Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...
 Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...
 Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Subscriptii

Cat ar costa acest poster, se poa...
 Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...
 

Uriașii - mit sau realitate preistorică?

* * - - - 5 voturi
  • Acest subiect este blocat Acest subiect este blocat
645 răspunsuri în acest subiect

#19
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 26.782
  • Înscris: 01.02.2014

 karax, on 24 octombrie 2019 - 11:52, said:

daaaa si liderul lor absolut , pavel corut , va salva lumea cu fulgerul albastru
Tot forumu asta adunat nu are capacitatile mentale ale lu corut
sezi bland carase....

Editat de I2O, 24 octombrie 2019 - 11:56.


#20
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 122.850
  • Înscris: 07.02.2003

 heart_of_ice, on 24 octombrie 2019 - 11:02, said:

Uriaşii — mit sau realitate preistorică ?
Mit.

#21
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 21.841
  • Înscris: 14.10.2017

 I2O, on 24 octombrie 2019 - 11:55, said:

Tot forumu asta adunat nu are capacitatile mentale ale lu corut
sezi bland carase....
cineeee? trepanatul ala rasist? ce studii are el in afara de a fi lucrat pe vremuri pe la serviciile de informatii?

#22
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 19.140
  • Înscris: 17.05.2016

 heart_of_ice, on 24 octombrie 2019 - 11:41, said:

din care rezulta că în urmă cu mult timp pe pământ era o compoziție a aerului de 50% oxigen (posibil înainte de potop), ulterior făcându-se un experiment într-o seră cu 50% oxigen, tot ce a fost plantat în sera respectivă, a luat proporții uriașe! Posted Image

Respira tu 50% oxigen  Posted Image

#23
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 26.782
  • Înscris: 01.02.2014

 karax, on 24 octombrie 2019 - 11:58, said:

cineeee? trepanatul ala rasist? ce studii are el in afara de a fi lucrat pe vremuri pe la serviciile de informatii?
Stai cuminte ca nu ai capacitatile necesare sa il caracterizezi pe corut

Editat de I2O, 24 octombrie 2019 - 12:00.


#24
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 21.841
  • Înscris: 14.10.2017

 I2O, on 24 octombrie 2019 - 11:54, said:

De ce oamenii incearca sa faca noi rase de animale?
ca sa poata manca ...insa in maxim 100 de ani noi vom ajunge la suprematie cu ingineria genetica si vom construi noi organe, perfectionate , care ne vor permite sa ne alimentam cu energie electrica direct din retele si sa avem substantele necesare fara sa mai ai complicatul ciclu krebs.....asta daca nu cumva suprematia informatica ne va transforma direct in software de calculator si locuitori ai metaversului. cred ca daca citeste pavel corut postul asta se da singur cu capul de pereti

 I2O, on 24 octombrie 2019 - 12:00, said:

Stai cuminte ca nu ai capacitatile necesare sa il caracterizezi pe corut
aoleo...da cine e pavel corut asta? un rasist care nu are alt argument pentru rasismul lui decat ca "aia e diferiti si e cu bani"....tin sa il anunt ca africanii si alte natii asiatice au diversitate genetica mai mare ceea ce duce la sanse mai mari de a avea genii

Editat de karax, 24 octombrie 2019 - 12:02.


#25
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 122.850
  • Înscris: 07.02.2003

 heart_of_ice, on 24 octombrie 2019 - 11:41, said:

Păi concluzia autorului articolului, este că oamenii aveau inițial statura de 3 metri! Compoziția aerului era într-adevăr diferita înainte de potop față de cea din prezent... mi-aduc aminte de un studiu pe anumite fragmente, din care rezulta că în urmă cu mult timp pe pământ era o compoziție a aerului de 50% oxigen (posibil înainte de potop), ulterior făcându-se un experiment într-o seră cu 50% oxigen, tot ce a fost plantat în sera respectivă, a luat proporții uriașe! Posted Image
Tampenii in cascada cu pretentii...
1 - 50% oxigen inseamna distrugere in masa prin oxidare nu mai zic ce se intampla la fulgere. Concentratia maxima de oxigen pe Pamant a fost in carbonifer de 30% dupa care a scazut.
2 - Plantele nu au treaba cu oxigenul, deci minciuna de gradinita cu serele. Oxigenul este un produs al florei bacteriene primitive si vegetatiei abundente nu un precursor al plantelor mari ha ha ha...
3 - sistemul osos la antropoizilor (stramosii omului modern) nu e sustenabil la asa o inaltime. Evident nici cel circulator, nici muscular... de fapt nimic.
4 - potopul e doar o poveste, nu te mai comporta ca si cum ar fi un fapt stiintific.

Editat de andreic, 24 octombrie 2019 - 12:08.


#26
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 26.782
  • Înscris: 01.02.2014

 karax, on 24 octombrie 2019 - 12:02, said:

ca sa poata manca ...insa in maxim 100 de ani noi vom ajunge la suprematie cu ingineria genetica si vom construi noi organe, perfectionate , care ne vor permite sa ne alimentam cu energie electrica direct din retele si sa avem substantele necesare fara sa mai ai complicatul ciclu krebs.....asta daca nu cumva suprematia informatica ne va transforma direct in software de calculator si locuitori ai metaversului. cred ca daca citeste pavel corut postul asta se da singur cu capul de pereti


aoleo...da cine e pavel corut asta? un rasist care nu are alt argument pentru rasismul lui decat ca "aia e diferiti si e cu bani"....tin sa il anunt ca africanii si alte natii asiatice au diversitate genetica mai mare ceea ce duce la sanse mai mari de a avea genii
Si de unde stii tu ca extraterestrii nu se hranesc cu oameni,la fel cum facem noi cu animalele din ferme sau din salbaticie?

Nu stii tu cine-i pavel corut,nu are rost sa iti explic
In ceea ce priveste geniile negre...ma faci sa rad copios,vezi in ce hal e africa si pe urma mai vorbim de genii africane

#27
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.576
  • Înscris: 12.02.2008
Io kre ca atunci cand pamintu' din rotund a devenit plat , ca l-a facut dumniezo cu sicitoarea, s-au marit si oaminii, de aia au aparut uriesii astia...

#28
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 21.841
  • Înscris: 14.10.2017

 I2O, on 24 octombrie 2019 - 12:07, said:

Si de unde stii tu ca extraterestrii nu se hranesc cu oameni,la fel cum facem noi cu animalele din ferme sau din salbaticie?

Nu stii tu cine-i pavel corut,nu are rost sa iti explic
In ceea ce priveste geniile negre...ma faci sa rad copios,vezi in ce hal e africa si pe urma mai vorbim de genii africane
pentru ca e un sistem ineficient. de ce dracu sa mananci cand ai putea avea alt sistem ce nu lasa deseuri precum mancarea ? plus ca e ineficient ca timp si resurse epuizate. adica epuizezi gaz si resurse energetice ca sa prepari mancarea cand pe viitor am avea convertirea prin transmutatie direct in elementele necesare vietii din orice , spre exemplu din tarana pe care o tintesti in acceleratoare si o desfaci in particule pe care le rearanjezi , astfel avand elementele necesare vietii. in felul asta nu distrugi nici atmosfera si procesul de ingerare a substantelor e mult mai simplu , pentru ca pe viitor astfel de elemente necesare se vor livra prin ,sa zicem, nanoroboti , ce le vor duce direct la celule. sau s-ar putea crea geluri ce pot duce prin piele substantele. sau stomacul ar avea o linie de transfer care duce substantele la celule ....oricum astea sunt toate posibilitati.....
animalele necesita zeci de chestii pana la a fi servite pe masa ....
am citit destul pavel corut incat sa stiu exact cine e
africa e asa pentru ca ei au de suportat si un altfel de climat ....mai conteaza si altceva in afara de IQ la dezvoltare ...

#29
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 68.700
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

ulterior făcându-se un experiment într-o seră cu 50% oxigen, tot ce a fost plantat în sera respectivă, a luat proporții uriașe! Posted Image   
Hmmm...
Trebuia sa ia foc la concentratia aia de oxigen...
Plus ca plantele au nevoie de CO2, oxigenul il consuma doar noapte - ar fi fost otravite.

Sigur experimentul a fost fake, sau autorul articolului pe care l-ai citit nu sta bine cu matematica ( majoritatea ziaristilor se incurca la zerouri... )

#30
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.551
  • Înscris: 12.11.2011

 andreic, on 24 octombrie 2019 - 11:56, said:

Mit.

Pe ce te bazezi, ai citit măcar articolul?!

 Jammalan-the-Prophet, on 24 octombrie 2019 - 11:59, said:

Respira tu 50% oxigen  Posted Image

Am citat din memorie, e posibil să mă înșel, însă ideea era că s-a descoperit această concentrație în niște fragmente (nu mai țin minte exact ce fel de fragmente erau), și oricum noi vorbim aici despre o altă configurație a planetei și a ecosistemului...

 andreic, on 24 octombrie 2019 - 12:03, said:

Tampenii in cascada cu pretentii...
1 - 50% oxigen inseamna distrugere in masa prin oxidare nu mai zic ce se intampla la fulgere. Concentratia maxima de oxigen pe Pamant a fost in carbonifer de 30% dupa care a scazut.
2 - Plantele nu au treaba cu oxigenul, deci minciuna de gradinita cu serele. Oxigenul este un produs al florei bacteriene primitive si vegetatiei abundente nu un precursor al plantelor mari ha ha ha...
3 - sistemul osos la antropoizilor (stramosii omului modern) nu e sustenabil la asa o inaltime. Evident nici cel circulator, nici muscular... de fapt nimic.
4 - potopul e doar o poveste, nu te mai comporta ca si cum ar fi un fapt stiintific.

De ce sunt tâmpenii, că așa ai decretat d-ta?! Tu te raportezi la ecosistemul actual al planetei, însă nu știm exact cum era acesta în urmă cu mult timp...

#31
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 19.140
  • Înscris: 17.05.2016

 heart_of_ice, on 24 octombrie 2019 - 12:55, said:

Am citat din memorie, e posibil să mă înșel, .

f f f probabil

#32
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.929
  • Înscris: 08.01.2018
Exista vreun muzeu cu astfel de schelete ? :)....

#33
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.551
  • Înscris: 12.11.2011

 eiffel, on 24 octombrie 2019 - 12:32, said:

Hmmm...
Trebuia sa ia foc la concentratia aia de oxigen...
Plus ca plantele au nevoie de CO2, oxigenul il consuma doar noapte - ar fi fost otravite.

Sigur experimentul a fost fake, sau autorul articolului pe care l-ai citit nu sta bine cu matematica ( majoritatea ziaristilor se incurca la zerouri... )

Am spus că am citat din memorie, nu mai țin minte exact cum a decurs acel experiment, dacă s-a plecat direct cu concentrația respectivă sau s-a mărit treptat, nu mai țin minte detalii, am prezentat din memorie ce am putut să-mi amintesc...

 jimi91, on 24 octombrie 2019 - 12:59, said:

Exista vreun muzeu cu astfel de schelete ? :)....

Cică ar fi o conspirație pe tema asta... :)

#34
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 19.140
  • Înscris: 17.05.2016

 heart_of_ice, on 24 octombrie 2019 - 13:02, said:

Am spus că am citat din memorie, nu mai țin minte exact cum a decurs acel experiment, dacă s-a plecat direct cu concentrația respectivă sau s-a mărit treptat, nu mai țin minte detalii, am prezentat din memorie ce am putut să-mi amintesc...

Si nu ar fi fost mai bine sa iti amintesti detaliile si apoi sa postezi?
https://www.publish....i/pdf/bi9560494

#35
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 26.782
  • Înscris: 01.02.2014

 karax, on 24 octombrie 2019 - 12:18, said:


pentru ca e un sistem ineficient. de ce dracu sa mananci cand ai putea avea alt sistem ce nu lasa deseuri precum mancarea ? plus ca e ineficient ca timp si resurse epuizate. adica epuizezi gaz si resurse energetice ca sa prepari mancarea cand pe viitor am avea convertirea prin transmutatie direct in elementele necesare vietii din orice , spre exemplu din tarana pe care o tintesti in acceleratoare si o desfaci in particule pe care le rearanjezi , astfel avand elementele necesare vietii. in felul asta nu distrugi nici atmosfera si procesul de ingerare a substantelor e mult mai simplu , pentru ca pe viitor astfel de elemente necesare se vor livra prin ,sa zicem, nanoroboti , ce le vor duce direct la celule. sau s-ar putea crea geluri ce pot duce prin piele substantele. sau stomacul ar avea o linie de transfer care duce substantele la celule ....oricum astea sunt toate posibilitati.....
animalele necesita zeci de chestii pana la a fi servite pe masa ....
am citit destul pavel corut incat sa stiu exact cine e
africa e asa pentru ca ei au de suportat si un altfel de climat ....mai conteaza si altceva in afara de IQ la dezvoltare ...
Când Omu alb se ocupa de administrarea Africii toți era înfloritor și strălucea chiar daca acolo clima era nasoala,când ai revenit negri la cârma sa înnegrit iar și a revenit foamea și razboiu...
Toți se rezuma la iq caraxe...totul

#36
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.954
  • Înscris: 13.07.2011
Numarul uriasiilor pe aceasta planeta este limitat, pentru ca pur si simplu este o mutatie genetica, la fel cum exista oameni elefant, oameni maimuta si asa mai departe. In general jucatorii de basket sunt mari de la varste fragede, mult peste marimea normala a colegiilor astfel ca parintii ii duc la sporturi precum basket sau handball unde inaltimea lor este un punct forte. Jucatorii de basket nu cresc pentru ca sar toata ziua, mituri care se spuneau in trecut (sau stai atarnat toata ziua de un batator de covoare ca sa vezi ce o sa cresti).

Cel mai mare om care nu este un mit, este Robert Wadlow, care a avut 2,72m inaltime. Actual turcul Sultan Kösen este cel mai inalt om de pe planeta cu 2,51. Pe langa asta toti uriasii au avut probleme de sanatate (chit ca vorbim de oase, chit ca vorbim de organe), lucru care dovedeste ca uriasii nu sunt normali si ca genetica lor a suferit niste mutatii.

Editat de business11, 24 octombrie 2019 - 13:13.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate