Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Vacanta in Bulgaria 2020 (Cand, cum, unde?)

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
159 replies to this topic

#145
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006

 foxbat, on 11 septembrie 2020 - 07:53, said:

sa mai ierte. de cate ori am spus - ce cautati in mizeria de Sunny Bleach ? acolo e ghetou de englezi betivi.
mai sunt zone din astea - Albena, Nisipuri etc.

nu mai mergeti in zone de "mass turism" . servicii slabe si mizerie cat cuprinde.
sper sa rezolve cu masina..
Bine ca dai tu sfaturi din astea, asa s-au dus plaje ca Fichosa, Chernomorets sau Pasha Dere Posted Image

#146
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,884
  • Înscris: 22.12.2005
sa stii ca asa am crezut si eu. ca de la aia de au postat in hotnews and stuff.
pe de alta parte - am vazut cu ochii mei - calitatatea celor care au ajuns pe plajele" adevarate" e nesperat de ok. stii de ce ? locurile lasate curate de Dumnezeu atrag ..oameni curati.
In plus, nefiind "ftiza" manelistii nu gasesc nimic de facut si pleaca ( daca au ajuns deja ) si nu mai revin sau nu se duc:)

Mi-ai dat idei, nu cunosc toate numele alea :)
Respect!

#147
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
este obligatorie masca in bulgaria? ca mai bine merg pe acolo decat sa port nenorocita asta de masca pe bot la noi.

#148
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,864
  • Înscris: 25.01.2007
De o săptămână am înțeles ca e obligatorie în toată Bulgaria, nu doar în zonele mai afectate.

#149
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,884
  • Înscris: 22.12.2005

View Postrich1974, on 28 octombrie 2020 - 09:19, said:

este obligatorie masca in bulgaria? ca mai bine merg pe acolo decat sa port nenorocita asta de masca pe bot la noi.

da.si report pentru postul asta. daca nu te intereseaza de tine, de restul ar trebui. mai e si lege.

#150
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
haidi bre, ce sari atat in sus? dar dreptul meu de a respira cine mi-l respecta?

eu am intrebat despre bulgaria sa stiu daca ma duc.  ma intereseaza daca e obligatorie afara, ca inauntru stiu ca e, ca am fost acum o luna.

Quote

MĂSURI PE PLAN INTERN:
  • Toate persoanele care se află în spații publice închise (ex. mijloace de transport public, unități medicale și de sănătate, farmacii, magazine optice, centre naționale pentru probleme de sănătate publică, instituții administrative și alte locuri, în care sunt deserviți sau au acces cetățenii, gări feroviare și stații de autobuz, aeroporturi, stații de metrou, centre comerciale, biserici, mănăstiri, lăcașuri de cult, muzee și altele) sunt obligate să poarte o mască de protecție pentru față, de unică sau multiplă folosință, sau alte mijloace de acoperire a nasului și gurii (ex. batic, șal, vizieră și altele), utilizate conform recomandărilor;
  • Toate persoanele care se află în spații publice deschise aglomerate și în care este imposibilă păstrarea distanței fizice de 1,5 metri, sunt obligate să poarte o mască de protecție pentru față, de unică sau multiplă folosință, sau alte mijloace de acoperire a nasului și gurii (ex. batic, șal, vizieră și altele), utilizate conform recomandărilor;
  • prin raportare la aceste prevederi, „publice” sunt acele locuri care sunt deschise/accesibile pentru cetățeni și/sau care sunt destinate utilizării publice;
  • Excepții cu privire la obligațiile prevăzute anterior sunt permise pentru clienții localurilor de alimentație publică și localurilor unde sunt consumate băuturi; pentru practicanții de sport în spații închise și deschise, pe perioada activității fizice; participanții la manifestările științifice, briefing-uri, conferințe de presă și seminarii, pe durata intervenției, cu respectarea distanței fizice de 1,5 metri față de ceilalți participanți; participanții (prezentatori și oaspeți) la emisiunile televizate, cu respectarea distanței fizice de 1,5 metri față de ceilalți participanți; pentru copiii de până la 6 ani;
  • măsura distanțării fizice este aplicată între persoanele care se află în locuri publice deschise (parcuri, străzi, stații de autobuz), cu excepția situației în care aceste persoane fac parte din aceeași familie/gospodărie.

dupa cum scrie aici, vad ca nu e obligatorie decat acolo unde e aglomerat.

Edited by rich1974, 29 October 2020 - 10:21.


#151
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
Da, e obligatorie, de acum câteva zile.
https://www.google.c...l-tarii-1388912

#152
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
https://medicalxpres...sy-outdoor.html

tocmai, ca nu se intelege. mai sus e un citat de pe situl ministerului de externe iar in link e un articol.

#153
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
De parca ar fi prima data când site-ul MAE e neactualizat...

Când a fost faza cu obligativitatea purtarii măștii peste tot în aer liber, în Turcia, MAE a postat informația după câteva zile bune. Deci...

Știrea cu masca obligatorie în Bulgaria (în toate spatiile deschise) a fost difuzata și la TV, la știri.

Edited by corinadaniela, 29 October 2020 - 17:10.


#154
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,748
  • Înscris: 12.09.2015
Mai oameni buni,ce insemna All Inclusive Gold pe litoralul bulgaresc.Ca light am lamurit-o este doar mancare fara bautura,dar Gold?

Am gasit ceva la Hotel Berlin Golden Beach pt. 3 adulti,pretul este All Inclusive GOLD (778 EUR/camera) 7 nopti, Taxe de statiune incluse.Dar all inclusive Gold....Ce mai e si gold-ul alaPosted Image Posted Image??

#155
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,024
  • Înscris: 07.11.2006

View PostPiticVerde, on 18 noiembrie 2020 - 13:51, said:


Am gasit ceva la Hotel Berlin Golden Beach pt. 3 adulti,pretul este All Inclusive GOLD (778 EUR/camera) 7 nopti, Taxe de statiune incluse.Dar all inclusive Gold....Ce mai e si gold-ul alaPosted Image Posted Image??

De curiozitate doar,pentru ce perioada ai gasit oferta de mai sus?

#156
Vulpoiul-Jhon

Vulpoiul-Jhon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,458
  • Înscris: 01.03.2016

View PostPiticVerde, on 18 noiembrie 2020 - 13:51, said:

All Inclusive light am lamurit-o este doar mancare fara bautura
Au inventat alt concept? All inclusive nu mai este mancare si băuturi locale?
Atunci si ultra all inclusive s-a modificat? Nu mai include băuturi internationale?

#157
thois

thois

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 17.04.2018

View PostPiticVerde, on 18 noiembrie 2020 - 13:51, said:

Mai oameni buni,ce insemna All Inclusive Gold pe litoralul bulgaresc.Ca light am lamurit-o este doar mancare fara bautura,dar Gold?

Am gasit ceva la Hotel Berlin Golden Beach pt. 3 adulti,pretul este All Inclusive GOLD (778 EUR/camera) 7 nopti, Taxe de statiune incluse.Dar all inclusive Gold....Ce mai e si gold-ul alaPosted Image Posted Image??
Servicii incluse la oferta Litoral 2021:
- Cazare cu All Inclusive Gold
- Programul All Inclusive Gold incepe cu Pranzul si se incheie cu Micul Dejun.
All Inclusive Gold:
- Mic Dejun (07:30-10:00) – buffet suedez – in restaurant, cu meniu variat si live-show cooking.
- Pranz (12:00-14:00) - bufet suedez – in restaurant, cu meniu bogat si sortimente din bucataria internationala, live-show cooking.
- Beach Bar (10:00-19:00) intre 15.06-15.09 si 10:00-16:30 in restul sezonului - bauturi
- Cina (18:30-20:30) - bufet suedez – in restaurantul principal, bucatarie locala si internationala, Bauturi alcoolice si nealcoolice locale. Dress code: pantaloni lungi pentru barbati
- Burger Bar in fata la Berlin Golden Beach (10:00-16:00)
- Inghetata la pa pranz si cina.
- O data pe sejur – o cina in restaurantul a la carte mediterranean – este necesara rezervare prealabila cu o zi inainte.
- O data pe sejur – o cina in restaurantul a la carte cu specific bulgaresc – este necesara rezervare prealabila cu o zi inainte.
- Bauturi alcoolice si non alcoolice, ceai si cafea - 24h in lobby bar
- Mini bar in camera o data/sejur la sosire (2 sticle de apa minerala 0.5 l, 2 sticle racoritaore, 2 sticle de bere).
- Sezlonguri si umbrele la piscina si pe plaja (o umbrela si 2 sezlonuri/ camera - in limita disponibilitatilor). Saltelele sunt contra cost.
- Piscina exterioara cu sectiune pentru copii si tobogan cu apa si piscina interioara care este functional numai in conditii de vreme rea.
- Prosoape pentru piscine, care pot fi achizitionate de la receptie contra unui depozit, pe intreaga duarata a sejurului.
- Tenis de masa, darts, boccia.
- Animatie pe timpul zilei si seara pentru adulti – 6 zile pe saptamana;
- Loc de joaca pentru copii si discoteca pentru copii;
- Piscina pentru copii si tobogane cu apa.
- Animatie
- Conexiune internet Wi-Fi
- Taxa de statiune 6 euro/adult/sejur si 3 euro/copil/sejur
Obs: Conducera Hotelului isi rezerva dreptul de a face schimbari in componenta facilitatilor si continutul Conceptului de All Inclusive Gold in functie de aparitia unor conditii neasteptate (vreme, cereri frecvente ale turistilor, ratiuni de moment ale managementului hotelului, etc.), fara un aviz prealabil.

#158
liberlamare

liberlamare

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,419
  • Înscris: 16.05.2007
animatia pentru adulti suna bine

#159
vRusu

vRusu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 822
  • Înscris: 25.06.2008
Aveti idee in ce perioada gasesim cel mai mic pret la ofertele All Inclusive Bulgaria? Mai exista targuri de turism & stuff?

#160
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Nu e clar ce vrei; "peroada" sejurului cu cel mai mic pret, sau in ce perioada sa faci rezervarea ca sa obtii pretul minim? Cele mai ieftuine rezervari sunt "early booking" si eu le-am facut mereu in lunile ianuarie, februarie, martie, pentru sejururi la sfarsitul lui iulie (varf de sezon, cele mai mari preturi).

View Postliberlamare, on 19 noiembrie 2020 - 11:00, said:

animatia pentru adulti suna bine
Da, exista. Eu am vazut (desi n-am participat), de cateva ori...se distreaza si oamenii mari.

View PostPiticVerde, on 18 noiembrie 2020 - 13:51, said:

Mai oameni buni,ce insemna All Inclusive Gold pe litoralul bulgaresc.Ca light am lamurit-o este doar mancare fara bautura,dar Gold?

Am gasit ceva la Hotel Berlin Golden Beach pt. 3 adulti,pretul este All Inclusive GOLD (778 EUR/camera) 7 nopti, Taxe de statiune incluse.Dar all inclusive Gold....Ce mai e si gold-ul alaPosted Image Posted Image??
Incearca sa cauti acelasi hotel (sau sa compari si alte oferte) si pe directbooking...unde nu e "AI Gold".
Standardele in turism sunt: mic dejun, demi-pensiune, all inclusive, all incl. ultra sau plus.

Edited by danpet, 19 November 2020 - 15:52.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate