Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 

Casa parter

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
KLMN

KLMN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 21.09.2003
@unknown35: Latura casei nu este la strada si nici nu este pe hotar.

#20
Pressario

Pressario

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 01.09.2019

View Postoverseas, on 30 octombrie 2019 - 17:22, said:

De inversat CT cu bucataria cumva.
Si de gandit bine la intrari.
De ex. eu am ceva similar si 80% se circula pe usa de terasa din living. Nu ma cauta nimeni la intrarea oficiala, toata lumea stie ca, daca sunt acasa, am usa deschisa la terasa :)

Aia cu usile glisante la Bucatarie e buna. Am si eu. Dupa o masa, cari totul in bucatarie, tragi usa si in living e curat, poti continua distractia cu musafirii.

Am prevăzut separarea bucătăriei de living cu uși de sticlă mobile. Ele apar pe plan.

#21
Pressario

Pressario

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 01.09.2019

View PostKLMN, on 30 octombrie 2019 - 20:33, said:

@unknown35: Latura casei nu este la strada si nici nu este pe hotar.
Corect.

#22
Pressario

Pressario

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 01.09.2019

View Postcorinadaniela, on 30 octombrie 2019 - 17:10, said:

ar fi util sa ai iesire directa din bucatarie, spre curte sau terasa, sa-ti fie mai usor atunci cand faci vara un gratar sau mananci in aer liber, in curte - ma refer la carat vase, tacamuri, ingrediente.
si nu mi se pare deloc o idee inteleapta sa ai open-space living cu bucataria, in primul rand spatiul foarte mare care trebuie incalzit, in al doilea rand mirosuri de mancare gatita care se vor duce in restul casei pe hol, fum de tigara (daca ai musafiri care fumeaza) - oricat de buna ar fi hota, zgomot de vase, conversatii sau muzica ce se pot auzi spre dormitoare, etc.
poate ca ar fi utile niste usi glisante intre bucatarie si living, pe care sa le poti inchide cand se gateste si le tii deschise in restul timpului.

ai masina ? unde va fi parcata ?

Da avem o mașină și ne gândeam să construim un carport undeva pe zona de acces (cea cu lățimea de 6 m) sau in dreapta livingului. Nu suntem deciși.

#23
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,543
  • Înscris: 30.07.2007

View Postunknown_35, on 30 octombrie 2019 - 20:09, said:

Nu pare OK planul :
1. Casa nu se face exact pe hotar - trebuie lasat un spatiu - cam 1 m - e in legislatie
2. ferestre spre vecin poti pune doar cu acordul lui scris
3. Nu pune latura casei la strada - ce faci daca se largeste drumul

Impartirea pare ok, doar plasarea pe tered nu pare OK, si nici ferestrele de la baie si dresing nu sunt OK, doar daca le faci dintr-un material prin care nu se vede, dar permit trecerea luminii.
Bre, n-auzi?
https://forum.softpe.../#entry25437705

#24
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 20.05.2013

View PostKLMN, on 30 octombrie 2019 - 20:33, said:

@unknown35: Latura casei nu este la strada si nici nu este pe hotar.

Cand editam eu se adauga nota explicativa :)

Oricum e aiurea, intrarea aia de 6 m, dar casa e OK dupa cum e pozitionata pe a doua schita :D

#25
Pressario

Pressario

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 01.09.2019
1. Casa va fi construită din cărămidă Porotherm sth 38 și izolată termic cu vată minerală 15 cm. E o configurație rezonabilă (nu ne dorim o casă pasivă ci una eficientă energetic)?
2. Zidurile de la bai și camera tehnică au o grosime de 15 cm. Credeți că este suficient pentru a izola fonic spațiile respective?
3. Înălțimea utilă a camerelor va fi de 3 m (credeți ca e  prea mult?). Încălzirea va fi in pardoseala.
4. Considerați că dimensiunea camerei tehnice este adecvată pentru montarea unei centrale pe gaz, mașini de spălat și a unui sistem centralizat de ventilare cu recuperare de căldură (având în vedere că, probabil, între gaurile de admisie și evacuare este necesara o distanță minimă)? Peste parter va fi o placă de beton. Podul este suprainaltat cu 4 rânduri de cărămidă si nu mi-as dori sa vad trasee de conducte, de la sistemul de ventilare.

#26
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,552
  • Înscris: 30.08.2017
Referitor la bai, 6m fiecare si la mine...mi se pare foarte ok. Pe terasa ies din bucatarie...mi se pare mai practic, mai ales ca gratarul tot in zona aia a curtii se afla. Intre bucatarie si living am lasat o deschidere de 2m pentru usa culistanta...dar nu cred ca o sa o mai pun.

Raspuns pe text, strict pareri personale

View PostPressario, on 31 octombrie 2019 - 07:27, said:

1. Casa va fi construită din cărămidă Porotherm sth 38 și izolată termic cu vată minerală 15 cm. E o configurație rezonabilă (nu ne dorim o casă pasivă ci una eficientă energetic)? da, daca e izolata corect
2. Zidurile de la bai și camera tehnică au o grosime de 15 cm. Credeți că este suficient pentru a izola fonic spațiile respective? da
3. Înălțimea utilă a camerelor va fi de 3 m (credeți ca e  prea mult?). Încălzirea va fi in pardoseala. Mi se pare cam mult...de ce vrei asa inalte? Cred ca 2.75 - 2.80 e rezonbil
4. Considerați că dimensiunea camerei tehnice este adecvată pentru montarea unei centrale pe gaz, mașini de spălat și a unui sistem centralizat de ventilare cu recuperare de căldură (având în vedere că, probabil, între gaurile de admisie și evacuare este necesara o distanță minimă)? Peste parter va fi o placă de beton. Podul este suprainaltat cu 4 rânduri de cărămidă si nu mi-as dori sa vad trasee de conducte, de la sistemul de ventilare Eu am 7mp, masina spalat, uscator, centrala, boiler dar nu am sistem centralizat de ventilare. Spatiul mi se pare suficient, vor mai intra si niste dulapuri pentru depozitare diverse. Incearca sa le pui pe foaie, vezi ce ieie. Iti recomand softul Sweet Home 3D, e gratuit si te ajuta sa vezi, in format 3d, cum vor arata camerele. Dureaza ceva pana te obisnuiesti cu el, dar e extrem de util odata ce l-ai invata.

Edited by george_alexandru, 31 October 2019 - 09:38.


#27
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
In opinia mea, nu are sens caramida de 38, pierzi spatiu util degeaba, plus ca e mai scumpa decat cea de 30. Eu am 25 caramida + 20 polistiren. Sa zicem ca ai cadre si stalpi de 30 si vrei sa eviti problemele la colturi pui si caramida de 30, dar de 38... nu aduce nimic in plus. Oricum cu stalpi de 30 si caramida de 30 e buncar.

Inaltimea nu e niciodata prea mare, ce e inalt e si frumos, da senzatia de spatiu. Si eu am vrut 3m la parter dar dupa o bulibaseala in tandemul proiectant-constructor am ramas cu 2.75-2.80 la final, ceea ce e foarte ok, dar mai inalt e si mai ok. Aici e si problema de buget. Fiecare 10cm peste 2.60 iti mai adauga 1000E (grosier, bazat pe statistica forumistica).

#28
varsanufie

varsanufie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 03.05.2012
Proiectul este interesant si relativ bine gandit. Am doar cateva mentiuni, un pic geamurile de la spatele casei sunt cam mari, se poate vedea si pe versiunea 3D. Gemuletele stanga dreapta de intrare sunt un pic prea mici ( au doar 50cm), ar fi indicat macar un 60-70 cm si ar face casa sa arate un pic mai bine. Iar scarile practic sunt in afara, ceea ce inseamna ca iarna sau cand ploua trebuie sa ai grija cand le urci si le cobori.

Edited by varsanufie, 04 November 2019 - 12:32.


#29
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008

View PostBylly00, on 31 octombrie 2019 - 12:22, said:

Fiecare 10cm peste 2.60 iti mai adauga 1000E (grosier, bazat pe statistica forumistica).

Ce inseamna acei 1000E? La construit sau la intretinere?

#30
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

View Postdanciusergiu84, on 04 noiembrie 2019 - 12:45, said:


Ce inseamna acei 1000E? La construit sau la intretinere?
Cum adica la intretinere?! :)) Normal ca la construit se referea....o caramida, niste tencuieli..o maslina..din astea de sezon.

#31
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008
Cred ca un volum mai mare de aer, cel putin pe hartie mareste factura la intretinere pentru energia de incalzire/racire, practic poate fi neglijabila diferenta...

PS - binenteles ca un tavan mai inalt da impresia de spatiu si un surplus de oxigen/aer curat (conteaza si cum se va face ventilatia zic eu).

Edited by danciusergiu84, 04 November 2019 - 13:48.


#32
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

View Postdanciusergiu84, on 04 noiembrie 2019 - 13:46, said:

Cred ca un volum mai mare de aer, cel putin pe hartie mareste factura la intretinere pentru energia de incalzire/racire, practic poate fi neglijabila diferenta...

PS - binenteles ca un tavan mai inalt da impresia de spatiu si un surplus de oxigen/aer curat (conteaza si cum se va face ventilatia zic eu).
Da, normal ca ai un volum mai mare de incalzit/racit dar e ceva rezidual ca doar nu compari 250 cm cu 350 cm inaltime ci gen 260vs 280 cm.  Pe principiul asta unii au taiat si coada matzei... Posted Image)
Normal, conteaza si ventilatia. Ca de obicei, secretul este balanta..

Edited by catalijns, 04 November 2019 - 14:17.


#33
Pressario

Pressario

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 01.09.2019

View Postvarsanufie, on 04 noiembrie 2019 - 12:30, said:

Proiectul este interesant si relativ bine gandit. Am doar cateva mentiuni, un pic geamurile de la spatele casei sunt cam mari, se poate vedea si pe versiunea 3D. Gemuletele stanga dreapta de intrare sunt un pic prea mici ( au doar 50cm), ar fi indicat macar un 60-70 cm si ar face casa sa arate un pic mai bine. Iar scarile practic sunt in afara, ceea ce inseamna ca iarna sau cand ploua trebuie sa ai grija cand le urci si le cobori.
Geamurile stânga dreapta de la intrare vor fi într-adevăr mai mari, de 70 sau 80 de cm. De asemenea peste placa de sus vor mai fi încă patru rânduri de cărămidă. Acoperișul va fi în două ape, cu țiglă metalică.

#34
Pressario

Pressario

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 01.09.2019
Apropo de ventilație...
1. Ce producător de sisteme de ventilație centralizate cu recuperare de căldură recomandați? Hoval e în regulă?
2. Cam ce capacitate ar trebui să aibe (e in regula aproximare 11x13x3 = 429 m3)?
3. Unde recomandați montarea unității centrale, în camera tehnică sau în pod?
4. Cum credeți că ar fi mai bine ca traseele să fie prin pod, prin tavan fals sau prin pardoseală?
5. Credeți în condițiile utilizării unui sistem de ventilare cu recuperare de căldură mai este necesară montarea în băi a unor ventilatoare suplimentare pentru eliminarea umidității și/sau a mirosului?

#35
luciant10

luciant10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 06.03.2013
Ai putea sa mai adaugi un 5cm in latime la baia de 1.75, iti va oferi un pic mai multa flexibilitate. Dupa ce tencuiesti si pui gresie, latimea utila va ramane de 1,70. Daca iei in considerare ca un was WC incastrabil are aproximativ 65-70, iti ramane culoar de trecere de 1m.

As "fura" la intrare un pic din camera tehnica, 1.5x0.60m sa zic, sa fac un dulap in perete.

Per total ai aproximativ 6.8-7 metri liniari de dulapuri, fara solutii rezonabile de adauga altele. Calculeaza daca iti ajung. La prima vedere e putin.

Edited by luciant10, 05 November 2019 - 14:05.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate