Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 

Se scumpesc abonamentele

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
2753 replies to this topic

#451
gigiman

gigiman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 07.02.2007
Ce abonament ai la digi si ce ofera? Mulțumesc

#452
cri_skiff

cri_skiff

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 16.03.2018

 gigiman, on 21 octombrie 2019 - 18:45, said:

Ce abonament ai la digi si ce ofera? Mulțumesc
Nelimitat optim 5
Nelimitat national
Nelimitat date mobile
3000 min internationale

Aveam nevoie si de roaming,dar dupa ce am verificat tarifele,nu e mare necaz ca nu e inclus...
Voi plati separat tariful cand voi iesi din tara.

Dupa ce am urmarit in ultima luna acest topic..ce sa ma mai rromesc cu cei de la Orange..





#453
Sukers

Sukers

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 768
  • Înscris: 05.08.2019

 cri_skiff, on 21 octombrie 2019 - 17:59, said:

Gata!M-am portat la Digi!
Imi place ca am acces la DigiOnline.

3000 min.internationale,preturi bune in roaming.
Verifica pe site-ul Digi înainte de a suna în străinătate mai ales pe mobil pt că doar în anumite rețele sunt valabile acele 3000 de min incluse în abonament!dacă suni în alte rețele care nu sunt incluse minute trebuie să marci bani în plus la factură!

#454
cri_skiff

cri_skiff

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 16.03.2018

 Sukers, on 21 octombrie 2019 - 18:54, said:


Verifica pe site-ul Digi înainte de a suna în străinătate mai ales pe mobil pt că doar în anumite rețele sunt valabile acele 3000 de min incluse în abonament!dacă suni în alte rețele care nu sunt incluse minute trebuie să marci bani în plus la factură!
Multumesc de informatie!

#455
Sukers

Sukers

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 768
  • Înscris: 05.08.2019

 cri_skiff, on 21 octombrie 2019 - 19:28, said:


Multumesc de informatie!
Cu plăcere.

#456
L_aurentiu

L_aurentiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 522
  • Înscris: 27.11.2011
Pfuuuu ce reclamatii faceam mai ales ca sa creat precedent dar abonamentele sunt pe firma Posted Image Posted Image Posted Image (ghinion)

Edited by L_aurentiu, 21 October 2019 - 19:52.


#457
cri_skiff

cri_skiff

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 16.03.2018

 Sukers, on 21 octombrie 2019 - 19:32, said:


Cu plăcere.
Incredibil!
Acum am verificat lista cu retelele in care sunt disponibile minutele internationale si care ma intereseaza si nu sunt disponibile o gramada de retele.
Maine anulez cererea de portare!

#458
Sukers

Sukers

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 768
  • Înscris: 05.08.2019

 cri_skiff, on 21 octombrie 2019 - 19:50, said:


Incredibil!
Acum am verificat lista cu retelele in care sunt disponibile minutele internationale si care ma intereseaza si nu sunt disponibile o gramada de retele.
Maine anulez cererea de portare!
Eu am pățit-o cănd am sunat pe Wind din Italia, și nu mai erau incluse minute si am plătit o factură destul de mare.

#459
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,360
  • Înscris: 23.05.2003
Băbăeți, iarba nu e mai verde dincolo.

Io înțeleg că suntem supărați că ne foote o multinațională cum vrea mușchiu' ei da' măcar oferta e decentă dacă te uiți pe la alții.

În altă ordine de idei mie azi mi-a și venit factura nouă, am plătit-o și ura și la gară.

#460
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,850
  • Înscris: 26.02.2010

 cri_skiff, on 21 octombrie 2019 - 19:50, said:


Incredibil!
Acum am verificat lista cu retelele in care sunt disponibile minutele internationale si care ma intereseaza si nu sunt disponibile o gramada de retele.
Maine anulez cererea de portare!
😂😂😂

#461
Inginerul_

Inginerul_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,946
  • Înscris: 18.02.2018

 cri_skiff, on 21 octombrie 2019 - 19:50, said:

Incredibil!
Acum am verificat lista cu retelele in care sunt disponibile minutele internationale si care ma intereseaza si nu sunt disponibile o gramada de retele.
Maine anulez cererea de portare!
Si nici roamingul nu ti-l activau inainte de 6 luni vechime pe abonamentul respectiv.

#462
mozsos

mozsos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 464
  • Înscris: 29.04.2008
abonamente cu resurse minime, gen de 2-3-4 euro mai exista? sau scumpit si alea?
conform orange_helper, abonamentul minim e de 8 euro acum. a mai primit cineva oferta recent de 2-3-4 euro? ms

#463
gigiman

gigiman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 07.02.2007
intrebarea e urmatoarea: are voie orange sa modifice unilateral valoarea abonamentului in perioada contractuala?

#464
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,060
  • Înscris: 20.06.2009
DA!

#465
gigiman

gigiman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 07.02.2007
care este baza legala?

in conditiile in care perioada minima contractuala pt client este OBLIGATORIE, iar denuntare unilaterala solicitata de catre Client, se face cu un preaviz de cel putin 30 de zile calendaristice si cu plata de juste despagubiri, egale cu valoarea abonamentului înmultita cu numarul de luni ramase pâna la expirarea perioadei minime contractuale, de ce pt ORANGE perioada contactuala este facultativa?

Dacă în cursul executării contractului se modifică reglementarea legală a preţului sau mecanismului de determinare a acestuia, între părţi va continua să se aplice preţul sau mecanismul de determinare a acestuia stabilit iniţial în contract, dacă legea nu prevede expres contrariul.

Edited by gigiman, 22 October 2019 - 08:49.


#466
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,060
  • Înscris: 20.06.2009

 gigiman, on 22 octombrie 2019 - 08:47, said:

care este baza legala?
Legea română.

 gigiman, on 22 octombrie 2019 - 08:47, said:

in conditiile in care perioada minima contractuala pt client este OBLIGATORIE
Nu scrie nicăieri că este obligatorie! Te poți retrage oricînd din contract!

 gigiman, on 22 octombrie 2019 - 08:47, said:

iar denuntare unilaterala solicitata de catre Client, se face cu un preaviz de cel putin 30 de zile calendaristice
Da, preavizul este prevăzut de lege și este valabil în ambele direcții.

 gigiman, on 22 octombrie 2019 - 08:47, said:

si cu plata de juste despagubiri, egale cu valoarea abonamentului înmultita cu numarul de luni ramase pâna la expirarea perioadei minime contractuale
Nu mai există chestia asta, a fost clar trecută la clauze abuzive și nu mai ține decît la cei care pun botișoru'. Din cîte știu, s-au dat și amenzi pe chestia asta, așa că a dispărut din contractele noi...

 gigiman, on 22 octombrie 2019 - 08:47, said:

de ce pt ORANGE perioada contactuala este facultativa?
Pentru că, în această speță, Orange este furnizorul de servicii, nu clientul! Orange desfășoară un business, business care presupune niște calcule financiare de pe urma cărora se poate desfășura activitatea faptică. În lipsa unor astfel de calcule, ai avea o activitate haotică și cu finalitate impredictibilă.
În momentul în care furnizorul de servicii decide, pentru interesul business-ului pe care îl desfășoară, că prețurile trebuie modificate, e obligat prin lege să notifice clientul asupra acestui fapt, dîndu-i posibilitatea de a alege dacă să continue sau nu relația contractuală. Simplu...

 gigiman, on 22 octombrie 2019 - 08:47, said:

Dacă în cursul executării contractului se modifică reglementarea legală a preţului sau mecanismului de determinare a acestuia, între părţi va continua să se aplice preţul sau mecanismul de determinare a acestuia stabilit iniţial în contract, dacă legea nu prevede expres contrariul.
Hî...?! De unde ai scos-o?!

#467
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001

 dorin_2k, on 21 octombrie 2019 - 08:59, said:

Am trimis si eu o sesizare.
Astept raspuns. Va tin la curent.



Oare de ce au trimis SMS si numail referitor la scumpire?
Am citit anexele. Obligatii doar la Client. De la Orange nika ;(

Am primit raspuns pe mail.
E unul standard, copy/paste la toti.
Nici nu s-au uitat pe cont.
Cererea de reziliere o am din septembrie deja.

Tot ziceau ca in 30 zile pot rezilia;)
(nici nu aveam mari sperante).


#468
mirabcd

mirabcd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 27.01.2019
De ce nu reziliati daca nu doriti sa platiti pretul solicitat ? Mai sunt inca 3 operatori pe piata. Aici nu am inteles atitudinea asta de ....a romanului.
Orange daca vrea iti cere si 100 de euro fara minute incluse, e dreptul lor.

Au voi sa modifice contractele cum vor muschii lor ca de asta au venit sa faca afaceri in colonia Romania. Problema e ca romanul nu intelege deloc cum stau regulile in jocul asta.
Daca nu existau aceste legi permisive multe firme straine nu erau aici.
Si sa fim seriosi inca avem romani exploatati elegant pe 2000 -3000 lei de corporatii, ne oprim la cei 10 lei ceruti de Orange pentru acoperirea scaderilor de venituri ?

Daca e sa comparam cu Vodafone, Orange sunt chiar eleganti. Vodafone a scumpit pentru toti asa pe repede inainte, macar Orange modifica doar anumite abonamente.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate