Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Vacanta in Bulgaria 2020 (Cand, cum, unde?)

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
159 replies to this topic

#37
thomasdivx

thomasdivx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 315
  • Înscris: 01.11.2006

View Postslai, on 20 iunie 2020 - 07:28, said:

Tx. 5 nopți. Directbooking asta e un agregator de agenții? Asa pare, nu ca Booking, de locuri de cazare.
Colegule, eu am mers cu directboking de 6 ori, cu plaja de 5. La bulgari. Diferentele sunt de touroperatorul extern cu care colaboreaza, sunt mici insa.
Absolut nici o problema. Pretul e diferenta.
Nu lua 5 zile, e lastminute, ia 10.
E ciudat, toti cu masti,  farfurii impachetate, tot impachetat. Dezinfectant, manusi....
Da' te obisnuiesti. Incet.
Vacante placute!

#38
Vulpoiul-Jhon

Vulpoiul-Jhon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,460
  • Înscris: 01.03.2016
E prima vacanță mai aproape de casă adica litoralul bulgăresc. Am trecut de dimi rapid prin vamă fără termometizare, fără declarații. Primul contact Varna, drăguț, apoi Nisipurile de aur, o mizerie de stațiune, cu străzi murdare cu asfalt spart. O trecere rapidă cu mașina prin Albena de ajuns pentru o părere bună, apoi destinația finală White Lagoon Kavarna. Complex frumos, camere curate si maxim 30℅ grad de ocupare. Piscinele curate dar marea Neagră nu se compară nici pe departe cu marea Ionică. Deci prima impresie e că Lefkada e unică.

#39
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,891
  • Înscris: 22.12.2005
la white lagoon marea e cah.cah.sau asa era cadn am fost eu.era mai naspa ca la mamaia..
Lefkada..deh..vise..me too

#40
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,891
  • Înscris: 22.12.2005
Attached File  20200627_221605.jpg   543.64K   89 downloadsAttached File  20200628_000503.jpg   662.01K   85 downloads

#41
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Banuiesc ca stai la camping...sau ai gasit un hotel unde te primeste cu "fiara"? Posted Image...e foarte frumos cainele tau, totusi, lipseste ceva (cineva) din peisaj...n-ai gasit inca?
In plin sezon, cu cortul= 12Lv + masina= 6 Lv...total= 18 Lv adica   9 euro. Mai e ceva de platit in plus (curent, etc)?...sa ne spuna cineva cat e pretul la un camping de pe litoralul romansc (?)

Edited by danpet, 28 June 2020 - 09:02.


#42
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,891
  • Înscris: 22.12.2005
Am gasit o viluta.pretul e la fel ca n camping.
Pentru..."peisaj" ..doar ca la Emag.cu factura si garantie.si cel mai important:drept de retur 30zile(o trimit la ma-sa).accept si resigilate(cu usoare zgarieturi :) ).

Attached Files


Edited by foxbat, 28 June 2020 - 09:51.


#43
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,891
  • Înscris: 22.12.2005
Attached File  20200628_185635.jpg   377.12K   54 downloadsAttached File  20200628_201037.jpg   347.31K   50 downloadsAttached File  20200628_201059.jpg   412.27K   51 downloadsAttached File  20200628_200733.jpg   549.3K   46 downloads

#44
crisioana

crisioana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 03.04.2014

View PostVulpoiul-Jhon, on 27 iunie 2020 - 16:25, said:

E prima vacanță mai aproape de casă adica litoralul bulgăresc. Am trecut de dimi rapid prin vamă fără termometizare, fără declarații. Primul contact Varna, drăguț, apoi Nisipurile de aur, o mizerie de stațiune, cu străzi murdare cu asfalt spart. O trecere rapidă cu mașina prin Albena de ajuns pentru o părere bună, apoi destinația finală White Lagoon Kavarna. Complex frumos, camere curate si maxim 30℅ grad de ocupare. Piscinele curate dar marea Neagră nu se compară nici pe departe cu marea Ionică. Deci prima impresie e că Lefkada e unică.

Dacă se poate , mai multe detalii in legătura cu mâncarea, cum se prezintă barul de pe plaja , parcarea este sigura , cu plata?

#45
Zarath

Zarath

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 23.04.2020
Experiente cu vacante pe litoralul bg recente?
Cum se servește all inclusive-ul?
Probleme apărute în stațiune, pe drum sau în vamă?



#46
adrian234

adrian234

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 11.04.2006
Salutare,
Eu ma aflu de marți 23.iunie in Obzor la Hvd miramar club iar vineri pe 26 iunie cand s a deschis Rina del mar m am mutat la acesta si stau pana duminica pe 5 iulie !
Drumul pana aici a fost foarte lejer,daca in aceasta perioada ma depaseau poate 50 de masini cu numar de Romania ,acum nu am vazut nici una , Omv ul de pe autostrada spre Varna liber,doua mese ocupate pe terasă....
Am plecat din București pe la 07 15 ,vama trecuta in 15 minute pe la 08 ,dupa ce am completat 3 declaratii date de ei chiar daca le am spus ca am si eu unele completate de acasa , au spus ca nu sunt bune! Hotelurile pline aproape in totalitate de romani ,acum sa fie maxim 70 familii in cele 2 hoteluri ,liber la masa,sezlonguri la discretie,plaja libera,angajati mult mai draguti ca in anii trecuti.
Dezinfectanți peste tot, curatenie se face,dar mai depinde si de turisti cat de atenti sunt in general.Angajatii poarta masca si manusi unii mai uita pentru scurt timp dar in general este bine.
La masa esti servit de catre angajati cu ce doresti ,stai in spatele unei dungi desenate pe podea si comanzi
La Reina salatele legumele ,branzeturile,fructelesi prajiturile se pot lua si de catre turisti.
Desi nu mai este abundenta din anii trecuti iar hotelul pare ca nu si a deschis toate facilitățile, faptul ca este curat si putini turisti iti da curaj ca vei pleca sanatos acasa!


#47
Zarath

Zarath

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 23.04.2020
Turiștii sunt obligați să poarte mască în interiorul hotelului?

#48
adrian234

adrian234

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 11.04.2006
Nici un turist nu poarta mască, o parte din turiștii noi vin cu mască la recepție  dar renunță repede la ea. La Omw când am platit si am intrat echipat regulamentar, se uitau bulgarii la mine ca si cum as fi deja bolnav !
La cat de putini turisti sunt in hotel șansele sunt mici de a te contamina !
Astăzi am făcut o plimbare prin centrul Obzorului si era așa de liber ,multe magazine inchise ,era o plăcere sa te plimbi !



#49
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,891
  • Înscris: 22.12.2005

View Postadrian234, on 30 iunie 2020 - 21:35, said:

Nici un turist nu poarta mască, o parte din turiștii noi vin cu mască la recepție  dar renunță repede la ea. La Omw când am platit si am intrat echipat regulamentar, se uitau bulgarii la mine ca si cum as fi deja bolnav !
La cat de putini turisti sunt in hotel șansele sunt mici de a te contamina !
Astăzi am făcut o plimbare prin centrul Obzorului si era așa de liber ,multe magazine inchise ,era o plăcere sa te plimbi !

lasa parerile" pe langa" si respecta legea.
"turistii" de care vorbesti nu dau 2 bani pe tine.
been there ( fix acolo, Obzor). cum imi puneam masca imediat o puneau si bulgarii( de la magazin, peco, restaurant). asta daca nu o aveau deja.

View PostZarath, on 30 iunie 2020 - 16:38, said:

Turiștii sunt obligați să poarte mască în interiorul hotelului?

scuza ma. ai luat BAC-ul sau esti in cei 40 %?( am vazut statistica in ziar astazi )

View PostZarath, on 29 iunie 2020 - 21:19, said:

Experiente cu vacante pe litoralul bg recente?
Cum se servește all inclusive-ul?
Probleme apărute în stațiune, pe drum sau în vamă?

nu stiu , la "Tarc" nu servesc. poate incerci si tu.

#50
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009

View PostZarath, on 30 iunie 2020 - 16:38, said:

Turiștii sunt obligați să poarte mască în interiorul hotelului?

Confirm legii, da. A redevenit obligatorie purtarea măștii în spatiile publice închise, în Bulgaria. Foarte rău că unii și alții aleg sa n-o poarte...efect de turma, dar în sens/înțeles negativ...
https://www.google.c...ovid-19-1326986


#51
DeuxEx

DeuxEx

    Dark Matter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 11.11.2007
In afara de booking si directbooking, ce alte site-uri serioase recomandati unde as putea "vâna" o oferta last minute?

#52
Vulpoiul-Jhon

Vulpoiul-Jhon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,460
  • Înscris: 01.03.2016

View Postcrisioana, on 29 iunie 2020 - 15:39, said:

Dacă se poate , mai multe detalii in legătura cu mâncarea, cum se prezintă barul de pe plaja , parcarea este sigura , cu plata?
Curătenia domneste in acest resort. Nu vezi pe nimeni (ospătari, supervizori, receptioneri, barmani, cameriste) fără mască si mănusi. Amabilitate maximă, dacă stăteam privind de pe balcon si trecea pe alee cineva din personal mă saluta. Mâncarea foarte diversificată, 3 parcări mari din care una subterană fără plată, 6 baruri, 10 piscine din care 2 infinity. Am mai spus pe forum că am avut plătite 4 zile de paște care s-au reprogramat acum, altfel nu aș fi mers la all inclusive. Parcă nu mă simteam in largul meu cu atâta politete, să stau pe șezlong si cum ridicam mâna in sus să vină barmanul să mă intrebe ce beau!!! Eu sunt mai ”maidanez” de felul meu si prea multe plecăciuni îmi fac rău. Prefer sălbăticia plajelor grecesti si croazierele de acolo.

#53
acroscad

acroscad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 30.11.2004

View PostVulpoiul-Jhon, on 27 iunie 2020 - 16:25, said:

apoi destinația finală White Lagoon Kavarna

Ne spui te rog care e atmosfera in resort, care sunt regulile referitoare la virus, mai ales la masa ?

Am vrea sa ajungem acolo in 2 saptamani si ma intereseaza sa stiu daca si ce reguli "anti covid" au adoptat.

Edited by acroscad, 04 July 2020 - 20:56.


#54
Vulpoiul-Jhon

Vulpoiul-Jhon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,460
  • Înscris: 01.03.2016

View Postacroscad, on 04 iulie 2020 - 20:54, said:

Ne spui te rog care e atmosfera in resort, care sunt regulile referitoare la virus, mai ales la masa ?
In postarea anterioară din 01 iulie cred că am spus aproape totul. E un resort sigur din toate punctele de vedere, tot personalul poartă masca si manusi, dezinfectant e din 10 in 10m, alcool gârlă!!! La masă esti servit de personalul restaurantului, nu-ti bagi tu nasul in cazanele de mâncare, furculite, linguri, servetelele se aduc direct la masă, în schimb pentru paharul de vin te deplasezi tu. La piscină si la plajă vine barmanul la tine. Asta in conditiile in care in perioada mea erau ocupate cred 40-50 camere din 400. Cred că 80% erau români, multe masini de CT, TL, PH, DB restul unguri. Bulgari 0. Nu e deschis decât in corpurile de clădiri de 4 stele, corpul de 5 stele nu era nimeni, iar in corpul de 3 stele din parc era cazat personalul.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate