Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Intel lanseaza gen. 10 Comet Lake / gen. 11 Rocket Lake (2020-2021 desktop version, LGA 1200)

* * * * - 5 votes
  • Please log in to reply
552 replies to this topic

#541
SOIMMALTEZ

SOIMMALTEZ

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,578
  • Înscris: 04.11.2020

View Post__roman__, on 16 noiembrie 2021 - 10:59, said:

E doar flame, nimic mai mult. You do not trust me?

In ceea ce ma priveste, ma declar multumit cat timp vad ca testele sistemului meu nu sunt mai prejos ca testele saiturilor specializate. Chiar si cand procesorul este subtactat.

Attachment Forza 1440 p.jpg
Attachment dfdps.jpg

Idem si la mine cu skip peste 13th. Astept ofertele anului 2023.

El nu este notrust prietenas.... Posted Image Posted Image Posted Image

View PostFC72, on 16 noiembrie 2021 - 10:22, said:

Asta este parerea ta, este super ok, eu am 11700 si nu vreau sa trec la generatia 12 pentru ca este un hibrid nu este inca bine pusa la punct, iar faptul ca bate AMD in toate testele ma lasa rece.

Intel da rateu dupa rateu si are dreptate 3u3u. Poate vom vedea seria 13, momentan sunt in pom, de la consum la performanta.

Edited by SOIMMALTEZ, 16 November 2021 - 16:53.


#542
3U3U

3U3U

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 20.12.2020

View PostSOIMMALTEZ, on 16 noiembrie 2021 - 16:51, said:

Intel da rateu dupa rateu si are dreptate 3u3u. Poate vom vedea seria 13, momentan sunt in pom, de la consum la performanta.
Eu am vazut la Dan Cadar testarea ultimului procesor de top intel care abia scoate capul peste amdul de top consumer dar cu un consum de 270W, doar procesorul, imi e clar ca raspunsul amd pe 5nm o sa fie net superior.
Acum am citit titlul subiectului si se vorbeste de seria 11 deci ma opresc aici.

Edited by 3U3U, 16 November 2021 - 17:01.


#543
sys

sys

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 27.03.2010

View Post__roman__, on 16 noiembrie 2021 - 10:59, said:

...
In ceea ce ma priveste, ma declar multumit cat timp vad ca testele sistemului meu nu sunt mai prejos ca testele saiturilor specializate. Chiar si cand procesorul este subtactat.
...
Nu stiu daca scorul tau se compara al altora. Tu ai testat cu resolution scaling.

#544
__roman__

__roman__

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 444
  • Înscris: 08.03.2021
FSR-ul este activat by default. Mea culpa!

toms
Attached File  toms.jpg   94.41K   10 downloads

si eu
Attached File  Forza Horizon 5 1080p extreme.jpg   192.98K   11 downloads

Nu specifica ce placa video au utilizat, founder nu exista la 3070Ti si e posibil sa fi folosit una cu ceva overclocking. Eu folosesc un profil custom, cu plus si minus in functie de joc, cama celasi performante la medie, dar cu consum scazut de la 290W la maxim 230W.

#545
__roman__

__roman__

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 444
  • Înscris: 08.03.2021
Si Windows 11.

Attached File  horizon 5 w11.jpg   194.13K   16 downloads

#546
__roman__

__roman__

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 444
  • Înscris: 08.03.2021
De departe, cea mai completa suita, pentru a-ti face o idee despre consumul procesorului, este PC Mark 10. Alta mai buna nu am gasit, poate ca mai sunt.
Daca pentru business, costurile licentei sunt de aproape 1500$/an, pentru uz casnic il poti cumpara de pe Steam cu nici 4 euro pana la 1 decembrie. Unlimited!

Am folosit doua profile.
Stock
1 si 2 nuclee @ 4900MHz
3, 4, 5 si 6 nuclee @ 4600MHz

Custom
1 si 2 nuclee @ 5000MHz
3 si 4 nuclee @ 4700MHz
5 si 6 nuclee @ 4400MHz

Consumul maxim inregistrat de soft pentru varianta stock la Digital Content Creation (deh, AVX512 inside) este de 137.5W acolo unde se randeaza doar cu procesorul. Pentru celelalte activitati, consumul e al unui procesor de 65W si performanta sistemului este dictata de tandemul CPU-GPU.
La varianta custom, tot la Digital Content Creation, a fost inregistrat un consum maxim de 115,5W cu o pierdere infima a performantelor in randari. Castigi insa la editari foto si varianta stock castiga cu 0,2% la overall.

Custom
Attached File  pcmark 10 extended 2x5000_2x4700_2x4400 MHz.jpg   200.76K   7 downloads

Stock
Attached File  pcmark 10 extended overall (stock).jpg   224.72K   7 downloads

Comparatii (offline si online)
Attached File  comparatie offline.jpg   113.9K   7 downloads
Attached File  comparatie online.jpg   186.95K   5 downloads

Nu iti ramane decat sa compari numeroasele date oferite de suita si sa iti configurezi calculatorul cu profilul care se asorteaza cu targetul tau.
PS. Se observa, sper, ca placa video nu sta in idle nici macar la testele startup. Pana la urma cel care conteaza cu adevarat este consumul la priza pentru ca doar sursa iti poate ridica sau cobori eficienta cu procente bune. Nu e de neglijat nici calitatea componentelor electronice folosite la VRM si nici chiar racirea componentelor.

#547
sys

sys

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 27.03.2010
Foarte tare, dar scorul in FH5 tot nu se pune ca tu aveai overclock.

#548
__roman__

__roman__

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 444
  • Înscris: 08.03.2021
Cum crezi tu.

Procesor la 4600MHz, adica stock la acel load.
Attached File  Forza Horizon 5.jpg   204.43K   13 downloads

Aparent, placa video pare overclockata, insa sa imi arati si mie acel 3070Ti cu TDP 290W care face diferenta prin overclocking la ~225W.

Din gradina proprie, comparatie in testul DX12 din 3DMark, stock vs. acest custom folosit in benchmark. Singura diferenta dintre ele este consumul (290W vs ~225W). Ca idee, si in Firestrike, 3DMark 11 si in alte cateva benchmark-uri din jocuri, diferenta de performanta dintre ele a fost in limita marjei de toleranta. Nu ma intereseaza overclockingul la o placa video, cu atat mai putin la ce am acum.

Attached File  time spy comparatie.jpg   175.23K   13 downloads

Cum la baza discutiei sta procesorul, vezi in coltul dreapta-jos din capturi informatii despre el. N-am niciun regret ca l-am achizitionat si daca ar fi fost ceva cu adevarat dezastruos la el, cel mult taceam.

#549
__roman__

__roman__

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 444
  • Înscris: 08.03.2021
Forza Horizon 5: PC graphics performance benchmark review

Ryzen 9 5950X + 3070Ti: 100 FPS (1080p Extreme)
Attached File  guru.jpg   51.46K   14 downloads

#550
sys

sys

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 27.03.2010
Baietii de la Guru3D  sunt asii comediei. In Forza Horizon 5, ray-tracing in exista doar in Forza Vista, adica doar in garaj.

#551
__roman__

__roman__

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 444
  • Înscris: 08.03.2021
In setarile jocului ai raytracing off, medium sau high. Este dezactivat in curse (si aici e greseala prin omisiune a dezvoltatorului jocului), insa grafica este de exceptie si fara rt. Oricum, nu stiu cum poti urmari umbre si reflectii cand esti concentrat la maxim la condus masina.

Revenind ontopic, si la mine e ca la altii, cum am spus. Am verificat si pe cutia placii video si scrie Made in China, nu Made in Somalia. Daca ai tintit procesorul, ei bine, poate tine lejer un 3070Ti in acest joc chiar si cu doua nucle dezactivate, fara overclocking. Si e unul dintre jocurile care care cam trage de procesor, chiar mai mult ca AC Valhalla.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/6JtC2QyQpGw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

PS. La GPU-Z urmareste consumul. Nu stiu daca e bug W11 sau altceva, dar nu mai pot aduce placa video la valorile stock. Nu-i dau importanta pentru ca performanta e aceeasi dar la un consum sensibil mai mic. Daca e bug windows, e singurul de care m-am lovit pana acum.

#552
__roman__

__roman__

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 444
  • Înscris: 08.03.2021

View Postlost_in_a_dream, on 19 septembrie 2021 - 20:14, said:

Am facut niste teste in acest weekend, daca tot m-am murat in casa din motive de pandemie si vreme urata.
Cu galben este marcat procesorul cu turbo boost activat sau dezactivat, aka ruleaza la frecventele default, ori la frecventele acelea mici care te-au suparat. Frecventele mici nu sunt default pentru ca nicio placa de baza nu are turbo boost disabled. Trebuie sa setezi manual, fie in BIOS, fie cu un utilitar.

Attached File  excel.jpg   181.79K   7 downloads

Consumul este cel raportat de wattmetru (al intregului sistem) si am luat valoarea cea mai mare inregistrata. In combinatia CPU+GPU media este ceva mai mica, chiar semnificativ in combinatia 11600KF+RTX3070Ti, unde minim e cu 22W sub maxim.
De de parte cel mai bun raport performanta/watt il ofera combinatia cpu+gpu.

Dimensiunea fisierelor rezultate e cam aceeasi in toate combinatiile
Attached File  size.jpg   47.97K   8 downloads

Cum iti trebuie musai minim doua monitoare, poti cupla unul la placa video dedicata si altul al igp, dar le poti cupla pe amandoua la ipg si placa video dedicata se transforma intr-un accelerator, cam cum era voodoo 2 in vremurile frumoase. In felul acesta te poti juca cu dedicata si randa cu igp-ul, doar sa ai grija la alocarea resurselor procesorului pentru a evita stutteringul.
Attached File  Armored Warfare Screenshot 2022.01.09 - 16.11.24.14.png   3.66MB   10 downloads

Sau le poti folosi independent pentru a reda materiale video in paralel.
Attached File  1080p_4K.jpg   247.29K   9 downloads
Sau poti face streaming cu igp-ul pentru a pastra resursele placii video dedicate strict pentru randare 3D.

Daca tot a reintrodus nVidia icat la download, am facut si niste comparatii cu ce a iesit pe cpu render, cpu + igp si cpu + RTX3070Ti. Trebuie sa fi carcotas la nivel inalt sa vezi diferente. Ma rog, daca pana si adobe a introdus accelerarea hardware la encodare, cuvintele sunt de prisos. Oricum ar fi, avantajele oferite de acest igp, inclus in pretul procesorului, sunt de netagaduit.
Attached File  01.png   1.24MB   6 downloads
Attached File  02.png   916.58K   5 downloads
Attached File  03.png   910.74K   3 downloads
Attached File  04.png   1.92MB   4 downloads
Attached File  05.png   1.45MB   5 downloads
Attached File  06.png   1.79MB   5 downloads

#553
__roman__

__roman__

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 444
  • Înscris: 08.03.2021
Interesanta comparatie.
IGP-ul se balbaie la redarea 4x, insa recupereaza la stream cu 9 si 12 camere.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/8rPZYeIT6no?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate