Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 

Piata imobiliara Iasi!

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
428 replies to this topic

#415
tepan

tepan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 31.01.2011
Salut. Caut sa cumpăr un apartament cu 2 camere, de preferat ceva gata construit ca sa nu mai aștept iar după dezvoltator. Am găsit ceva ok in baza 3 la etajul 3 din 4, bloc din anii 80’. Știți ceva de blocurile din anii ăștia sau de zona aia? Ca locație e ok pentru mine, aproape de Tudor și de Poitiers doar ca am ceva rețineri fata de blocurile vechi. Nu pot prezice cum o sa fie in 20 de ani.

#416
CptPix

CptPix

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 12.06.2019
In opinia mea ii cam serparie in baza 3/bularga pe acolo.

#417
tepan

tepan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 31.01.2011
Știu zona cum e, nu ma deranjează asta. Ma interesa doar cum sunt blocurile alea vechi și dacă merita sa cumperi acolo un apartament. Acum zona pare cam moarta, dar in câțiva cred ca se vor construi multe pe acolo ca sunt deja multe clădiri vechi abandonate. Primul exemplu e Silk.

#418
in_the_soup

in_the_soup

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 594
  • Înscris: 19.08.2021
Zona Bularga a avut în trecut o reputație proasta.

Nu este locul unde mi-aș creste copiii, daca as avea posibilitatea de a alege.


#419
tepan

tepan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 31.01.2011
Nu e chiar in Bularga ci mai mult lângă Carrefour/eGros. Nu ma gândesc ca stau toată viața in blocul asta. In 10 ani dacă termin creditul ma gândesc sa mai cumpăr ceva in alta zona. Dar atunci sa pot da in chirie apartamentul asta. Alte zone ar mai fi pod roșu și nicolina, dar multe apartamente sunt din anii 60 ori parter sau depășesc 70k euro dacă iau in calcul și renovarea.

#420
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014
Ai destul trafic greu unde vrei sa iei tu, dacă este la strada vizavi de Carrefour. Acolo este un triunghi format din blocuri, poate ai noroc pe celelalte laturi sa nu-ți tremure geamurile. Nicolina 1/2 suna mai bine cu ap din anii 80 destul de solide.

#421
tepan

tepan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 31.01.2011
Blocurile din Nicolina sunt mai bune decât cele din baza 3, dacă sunt tot din anii 80? Am văzut apartamentul și in 30 de minute cât am stat nu prea s-a auzit nimic. In nicolina ceva asemanator sare de 80k euro dacă e renovat. Chiar nu vrea sa ma întind cu creditul prea mult, mai ales pentru un apartament vechi.

#422
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,167
  • Înscris: 06.02.2011

View Posttepan, on 23 iulie 2022 - 00:31, said:

Știu zona cum e, nu ma deranjează asta. Ma interesa doar cum sunt blocurile alea vechi și dacă merita sa cumperi acolo un apartament. Acum zona pare cam moarta, dar in câțiva cred ca se vor construi multe pe acolo ca sunt deja multe clădiri vechi abandonate. Primul exemplu e Silk.
Am văzut acum câțiva ani un interviu cu un inginer constructor "trecut prin viață" care a făcut niște teste pe blocurile vechi și pe cele noi. A ieșit că cele vechi sunt făcute mai rezistent și cu fundație mai solidă fata de cele noi. La astea noi se face economie mare la materiale....
Acum nu știu cât o fi de adevărat sau nu însă cele făcute după cutremurul din '77 cred că au fost dimensionate mai bine.

#423
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,167
  • Înscris: 06.02.2011
Vad ca zona frumoasa se ridica tare si cand ma gandesc ca in studentie nu era decat un ghetou si nimeni nu vroia sa se apropie de zona aia :)

#424
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014
Dacă te referi la străzile și trotuarele reabilitate atunci da, putem spune că se ridică zona.

#425
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,167
  • Înscris: 06.02.2011

View Postpersona695, on 20 decembrie 2022 - 21:58, said:

Dacă te referi la străzile și trotuarele reabilitate atunci da, putem spune că se ridică zona.
Nu numai la strazi si trotuare ma refer ci si faptul ca se construiesc multe blocuri noi acolo, iar pe langa toate astea multe  supermarketuri, mai la deal spre bucium se ridica un soi de mall iar toate astea au ridicat preturile in zona. Marea belea e infrastructura foarte veche care nu a fost redimensionata sau regandita in asa fel incat sa faca fata mai bine traficului. Se construiesc o gramada de blocuri dar nimeni nu se gandeste la infrastructura, o sa ajungi sa faci 30-45min pentru 3-4 km parcursi.

#426
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014
La mall-ul ăla au și dat drumul, e mai mult în zona Bucium.

#427
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,167
  • Înscris: 06.02.2011
Din ce am văzut, atât chiriile cât și prețurile la apartamente au crescut destul de mult în zona aia. Nu știu exact motivul dar pe ce se bazează creșterea asta masivă la imobiliare in Iași. Sunt așa multe locuri de munca bine plătite? In afara de domeniul IT nu vad unde se mă găsesc salarii așa competitive...

Edited by maladetz, 21 December 2022 - 09:51.


#428
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014
Mai sunt domenii bine plătite. Se câștigă bine în sănătate(sunt destule spitale în Iași), armata, poliție, funcționarii publici au salarii mari. Plus companiile private, Amazon are câteva mii de angajați. Iașiul atrage tineri din toată Moldova, ultima statistica demografică ne situa bine, nu eram pe minus.

#429
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,167
  • Înscris: 06.02.2011
Armata, politie si functionarii publici nu pot fi luati in  calcul, acolo e pe nepotism, spaga si cine pe cine cunoaste, nu pot fi considerate domenii accesibile si deschise la toata lumea :)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate