Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai

Semnal bun da'... prost
 De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice
 Amintiri despre satelit si retran...

Care este cel mai bun mod de a pr...

Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea
 Telefon de budget pentru filme 10...

Recomandare serviciu / firma recu...

La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?
 

Avansare subofițer de armată la ofițer

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
Azraelth2

Azraelth2

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 01.10.2019
Salut! Ce PROFIL de facultate civilă trebuie să urmeze un subofițer pe filieră indirecta aflat pe specializarea de infanterie? Mulțumesc

#2
ciumiki

ciumiki

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 02.09.2010
Drept

#3
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,641
  • Înscris: 30.07.2003
Depinde de arma.
https://dmru.mapn.ro...tii/DGMRU-9.pdf
https://dmru.mapn.ro/pages/view/98
https://www.facebook...24740490879813/

Edited by neagu_laurentiu, 01 October 2019 - 05:44.


#4
Azraelth2

Azraelth2

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 01.10.2019

 neagu_laurentiu, on 01 octombrie 2019 - 05:43, said:


Noroc! Mulțumesc pentru răspuns dar nu găsesc cu exactitate ceea ce caut în link-urile de mai sus. Eu sunt interesat doar ce tip de facultate trebuie urmată pentru un subofițer care a terminat școala forțelor tereste și se află pe arma de infanterie și nu am găsit vreo informație.


Știu că la poliție trebuie urmată facultatea de drept pentru a urca la gradul de ofițer dar în armată este puțin mai complicat din cauza specializărilor (armelor).

#5
Vladuut

Vladuut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 811
  • Înscris: 16.03.2013
de ce nu intrebi la biroul de informatii din judetul tau, din cadrul armatei ? ar fi mai simplu, zic.

Edited by Vladuut, 01 October 2019 - 18:01.


#6
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,539
  • Înscris: 05.04.2012
Trebuie o facultate profil tehnic adica 6 ani la zi, nu exista la distanta. Din cate stiu cei de la pompieri sunt asimilati cu constructii. Cei de la tancuri cu tcm/mecanica, transmisiuni - electronica etc. Din cate stiu intendenta, finante cu ase. Infanterie nu stiu. La facultati tehnice ai laboratoare si nu.poti lipsi...seral nu mai exista din anii 90. Oricum nu stiu daca faci o facultate civila automat devii ofiter. Multi nu au acces la academia militara ptr ofiteri superiori si facultatea civila ii salveaza desi nu e normal, dar la noi e posibil...daca de ex erai subofiter sanitar cu scoala militara de la focsani erai asimilat cu asistent medical. Trebuie sa faci fac de medicina sa devii ofiter medic adica 6 ani plus 5 rezidentiat sau 5 ani stomatologie fara rezidentiat ca aici nu se cere....

Edited by cristian_e, 15 October 2019 - 21:19.


#7
Azraelth2

Azraelth2

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 01.10.2019

 cristian_e, on 15 octombrie 2019 - 21:17, said:

Trebuie o facultate profil tehnic adica 6 ani la zi, nu exista la distanta. Din cate stiu cei de la pompieri sunt asimilati cu constructii. Cei de la tancuri cu tcm/mecanica, transmisiuni - electronica etc. Din cate stiu intendenta, finante cu ase. Infanterie nu stiu. La facultati tehnice ai laboratoare si nu.poti lipsi...seral nu mai exista din anii 90. Oricum nu stiu daca faci o facultate civila automat devii ofiter. Multi nu au acces la academia militara ptr ofiteri superiori si facultatea civila ii salveaza desi nu e normal, dar la noi e posibil...daca de ex erai subofiter sanitar cu scoala militara de la focsani erai asimilat cu asistent medical. Trebuie sa faci fac de medicina sa devii ofiter medic adica 6 ani plus 5 rezidentiat sau 5 ani stomatologie fara rezidentiat ca aici nu se cere....

Salut! Îți mulțumesc pentru răspuns. Uite aici cam ce scrie pe site-ul MApN:

- maiștri militari și subofițeri în activitate, absolvenți cu diplomă de licență ai instituțiilor civile de învățământ superior, cu profil corespunzător specialităților militare, cu vârsta de cel mult 35 de ani împliniți la data acordării gradului;

și aici mai e altă chestie care se aseamănă cu ce e scris mai sus:

- au absolvit o instituție de învățământ universitar acreditată, cu diplomă de licență, cu profil corespunzător armelor sau serviciilor și specialităților militare pentru care se organizează cursul de formare, conform reglementărilor în vigoare, ori și-au desfășurat activitatea ca maiștri militari/subofițeri cel puțin 3 ani în arma pentru care candidează și au absolvit o instituție de învățământ universitar, indiferent de profil, sau fac dovada promovării examenului de licență, până la data concursului de admitere la cursul de formare;

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate