Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...

Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...
 Ipad Pro & Air 2024

Service si revizii reprezentanta

Ati returnat produse pe aliexpres...

Certificate de nastere digitale
 Fitbit sau huawei band ?

Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...
 

O intrebare iesita din comun la o camera cu inalta umiditate

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
Lupulcelrau

Lupulcelrau

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 26.02.2017
Salut,

Imi fac o camera de acvarii, da stiu e ceva iesit din comun, ideea e ca in camera vor fi acvarii de la 20 pana la 500 litri, cat incape plus multe altele care au legatura cu apa, deci inevitabil va fi apa pe jos pe pereti uneori, umiditate crescuta in aer, chiar daca acvariile vor fi acoperite pentru reducerea umiditati tot va fi mult va zic din experienta, am pe parcursu la  2-3 ani nr acvariilor se invart in jurul cifrei de 20 plus minus, pe unde am stat in chirie ba era gresie pe jos si era ok de strans apa cu mopu, sau parchet unde am improvizat ceva si am cumparat un fel de linoleu din dedeman care a stat pe unde erau acvariile si stiam ca va fi posibila cadere de apa pentru a strange apa mai usor cu mopu si a nu provoca paguba, daca va intrebati, apa cade pe jos la schimbu de apa, esti mai neatent cu galeata, furtunul sau mai somnoros oricum cade apa.
Anu trecut la vechea locatie iarna pe peretele din camera unde erau acvariile care era comun cu o magazie a facut de sus pana jos mucegai, cu tot ca aeriseam cam juma de ora seara si 10 -15 min dimineata plus ca aveam bagat un dezumidificator in priza, cred ca mergea degeaba ca nu aduna apa in vasu de colectare, m-am uita peste tot poate are vreun sigiliu pe vreun filtru ceva, l-am intors pe toate partile, n-am gasit nimic, am pus link cu modelul de dezumidificator - https://mediagalaxy....pd/UMDDHF22CEL/

Camera - va avea 12mp cu o fereastra mare (in acte e trecuta ca dormitor)
-gresie obligatorie pe jos
-va fi chiuveta si sifon in pardoseala plus ma gandesc ca tocul usi din pardoseala sa fie inaltat ca nu cumva sa iasa apa pe hol, ca cine stie Posted Image

Eu in afara de gresie care stiu ca sa pune in baie alceva nu stiu, de aceia intreb, sunt acuma ceva materiale care sunt anti umiditate si evident anti mucegai
Am mai dat search pe google si am gasit si asta   https://casasidesign...de-caldura.html

Va rog sa raspunde-ti la subiect. Multumesc!

#2
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,795
  • Înscris: 04.01.2018
Stiu pe cineva ce avea vreo 10 acvarii intr-o camera de apartament, nu mi s-a parut ca e umezeala crescuta acolo, nu am vazut nici mucegai sau apa pe jos.

#3
Lupulcelrau

Lupulcelrau

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 26.02.2017
Din postul de privitor acvariile par mai mult ca un bibelou, dar nu e asa, apa cade inevitabil cand faci schimb de apa care se face obligatoriu odata pe saptamana, adica scoti 10-20-30% din apa acvariului, o arungi si bagi alta
Poti face un sistem in care sa automatizezi, dar pana atunci tot galetile si furtunele sunt mai la indemana.
Am pus si link de pe youtube sa va face-ti o idee - [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/R1UKGK5bgvY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Spor

#4
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,737
  • Înscris: 07.02.2011

 Lupulcelrau, on 17 octombrie 2019 - 19:52, said:

...
la vechea locatie iarna pe peretele din camera unde erau acvariile care era comun cu o magazie a facut de sus pana jos mucegai,
...
Ca raspuns la problema ta: trebuie sa izolezi peretii comuni cu incaperi neincalzite sau la exterior.
Se recomanda izolarea pe exterior.

Edited by costeld69, 17 October 2019 - 20:20.


#5
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,795
  • Înscris: 04.01.2018

 Lupulcelrau, on 17 octombrie 2019 - 20:13, said:

Din postul de privitor acvariile par mai mult ca un bibelou, dar nu e asa, apa cade inevitabil cand faci schimb de apa care se face obligatoriu odata pe saptamana, adica scoti 10-20-30% din apa acvariului, o arungi si bagi alta.
Probabil nu faci cum trebuie operatiunea, eu nu am vazut apa pe jos si nici tipul care avea acvariile nu mi-a zis ca se confrunta cu asemenea probleme. Mi-a zis ca sunt insa aparate care pot trata si filtra apa cu totul, incat nu mai e nevoie decat sa completezi din cand in cand cu putina apa, sa o inlocuiesti pe cea ce se evapora.

#6
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,071
  • Înscris: 09.09.2010
Tu tragi apa cu furtunul si gura?
Ca altfel nu imi explic cum poti sa faci belti de apa pe jos.

#7
Lupulcelrau

Lupulcelrau

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 26.02.2017
Am adugat o schita cu e pozitionata camera, casa va fi izolata

 costeld69, on 17 octombrie 2019 - 20:16, said:

Ca raspuns la problema ta: trebuie sa izolezi peretii comuni cu incaperi neincalzite sau la exterior.
Se recomanda izolarea pe exterior.

Dupa ce a zis tu ma trasnit intrebarea, in camera tehnica se baga incalzire? eu nu am mai auzit de asta va fi centrala pe peleti, nu am gaz acolo, plus va sta masina de spalt si uscator.

 Aldulescu, on 17 octombrie 2019 - 20:20, said:

Probabil nu faci cum trebuie operatiunea, eu nu am vazut apa pe jos si nici tipul care avea acvariile nu mi-a zis ca se confrunta cu asemenea probleme. Mi-a zis ca sunt insa aparate care pot trata si filtra apa cu totul, incat nu mai e nevoie decat sa completezi din cand in cand cu putina apa, sa o inlocuiesti pe cea ce se evapora.

O stii pe aia? "Cu cat stii mai putin cu atat te crezi mai expert", se aplica in orice domeniu Posted Image

Attached Files


Edited by Lupulcelrau, 17 October 2019 - 20:42.


#8
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,316
  • Înscris: 06.01.2007
Umiditatea nu poate fi controlata?
Eu cred ca da.

#9
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Ia un dezumidificator de marca buna, chiar daca te costa de 4 ori cat chinezariile, in timp ai sa economisesti.

#10
Lupulcelrau

Lupulcelrau

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 26.02.2017
Ideea e sa concep camera dinaninte ca in caz ca se va face condens, va fi umiditate crescuta, sau cine stie ce, sa nu se faca mucegai si lucrurile sa fie normale fara ca eu sa mai fac ceva, gen sa renovez camera ca nu am conceput-o de la inceput cum "trebuie".

Spor

#11
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Dezumidificatorul electric functioneaza, eu folosesc unul pentru uscat rufele chiar...poate cel pe care l-ai avut tu era defect.
Ventilatia cu recuperare de caldura e eficienta in a dezumidifica doar in sezonul rece, cand afara umiditatea absoluta in aer este foarte redusa.
Condens apare daca exista suprafete reci, de ex. pereti neincalziti, mai reci decat punctul de roua.

#12
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008

 Lupulcelrau, on 17 octombrie 2019 - 19:52, said:

Eu in afara de gresie care stiu ca sa pune in baie alceva nu stiu, de aceia intreb, sunt acuma ceva materiale care sunt anti umiditate si evident anti mucegai
Am mai dat search pe google si am gasit si asta   https://casasidesign...de-caldura.html
Rasina epoxidica !
Chiar daca pui gresie va trebuie sa faci o hidroizolatie la placa suport...rosturile gresiei nu sunt impermeabile!

#13
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,737
  • Înscris: 07.02.2011

 Lupulcelrau, on 17 octombrie 2019 - 20:39, said:

... in camera tehnica se baga incalzire?
...va fi centrala pe peleti, nu am gaz acolo,plus va sta masina de spalt si uscator.
Daca nu e pericol de inghet, poate n-ar fi necesar.
Dar avand in vedere ca e si uscator ar fi indicat sa bagi incalzire.

#14
Lupulcelrau

Lupulcelrau

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 26.02.2017

 Paz, on 17 octombrie 2019 - 20:45, said:

Ia un dezumidificator de marca buna, chiar daca te costa de 4 ori cat chinezariile, in timp ai sa economisesti.

Umidificatoru a mers luna decembrie non stop si tot ma uitam in vasu de colectare unde e apa? si pe pereti tot aparea mucegaiu Posted Image Posted Image

Ma gandesc ca mai mult ma ajuta o dracie din asta https://casasidesign...de-caldura.html , dar cine stie la cate chestii inutile se inventeaza in ziua de azi numai sa le cumperi, si in plus o gaura in perete degeaba Posted Image

 brawnie, on 17 octombrie 2019 - 20:50, said:

Rasina epoxidica !
Chiar daca pui gresie va trebuie sa faci o hidroizolatie la placa suport...rosturile gresiei nu sunt impermeabile!

Rasina epoxica se baga sub podea sau mai pe intelesu meu sub gresie?

#15
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,089
  • Înscris: 07.11.2006

 Lupulcelrau, on 17 octombrie 2019 - 19:52, said:

Salut,

Imi fac o camera de acvarii, da stiu e ceva iesit din comun, ideea e ca in camera vor fi acvarii de la 20 pana la 500 litri, cat incape plus multe altele care au legatura cu apa, deci inevitabil va fi apa pe jos pe pereti uneori, umiditate crescuta in aer, chiar daca acvariile vor fi acoperite pentru reducerea umiditati tot va fi mult va zic din experienta,

Io nu-mi pot inchipui ce drac de pesti ai care scot apa afar din acvarii.
Tot din experienta,cu siguranta nu asa de vasta ca a ta,iti zic ca o camera de acvarii se poate tine mai uscata decat desertul Sahara.Cu conditia sa nu tii delfini in acvarii,care sa sara toata ziua dintr-un acvariu intr-altul.

#16
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Nu mi se deschide linkul dar daca e vorba de cel de mai sus cu ventilatorul, ala nu o sa-ti dezumidifice camera. Nu exista alternativa la dezumidificator. Poate decat o hala mare ca sa aiba unde sa se iimprastie umezeala.

#17
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,316
  • Înscris: 06.01.2007

 Lupulcelrau, on 17 octombrie 2019 - 20:47, said:

Ideea e sa concep camera dinaninte ca in caz ca se va face condens, va fi umiditate crescuta, sau cine stie ce, sa nu se faca mucegai si lucrurile sa fie normale fara ca eu sa mai fac ceva, gen sa renovez camera ca nu am conceput-o de la inceput cum "trebuie".

Spor
Okay.
Pai hai s-o gandim inginereste.
In primul rand, presupun ca ai experienta cu astfrel de camera, altfel nu aduceai in discutie.
Deci.. masaoara umiditatea(relativa) cu un higrometru sa vedem cum stam.
Inchizi camera timp de o moapte, reglezi temperatura sa stea constanta peste noapte si dimineata masori umiditatea.
De-aici plecam.
Daca e de 100%, e nasol. Insamna ca temperatura apei e mai mare decat temperatura ambianta. Eu nu stiu la ce temperatura cresc pestii astia in acvariu, dar daca e necesara o temperatura mai mare decat cea ambianta, atunci apa se va evapora intr-un ritm constant, dependent de suprafata totala de evaporare a tuturor acvariilor si de diferenta de temperatura, dar si de temperatura insasi.
Toata asta va crea umiditate 100% care se va depune automat pe peretii camerei, daca nu faci ceva cu ea.
Daca dezumidifici, tre sa te asiguri ca instalatia de dezumidificare suporta fluxul de apa de la evaporare.

Okay..
Daca umiditatea e sub 100%, atunci tre sa retii regula de aur. 10 grade celsius in plus inseamna scaderea umiditatii la jumate. Implicit scaderea cu 10 grade celsius inseamna dublarea umiditatii.

Adicatelea.. Daca ai peretii cu 10 grade mai reci decat mediul si ai umiditate de 50%, insamna ca vei face condens. Sunt niste grafice, cauta si tu pe net ca nu le stiu pe derost, dar sunt niste grafice care-ti arata umiditatea relativa a aerului functie de temperatura, la o anumita cantitate de apa existenta in aer.


Temperatura ambianta o masori cu un termometru normal. Temperatura peretelui o masori cu un termometru cu infrarosu.
Verifica diferentele de temperatura pe care le ai in incapere. Vezi unde-i mai rece pe timp de iarna. Acolo vei avea probleme cu condensul.
Dar, daca n-ai 10 grade diferenta (izolare termica suficienta) si poti tine umiditatea in camera in jurul a 50% insamna ca nu vei avea probleme deloc cu condensul.

Umiditatea de 50% o poti tine prin controlul temperaturii din acvariu (mai jos decat in camera), sau prin dezumidificare (cu un dispozitiv)
Fluxul de dezumidificare il poti obtine prin calcul, gasesti pe net tabele cu viteza de evaporare functioe de temperatura apei si tempetratura mediului. Tabele sau formule empirice.
Apoi dezumidificatorul il alegi functiode de aceast specificatie.


Eu zic ca se poate, nu tre sa faci sauna acolo. Sunt totusi niste acvarii, nu e sauna. Banuiesc ca pestii aia nu stau in apa de 60 de grade. La 60 de grade deja poti gati somonul deci... banuiesc ca-i vrei vii.

totul tine de controlul temperaturilor care, nu se face chiar asa de costisitor la o camera mica.
Si tre sa-ti bati oleaca capul cu intelegerea fenomenelor de evaporare, condens, umiditate relativa. etc..
Asta insamna sa fii iubitor de pesti. Hobbysmul cere dedicare.

Edited by maccip, 17 October 2019 - 21:27.


#18
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,071
  • Înscris: 09.09.2010
Acuma serios. Tu cat ai de gand sa investesti in camera asta a acvariilor.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate