Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 

Cauciucuri, respectarea dimensiunilor din CI

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
talica

talica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 968
  • Înscris: 21.03.2012
Schimbarea marimii jantelor poate crea probleme la un evemtual control ( politie, tehnoc)?
Intentionez sa cumpar cauciucuri de iarna 235/55/17 in locul celor de vara 235/50/18.

#2
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Normal ca ai probleme, si cu asigurarea
Pai nu ai mai multe dimensiuni omologate ?

#3
bezdek

bezdek

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 776
  • Înscris: 04.07.2010
Nu ai trecute in Cartea de Identitate si dimensiuni pe 17?In caz de control R.A.R îți poate ridica talonul dacă nu sunt trecute în CI.

#4
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,966
  • Înscris: 04.10.2007
Nu incurajez sa iti pui alte anvelope decat cele trecute in carte...
De ani de zile in talon nu mai scrie dimensiuniel anvelopelor, deci politia nu are de unde sa stie daca cele montate pe autoturism sunt ok sau nu.

Recomandarea mea totusi e sa nu pui alte anvelope deoarece o sa ii schimbe dinamica autoturismului (distanta de franare, stabilitate, control, etc)

#5
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,678
  • Înscris: 07.04.2010
Da, daca te controleaza un echipaj de teren RAR poti sa ai probleme daca dimensiunile nu sunt trecute in cartea masinii.
In rest politia cand te opreste nu se uita la dimensiunea gumelor, doar daca sunt de iarna sau nu sau daca sunt uzate prea tare.

Edited by OriOn20, 31 October 2019 - 14:02.


#6
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 23.01.2010
Se pot monta DOAR cele specificate in cartea masinii,acelea au fost omologate și nu te intreaba nimeni nimic.
Restul dimensiunilor...treaba românească...

#7
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,678
  • Înscris: 07.04.2010

 mirel3003, on 31 octombrie 2019 - 13:55, said:

Recomandarea mea totusi e sa nu pui alte anvelope deoarece o sa ii schimbe dinamica autoturismului (distanta de franare, stabilitate, control, etc)
Avand in vedere ca vrea sa puna anvelope pe 17 dar mai inalte putin nu cred ca va suferi prea mult dinamica masinii. Oricum iarna conduci si mai incet mai ales daca asfaltul nu este curat si uscat.

#8
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006

 mirel3003, on 31 octombrie 2019 - 13:55, said:

De ani de zile in talon nu mai scrie dimensiuniel anvelopelor, deci politia nu are de unde sa stie daca cele montate pe autoturism sunt ok sau nu.
Asa am zis si eu acum 4 ani si am pastrat anvelopele de vara cu care am cumparat masina, erau pe jante de aliaj, in stare buna, doar un pic mai late, am zis ca le mai tin 1-2 sezoane. Am ramas fara talon, am cumparat pana la urma anvelope noi, am fugit la RAR, apoi in Bucuresti la Politia Ilfov, aveam nevoie de talon sa plec in concediu in Bulgaria.

#9
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004
... si totusi, lista marimilor posibile e trecuta in carte cu un scop. ca sa stii exact ce anvelope poti pune pe masina. nu inteleg sensul intrebarii - nu e mai simplu sa te uiti in carte? sau de ce crezi ca s-au obosit aia sa le noteze acolo?

#10
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
La unele modele de Audi vine de la producator cu specificatia ca poti pune 16", 17" si 18", deci 2 toli la janta diferenta omologata.
Insa cele de 17 si 18 sunt mai slik, deci diametrul exterior la anvelope difera mult mai putin.

Talia se da in procente din latimea anvelopei, nu in mm.
Latimea e in mm, talia in procente din latime, si janta fara anvelopa se da in toli ,(1 inch =25,4mm).
Diametrul total nu are voie sa difere mult pt ca modifica cuplul la roti si viteza tangentiala.
Din cauza asta, in loc sa mearga mai confortabil cu 18 asa cum te astepti, in practica merge mai putin confortabil pt ca talia mai mica amortizeaza mai putin.
Daca are si janta mare 20-21" , si talie mare, si amortizoare confort sau adaptive, si suspensie cu o cursa cat mai lunga, si latime mare, si tren de rulare bun, directie f. buna, etc., atunci e fain.

Edited by loock, 31 October 2019 - 14:09.


#11
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Uita-te in cartea masinii ca s-ar putea sa mearga alea pe care vrei tu sa le pui. Daca nu sunt trecute nu poti.

#12
antiqque

antiqque

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 826
  • Înscris: 24.07.2013

 loock, on 31 octombrie 2019 - 14:03, said:

Diametrul total nu are voie sa difere mult pt ca modifica cuplul la roti si viteza tangentiala.

Diferenta intre dimensiunile mentionate de OP e de 2mm, as fi surprins sa simta vreo diferenta si in practica.

#13
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,973
  • Înscris: 06.04.2007

 talica, on 31 octombrie 2019 - 13:46, said:

Schimbarea marimii jantelor poate crea probleme la un evemtual control ( politie, tehnoc)?
Intentionez sa cumpar cauciucuri de iarna 235/55/17 in locul celor de vara 235/50/18.
Cu politia n-ai probleme.
Cu RAR poti avea, desi slabe sanse. Nu iesi in evidenta cu roti anormale, nu te cauta

Ce masina ai? Ca si echivalent pt 17" e ok

#14
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 loock, on 31 octombrie 2019 - 14:03, said:

La unele modele ...
De prin anii 2000 majoritatea producătorilor (cred că doar mașinile din clasele mici, de oraș fac excepție) au oferit dimensiuni alternative ale roților. RAR-ul nostru nu se prea obosește să le treacă pe toate așa cum le-au omologat producătorii sau o fac fix pentru a mai câștiga ceva banuți ulterior, din noi omologări sau sancțiuni.
Rezultă astfel necesitatea montării doar a dimensiunilor trecute în carte sau omologarea unora echivalente.

#15
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
In CIV si certificatul de inmatriculare am 4 variante pisibile
Jante de 13, 14, 15 si 16 toli.
Masina a venit de la dealer cu anvelope de 14 toli. Si asa o am si acum.

#16
talica

talica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 968
  • Înscris: 21.03.2012
Am un Kuga. Principalul motiv al intentiei mele este suspensia un pic prea rigida (zgomot) si incercam cu o inaltime mai mare a cauciucului. Si pretul este mai micut pe 17.

#17
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006

 antiqque, on 31 octombrie 2019 - 14:10, said:



Diferenta intre dimensiunile mentionate de OP e de 2mm, as fi surprins sa simta vreo diferenta si in practica.

Dupa calcule teoretice ar fi chiar mai putin de 2mm, respectiv  1,9 mm, pt. ca talia e mai mica cu 2 x 5% din latimea anvelopei.

#18
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
Daca nu le ai trecute in CI, e simplu si relativ ieftin sa ti le treci. Poti sa ai diverse surse pentru dimensiune: stickerul lipit pe masina cu presiunile de umflare, lista de specificatii a producatorului sau daca nu, au cei de la RAR lista de specificatii pentru toate modelele.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate