Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

Casa parter

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
Pressario

Pressario

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 01.09.2019
Bună tuturor,
Am cumpărat un teren intravilan, categoria curți-construcții, de 1094 m2 (cu forma mai ciudata), cu toate utilitățile (curent, apă, gaz, canalizare, drum asfaltat) în fața parcelei. As dori sa construiesc o casă pe parter cu dimensiuni de aproximativ 13 x 11 m (suficient cred pentru o familie de 3 persoane). Am discutat cu arhitectul si am primit pentru verificare o primă formă pe care v-o supun atenției cu rugămintea să îmi spuneți opinia voastră, împreună cu cât mai multe sugestii constructive.
Mulțumesc,

Attached Files



#2
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
Lasa arhitectul, vezi ce zice ertificatul de urbanism apoi pui la munc aarhitectul
Ptr alipirea la calcan ai bevoie de acordul notarial al vecinului.

Il ai?

#3
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Nu e chiar rau partiul casei.
Dar eu recomand mai bine sa vizionezi 1000 de proiecte de pe net, inclusiv volumetria exterioara si sa alegi de acolo o varianta.

#4
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,892
  • Înscris: 03.12.2001
aș pune o baie între dormitoare. poate nu vrei să audă ăla micu ce îi faci maică-sii :D

#5
Pressario

Pressario

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 01.09.2019

 Ahasverus, on 30 octombrie 2019 - 16:28, said:

Lasa arhitectul, vezi ce zice ertificatul de urbanism apoi pui la munc aarhitectul
Ptr alipirea la calcan ai bevoie de acordul notarial al vecinului.

Il ai?
Da. Am certificatul de urbanism: nu exista retrageri diferite de cele din legislatia nationala.
Cat despre alipirea la calcan, nu e cazul. M-am gandit sa pozitionez casa in zona unde terenul are o latime de aprox. 19-20 m.

#6
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
De ce nu "fugi" cu casa mai departe de strada ?

#7
Pressario

Pressario

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 01.09.2019

 vali, on 30 octombrie 2019 - 16:43, said:

aș pune o baie între dormitoare. poate nu vrei să audă ăla micu ce îi faci maică-sii Posted Image

Pozitia celor 2 dormitoare si a livingului este gandita astfel incat acestea sa beneficieze de o cat mai mare expunere sudica.

#8
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004
mie imi place desenul casei, impartirea e ok, suprafetele in regula...

ce as face eu in plus - dupa ce sufar acum stand la bloc - sunt spatii de depozitare. o camara, o debara. de fapt visul meu cel mai mare e garaj/magazie cu intrare directa in casa, dar asta e mai complicat. dar tot as face in interior un spatiu dedicat pt depozitare.

#9
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Nu-ti fa casa la strada, zgomot, praf, acces facil al hotilor,.... Un spatiu verde in fata ferestrelor face minuni, mai ales vara cand te coci de caldura emanata de asfalt.

#10
Pressario

Pressario

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 01.09.2019

 pasilla, on 30 octombrie 2019 - 16:51, said:

De ce nu "fugi" cu casa mai departe de strada ?

De fapt, chiar sunt nevoit "sa fug" cu casa mai departe de strada (vre-o .... 35-40 m ).

Attached Files



#11
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,144
  • Înscris: 19.05.2005
Cred ca nu e clar, dar dreptunghiul ala de la strada e alta parcela, nu casa, terenul are un culoar lat de 6 m ca intrare, daca am inteles corec. Parca e un teren din Aroneanu pe care l-am vazut la vanzare.

#12
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009
ar fi util sa ai iesire directa din bucatarie, spre curte sau terasa, sa-ti fie mai usor atunci cand faci vara un gratar sau mananci in aer liber, in curte - ma refer la carat vase, tacamuri, ingrediente.
si nu mi se pare deloc o idee inteleapta sa ai open-space living cu bucataria, in primul rand spatiul foarte mare care trebuie incalzit, in al doilea rand mirosuri de mancare gatita care se vor duce in restul casei pe hol, fum de tigara (daca ai musafiri care fumeaza) - oricat de buna ar fi hota, zgomot de vase, conversatii sau muzica ce se pot auzi spre dormitoare, etc.
poate ca ar fi utile niste usi glisante intre bucatarie si living, pe care sa le poti inchide cand se gateste si le tii deschise in restul timpului.

ai masina ? unde va fi parcata ?

#13
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
De inversat CT cu bucataria cumva.
Si de gandit bine la intrari.
De ex. eu am ceva similar si 80% se circula pe usa de terasa din living. Nu ma cauta nimeni la intrarea oficiala, toata lumea stie ca, daca sunt acasa, am usa deschisa la terasa :)

Aia cu usile glisante la Bucatarie e buna. Am si eu. Dupa o masa, cari totul in bucatarie, tragi usa si in living e curat, poti continua distractia cu musafirii.

#14
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 corinadaniela, on 30 octombrie 2019 - 17:10, said:

ar fi util sa ai iesire directa din bucatarie, spre curte sau terasa, sa-ti fie mai usor atunci cand faci vara un gratar sau mananci in aer liber, in curte - ma refer la carat vase, tacamuri, ingrediente.

Si ca sa nu traversezi casa cu gunoiul din bucatarie la ghena/tomberon

#15
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,344
  • Înscris: 21.06.2019
Total aiurea , dar rau de tot .
Daca se cere alinierea frontului stradal , asta este .
Partiul este total aiurea , mai rau ca un apartament de bloc , dispunerea camerelor aiurea de tot , nu se tine cont de faptul ca un perete este la strada .....

#16
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,543
  • Înscris: 30.07.2007
Imi pare rau sa constat ca unii dau sfaturi fara sa citeasca ce a scris initiatorul sau, mai rau, nu inteleg ce a scris acesta.
Ca prima remarca, utilitatile vor fi scumpe, avand in vedere cei 31+...adica aproape 40 de metri de trasee.

#17
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Ce s-a zis despre rocada bucatarie/living - ar fi utila dar nu mori fara. Eu am cum e in plan, ies pe terasa dintr-un hol care e mai apropiat de living decat de bucatarie si nu e o tragedie.

Gandeste-te bine la dimensiunile bailor, eu le am exact asa ca tine, ba chiar mai mici cu vreo 10cm. Mie mi se par super practice, usor de intretinut, etc dar nu putini mi-au spus ca-s diabolic de mici.

Usile glisante la bucatarie sunt deja figurate pe schita, vad. In functie de ce solutie alegi s-ar putea chiar sa fie etansa sau aproape etansa bucataria.

#18
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 20.05.2013
Nu pare OK planul :
1. Casa nu se face exact pe hotar - trebuie lasat un spatiu - cam 1 m - e in legislatie
2. ferestre spre vecin poti pune doar cu acordul lui scris
3. Nu pune latura casei la strada - ce faci daca se largeste drumul

Impartirea pare ok, doar plasarea pe tered nu pare OK, si nici ferestrele de la baie si dresing nu sunt OK, doar daca le faci dintr-un material prin care nu se vede, dar permit trecerea luminii.

Edited by unknown_35, 30 October 2019 - 20:09.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate