto, un fel de camera web, cu senzor cmos si fotografiere prin baleiaj (ca la TV) - daca miscai mana pe durata baleiajului imaginea obtinuta rezulta ondulata, cam ca la scaner cand misti obiectul pe durata scanarii cu carul acela mobil.

Cu o astfel de camera foto (Mustek mini, alimentata cu un singur AA de 1,2 V), daca prindeam si soarele direct in cadru, cerculetul care reprezenta discul solar aparea complet negru, deci senzorul se comporta ca si filmul color supraexpus grav.

Actual, senzorii si micul computer din camera foto sunt proirctati si setati sa nu arate asemenea efecte neconforme cu obisnuinta  creierului nostru in interpretarea unei imagini standard.

#30
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006

View PostStefanSC, on 06 noiembrie 2019 - 16:47, said:

Chiar si daca il privesti printr-un monitor mic mic ce preia imaginea proiectata pe senzor de obiectiv?
Posibil, radia cosmica emisa de soare patrunde prin cablu, iese din ecran si te poate lovi fix in ochi.

#31
Dizlpower

Dizlpower

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 16.02.2004

View PostReactor2015, on 06 noiembrie 2019 - 12:48, said:

@Anca12, nu m-am supărat doar am zis că nu are nicio legătură partea artistică cu partea tehnică.
Cadrul respectiv este făcut de test. Și l-a picat. Grav. Păi cu Sony sau Nikon aveam doar o multitudine de raze dispuse Ă®n jurul soarelui și foarte ușor de recuperat până spre normal zona umbrită.
Iar cu problema flare-ului excesiv m-am mai lovit și la obiectivele enumerate. Și la nivelul ăsta consider cel puțin inadecvat un asemenea flare de-a dreptul sălbatic.

@Ștefan. Așa au zis și de 8mm fish 1.8 că nu are flare și o dă din orice poziție :D (a nu se Ă®nțelege că te contrazic cu privire la ce ai afirmat).

@edri. Nu mă deranja flare-ul dar măcar să fi fost drăguț, nu mizeria aia.

Eu cred ca Anca12 cam are dreptate, in fața dealului ala, la momentul (cand se produce si ceva difractie), cand soarele nu a apucat sa lumineze deloc după el (terenul din prim planul tău), exceptând ceva flare, cred ca nici bunicul lui Sony sau Canon nu scoate cu mult  mai bine...

E părerea mea...

Cred ca orice filtru in plus, in poziția aia, e posibil sa facă ceva reflexie...

Si senzorul 4/3 are o suprafață mai mică decât a unuia full frame etc.....

#32
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Crede-mă că nu știi ce spui ;)
Iar ultima frază, aia cu suprafața, e de noaptea minții în situația asta :D Ce legătură are senzorul cu problemele pe care le are obiectivul? Poți să pui același obiectiv pe senzor mai mare și tot aia o să-ți capteze senzorul pe suprafața pe care obiectivul aruncă imaginea pe el.

#33
Dizlpower

Dizlpower

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 16.02.2004
https://www.cambridg...photography.htm

#34
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Matale confunzi dimensiunea senzorului cu dimensiunea diafragmei :D

#35
cristi_cost

cristi_cost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 09.11.2005
au legatura.

#36
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
În linkul pus de colegul nostru nu este vorba de dimensiunea senzorului ci de diafragma.
Pune pe acelasi aparat un obiectiv care nu are problemele alea de flare, testat deja de mine... și subit dimensiunea senzorului nu mai este o problema. Cum explicati asta? Nu ar trebui sa fie la fel pe toate obiectivele la focala si diafragma respectiva?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate