Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 

Radiere anexă care nu mai există și nu a avut Autorizație de Construire

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
sdraudeg

sdraudeg

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 28.03.2017
Cum se pot radia din Cartea Funciară și apoi de la Fisc 2 anexe de 32 și 9 m2 care apar în C.F. ca neîntabulate dar și la Fisc, însă care nu mai există de mulți ani (distruse prin putrezire)? Nu au avut Autorizație de Construire (în Fundata, BV).
Cum se poate demola și apoi radia din Cartea Funciară și apoi de la Fisc o casă din bârne lemn de 69 m2 care apare în C.F. ca neîntabulată dar și la Fisc, demolarea peste câțiva ani? Nu a avut Autorizație de Construire (în Fundata, BV).
Mulțumesc pentru sugestii.

#2
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,344
  • Înscris: 21.06.2019
Parca ai mai intrebat asta si ai primit raspuns .

#3
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,620
  • Înscris: 16.08.2010
Mergi la primarie si intreaba. Se poate gasi o rezolvare, in special in cazul in care acestea nu mai exista fizic.

Cunosc cazuri in care au fost radiate si fara a fi nevoie de autorizatie de demolare.

#4
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

View Postsdraudeg, on 02 noiembrie 2019 - 19:40, said:

Cum se pot radia din Cartea Funciară
Radierea o poate face un notariat, problema e ca trebuie sa ai acte doveditoare/provenienta istoric...
Costa cam 75 lei radierea unei inregistrari... am facut eu recent.

Zici ca n-ai avut autorizare pai in cazul asta nu puteai sa o intabulezi... deci nu trebuie sa apara in funciara si nici la taxe.
Altfel as zice ca daca faci un cadastru nou in care sa nu mai apara, la fisc se poate rezolva sa coincida cu realitatea.

Edited by andreic, 02 November 2019 - 20:16.


#5
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,344
  • Înscris: 21.06.2019

View Postandreic, on 02 noiembrie 2019 - 20:12, said:

Radierea o poate face un notariat, problema e ca trebuie sa ai acte doveditoare/provenienta istoric...
Costa cam 75 lei radierea unei inregistrari... am facut eu recent.

Zici ca n-ai avut autorizare pai in cazul asta nu puteai sa o intabulezi... deci nu trebuie sa apara in funciara si nici la taxe.
Altfel as zice ca daca faci un cadastru nou in care sa nu mai apara, la fisc se poate rezolva sa coincida cu realitatea.
https://forum.softpe.../#entry25443452
Nu se face nimic la notariat ci doar la taxe si impozite . ...sau eventual la notariat se da o declaratie pe proprie raspundere .
Faptul ca nu ai autorizatie de constructie , nu inseamna ca nu poti avea casa declarata si sa platesti impozit , sau sa nu faci cadastru . Se prea poate .
@draude / mergi unde ti-am spus .

Edited by 3matrix, 02 November 2019 - 20:38.


#6
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

View Post3matrix, on 02 noiembrie 2019 - 20:27, said:

Nu se face nimic la notariat
Da, depinde de caz. Eu am ras o sarcina la notariatul unde a fost inregistrata :)

#7
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,344
  • Înscris: 21.06.2019

View Postandreic, on 02 noiembrie 2019 - 20:39, said:

Da, depinde de caz. Eu am ras o sarcina la notariatul unde a fost inregistrata Posted Image
Asa si ??? apoi nu ai mers cu actele la administratia finaciara ?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate