Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

Vacanta in Bulgaria 2020 (Cand, cum, unde?)

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
159 replies to this topic

#1
DeuxEx

DeuxEx

    Dark Matter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 11.11.2007
Dupa un concediu reusit in 2019 la HVD Club Bor, in vara lui 2020 planuiesc sa revin pe litoralul bulgaresc. Bugetul meu este undeva la 700 de euro(+/-) pentru 2 adulti si un copil, iar durata sejurului va fi undeva intre 5-7 nopti.
Din pacate, la HVD Club Bor preturile sunt duble fata de cel platit de mine in vara (2650 lei in vara lui 2019 vs 4252 lei la ora actuala pentru un sejur in 2020).
Prin urmare, am cateva intrebari:
1. cat de mult fluctueaza preturile si care este cea mai buna perioada pentru a face o rezervare?
2. ce hoteluri (cu sistem all-inclusiv/ultra-all inclusive) recomandati? Ce facilitati au aceste hoteluri?
3. ce statiuni recomandati? ce obiective turisitice se gasesc in apropierea acestor statiuni?
4. ce alte recomandari aveti pentru o vacanta reusita in Bulgaria?

Acest topic se poate folosi pentru a posta orice intrebare si orice informatie legata de un concediu pe litoraul bulgaresc in 2020.

#2
Cousteau

Cousteau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,362
  • Înscris: 25.04.2007
N-am intalnit sa se dubleze de la an la an in aceleasi conditii de cazare si in aceeasi perioada decat daca in anul anterior era fara masa inclusa fata de anul urmator. Cauta alta varianta si fii atent la ce se ofera. Succes!
p.s. Poate in 2019 au avut deschiderea si pretul a fost promotional? Sa fii atent si la limita varstei copilului pentru care nu se plateste.

#3
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Nu ai spus varsta copilului. Dupa o anumita varsta,copilul nu mai are gratuitate sau reducere! Nici eu n-am intalnit asa un salt de pret,nici macar in Ro. Acum 5 ani, la acelasi hotel din Venus,unde mergeam de cativa ani, exact aceleasi conditii,in loc de 800Lei cat platisem ultima data, au urcat la 1350Lei...Asta a fost momentul in care am mers pentru prima data in Bulgaria, iar de atunci, in fiecare an, numai BG.

Edited by danpet, 15 October 2019 - 07:08.


#4
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,809
  • Înscris: 22.12.2005

 DeuxEx, on 14 octombrie 2019 - 23:40, said:

Dupa un concediu reusit in 2019 la HVD Club Bor, in vara lui 2020 planuiesc sa revin pe litoralul bulgaresc. Bugetul meu este undeva la 700 de euro(+/-) pentru 2 adulti si un copil, iar durata sejurului va fi undeva intre 5-7 nopti.
Din pacate, la HVD Club Bor preturile sunt duble fata de cel platit de mine in vara (2650 lei in vara lui 2019 vs 4252 lei la ora actuala pentru un sejur in 2020).
Prin urmare, am cateva intrebari:
1. cat de mult fluctueaza preturile si care este cea mai buna perioada pentru a face o rezervare?
2. ce hoteluri (cu sistem all-inclusiv/ultra-all inclusive) recomandati? Ce facilitati au aceste hoteluri?
3. ce statiuni recomandati? ce obiective turisitice se gasesc in apropierea acestor statiuni?
4. ce alte recomandari aveti pentru o vacanta reusita in Bulgaria?

Acest topic se poate folosi pentru a posta orice intrebare si orice informatie legata de un concediu pe litoraul bulgaresc in 2020.

imi pare rau dar Bg nu este pentru all inclusive.
statul la "tarc" este novic.
Iti recomand sa mergi in Rodopi . E de vis.  Zona Devin, de ex

#5
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
La prima cautare in Sunny Beach (am fost de 2 ori, imi place):
https://bulgaria.dir...7&vc1=10&sort=p
...Poate nu stiai acest site, care are preturi mai mici decat booking, dar fara "anularea rezervarii gartuita" si plata in avans. Eu numai cu ei am mers de 5 ani si a fost totul perfect (pana acum) Posted Image
Am pus la intamplare: perioada "plin sezon" de pe 20 Iulie, 7 nopti, 2 adulti si 1 copil de 10 ani, All Inclusive. La 4 stele=721E (Planeta & Aqua Parck)...la 3 stele=529E (Calypso)...Early Booking -25%.
Gasesti multe informatii pe net, pe "****" si altele...Daca mergi cu masina:
https://forum.softpe.../page__st__2826

PS: foxbat, ai vrut sa spui "nociv" Posted Image...tu, care mergi in salbaticie, cu cainele, cu cortul, normal ca nu agreezi All.Incl. dar nu toti oamenii sunt la fel...Unii sunt comozi, le place sa fie serviti, sa nu spele vasele,etc Posted Image..In BG nu e obligatoriu All. Incl.

PS2: Initiator, odata cu rezervarea, poti sa platesti si o asigurare "travel, family" (cam 50Lei/pers),care e medicala si "storno". Am luat-o mereu...mai bine s-o platesti degeaba, decat sa ai nevoie si sa n-o ai!

Edited by danpet, 15 October 2019 - 07:33.


#6
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Villa Chinka by Astor Garden Hotel, in extrasezon ci posibilitatea sa stai in apartament de 60 mp cu doar 1400 lei/noapte sau in apartament premium de 90 mp cu 1900 lei/noapte. Ai terasa, fort cu tunuri, dig ponton, golfulet, iar in 2-3 zile ai scapat si de grija banilor. Si ai si mic dejun continental inclus in pret :D .

Edited by spooky51, 15 October 2019 - 07:34.


#7
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007

 foxbat, on 15 octombrie 2019 - 07:03, said:


imi pare rau dar Bg nu este pentru all inclusive.
statul la "tarc" este novic.
Iti recomand sa mergi in Rodopi . E de vis.  Zona Devin, de ex
Rodopi,Devin, o fi superba, dar e la munte...Initiatorul (ca si mine), vrea la mare :)

 DeuxEx, on 14 octombrie 2019 - 23:40, said:

Dupa un concediu reusit in 2019 la HVD Club Bor, in vara lui 2020 planuiesc sa revin pe litoralul bulgaresc. Bugetul meu este undeva la 700 de euro(+/-) pentru 2 adulti si un copil, iar durata sejurului va fi undeva intre 5-7 nopti.
Din pacate, la HVD Club Bor preturile sunt duble fata de cel platit de mine in vara (2650 lei in vara lui 2019 vs 4252 lei la ora actuala pentru un sejur in 2020).
Prin urmare, am cateva intrebari:
1. cat de mult fluctueaza preturile si care este cea mai buna perioada pentru a face o rezervare?
2. ce hoteluri (cu sistem all-inclusiv/ultra-all inclusive) recomandati? Ce facilitati au aceste hoteluri?
3. ce statiuni recomandati? ce obiective turisitice se gasesc in apropierea acestor statiuni?
4. ce alte recomandari aveti pentru o vacanta reusita in Bulgaria?
1. In BG, in ultimii ani nu au fluctuat preturile,exceptie facand cazuri speciale, cand un hotel s-a modernizat,sau a capatat o stea in plus...Perioada, depinde de ce vrea fiecare. Noi am mers numai vara, numai la mare si numai in plin sezon (sfarsitul lui iulie).
2. Am mers numai la 3 stele...Am intalnit romani total dezamagiti de conditiile de la 4 stele (la unele hoteluri)...n-am vazut cu ochii mei, nu pot sa compar. Criteriile de alegere difera. Pe primul loc as pune scorul (nota din pararile clientilor)...8-9 e ok, apoi departarea de plaja (influenteaza pretul), zona...mai linistita sau mai animata. Nu in ultimul rand (poate primul), statiunea. Toate depind de preferintele fiecarei familii :)
3. Cum ziceam mai sus,depinde de preferinte (nu le stim).
4. Sa fiti corecti (respectati regulile de circulatie), civilizati si...s-aveti parte de vreme buna :)

#8
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Din fericire Bulgaria are o gramada de litoral, pentru toate gusturile. Eu prefer zonele mai putin atractive turistic (a nu se intelege Krapets, care a ajuns o Vama Veche), insa imi plac si statiunile in extrasezon, in mai sau octombrie Nisipurile de Aur de exemplu au inca viata si turisti in ele. In sezon nu vad de ce as sta acolo, faci plaja aliniat, te aliniezi la masa, mergi aliniat seara la plimbare ca in armata. In sezon imi plac plajele acelea unde iti cari sandvisul si berea dupa tine iar la plecare iti scoti punga de gunoi si mai strangi si ce mai gasesti prin jur, pentru ca in Bulgaria exista si genul acesta de plaje, nu trebuie sa mergi pana in Grecia ca sa vezi niste locuri superbe.

#9
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Un exemplu: cel mai ieftin sejur pe care l-am avut a fost in 2017, la hotel Silver (Chaika-langa Nisipurile de Aur): 3 stele, 9 nopti, All.Incl., 2 adulti + 1 copil 13 ani, parcare gratuita,piscina excelenta...532Euro (incluzand si asigurarea travel)...cam departe de plaja (800m) si cocotat la inaltime (asa e statiunea), dar putin sport nu strica.
Mereu am facut rezervarile in primavara (feb, mar, cel tarziu aprilie) pentru sfarsitul lui iulie, cu reducere de 10-15%, plata in avans (eventual in 2 transe)...directbooking.

Edited by danpet, 15 October 2019 - 08:24.


#10
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,596
  • Înscris: 29.12.2016
Este o diferenta foarte mare intre serviciile oferite de nemti in statiunea Albena, si serviciile oferite de bulgari in Sunny beach, Golden sands, Nessebar, Varna, Balcik, etc. Insa difera prin faptul ca Albena este o statiune linistita pe cand restul statiunilor mari se aseamana cu Mamaia, ai ce vizita si muzica rasuna noaptea destul de tare. Eu am fost in Albena la Vita park si de 2 ori la Ralitza superior. Restul statiunilor le-am vizitat numai cate o singura data. La Ralitza superior aveam inclusa si intrarea gratuita la Aqua park-ul din Albena, un parc superb. Plus spectacole seara si animatori la piscina in timpul zilei. Fiind la 800 metri de plaja beneficiati si de transport cu autocar gratuit din 30 in 30 de minute. La masa in Albena chiar si la hotelurile de 3 stele aveti 30-40 de feluri de mancare, spre deosebire de hotelurile din Nisipuri/Golden unde sunt maxim 6-8 feluri de mancare, trebuie sa ajungi la masa la ora de deschidere. Exista si restaurant pe plaja la Ralitza/Vita park, cu bratara poti intra acolo, mancarea si bautura este tot in regim all inclusive, iar sezlongurile sunt gratuite. Daca faceti drumul cu masina va recomand sa mergeti pe drumul asfaltat chiar de langa faleza (Mangalia-Balcik), privelistea este superba. De asemenea la intoarcere va recomand sa vizitati gradina botanica si castelul din Balcik. In Varna exista delfinariu...

Si eu am facut rezervarile din timp, maxim in luna ianuarie, cu 1-2 luni inainte de sezon preturile cresc substantial...
Personal recomand cazare in Albena si daca sunteti cu masina personala puteti vizita si Varna si Golden sands, sunt aproape...

https://www.primasol...erior.com/ro-ro

Edited by 2Unlimited, 15 October 2019 - 08:38.


#11
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Atentie: nu stiu de ce, dar pe booking se termina cam repede camerele, desi pe alte site-uri mai sunt disponibile (la aceleasi hoteluri). De asemenea, am remarcat ca pe directbook... la unele hoteluri, ofertele apar mai tarziu, dupa ianuarie,februarie...de-asta eu faceam rezervarile dupa februarie, martie.

Edited by danpet, 15 October 2019 - 09:00.


#12
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Referitor la variatia preturilor...m-am uitat acum, de curiozitate la hotelul Silver din Nisipurile de aur. Am setat exact aceleasi conditii din 2017 cand am fost acolo si rezultatul este ca...e exact acelasi pret: 500E pentru 9 nopti, 2 adulti+1 copil 13 ani, A.I, (fara asigurarea travel, platita suplimentar)...in concluzie, la acest hotel nu s-a schimbat pretul din 2017!
...La hotel Evropa (Europa) din Sunny Beach, unde am stat ultima oara in 2018 (putin mai scump...dar pe plaja, excelent), nu s-au afisat inca ofertele.
   Un loc care zic eu ca merita vazut, e POMORIE. Putin mai la sud de Nessebar, unde e plaja cu "nisip negru" si bazine cu apa sarata si namol...Am fost acolo :)

#13
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,596
  • Înscris: 29.12.2016
Interesati-va si la agentii. Sunt agentii direct partenere cu anumite hoteluri si acolo pretul este mai mic decat pe booking.com. Eu m-am obisnuit sa caut ofertele din timp. Nici bine nu s-a terminat vacanta de anul acesta din iunie si deja am inceput sa caut preturi pentru diferite hoteluri din Tunisia pentru 2020. Conteaza si perioada in care rezervati, si perioada in care mergeti.

#14
DeuxEx

DeuxEx

    Dark Matter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 11.11.2007
Copilul va avea 8 ani la momentul rezervarii (urmarisem perioada 29.06-05.07.2020). Nu stiu ce sa zic, poate varsta copilului sa dubleze preturile, desi anul asta gratuitate avea copilul intre 0-6 ani (vorbesc aici de HVD Club Bor) .

Eu as putea sa fac rezervarea oricand incepand cu aceasta luna. De aia nici nu ma grabesc, as astepta sa vad ce promotii baga bulgarii de sarbatori.

Deci, pe langa booking, mai avem si:
1. directbooking
2. ....

Edited by DeuxEx, 15 October 2019 - 12:51.


#15
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Eu am simtit diferenta de pret, la trecerea copilului de la 13 la 14 ani, varsta la care e considerat al 3-lea adult :) Unele hoteluri fac saltul de pret la 12 ani, altele la 14. Nu stiu la mai putin, ca noi doar de la 10 ani ai copilului am mers in BG.
Pentru cine vrea o statiune linistita, cu multa verdeata, cu preturi mici, la 6 km N de Varna, recomand Sfintii Constantin si Elena. Statiunea are toata apa calda din hoteluri de la izvoare termale, captate, care in final se varsa in mare, ridicand temperatura apei (in zona) cu cel putin 1 grad. Statiunea e un mare parc, are si o mare gradina botanica (vizitabila contra cost)...Am stat la hotel Gloria (3* ok) si am vazut veverite in copaci, in drum spre plaja (plaja cam departe-800m, dar drum orizontal) :)

#16
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018

 DeuxEx, on 15 octombrie 2019 - 12:47, said:

Deci, pe langa booking, mai avem si:
1. directbooking

E drept ca e de acum 5 ani, totusi...

https://calatoruldig...vacante-online/

#17
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,809
  • Înscris: 22.12.2005

 danpet, on 15 octombrie 2019 - 07:25, said:

La prima cautare in Sunny Beach (am fost de 2 ori, imi place):
https://bulgaria.dir...7&vc1=10&sort=p
...Poate nu stiai acest site, care are preturi mai mici decat booking, dar fara "anularea rezervarii gartuita" si plata in avans. Eu numai cu ei am mers de 5 ani si a fost totul perfect (pana acum) Posted Image
Am pus la intamplare: perioada "plin sezon" de pe 20 Iulie, 7 nopti, 2 adulti si 1 copil de 10 ani, All Inclusive. La 4 stele=721E (Planeta & Aqua Parck)...la 3 stele=529E (Calypso)...Early Booking -25%.
Gasesti multe informatii pe net, pe "****" si altele...Daca mergi cu masina:
https://forum.softpe.../page__st__2826

PS: foxbat, ai vrut sa spui "nociv" Posted Image...tu, care mergi in salbaticie, cu cainele, cu cortul, normal ca nu agreezi All.Incl. dar nu toti oamenii sunt la fel...Unii sunt comozi, le place sa fie serviti, sa nu spele vasele,etc Posted Image..In BG nu e obligatoriu All. Incl.

PS2: Initiator, odata cu rezervarea, poti sa platesti si o asigurare "travel, family" (cam 50Lei/pers),care e medicala si "storno". Am luat-o mereu...mai bine s-o platesti degeaba, decat sa ai nevoie si sa n-o ai!

Asa e.sa mergi in tarc e beton.
Oameni sunt la fel.2 maini.2 picioare
Un suflet.sau
..nu bafta,:)

 spooky51, on 15 octombrie 2019 - 08:19, said:

Din fericire Bulgaria are o gramada de litoral, pentru toate gusturile. Eu prefer zonele mai putin atractive turistic (a nu se intelege Krapets, care a ajuns o Vama Veche), insa imi plac si statiunile in extrasezon, in mai sau octombrie Nisipurile de Aur de exemplu au inca viata si turisti in ele. In sezon nu vad de ce as sta acolo, faci plaja aliniat, te aliniezi la masa, mergi aliniat seara la plimbare ca in armata. In sezon imi plac plajele acelea unde iti cari sandvisul si berea dupa tine iar la plecare iti scoti punga de gunoi si mai strangi si ce mai gasesti prin jur, pentru ca in Bulgaria exista si genul acesta de plaje, nu trebuie sa mergi pana in Grecia ca sa vezi niste locuri superbe.
Eu sunt fix unde zici.tu.vii?

Edited by foxbat, 15 October 2019 - 21:12.


#18
DeuxEx

DeuxEx

    Dark Matter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 11.11.2007
Daca vroiam plaja pustie, mergeam la Corbu sau la Gura Portitei... Merg la all-inclusive tocmai pentru ca merg cu pustiul si mergem sa ne distram, nu sa facem de mancare prin alte locuri.
Hai sa revenim la discutie - ce hoteluri recomandati?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate