Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Ce părere aveți de medicii din Romania?

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#19
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

View PostAlynHoliavo, on 04 octombrie 2019 - 17:58, said:

Ce părere aveți de medicii din Romania?
Al meu psihiatru este cam dezinteresat și plictisit.
Așa sunt toți?
.
Bree , tu ai fost la medic sa puna un diagnostic  sau i-l pui tu lui???
Probabil ca e plictisit la citi nebuni ii trec prin fata, asta nu e criteriu de clasificare  , poate fi chiar o tehnica de diagnostic, poti sa intelegi acest aspect?

Edited by ciine, 04 October 2019 - 19:09.


#20
bogocnb

bogocnb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 20.03.2006
Fiecare padure cu uscaturile ei.

#21
dalu364

dalu364

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,297
  • Înscris: 21.02.2006
Proasta !! Cu unul am copilarit si-s prieten bun si acum. Medic primar, curva batrana. Stie parerea mea la adresa breslei lui, dar nu-l deranjeaza. Singurul lucru care-l exaspereaza  , este ,, doctor Google '' !! Posted Image . Imi povesteste ca uneori simte nevoia  acuta sa stranguleze cate un pacient care-i cere impetuos tratamentul x sau y la simptomele lui, ca asa a gasit el pe gugăl. Posted Image

#22
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

View Postbogocnb, on 04 octombrie 2019 - 19:24, said:

Fiecare padure cu uscaturile ei.
Noi in padurea noastra mai avem si cate o ramurica verde. :lol:

#23
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,031
  • Înscris: 07.11.2006

View PostAlynHoliavo, on 04 octombrie 2019 - 17:58, said:

Ce părere aveți de medicii din Romania?
Al meu psihiatru este cam dezinteresat și plictisit.
Așa sunt toți?
Acum că le-au mărit salariile mai primesc atenții?
Ce părere aveți așa în general de doctorii români?
Dacă ați intrat în contact cu ei .

Pai vorbim de medici sau de vraci?
Psihiatrii nu prea se incvadreaza la medici,mai degraba la vraci
De asemenea,eu am o parerea foarte buna despre doctorii romani.Doctorii in geografie,in istorie,chiar si in doctorii in medicina.
Da,cu siguranta,am intrat in legatura cu ei,cu toti.
Pana la urma tu despre ce doresti sa discutam pe subiectul deschis de tine?despre medici,despre doctori sau despre psihiatrii,Ca-s trei notiuni distincte.Cu tot respectul,bro.

#24
wagmich

wagmich

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 05.10.2015

View Postwaterman, on 04 octombrie 2019 - 18:57, said:

Eu aș întreba ce părere aveți și de bolnavi.
Aia nu se imbolnavesc fiindca vor ei, ceilalti se fac medici fiindca vor.

#25
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View Postwaterman, on 04 octombrie 2019 - 18:58, said:

Sunt plăcut surprins că toți sunteți ași în meseriile voastre, numa medicii sunt de rahat.

Auzi că psihiatrul e plictisit. Dacă știe săracul că n-are ce să-ți facă ce vrei să zică... ?
Stii cum e manevra?
Sa zicem ca eu sunt macelar si mai tai cate o bucata de carne gresit...nu sufera nimeni dupa mine
Da doctoru daca taie gresit....
Doctorii trebuie sa fie asi in meseria lor,pentru ca au vieti de oameni in mana

View Postwagmich, on 04 octombrie 2019 - 18:36, said:

In marea lor majoritate, niste habarnisti, care au ales medicina pentru "halat alb si bani multi". Si atat.
Cat despre "Acum că le-au mărit salariile mai primesc atenții?", daca vrei sa fii bagat in seama, da. Nu mai cer pe fata, dar are grija asistenta sefa sa te lamureasca ce si cum.


Atentie, una e "sa practici medicina" si cu totul altceva "sa fii MEDIC". Ultima e cam paguboasa nu atat material cat intelectual.
Din pacate acum majritatea se fac doctori fix pentru halat si banet mult,prea putini care se mai fac doctori din dorinta de a salva  oameni de la moarte

View Postwaterman, on 04 octombrie 2019 - 18:57, said:

Eu aș întreba ce părere aveți și de bolnavi.
Ca-s donatori de bani...

Edited by I2O, 04 October 2019 - 21:22.


#26
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View Postdorin_2k, on 04 octombrie 2019 - 18:24, said:

As vrea și copilul meu sa fie medic.

   Eu nu !

#27
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View PostKarhu, on 04 octombrie 2019 - 18:15, said:

Aceeași ca și despre fotbaliști: unii joaca la națională, alții in campionatul județean.
Unii au prins și contracte la echipe din străinătate. Fiecare după cum știe cu mingea...
Sau, dupa Piturca, cu cotofana.

#28
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View Postwagmich, on 04 octombrie 2019 - 21:08, said:

Aia nu se imbolnavesc fiindca vor ei, ceilalti se fac medici fiindca vor.
Cred că undeva la 60 % sunt bolnavi din cauza obiceiurilor lor alimentare, modului de viață, fumatului, băuturii.
Nu zic cu răutate, mi se pare o mizerie să generalizezi când te referi la medici.
Am cunoscut și cunosc ceva medici la viața mea, toți pe care îi știu sunt plini de studii, diplome, invenții. Sunt și medici buni și oameni deosebiți.
Am un medic cunoscut, are undeva la 80-83 de ani. El dermatolog de renume, soția tot medic, nu știu denumirea exactă, parcă un fel de medicină de laborator și investigații.
Am trecut pe la ei cu o treabă, AVEAU TEANCUL DE CĂRȚI LÂNGĂ PAT.
Zic nonșalant ce faceți domnule doctor citiți seara tratate de medicină ?
El senin; Domnu X, trebuie să fim la curent, mergem la simpozioane, publicăm în reviste de specialitate, e o necesitate studiul permanent.

Că or fi și medici proști, nu neg.
Dar e simplu, nu te mai duci la el că doar nu te operează cu forța.

#29
wagmich

wagmich

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 05.10.2015
Daca tot vorbim de medici, cei care erau medici in '89, sunt si astazi medici si sunt chiar "doctori" in meseria lor. Doar ca o mare parte din aceia au purtat mai departe, cu mandrie chiar, obiceiul pachetului de Kent, sau a cafelui solubila Amigo sau Brasero, la cutie rotunda de tabla, fara de care nu te duceai la nici un control medical. Dar cu ala, aveai garantia ca esti bagat in seama si tratat corespunzator. Din pacate cei care au mostenit acest obicei, l-au inlocuit cu plicurile tot mai umflate, pe care le pretindeau fara nici o jena, pana mai ieri, si-n lipsa carora esti tratat ca un gunoi. Doar ca nici macar asta nu e raul cel mai mare, ci faptul ca, dispunand de aparatura performanta, chiar daca nu de ultima ora,(desi au si asa ceva, mai nou) nu au nici cunostintele necesare si nici smtul raspunderii necesar pentru a-ti pune cat mai rapid un diagnostic corect. Si din cauza aceasta, te  plimba prin zeci de laboratoare si-ti fac zeci de teste si analize, majoritatea inutile dar care costa si ele, in final, nemaistiind nici tu daca chiar esti bolnav, si dr ce anume,sau a fost doar o chestie neplacuta de moment.Ca sa nu mai vorbim de medicatie, care daca e cea corecta, te omoara cu costurile, (cand o gasesti) iar daca e ieftina, e inutila.

#30
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,898
  • Înscris: 27.01.2016

View PostAlynHoliavo, on 04 octombrie 2019 - 17:58, said:

Ce părere aveți de medicii din Romania?
Al meu psihiatru este cam dezinteresat și plictisit.
Păi e plictisit pt ca îl plictisești tu la fel cum ne plictisești și pe noi aici.

#31
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View Postwaterman, on 05 octombrie 2019 - 08:17, said:

Cred că undeva la 60 % sunt bolnavi din cauza obiceiurilor lor alimentare, modului de viață, fumatului, băuturii.
Nu zic cu răutate, mi se pare o mizerie să generalizezi când te referi la medici.
Am cunoscut și cunosc ceva medici la viața mea, toți pe care îi știu sunt plini de studii, diplome, invenții. Sunt și medici buni și oameni deosebiți.
Am un medic cunoscut, are undeva la 80-83 de ani. El dermatolog de renume, soția tot medic, nu știu denumirea exactă, parcă un fel de medicină de laborator și investigații.
Am trecut pe la ei cu o treabă, AVEAU TEANCUL DE CĂRȚI LÂNGĂ PAT.
Zic nonșalant ce faceți domnule doctor citiți seara tratate de medicină ?
El senin; Domnu X, trebuie să fim la curent, mergem la simpozioane, publicăm în reviste de specialitate, e o necesitate studiul permanent.

Că or fi și medici proști, nu neg.
Dar e simplu, nu te mai duci la el că doar nu te operează cu forța.
Asta daca nu cumva esti vreun caz de urgenta si nu mai ai timp de alegere....
Imi povestea cineva de  mama cuiva care era batrana si sa plimbat o saptamana pe la urgente si doctorii ii spuneau ca are flatulenta,cand a ajuns ultima data mai mult moarta decat vie,un medic rezident sa gand sa le spuna "maestrilor" care au consultat-i toata saptamana,hai domne sa-i facemt CT cand au dus femeia la Ct au vazut ca avea apendicita sparta in ea si au bagat-o in sala de operatie,din pacate era prea tarziu
Pai ia mai da-i deacu ca intr-o saptmana intreaga au reusit sa op consulte toti medicii care lucrau in urgente in spitalu ala,deci inseamna ca toti erau niste incompetenti,mai putin rezidentu ala....deci e o pondere de mai multi medici prosti decat medici buni,daca e sa facem nise analogii

#32
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Postwaterman, on 05 octombrie 2019 - 08:17, said:

Am un medic cunoscut, are undeva la 80-83 de ani. El dermatolog de renume, soția tot medic, nu știu denumirea exactă, parcă un fel de medicină de laborator și investigații.
Am trecut pe la ei cu o treabă, AVEAU TEANCUL DE CĂRȚI LÂNGĂ PAT.
Zic nonșalant ce faceți domnule doctor citiți seara tratate de medicină ?
El senin; Domnu X, trebuie să fim la curent, mergem la simpozioane, publicăm în reviste de specialitate, e o necesitate studiul permanent.
Astia sint cei mai zero barat. Toata medicina lor se rezuma la simpozioane, diplome, examene, titluri, etc. Nu mai au de mult treaba cu vindecarea bolnavului.

#33
TaTa_RzV

TaTa_RzV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,803
  • Înscris: 18.10.2018
Catastrofe de medici, dai si bani si nici asa nu te baga in seama. Asta la spitalul universitar Bucuresti. Niste nenorociti. Nu inteleg ce fel de constiinta au.

Edited by TaTa_RzV, 05 October 2019 - 10:31.


#34
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
In spitale e o harababura de nedescris. Fiecare incearca sa urce mai mult in functie si sa elimine opozitia.

#35
AlynHoliavo

AlynHoliavo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 10.07.2009

View Postwaterman, on 04 octombrie 2019 - 18:58, said:

Sunt plăcut surprins că toți sunteți ași Ă®n meseriile voastre, numa medicii sunt de rahat.

Auzi că psihiatrul e plictisit. Dacă știe săracul că n-are ce să-ți facă ce vrei să zică... ?



Nu exista că nu are ce să îți facă.Eu nu sunt un caz pierdut sau foarte dificil dar în legătură cu el se vede că îi e frica sa prescrie alt tratament fiindcă nu știe cum va reacționa organismul,nici măcar nu îți dă pastile de concentrare sau de atenție zice că m-ar ajuta și nu mi-ar face bine dar fostul doctor de la copii mi-a dat pastile de concentrare,exact alea care nu vrea el sa le prescrie.De frica.Si că e plictisit m-am referit că se vede pe fata lui și prin comportament că e plictisit,de-abia așteaptă să îți bage cardul,pinul ,să îți dea mai repede rețetă și să pleci iar dacă vrei să îl deranjezi cu ceva întrebări îți zice aceleași lucruri sau se vede că îl irita și nu prea îl interesează .Singura data când a virbur cu mine calumea a fost prima dată și atât.Si așa sunt multi medici psihiatru sa știți.

Edited by AlynHoliavo, 05 October 2019 - 22:16.


#36
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Mi-ar place sa-i intalnesc numai la restaurant. Pe toti medicii din lume. :D

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate