Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Reincarnarea si amintirile din vieti anterioare

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#19
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,444
  • Înscris: 10.08.2005

Kappa17 said:

Existenta e ceva diferit de creier, creierul e doar un automat.
pai daca o fantoma imi spune povesti vreau sa stiu "mecaniamul" asta prin care poti tine minte fara creier si mai ales cum poti avea memorii noi.

View Postvladutgm, on 26 septembrie 2019 - 21:35, said:


Daca intelegem din acest punct de vedere ne dam seama ca moartea nu exista decat in lumea fizica, unde corpul moare.
pai si amintirile unde sunt? Cum sunt transportate daca legatura dispare?

#20
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,051
  • Înscris: 23.09.2005
Ce, ai intalnit fantome care depanau amintiri? :)

#21
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
V-ati pus problema ca poate nici nu existam si ca poate suntem o iluzie ? Poate celulele din care suntem alcatuiti s-au unit creand fiintele vii de pe pamant. Le-au implementat instincte si inteligenta, intr-un mecanism care sa lupte si sa munceasca pt o viata cat mai buna de care sa beneficieze respectivele celule.

#22
vladutgm

vladutgm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,165
  • Înscris: 19.01.2008

View PostMarianG, on 26 septembrie 2019 - 22:02, said:

pai daca o fantoma imi spune povesti vreau sa stiu "mecaniamul" asta prin care poti tine minte fara creier si mai ales cum poti avea memorii noi.

pai si amintirile unde sunt? Cum sunt transportate daca legatura dispare?

Raman in campul energetic, adica raman stocate intr-o baza de date a sufletului care este impartita in sentimente si ganduri.

#23
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,544
  • Înscris: 30.08.2017
Si inteleg ca unii au drepturi de interogare pe baza aia, de reusesc sa-si aduca aminte chestii din vieti anterioare.

#24
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

View Postalensava, on 26 septembrie 2019 - 20:01, said:

Probabil prin moarte se termina totul si nu exista reincarnare dar totusi cum se pot explica marturiile unor persoane, a unor copii mici in special care au aminitiri din vieti anterioare traite de ei/ele cu detalii ce se dovedesc a fi reale?
E doar imaginatie si extrapolare coincidente banale, nu isi amintesc nimic. Memoria nu functioneaza cand esti "out of this world".

View Postvladutgm, on 26 septembrie 2019 - 22:20, said:

Raman in campul energetic, adica raman stocate intr-o baza de date a sufletului care este impartita in sentimente si ganduri.
Ce camp energetic ? Sau erai sarcastic...

View Postsuper8, on 26 septembrie 2019 - 20:36, said:

Daca povestea e reala
Nu este.

Edited by andreic, 26 September 2019 - 23:05.


#25
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View PostPaz, on 26 septembrie 2019 - 22:18, said:

V-ati pus problema ca poate nici nu existam si ca poate suntem o iluzie ? Poate celulele din care suntem alcatuiti s-au unit creand fiintele vii de pe pamant. Le-au implementat instincte si inteligenta, intr-un mecanism care sa lupte si sa munceasca pt o viata cat mai buna de care sa beneficieze respectivele celule.
Da' matale ti-ai pus problema ca poate suntem niste simbionti, o fiinta astrala sub forma de câmp gazduita intr-o fiinta organica sub forma de umanoid ?
Si ca in comportamentul oamenilor alterneaza vointa fiinta astrale sau vointa fiintei organice ?
Ca sunt multi care au comportament animalic pe care nimeni nu l-ar fi banuit, acel om fiind foarte cerebral si manierat inainte ?

Vei intreba, probabil, care ar fi avantajul pentru simbiontii astrali de a sta gazduiti intr-un umanoid.
Simplu, acumularea de cunoastere, perfectionare.
Simturi, experiente de viata, poti avea doar daca esti organic.
Foame, sete, libidou, durere, frica, cald, rece, simt tactil, mangaieri etc.
Probabil ca atunci cand omul moare, simbiontul astral se elibereaza si-si cauta apoi o alta gazda.
De ce nu tinem toti minte ce s-o intamplat in vietile anterioare ?
Probabil pentru ca conexiunile dintre simbiont si gazda blocheaza alte informatii din afara relatiei prezente, acestea revenind cand simbiontul se elibereaza de gazda.

View PostMarianG, on 26 septembrie 2019 - 22:02, said:

pai si amintirile unde sunt? Cum sunt transportate daca legatura dispare?
Neuronii nu au niste bule in care sa inmagazineze amintiri.
Amintirile nu sunt organice, unul care are mai multe experiente nu are creierul mai greu si altu' cu mai putine experiente, mai usor.
Amintirile sunt practic procese fizice, micro-curenti intre neuroni.
Cum se stocheaza micro-curentii ?
in camp electro-magnetic.
Cum se diferentiaza ?
Banuiesc ca prin frecvente diferite.
Ca unele frecvente se mai "incaleca", da, asa este, pe masura ce creierul imbatraneste apar defectiuni in frecventele micro-curentilor si confundarea unor amintiri cu altele, suprapuneri de date etc. mai ales cand apar similaritati intre unele amintiri (persoane care seamana intre ele, fiind de generatii diferite, locuri vizitate la mari diferente de timp etc.)

#26
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,444
  • Înscris: 10.08.2005

Quote

Amintirile sunt practic procese fizice, micro-curenti intre neuroni.
pai de aia intreb, ca aceste procese le pot observa sub un aparat medical, vad creierul cum se lumineaza

cum pot observa acelasi lucru si cu fantoma ?

Edited by MarianG, 27 September 2019 - 07:23.


#27
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Simbionti astrali...  aha, Stargate!

#28
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
http://www.101books....nte-de-adam-pdf

Pentru ca sunteti pasionati de subiect cititi asta, este doar o fictiune din mintea aceea incredibila a lui Jack London.

#29
romvic

romvic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 503
  • Înscris: 16.08.2019
Parte din raspuns se afla in acest soft perfect care se numeste ADN.
ADN care poate stoca o gramada de informatie.

#30
Kappa17

Kappa17

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 328
  • Înscris: 13.03.2017

View PostMarianG, on 26 septembrie 2019 - 22:02, said:

pai daca o fantoma imi spune povesti vreau sa stiu "mecaniamul" asta prin care poti tine minte fara creier si mai ales cum poti avea memorii noi.
uite, nu stiu in primul rand daca povestile astea sunt doar din anecdote sau exista dovezi empirice care sa le ateste, n-am cautat
in al doilea rand suntem extrem de putin dezvoltati ca si civilizatie, multe lucruri care par nebunesti ar putea fi reale pana la urma

daca chiar am gasi dovezi empirice in privinta ,,amintirilor din vietile anterioare" lucrul asta ar duce la tone de intrebari

multi zic ca una dintre cele mai mari intrebari este legata de aparitia vietii, lucru pe care l-am putea explica prin ,,viata este un fenomen complex care s-a format prin interactiunea dintre elemente simple", eu as zice totusi ca cea mai mare intrebare e legata de existenta, cum de existam? de ce ne-am nascut aici pe planeta asta? de ce in perioada asta de timp? de ce ne-am legat existenta de creierele de care ni le-am legat? exista perceptie in afara unui creier? poate constiinta sa mearga prin spatiu si timp? dupa ce legi isi alege constiinta/existenta creierele? conteaza ce facem? se tine vreo contabilitate vis-a-vis de ce facem sau moralitatea e doar o inventie? oare are leul vreo vina ca omoara alte animale mai slabe ca sa traiasca? oare e rau cu adevarat ca un om il exploateaza pe altul mai slab?




View PostMarianG, on 26 septembrie 2019 - 22:02, said:

pai si amintirile unde sunt? Cum sunt transportate daca legatura dispare?
amintirile sunt pattern-uri ale felului in care se aprind grupuri de neuroni dar tot amintiri sunt intr-o oarecare masura si niste poze care pot declansa aparitia acelor pattern-uri in creier
poate exista o modalitate prin care constiinta stocheaza informatii, we don't know

Edited by Kappa17, 27 September 2019 - 08:23.


#31
korr41

korr41

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,887
  • Înscris: 27.06.2007
https://www.facebook...5101074814/?t=2

#32
vladutgm

vladutgm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,165
  • Înscris: 19.01.2008

View Postandreic, on 26 septembrie 2019 - 23:06, said:

...


Ce camp energetic ? Sau erai sarcastic...


...

Nu sunt deloc sarcastic. In acest subiect se poate observa cum sunt cei care scriu: cei care folosesc preponderent emisfera stanga percep lumea doar prin ratiune (de pilda: daca eu nu am vazut casa lui Popescu - Popescu nu are nicio casa).
Cei la care emisfera dreapta functioneaza preponderent sunt mai inductivi, mai senzitivi, etc. si pot percepe aspecte care le scapa celor rationali.

Mihai Eminescu ne ilustreaza foarte bine situatia in "Sarmanul Dionis" care nu putea percepe lumea si divinitatea decat prin ratiune, pe cand iubita lui, Maria, traia divinitatea fara sa o judece. Evident, nu pus problema din punctul de vedere al emisferelor cerebrale, ci din punctul de vedere "minte, ratiune" vs "inima".

#33
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,105
  • Înscris: 29.01.2016

View PostMarianG, on 26 septembrie 2019 - 22:02, said:

pai daca o fantoma imi spune povesti vreau sa stiu "mecaniamul" asta prin care poti tine minte fara creier si mai ales cum poti avea memorii noi.

pai si amintirile unde sunt? Cum sunt transportate daca legatura dispare?
Daca mergem pe premisa ca "sufletul" e o forma de energie, amintirile fiind tot o forma de energie, nu ai nevoie de altceva ca sa le transporti. Forma asta de energie denumita suflet, are ea un "hard disk" pe care sa stocheze ce vrea sa plimbe dintr-o forma in alta.
Oricum, ideea de reincarnare e mai plauzibila si mai placuta pentru mine decat odihna aia vesnica cu cantatul la harpa pe un norisor sau zbieratul din cazanele cu smoala pentru eternitate...

#34
Kappa17

Kappa17

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 328
  • Înscris: 13.03.2017

View Postmadn3ss00, on 27 septembrie 2019 - 07:57, said:

S-a nascut si n-a murit inca? Zic si eu...
Ok si cand s-a nascut cum de a inceput sa aiba aceasta experienta subiectiva numita viata? Cum de exista? Unde era constiinta lui inainte sa existe ca si om?
Cum ai putea sa nu mai existi deloc dupa moarte cand tu existi acum? De unde ai aparut? Nu cumva ai fost mereu?

Sunt de parere ca moartea reprezinta doar schimbarea vehiculului.

Edited by Kappa17, 27 September 2019 - 08:45.


#35
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,444
  • Înscris: 10.08.2005

View PostMagicwisewolf, on 27 septembrie 2019 - 08:37, said:

Daca mergem pe premisa ca "sufletul" e o forma de energie, amintirile fiind tot o forma de energie, nu ai nevoie de altceva ca sa le transporti. Forma asta de energie denumita suflet, are ea un "hard disk" pe care sa stocheze ce vrea sa plimbe dintr-o forma in alta.
Oricum, ideea de reincarnare e mai plauzibila si mai placuta pentru mine decat odihna aia vesnica cu cantatul la harpa pe un norisor sau zbieratul din cazanele cu smoala pentru eternitate...
cum sa nu ai nevoie de ceva sa le transporti ?
Si materia este o forma de energie, si tot ai nevoie de ceva sa o transporti, in practica alta "stare".

da omule, "un Hard Disk Drive" (desi nu este nimic "HARD" in suflet),
daca la creier ai nevoie de sinapse, si oricum amintirile pot fi false, cat de credibile pot fi aminitirile unei fantome ?

View PostKappa17, on 27 septembrie 2019 - 08:20, said:

amintirile sunt pattern-uri ale felului in care se aprind grupuri de neuroni dar tot amintiri sunt intr-o oarecare masura si niste poze care pot declansa aparitia acelor pattern-uri in creier
poate exista o modalitate prin care constiinta stocheaza informatii, we don't know
yeah, that's what I am trying to find out --- how does IT gets to store it

Edited by MarianG, 27 September 2019 - 12:23.


#36
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

View PostHunor_66, on 27 septembrie 2019 - 06:45, said:

De ce nu tinem toti minte ce s-o intamplat in vietile anterioare ?
Fiindca memoria sta doar pe suport fizic, si nu e doar o presupunere a mea. In rest, da, stiu ca e dura sa accepti situatia... :)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate