Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...

Recomandare serviciu / firma recu...
 La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...

La mulți ani @Ion_Bumbu!
 Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...
 Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...
 

Alegere domeniu de licenta

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
boby1998_tm

boby1998_tm

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 28.09.2019
Salutari.
Intru in anul 3 in cadrul Universitatii "Politehnica" Timisoara,facultatea de Mecanica si am ajuns in momentul in care trebuie sa-mi aleg domeniul de licenta (specializarea).
Sunt interesat de o specializare care sa-mi permita gasirea unui job cat mai repede in strainatate ( da,intentionez sa plec din Romania dupa terminarea facutatii)....in momentul de fata oscilez intre : Ingineria Autovehicolelor (autovehicole rutiere) sau Mecatronica si Robotica (robotica).
Dupa opinia voastra care dintre specializari o sa-mi "deschida" portile mai repede catre strainataturi ?

#2
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,509
  • Înscris: 10.08.2005
Ambele.

Se munceste intens atat la autovehicule cat si la robotii care eventual o sa inlocuiasca  oamenii in diferite industrii.

#3
Thuraya_123

Thuraya_123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,648
  • Înscris: 18.10.2017
Amandoua. De vehicule noi e mereu nevoie, iar de roboti va fi nevoie din ce in ce mai mare.

#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu conteaza ce alegi. Important este ce iti place , ce stii sa faci si ce experienta ai in domeniul respectiv.

Edited by pasilla, 28 September 2019 - 23:24.


#5
Alex_-_Alex

Alex_-_Alex

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 10.07.2017
Ăă... Chestia asta ai ales-o cand te-ai inscris la facultate. Daca ai ales Ingineria Autovehiculelor aici ramai. Daca ai ales Mecatronica&Robotica trebuie sa alegi intre Mecatronica sau Robotica.

In niciun caz nu ai de ales in anul 3 intre Ingineria Autovehiculelor si Mecatronica&Robotica.

P.S. Sunt foarte sigur de asta pentru ca suntem colegi de an, eu sunt la Autovehicule Rutiere anul 3 in grupa 2. :)))

#6
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,841
  • Înscris: 14.10.2017
sunt 2 discipline extrem de diferite ..pentru robotica iti trebuie programare la greu ...la mecanica nu prea ...in afara de senzori care sunt legati la panoul masinii cu OS-ul

tu fiind la mecanica vei face probabil motoare si actionari de roboti controlabile software

Edited by karax, 29 September 2019 - 16:45.


#7
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010
Fiind la mecanica la timișoara va face un cacat frumos ambalat.

Va face calcule de traiectorii la roboti kuka.

Programare nimic nu va face(la cat is de pe langa unii profesori nici nu ma mira).

Sa zic ca aveam o materie in care o profa ne prezenta o tastatură: "cand apasati pe tasta T apare litera T intr-un editor de text" - definitie din anul 4 Mecatronica si Robotica , Dobra si nu mai stiu cum o chema pe handicapata de profesoara.

Tot cu ea aveam o materie numita Comunicare, tot anu 4. Si la un moment dat ne-a pus sa facem un CV sa i-l dam sa ni-l corecteze.
Fiind leneș, i l-am dat exact pe cel cu care ma angajasem la o multinationala(ca lucram deja din timpul facultatii). La corectare a meu a fost prezentat ca exemplu de asa nu, de CV prost, ca nu stiu ce nu era cum vroia ea. Ca nr de telefon nu era in dreapta sau pana mea.


Si o sa mai faca sisteme de actionari(diverse) cu Dolga, adica nimic. Si laboratoru cu o descreierata ce nu te invata nimic, are 60 de ani baba, e tinuta pe pile. Si urla ca nebuna.

Si multe materii de mecanica.

Si proiectare in catia - basic.

Pe scurt: de toate si nimic. UPT "profesionalism".

Prea putini profesori de acolo erau corecți si buni pedagogi. Repsect maxim pentru ei si scarba pentru ceilalti.

Edited by qew, 03 October 2019 - 22:56.


#8
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
eu am fost la UPB nu UPT deci nu am experiență directă
dar în general domeniile "mecatronică" și "robotică", inclusiv la UPB, sînt struțo-cămile, inventate pt a mulge bani și a umfla numărul de studenți.

În robotică ai nevoie de mecanică, electronică și soft. Un robot complex are nevoie de toate 3 la nivel avansat, prin urmare de mecanică se ocupă un inginer mecanic care chiar știe mecanică, coordonate, statică, dinamică, mecanisme și tot ce mai e nevoie. La fel electronica și la fel softul - e nevoie să știi bine, nu să faci echivalentul unui Hello World sau a unui progrămel cu Arduino care mișcă un motoraș.

deci un proiect real de robotică are nevoie de absolvenți de cele 3 domenii, cele 3 facutăți, nu unul care are o facultate "cu de toate" cum sînt secțiile astea de mecatronică și robotică. Altfel, poți face roboței din Lego, sînt disponibili și la categoria de vîrstă 7-10 ani.

#9
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010
Sincer nu e chiar struto-camila daca s-ar face pe bune. In ce lucrez eu acum(software automotive) m-ar fi ajutat super mult materiile de Sisteme de actionare 1-2 si Sisteme de achizitie si interfete. La fel si Sisteme de senzori. 4 materii super interesante si importante dar fiind facute cu Dolga, care nu explica nimic si doar definitii si nimic mai mult e greu sa le intelegi logica.

Mecatronica nu inseamna doar robotica. Robotul este un produs mecatronic. Problema este ca nu se face materia cum trebuie, profesorii fiind adunati din mecanica si electronica, si nu se incearca predarea lor.

#10
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,841
  • Înscris: 14.10.2017
motoarele sunt actionate software in robotica...
aceleasi motoare in cazul masinilor unelte , sunt actionate doar manual prin inputuri cu pedale , manete si butoane ...
deci la robotica trebuie circuite integrate, pcb-uri , software si motoare...evident in echipa e mai usor , insa daca unul face motorul electric altul care face soft trebuie sa stie ce inputuri ii da motorului , sau mai exact cum sunt actionate rotoarele din robot si cum se obtin grade de miscare ....astfel ca softistul trebuie sa fie si mecanic de motoare electrice...

#11
exydos

exydos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,992
  • Înscris: 28.07.2014

View Postqew, on 07 octombrie 2019 - 12:41, said:

Sincer nu e chiar struto-camila daca s-ar face pe bune. In ce lucrez eu acum(software automotive) m-ar fi ajutat super mult materiile de Sisteme de actionare 1-2 si Sisteme de achizitie si interfete. La fel si Sisteme de senzori. 4 materii super interesante si importante dar fiind facute cu Dolga, care nu explica nimic si doar definitii si nimic mai mult e greu sa le intelegi logica.

Mecatronica nu inseamna doar robotica. Robotul este un produs mecatronic. Problema este ca nu se face materia cum trebuie, profesorii fiind adunati din mecanica si electronica, si nu se incearca predarea lor.
ce presupune jobul tau de zici ca ai avea nevoie de materiile legate de sisteme?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate