Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Caut splitter semnal satelit

Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta
 Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...
 Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai
 Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?
 

Cui ne adresăm când poliția nu-și face treaba?

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#19
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,344
  • Înscris: 21.06.2019

View PostHotSafari, on 24 octombrie 2019 - 18:19, said:

......

Pentru masinile parcate aiurea eu m-am gandit sa trec peste ele, efectiv. Daca soferii nu au bunul simt de a-mi lasa spatiu sa trec, eu voi păși pe ele, pur și simplu.
Tu vei putea face chiar puscarie , daca scapi dupa bataie ...

#20
HotSafari

HotSafari

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 04.08.2018
@warchilde
Multumesc pentru completari. Nu ai definit exact ce inseamna "mai sus" din constructia "depui plangere mai sus".
Intrebarea pe care nu ai inteles-o din partea mea voi să spună de fapt asta:
Cum pot cuantifica faptul că reacția mea de a mă adresa Parchetului nu este exagerată?
Tu ai oferit anterior un criteriu bun. 30 de zile măcar pentru un răspuns. Mai sunt și altele?

View PostNaijax, on 24 octombrie 2019 - 18:23, said:

In cazul asta poti depune plangerea la judecatoria pe raza careia s-a intamplat intamplarea

Treaba cu trecutul peste masinile parcate aiurea NU recomand
Intri la vandalism - in cazul asta te gasesc in max. 7 zile
Asta e - CSF ? NCSF
Ar fi vreo problema daca nu am domiciliul stabil acolo?
Mă întreabă cineva unde stau și cum stau?

Vandalismul dacă e infracțiune ajunge în instanță.
Acolo și vreau să ajung, că altfel nu se pot lua măsuri, aparent.
În instanță un judecător cu capul pe umeri când va vedea că am făcut 100 de plângeri prealabile și nimeni n-a mișcat un deget va considera reacția mea rezonabilă.
Eu ca eu, dar gândește-te că sunt femei cu copii în căruț care sunt nevoite să meargă pe banda 1 pentru că trotuarul e ocupat.
Și asta se întâmplă la ordinea zilei, nu există riscul să nu se găsească acolo mașini parcate pe trotuar.

Poate măcar un sticker pe parbriz? Hmm...

View Post3matrix, on 24 octombrie 2019 - 18:23, said:

Tu vei putea face chiar puscarie , daca scapi dupa bataie ...
Păi poate ajung unde trebuie și fac un proiect de lege frumos cu Livu și-l punem în aplicare când iese. :)))

Edited by HotSafari, 24 October 2019 - 18:28.


#21
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015

View Postsilesax, on 24 octombrie 2019 - 18:14, said:

initiator, depune plangerile la parchet la procurorul de serviciu

Faci plangere si o trimiti la  parchet prin posta,cu confirmare de primire,nu la procurorul de serviciu fiindca probabil nui convine un dosar in plus.
In momentul in care cineva semneaza de primirea plicului de la tine,automat i se da numar de inregistrare si apoi e trimisa pentru solutionare la institutia competenta.
Sunt de parere sa trimiti plangere la parchetul unde se intampla nemultumirile tale.

#22
HotSafari

HotSafari

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 04.08.2018
Mulțumesc frumos tuturor pentru intervențiile utile!
O să continui pe calea procedurală și normală a lucrurilor.
Plec la drum cu prezumția de bună credință a autorităților statului.

Încă.

#23
warchilde

warchilde

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 24.09.2007

View PostHotSafari, on 24 octombrie 2019 - 18:19, said:

Exact primele rânduri mă interesau, bravo, mulțumesc! Deci la parchet e treaba.
Cum identific Judecatoria de care apartin? Eu am domiciliul stabil (din buletin) intr-un judet, insa problemele sunt in alt judet. Am avut viza de flotant cat am fost student, acum nu mai am.
Nu, nu la parchet e treaba. Acolo e exclusiv treaba de plangeri penale. Ajungi la parchet doar daca depui plangerea corect, cu dovada depunerii si nu reactioneaza nimeni. Moment in care poti sa le faci politistilor plangere penala, dar n-o sa obtii nimic.

Nu are treaba judecatoria de care apartii la domiciliu, plangerea se depune la judecatoria in a carei circumscriptie s-a intamplat sau se intampla problema. Pentru a o identifica, intri aici http://portal.just.r...umscriptii.aspx

LE: scuze, acum am vazut ca mi-ai raspuns. Depui plangere mai sus, se referea la organul ierarhic superior. Nu se rezolva nici aici nimic, faci plangere penala la parchet impotriva celor lipsiti de reactie. Treaba e ca doar o sa-i deranjezi putin, procurorii lucreaza cu politistii si nu-i sanctioneaza pentru mai nimic, o dau ca au mult de munca, sunt putini oameni, de asta n-au facut nimic, nu de lene, doamne fereste Posted Image)

Mult mai mult succes o sa ai impotriva politistilor locali, politistii de la cercetari penale nu-i suporta pe locali si abia ii asteapta pe plangeri din astea, sa le manance ficatii Posted Image))

Cu reactia exagerata, e subiectiv. Eu depun o plangere, mai fac diverse cereri privind stadiul de solutionare al plangerii mele, mai mai duc pe la politie, il sun pe politist, etc (dar eu cu asta ma ocup, oamenii cu alte profesii probabil n-au atat timp pentru lucrurile astea) si daca dupa cateva din astea nu se intampla nimic, trec la nivelul urmator.

Edited by warchilde, 24 October 2019 - 19:27.


#24
HotSafari

HotSafari

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 04.08.2018
Deci: plângerea la poliție poate fi de orice natură.
Obțin număr de înregistrare, aștept un timp rezonabil, solicit audiență, aștept un timp rezonabil, iar dacă tot nu se întâmplă nimic, fac plângere penală împotriva polițiștilor la parchet pentru abuz în serviciu.
E clar.

Mulțumesc și pentru încurajare! :)

#25
warchilde

warchilde

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 24.09.2007
La politie da, la parchet sunt doar plangeri penale.
Numar de inregistrare daca o depui personal, eu as recomanda faxul pentru ca ai confirmare de primire si nu iti mai bati capul cu toti simpaticii care nu vor sa-ti dea nr de inregistrare.

#26
HotSafari

HotSafari

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 04.08.2018
Cred că n-am mai văzut un fax de când eram copil, încă se mai folosește?! God help us..
Oricum, mulțumesc pentru sfaturi!
Te poftesc și pe celălalt topic al meu. :)))
https://forum.softpe...-administrativ/

#27
warchilde

warchilde

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 24.09.2007
ehee, la astia in parchete si la politie, cine are fax e Dzeu :))). In instante si la parchete au mai inceput sa descopere emailul anul asta, dar doar prin unele parti din tara. La politie inca nu a aparut aceasta descoperire epocala :))
cand le zic ca am fax pe email, ca draq a mai vazut un fax cum zici si tu :)))), se minuneaza toti ce draq e ala fax pe email :))

#28
Anca12

Anca12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,260
  • Înscris: 12.04.2008
Mai, HotSafari, nu te supara ca iti spun ce impresie faci, cel putin mie.

Am impresia ca esti un tip cu mult timp liber, pisalog si cu probleme de adaptare.

Mai era una, anii trecuti la TV, profesoara, prin parlament, cu ochii tot timpul invinetiti.

Esti tanar, cauta sa traiesti mai relaxat, ce este asa grav ca ai fost injurat si ca vecinii parcheaza pe unde pot si ei, ce treaba ai sa fii tu justitiarul cartierului in care esti flotant?

Te-ai dat de gol ca esti gata sa fii antisocial, sa pasesti peste obstacole fizice, poate piezi autocontrolul si ajungi unde nu te gadeai.

#29
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostAnca12, on 24 octombrie 2019 - 21:08, said:

ce este asa grav ca ai fost injurat si ca vecinii parcheaza pe unde pot si ei, ce treaba ai sa fii tu justitiarul cartierului in care esti flotant?
Ce parere ai depre cei care parcheaza in usa supermarketului, dar despre cei care  folosesc, fara drept,  locurile pentru persoane cu dizabilitati, ori depre cei care isi pun masina pe trei locuri de parcare (pe motiv ca nu vor masinile zgariate) ?

#30
Anca12

Anca12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,260
  • Înscris: 12.04.2008
Nu este cazul de fata, mai simplu, mai omenesc.

Aceia sunt bizoni, o fac pe grozavii, intradevar, blocheaza pe alti soferi si aprovizionarea, pompierii etc.

Initiatorul zice de parcari pe strada, nimic ostentativ la acei vecini, poate din lipsa de alte posibilitati, nu stiu.

Eu nu am zis ca spiritul civic este superfluu, ci doar ca cel care se vrea justitiar nu face impresie grozava.

Edited by Anca12, 24 October 2019 - 21:41.


#31
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Politia nu se preocupă sau nu ar trebui sa se preocupe de injurii si de parcări pe loc nepermis.


#32
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,755
  • Înscris: 30.07.2006

View PostHotSafari, on 24 octombrie 2019 - 17:33, said:


Cât timp ar trebui să aștept ca să pot spune că aceste instituții nu-și fac treaba?
Ai rabdare sa rezolve cazul Caracal si vor trece si la parcarile tale.

#33
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
@ initiator

Esti student si poate ar trebui sa afli:
- pe lumea asta sunt lucruri foarte importante si lucruri putin importante. (minore)
- organismele Statului pun treburile in ordinea importantei, si se ocupa in ordine de cele foarte importante, importante, etc.

E bine ca iti pui niste intrebari, dar problemele ridicate de tine fiind putin importante comparativ cu altele, iar Administratia Publica avand o dimensiune limitata,  te-ai transformat intr-un reclamagiu de lucruri putin importante (vezi si alte topicuri deschise de tine). Asa esti vazut.
E bine ca semnalezi niste anomalii sau obiceiuri proaste, dar nu e bine ca vrei sa tot insisti facand multiple reclamatii sau dand in judecata pentru chestii minore- iti pierzi timpul, viata si banii- si nu v ei  mai fi luat in serios.

Iti dau un sfat:
- Pentru a ajunge in topul mondial in orice domeniu (stiintific,artistic,ingineresc,sportiv) iti trebuie 10.000 de ore de studiu in acel domeniu, adica 10 ani.
- Gandeste sau afla ce chemare/pasiune ai, si fa asta ! (nu mai insista pe lucrurile minore)

Edited by Quantum, 25 October 2019 - 08:53.


#34
HotSafari

HotSafari

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 04.08.2018

View PostAnca12, on 24 octombrie 2019 - 21:08, said:

Mai, HotSafari, nu te supara ca iti spun ce impresie faci, cel putin mie.
Am impresia ca esti un tip cu mult timp liber, pisalog si cu probleme de adaptare.
Mai era una, anii trecuti la TV, profesoara, prin parlament, cu ochii tot timpul invinetiti.
Esti tanar, cauta sa traiesti mai relaxat, ce este asa grav ca ai fost injurat si ca vecinii parcheaza pe unde pot si ei, ce treaba ai sa fii tu justitiarul cartierului in care esti flotant?
Te-ai dat de gol ca esti gata sa fii antisocial, sa pasesti peste obstacole fizice, poate piezi autocontrolul si ajungi unde nu te gadeai.
Îți respect opinia, dar te asigur că e fundamentată doar pe aparențe și pe o interpretare foarte subiectivă.
Sunt inginer, lucrez, am multe pe cap, iar într-o zi mă îndreptam spre casă de la serviciu, mergând pe trotuar, pe jos.
Deodată un nene cu o mașină trage în fața mea, trecând razant și parcând 4 m pe trotuar, eu fiind nevoit să mă feresc, să-l ocolesc și să fiu cu ochii în 4 la mișcările lui, eu pieton și pe trotuar.
Suntem chiar în vestul sălbatic? Chiar nu mai e nicio limită? Nici pe trotuar nu mai sunt în siguranță? I-am atras atenția omului și el a început să mă amenințe, să mă înjure și să se îndrepte agresiv către mine. Am sunat la 112, el s-a speriat și a fugit. Poliția a venit, nu l-au mai găsit, am făcut plângere DOAR pentru injurii, pentru amenințări și alte cele nu am timp de umblat prin tribunale, că sunt lucruri mai complexe și nu stăpânesc elementele penale.
În contextul ăsta eu zic că am fost extrem de temperat și de stăpân pe sine, căci puteam face mai multe.
Dacă ție ți se pare că asta e lipsă de ocupație, bine, mie nu. Aș dori o amendă și un permis suspendat pentru asemenea cretini, de exemplu.

Cealaltă problemă: nu mă interesează unde parchează vecinii, mă interesează că în drumurile mele pe care le parcurg pe jos, ajung la un moment dat la o porțiune de trotuar acoperită 100% preț de 50 de metri de mașini parcate, cel mai probabil ale diverșilor angajați ai firmelor din împrejurimi.
În fața locurilor respective este gard, nu ai pe unde trece, mașinile sunt parcate oblic însă ajung cu spatele circa jumătate de metru pe banda 1.
Eu, ca pieton, pentru a putea să-mi continui drumul, trebuie să intru pe banda 1, la aproape un metru. Șoferii mă claxonează, trec tiruri, autobuze cu oglinzi cât casa pe lângă mine, curentul de aer mă învârte, sar pietre, sunt în pericol, șoferii nu se așteaptă să vadă oameni mergând pe banda lor.
Trec femei cu copii în căruț pe șosea, că e ocupat trotuarul, nu mai zic de mine, că poate-s mai sprinten.
Oare chiar suntem ultimii handicapați de oameni de nu suntem în stare să parcăm corect? Ne-o fi chiar așa lene să mergem 100 de metri pe jos ca să parcăm în alt loc amenajat?
Să-mi pun eu viața în pericol în fiecare zi pentru niște retardați care nu înțeleg niște concepte simple de genul "trotuar"?
Nu, scuză-mă, nu suport lucrurile astea, de-a justițiarul cartierului te poți juca tu acasă la tine, eu îmi apăr drepturile și vreau să trăiesc într-o țară normală, în care să se respecte niște reguli.

Dacă am semnala toți măcar o neregulă pe care o vedem, am ajunge departe, dar sunt oameni ca tine care spun "lasă, dom'le că merge și așa, ce dacă parchează aiurea? ce dacă sare lumea la tine pe stradă? fii și tu mai relaxat" și societatea se învață în maniera asta. Copiii tăi vor fi educați de tine în maniera asta și uite așa ajungem la dracu' să ne ia.

Ia hai să nu mai tolerăm noi niciun șmecher și nicio acțiune dintr-asta ilegală, ce zici? Ia hai să sancționăm noi toți nenorociții care se cred mai presus de lege.
Ia hai să ne educăm copiii cum trebuie, să le spunem că șpaga nu e ok, să nu mai ducă la școală cadouri aiurea la profesori, să le spunem că "fondul clasei" trebuie asigurat de școală, că de-aia e instituție de stat, să le explicăm că fiecare dintre noi avem niște îndatoriri față de societate, că nu-i ok să aruncăm gunoaie pe drumuri, că trebuiesc respectate niște norme de conviețuire, că nu trebuie să-i îngrădești drepturile celuilalt (la o bună circulație, de exemplu).

Dacă ție ți se par chestiunile astea triviale și ai impresia că eu mă plictisesc, ok, mie nu mi se pare. Aș dori cel puțin o amendă și pentru acei gherțoi, dacă nu cumva mașini ridicate și duse.

Aș dori o poliție care să acționeze când văd nereguli, aș dori o țară normală, lasă-mă să fac pașii către ceea ce-mi doresc dacă tu nu ești în asentimentul meu, măcar.

View PostQuantum, on 25 octombrie 2019 - 08:44, said:

@ initiator

Esti student si poate ar trebui sa afli:
- pe lumea asta sunt lucruri foarte importante si lucruri putin importante. (minore)
- organismele Statului pun treburile in ordinea importantei, si se ocupa in ordine de cele foarte importante, importante, etc.

E bine ca iti pui niste intrebari, dar problemele ridicate de tine fiind putin importante comparativ cu altele, iar Administratia Publica avand o dimensiune limitata,  te-ai transformat intr-un reclamagiu de lucruri putin importante (vezi si alte topicuri deschise de tine). Asa esti vazut.
E bine ca semnalezi niste anomalii sau obiceiuri proaste, dar nu e bine ca vrei sa tot insisti facand multiple reclamatii sau dand in judecata pentru chestii minore- iti pierzi timpul, viata si banii- si nu v ei  mai fi luat in serios.

Iti dau un sfat:
- Pentru a ajunge in topul mondial in orice domeniu (stiintific,artistic,ingineresc,sportiv) iti trebuie 10.000 de ore de studiu in acel domeniu, adica 10 ani.
- Gandeste sau afla ce chemare/pasiune ai, si fa asta ! (nu mai insista pe lucrurile minore)
Nu mai sunt student, iar mie îmi pare că dacă dai în judecată pe cineva ești luat puțin mai mult în serios decât înainte.
Nu prea are sens ce spui tu. Îmi pierd credibilitatea dacă ajung la tribunal? Eu cred că lucrurile prind contur și devin mult mult mai serioase.
Citește ce-am scris mai sus și poate re-evaluezi, cum spunea nea' Traian.
Pasiuni am destule și am tot ce-mi trebuie, ba chiar mai mult decât aș merita poate, slavă Domnului, însă eu zic că dacă în Germania unde am și lucrat un timp, aș fi văzut (ceea ce nu s-a întâmplat vreodată) niște mașini care mă forțează pe mine să intru în coliziune cu alți participanți la trafic, cred că într-un minut era poliția la fața locului și rezolva treaba.

Hai să ne facem fiecare treaba și să vedem unde ajungem. Aș putea pleca din mârlănia asta de țară mâine, cu primul zbor, dar mai trag nădejde că se mai poate schimba ceva.
Ne trebuie doar mentalitatea potrivită.
Mulțumesc pentru sfaturi!

Edited by HotSafari, 25 October 2019 - 11:13.


#35
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View PostHotSafari, on 25 octombrie 2019 - 11:12, said:

Nu prea are sens ce spui tu.
Scuze, n-am vrut sa te supar.
Uneori o dau in bara rau de tot.

#36
florynsv

florynsv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,050
  • Înscris: 09.08.2009
Eu zic sa faci altceva la aia cu masinile care parcheaza aiurea ca sa se cuminteasca, ceva inofensiv, ungele cu cacat!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate