Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Concediu crestere copil Germania(paternal)

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
SarajeVo

SarajeVo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 298
  • Înscris: 12.05.2010
Buna ziua! De ~2 saptamani am plecat in Germania insa ieri am primit veste ca sotia este insarcinata.
Daca se poate va rog frumos sa imi spuneti ce vechime trebuie sa am in cadrul muncii aici pentru a obtine in viitor un eventual paternal, dat fiind faptul ca sotia va veni aici si initial va merge la scoala,se exclude faptul ca ea sa intre in campul muncii.
Multumesc!

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
In Romania trebuie sa ai venituri impozabile (din salarii sau asimilate salariilor) cel putin 12 luni
In Germania nu stiu

#3
pacapaca

pacapaca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 28.07.2017
Cred ca cel mai bine citesti legislatia muncii din Germania. Uite un prim link http://www.bamf.de/E...ngeld-node.html

#4
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
Elterngeld (=parental) primesti indiferent daca ai lucrat sau nu. Elterngeld primeste doar unul dintre parinti si se calculeaza in functie de castigurile din ultimele 12 luni de zile.

Daca spre exemplu sotia doreste sa primeasca Elterngeld, atunci se calculeaza ce castiguri a avut in ultimele 12 luni inainte de nastere. Banuiesc ca suma o sa fie 0 €, astfel ca statul iti plateste suma minima de 300€ ca si Elterngeld. Persoana care primeste acest ajutor nu are voie sa lucreze mai mult de 30 de ore pe saptamana atat timp cat primeste Elterngeld (maxim 14 luni dupa nastere), trebuie sa locuiesc cu copilul in aceasi locuinta si sa ai mutatia in Germania.

#5
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008

View Postbusiness11, on 23 octombrie 2019 - 12:14, said:

Elterngeld (=parental) primesti indiferent daca ai lucrat sau nu. Elterngeld primeste doar unul dintre parinti si se calculeaza in functie de castigurile din ultimele 12 luni de zile.

Daca spre exemplu sotia doreste sa primeasca Elterngeld, atunci se calculeaza ce castiguri a avut in ultimele 12 luni inainte de nastere. Banuiesc ca suma o sa fie 0 €, astfel ca statul iti plateste suma minima de 300€ ca si Elterngeld. Persoana care primeste acest ajutor nu are voie sa lucreze mai mult de 30 de ore pe saptamana atat timp cat primeste Elterngeld (maxim 14 luni dupa nastere), trebuie sa locuiesc cu copilul in aceasi locuinta si sa ai mutatia in Germania.
as mai adauga  ca 14luni e defapt 12luni (sotia)+ 2luni(sotul)
ce e prezentat aici e Basis Elterngeld.

#6
mediasick

mediasick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,122
  • Înscris: 21.08.2017
castigi mai mult daca ramai in ro

#7
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008

View Postmediasick, on 23 octombrie 2019 - 17:31, said:

castigi mai mult daca ramai in ro
castigi considerabil mai mult ca in ro. conditia este sa lucrezi, nu sa stai pe tusa. si da ai cheltuile mai mari dar ai si serviciile/calitatea aferenta

#8
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011

View Postmediasick, on 23 octombrie 2019 - 17:31, said:

castigi mai mult daca ramai in ro

Posibil dar si cand are nevoie copilul prin spitale, policlinici, doctori si rahaturi (doamne fereste) iti smulgi parul din cap ca nu ai plecat in Germania de unde copilul beneficiaza de asigurare completa de la nastere si spitalele la ei sunt ca hotelurile la noi. Si sa nu ma incep sa povestesc despre educatie, sistem de invatamant si viitorul lui in general.

Sistemul este bine gandit, ca s-au saturat si nemtii de lenesi care stau toata viata acasa si traiesc din Hartz4. In urma cu 30 de ani castigai mai bine daca statea acasa decat la munca, s-au trezit si ei 30 de ani mai tarziu ca sistemul este pur si simplu abuzat la maxim.

Edited by business11, 24 October 2019 - 09:39.


#9
quantico2708

quantico2708

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 15.07.2008
din cate am inteles eu ca si pe mine m-a interesat subiectul :

- din primesti 85% din veniturile nete timp de 2 ani .Cu conditia sa fi avut venituri 12 luni din ultimii 2 ani .  Ori tu ori sotia . Ai voie sa te muti in Germania in acesti 2 ani dar nu ai voie sa muncesti . (cel care primeste acesti 85% nu are voie)

- sau ceri din Germania si primesti ce au spus colegii .

-daca tu ai avut un venit mai mare, iei tu CCC din Ro , o pui pe sotie sa isi faca un PFA .....si lucrezi prin acest PFA . Poate chiar in Germania . S-ar putea sa nu fie legal dar nici nu o sa renunti la drepturile tale doar pentru ca te-ai mutat in alta tara .

#10
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

 SarajeVo, on 23 octombrie 2019 - 11:21, said:

Buna ziua! De ~2 saptamani am plecat in Germania insa ieri am primit veste ca sotia este insarcinata.
Daca se poate va rog frumos sa imi spuneti ce vechime trebuie sa am in cadrul muncii aici pentru a obtine in viitor un eventual paternal, dat fiind faptul ca sotia va veni aici si initial va merge la scoala,se exclude faptul ca ea sa intre in campul muncii.
Multumesc!

In primul rand felicitari!!
Pentru Elterngeld se ia in calcul venitul persoanei pentru care se face cererea din ultimele 12 luni. Daca sotia ta nu a muncit deloc in acest timp in DE atunci primeste suma minima de 300€ parca. Daca ceri tu Elterngeld atunci nu poti munci mai mult de 30h/saptamana. Suma primita variaza intre 60-75% din venitul net obtinut in ultimele luni.

Tu ce muncesti in DE? Castigi bine? Cat de sigur e jobul? Una e sa fii inginer sau medic, alta e sa ai ceva job sezonier. Tinand cont de ce urmeaza trebuie multa stabilitate si sitguranta la locul de munca.

Cand iti aduci sotia in DE suna imediat la casa de asigurari de sanatate de care apartii sa o incluzi si pe ea pe asigurarea ta. E esential si obligatoriu. In sarcina are nevoie de unele vitamine, vacinuri, controale si toate costa enorm daca nu esti asigurat.
Dupa ce vine sotia, mergeti impreuna si cautati un spital unde sa nasca. La orice spital cu sectie de Geburtshilfe se organizeaza o data pe luna prezentari cu dotarile spitalulul dpdv al camerelor, aparaturii, si al personalului. Poti sa mergi la orice spital doresti, indiferent ca-i mic si necunoscut sau mare si celebru. E liber pt oricine si asigurarea de sanatate deconteaza tot.
De indata sau de dinainte de a ajunge sotia trebuie sa isi gaseasca un medic ginecolog. Cauta din timp, nu toti au locuri libere pt noi paciente.

Cam astea sunt esentiale, daca mai e ceva de intrebat intreaba pur si simplu.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate